Uuenevatest inimsuhetest jalgpallis: videokorduste mõju (0)

Foto: bundesliga.com

Kuigi Müncheni Bayern sai üle-eelmisel nädalal Saksamaa kõrgliiga avamängus ühe oma suurima konkurendi Hoffenheimi üle numbriliselt veenva võidu (3:1), ei kiitnud isegi baierlaste enda Abendzeitung penaltist sündinud 2:1 väravale eelnenud Franck Ribery isealgatuslikku pikaliviskumist mingil juhul heaks – kaval, aga mitte ilus, leidis ajakirjanik Patrick Strasser. Ent järgnevad arutelud ei puudutanud mitte Ribery käitumist, kuivõrd probleeme, mille see taas päevavalgele tiris – ja nimelt, poleemika videokohtunike täpse rolli üle.

Strasser teadis väita, et juba enne mängu oskasid mõlema poole fännid kõnealusele probleemile viidata, kuna enne avavilet karjusid nii Bayerni kui Hoffenheimi poolehoidjad, et saksa liiga juhid "tapavad videokordustega nende mängu". Pärast mängu "karjus" koos fännidega kogu jalgpalliavalikkus.

Avavoor pakkus mitmeid vaieldavaid olukordi, kuid enim avaldati imestust, et Kölnis tegutsev videokohtunikebrigaad lasi läbi just Ribery episoodi ega palunud väljakukohtunikul situatsiooni üle vaadata. Isegi Bayerni peatreener Niko Kovac tunnistas hiljem, et tema poleks penaltit andnud.

Õigupoolest ei osatagi esimese hooga veenvalt selgitada, millest on Saksamaal probleemid tingitud. Meenutatakse, et Venemaal peetud maailmameistrivõistlustel kulges koostöö väljaku- ja videokohtunike vahel peaaegu tõrgeteta, koguni suurepäraselt, kui arvestada asjaolu, et praktikana oli see MM-il, suurima võimaliku publiku tunnistusel, kasutusel esmakordselt.

REKLAAM

Kui aga arvestatav hulk arvamusi kokku koguda, siis erinevate hinnangute ühisosana kipub pinnale jääma arusaam, et segaduse peamiseks põhjuseks on uutmoodi keerukad inimsuhted. On vana tõde, et ükski video, ükskõik kui teravalt ülevõetuna, ei suuda tõeliselt kriitilises olukorras välja pakkuda üheselt tõlgendavat pilti.

Vähemalt 1966. aasta MM-i finaalist alates kuulub videotele tuginev kommentaar lahutamatult mängujärgsete analüüside hulka. Kas Geoff Hurst ikka lõi värava, küsivad sakslased tänaseni. Kuidas kohtunik ei näinud Maradona kätt, imestavad inglased. Miks küll andis kohtunik Stepanovile teise kollase kaardi iirlaste vastu, arutlevad eestlased. Ent kõik need diskussioonid, olgu selle sisu andjaks ajakirjanikud, jalgpallurid või fännid, olgu selle toon ükskõik kui terav ja konfliktne, on jäänud retooriliseks – need arutelud ei suuda mõjutada konkreetset mängu ennast.

Foto: mykhel.com

Täna on aga videokorduste kasutuselevõtuga jõutud reaalsuseni, kus ühel konkreetsel hetkel retoorika haihtub, mis omakorda muudab konfliktid teravamaks – nimelt hetkel, mil väljakukohtunik peab tegema teleekraani kohale kummardades otsuse, reaalse otsuse, mis mõjutab mängu.

Ent ühelt poolt on jalgpallimäng liiga keerukas, peenekoeline selleks, et teha ümberlükkamatuid otsuseid; teisalt pole ükski inimene vaba oma teadlikest ja ebateadlikest mõjutajatest. Nii võib kohtunik teadvustamatult teha otsuse isikliku sümpaatia kasuks, või, endale oma sümpaatiat teadvustades ning seda teadlikult varjata püüdes, teha hoopis vastupidise otsuse. Selliste otsuste tegemine pole kohtunikule kuidagi võõras, võõras on olukord ise – videokordus peatab aja, tõstab kohtuniku mängu peategelaseks, kes, arvestades Saksamaa mastaape, peab tegema otsuse miljonite inimeste tunnistusel.

