Uskumatud vead tõid U21-le kaotuse (galerii) (3)

Foto: Catherine KõrtsmikEesti U-21 koondise suurepärane algus EM-valikturniiril sai tugeva tagasilöögi koduse 1:4 kaotusega Šveitsi vastu, kusjuures kõik külaliste väravad sündisid avapoolajal veerandtunni sees.

Sinisärklased rõõmustasid Kadrioru staadionile kogunenud 650 pealtvaatajat juba 6. minutil Sergei Zenjovi juhtväravaga, aga edu saadi nautida vaid neli minutit. Vähe sellest, šveitslaste 21., 23. ja 26. minuti tabamused tirisid eestlased kiiresti pilvedelt maa peale.

Augustis oli Eesti koondis valiksarja avamängus Šveitsi võõrsil võitnud, kuid seekord said külalised magusa revanši. Eestlased loovutasid neile alagrupi liidrikoha ning ka teine koht on ohus, kuna jälitajatel on mäng vähem peetud.

"Kaotasime raskelt, aga kaks mängu on sel aastal veel jäänud ning seejärel tuleb paus. Peame end koguma," lausus sakslasest peatreener Frank Bernhardt. "Ma ei usu, et kõrged ootused süüdi oleksid olnud, me võtame alati mäng-mängult."

Juhtvärav vallandab laviini

Kuigi šveitslased olid aktiivsemad avaminutitest peale, õnnestus skoor avada kodumeeskonnal. A-koondisest appi saadud Sergei Zenjov võttis Igor Morozovi pika karistuslöögi järel trahvikastis palli hästi omaks ja saatis selle posti kõrvale. Tegemist oli ühtlasi eestlaste esimese ja viimase reaalse väravavõimalusega avapoolajal.

Juba neli minutit hiljem särasid aga tablool taas viiginumbrid. Aleksei Jahhimovitš eksis palli klaarimisel ning väravavahiga silmitsi pääsenud Alessandro Ciarocchi pommitas nahkkera tagumise posti kõrvale. Peatreener ei saanud Jahhimovitši algusega kuidagi rahule jääda ning saatis Artjom Artjunini juba sooja tegema.

Enne väljavahetamist jõudis aga Viljandi Tuleviku keskkaitsja veel ühe jämeda eksimusega hakkama saada. Kõige tagumise mängijana otsustas ta üritada vastaste ründajast mööda mängida, kuid kaotas palli ning pidi kindlast väravast pääsemiseks šveitslase trahvikasti joonel maha niitma.

Õnneks pääses ta sellest olukorrast kollase kaardiga ning punasärklaste karistuslöök lendas Stanislav Pedõki näppe ja väravalatti riivates üle värava. Ent järgnenud nurgalöögi järel jõudsid šveitslased ikkagi sihile, kui Mario Gavranovic palli värava eest võrku toimetas.

"Me ei olnud võib-olla mänguks valmis. Läksime hästi ette, siis oli vaja kontsentreeruda ja taga nullis hoida. Aga värav ehmatas meid võib-olla ära," arvas puurivaht Stanislav Pedõk.

Ümmargune teine poolaeg

Eesti mäng rebenes seejärel täiesti liimist lahti. Kolm minutit hiljem pääses Frank Feltscher läbijooksule, edestades kahte eestlaste kaitsjat ning tõstes palli üle ebakindlalt vastu tulnud Pedõki. Veel kaks minutit hiljem eksis Pedõk rängalt, joostes nurgalöögi ajal tsenderduse alt läbi ning jättes Ciarocchi vaevaks pall vaid tühja võrku suunata.

Tugevalt raputada saanud eestlased kosusid seejärel mõnevõrra ning sellele aitas kaasa ka šveitslaste märgatav rahunemine. Pall püsis suurema osa ajast kodumeeskonna valduses, kuid seda söödeti peamiselt kaitseliinis ning teravusi ei suudetud kuidagi luua.

Teiseks poolajaks muutus Eesti mäng natukenegi teravamaks, kui kolmveerandtunni jooksul loodi nii mõnigi poolvõimalus. Šveitsi olukorrad olid aga endiselt tunduvalt ohtlikumad ning pigem pidi kodumeeskond rahul olema, et kaotusseis veelgi ei kasvanud.

"Treener ütles poolajal, et peame üritama kolm väravat tagasi lüüa, kuna nii palju inimesi tuli meid vaatama," rääkis Pedõk. "Teisel poolajal meile küll väravaid ei löödud, aga kuidas saab 1:4 kaotusega rahule jääda?"

A-koondis peab Bosniat üllatama

Bernhardt kritiseeris eelkõige Eesti koondise kaitseliini: "Lausa uskumatud vead! 15 minutiga eduseisus neli väravat sisse lasta - mul ei ole sellele selgitust," lausus ta. "Jahhimovitš ei mänginud kaugeltki nii nagu tavaliselt. Väravavaht eksis samuti ja kogu kaitse ei olnud sellisel tasemel, mida nad varem näidanud on."

"Enne mängu rääkisin ma pikalt sellest, et peame mängima kindla peale, aga kohe alguses hakati ohtlikke sööte ja vigu tegema," vangutas sakslane pead.

Novembri keskel ootavad koondist ees järjestikused võõrsilmängud Armeenia ja Türgiga. "Praegu peame jääma rahulikuks, meil on aega järgmisteks mängudeks valmistuda," ei näe peatreener paanikaks põhjust. "Armeeniast ootan punkte, Türgi mäng on ettearvamatu ja sõltub paljuski nende A-koondisest."

Bernhardt pidas silmas seda, et kui Türgi põhikoondisel peaks õnnestuma MM-valiksarjas Bosnia ja Hertsegoviinast mööduda ja play-off mängudele jõuda, siis aitavad U-21 koondise parimad pojad novembris A-koondist. Seega - veel üks põhjus loota, et Eesti koondis homme Bosniat võidab ja Türgile trumbid kätte mängib!

Mitteametlik protokoll (EJLi kodulehelt):

U-21 koondiste EM-valikmäng 9. oktoobril kell 16:00 Kadrioru staadionil

Eesti - Šveits 1:4 (1:4)
6. Sergei Zenjov - 10., 26. Alessandro Ciarocchi, 21. Mario Gavranovic, 24. Frank Feltscher

Hoiatused: 19. Aleksei Jahhimovitš, 80. Igor Morozov, 90. Artjom Artjunin - 42. Frank Feltscher, 54. Xavier Hochstrasser
Mänguolud: +7, vahelduva pilvisusega ilm; väljak heas seisukorras, kuid märg enne mängu sadanud vihmast.