Küsimus seisneb väljakukohtuniku vastutuses ning sellega kaasnevas autoriteedis, mis kuulub lahutamatult sportmängude komponentide hulka. Kui palju peab/võib videokohtunik mängu käiku sekkuma? Kas väljakukohtunik on sunnitud iga signaali korral teleekraani juurde jooksma?

Huvitava selgituse probleemipuntrale andis Schalke spordidirektor Christian Heidel, kes intervjuus Bildi Fussball'ile juhtis tähelepanu asjaolule, et Kölni videoruumis ei tööta mitte videokohtunikud, vaid videoassistendid. Heidel rõhutas, et Kölnis töötav grupp inimesi peab endale teadvustama, et nad on nõuandja, mitte otsustaja rollis. "Nad ilmselgelt tähtsustavad end üle." Heidel lähtub veendumusest, et kogu vastutus peab jääma väljakukohtunikule ning videoassistentidele vaid abistav roll.

Heideli väljaöeldu pole lihtsalt mäng sõnadega, vaid probleemi tuuma üsna täpselt tabav – otsustaja ja nõuandja rolliga ei kaasne vaid erinevad kohustused, vaid ka arvestatav hulk psühholoogiliselt erinevaid tegureid. Saksamaal seisneb probleem asjaolus, et suure enamuse hinnangul sekkub Köln liiga sageli, ka olukordades, kus otsene sekkumisvajadus puudub.

Siinkohal tasub uuesti viidata Bayerni avamängule, kus Ribery teenitud penalti läks Kölnist saadud signaali järel kordamisele. Nimelt lõi Lewandowski penalti mööda, kuid karistusalasse sööstnud Arjen Robben oli seda teinud liiga rutakalt ning koostöös Kölniga tühistas väljakukohtunik Robbeni värava ning lasi penalti ümber lüüa. Teist korda Lewandowski ei eksinud. Eespool mainitud Abendzeitungi ajakirjanik Strasser sõnas, et kuna koos Robbeniga olid enne Lewandowski esimest lööki karistusalasse jooksnud ka Hoffenheimi mängijad, poleks Köln pidanud sekkuma. Kirjeldatud olukorra võtab Strasser kokku järgmiselt: õige, aga väiklane.

Julian Nagelsmann. Foto: bundesliga.com

Täiesti uue lähenemise pakkus aga välja Hoffenheimi peatreener Julian Nagelsmann, kelle arvates võiks Kölni-videoruum saadagi otsuste läbiviijaks. Seega, kui Köln annab signaali, viib väljakukohtunik selle koheselt ka ellu. 31-aastase Nagelsmanni, uue põlvkonna tipptreeneri väljaütlemised on kahe viimase aastaga muutunud väärtuslikuks ning arusaadavalt ei jäänud tähelepanuta ka tema siin toodud kommentaar. Ent probleem, mille Nagelsmann siin avab, ei puuduta vaid mängureegleid, vaid pigem muutuvaid inimestevahelisi suhteid.

Kickeri peatoimetaja Rainer Holzschuh, kes ajalehe viimases numbris Nagelsmanni teemaalgatust analüüsida võttis, ei lasku kriitikas hetkekski mängulistesse nüanssidesse, kuivõrd lähtub just inimsuhetest, öeldes, et kui Nagelsmanni idee peaks realiseeruma, muutub väljakukohtunik "abitööliseks". Kas väljakukohtunike näol hakkab olema tegemist inimestega, kes jooksevad küll väljakul mängijatest erinevat värvi särgiga, kuid kellel sisuliselt pole enam mingit sõnaõigust, nagu nentis Nürnbergi peatreener Michael Köllner?

Sellisel kujul sildistamine on iseeneslikult halvustava tooniga, mis oluliselt raskendab edasist diskussiooni. Jalgpallikirjutus, hetkel Holzschuh' vahendatuna, ei taha aga suhetemuutusi, mille tehnika juba loonud ning seda edaspidi veelgi süvendab, kuidagi tunnistada, omaks võtta.

Keerukate inimsuhete lahendamiseks leidis Saksa liiga pärast avavooru fopaad, kus kümnest videoassistendi otsusest neli said karmi kriitika osaliseks, huvitava lahenduse, millele siin saab viidata tänu selle edukusele ning leidlikkusele, mitte aga kui lõplikult tasakaalustatud väljapääsule.

Nimelt vabastati avavooru järel mitmed Kölni-videomeeskonna liikmed, kellest tuntuim oli Wolfgang Stark, nimekas, edukas ja autoriteetne endine kohtunik. Just temas nähti kurja juurt, liigselt oma arvamust pealesuruvat persooni, kellele võimaluse selleks andis edukas kohtunikukarjäär – 20 aastat Bundesligas ning 344 kõrgliigamängu, millega ta hoiab sellelaadset rekordit. Ent nagu Fussball Bild 29. augusti numbris kokkuvõtvalt nentis: väljakul oli Stark hea, videokohtunikuna aga halb.

Lahendus – teise vooru juhtimine Kölni videoruumis usaldati Bibiana Steinhausile, esimesele ja seni ainsale naisele, kes vilistanud meeste Bundesliga kohumist. Steinhaus sai nädalavahetusel meedialt üksmeelselt kiita, ta oli tõesti vaid nõuandja rollis ega käitunud väljakukohtunikuna. Eeldatavasti usaldab liiga teda ka järgnevates voorudes. Kuivõrd jätkusuutlik aga vaid persoonide isikuomadustele toetuv süsteem olla saab, on muidugi kaheldav.

"Musta mõtisklused" on Soccernet.ee uus rubriik, kus kogenud jalgpalliajakirjanik Andres Must lahkab igal teisipäeval maailma vutis toimuvat. Lugude peamine fookus saab olema Saksamaa jalgpallil.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
INTRIGEERIVAD LAHINGUD
INGLISMAAL
SILM PEALE!
Kalju kapten Ugge: kui Eestis pitsa peale ananassi pannakse, tekib kohe koduigatsus
SILM PEALE!
Kalju kapten Ugge: kui Eestis pitsa peale ananassi pannakse, tekib kohe koduigatsus (0)
"Silm peale!" käis sel nädalal külas Nõmme Kalju kaptenil Maximiliano Uggel, kes rääkis muuhulgas oma Itaalia igatsusest. Eriline soov kodu järele tuleb tal siis, kui näeb Eestis, kuidas pitsa peale ananassi pannakse.
 
Ott Järvela eurohooajast: latid said püstitatud liiga madalale
SILM PEALE!
Ott Järvela eurohooajast: latid said püstitatud liiga madalale (0)
Soccernet.ee erikorrespondent Ott Järvela teeb "Silm peale!" saates ülevaate Eesti klubide euromängudest ja annab hinnangu sellele, kui hästi ikkagi hakkama saadi. Ta tõdeb, et enne euromänge sai püstitatud liialt madalad eesmärgid.
REKLAAM
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
24
20
1
3
67:15
61
2.
Tallinna FCI Levadia
25
19
2
4
81:20
59
3.
Paide Linnameeskond
24
15
4
5
51:20
49
4.
Nõmme Kalju FC
23
13
8
2
45:22
47
5.
Tartu JK Tammeka
25
9
5
11
37:41
32
6.
JK Narva Trans
25
6
8
11
35:38
26
7.
FC Kuressaare
25
4
5
16
15:57
17
8.
Viljandi JK Tulevik
23
4
4
15
22:47
16
9.
JK Tallinna Kalev
23
4
4
15
17:59
16
10.
Maardu Linnameeskond
23
4
3
16
18:69
15
REKLAAM
SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA SUVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
61
Tallinna FCI Levadia
59
Paide Linnameeskond
49
Nõmme Kalju FC
47
Tartu JK Tammeka
32
JK Narva Trans
26
FC Kuressaare
17
Viljandi JK Tulevik
16
JK Tallinna Kalev
16
Maardu Linnameeskond
15
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee näitab sel hooajal otsepilti kokku üle 100 mängust nii Premium liigas, Esiliigas, naiste Balti liigas kui ka mujal. Püsi lainel!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK