Island näitab Eestile suunda ette (16)

Islandi koondis võis EM-valikturniiril küllaltki keerulises 6-tiimilises grupis jääda vaid nelja punkti peale, kuid vaatamata sellele pakuvad nad Eesti jalgpallile eeskuju, mida tuleks järgida.

Atlandi ookeani saareriik on jalgpalli vaadates Eestiga väga sarnases situatsioonis. Kliima ei luba märkimisväärsel osal aastast jalgpalli mängimisega tegeleda ning riigi populatsioon on isegi meie väikesest rahvaarvust üle nelja korra väiksem.

Jalgpallis ei ole siiski tegu päris tundmatu jõuga, sest aastate jooksul on Islandi mängijad eesotsas Barcelona ja Chelsea endise ründaja Eidur Gudjohnseniga riigile reklaami teinud. Islandi panust Eesti jalgpalligi ei saa alahinnata, sest Eesti koondise esimesed suuremad edusammud taasiseseisvumise järel tulid Teitur Thordarsoni, endise Islandi koondise ründaja, käe all.

Varem on tegu olnud aga üsna sarnases olukorras riigiga nagu Eesti - mõned väga head tippliiga tasemel mängijad ning soliidne keskpärastes liigades palliv abivägi nende ümber. Tulevik paistab siiski helgem, sest kohaliku jalgpalli arenguga on eriti viimasel aastakümnel kõvasti vaeva nähtud ja viimaste ebaõnnestunud valiksarjade kordumist on raske näha.

Jalgpalli heitlus käsipalli ja kliimaga

Jalgpall on Islandil väga populaarne, kuid sarnaselt Eestile pakub sellele konkurentsi üks teine pallimäng. Kui Eestis on selleks korvpall, siis Islandil on väga populaarne käsipall, kus rahvuskoondist on aastate jooksul suur edu ja medalid suurvõistlustelt saatnud.

Kui Eestis kestab hooaeg märtsist kuni novembri alguseni, siis Islandi hooaeg on isegi veel lühem. Kohalik liiga kestab ainult mai algusest septembri lõpuni. Seitse kuud aastat toimub "ettevalmistusperiood", mil mängitakse regionaalseid võistlusi.

Islandi inimesed armastavad sporti ning omavad kõrget töövõimet, mis on kindlasti üheks põhjuseks, mis vaatamata väheste puhaste talentide olemasolule nendele nii palju häid mängijaid annab.

Norra klubi Lyni endine peatreener Henning Berg iseloomustas Islandi mängijaid: "Suhtumine on esimene asi, mida sa nendes märkad. Nad annavad alati endast parima, töötavad treeningutel kõvasti ning on vaimselt tugevad. Nad saavad surve all hakkama ja on tõelised professionaalid. Islandi mängijad on huvitavad, sest nad on head mängijad. Neil on hea põhi ning nad on valmis edu nimel tööd rabama."

Islandi mängijaid iseloomustab ka fakt, et üle kümne mehe on kandnud välismaa klubides mingil perioodil kaptenipaela.

Jalgpallimängijaks on end registreerinud üle 20 000 islandlase, mis on päris märkimisväärne arv arvestades riigi veidi enam kui 300 000-inimeselist populatsiooni.

Jalgpallihallidebuum kümnendi algul

Aastaid pidid jalgpallurid talvekuudel jagama sportimisvõimalusi sisealadega, olles sunnitud mängima futsali ja tegelema rohkem füüsilise treeningu, kui jalgpallioskuste arendamisega. See hoidis loomulikult mängijate arengut tagasi.

Probleem kestis kuni viimase aastakümne alguseni. 2002. aastaks oli Island ehitanud oma esimese täissuuruses jalgpallihalli ning järgnes doomino-effekt, mille tulemusena on praeguseks hetkeks ehitatud veel kuus täismõõtmetes jalgpallihalli ja Islandi jalgpalliliidu tehnilise direktori Siggi Eyjolfssoni sõnul on olemas ka vähemalt kolm kunstmuruga treeninghalli.

37-aastane jalgpallurikarjääri lõpetanud Eyjolfsson, kes mängis lühikest aega Inglismaa klubides Walsall ja Chester, on praegu lisaks tehnilise direktori rollile ka kohaliku naistekoondise peatreener.

Eyjolfssoni sõnul on olukord tõsiselt paranenud: "Kui ma mängisin 2002. aastal Islandi meistriks tulnud tiimis [KR Reyjkavik], siis ei olnud meil võimalust jalgpallihallis treenida."

"Tähtis on ka see, et jalgpallihallid pole ainult jalgpallurite jaoks. Minu tütar saab kaks korda nädalas jalgpallihallis treenida," lisas ta.

Lisaks on riigi katnud enam kui sada miniväljakut ning üle 20 täissuuruses kunstmuruväljaku.

Tugev treenerite koolitus

Kui sisehallide ja uute väliplatside ehitamine oli hädavajalik samm mängijate arendamise jaoks hea baasi loomises, siis loomulikult ei piisanud ainult sellest. Islandi jalgpalliliit näeb tõsist vaeva treenerite ning sellega seotult ka meetodite arendamisega. Eesmärgiks on seatud see, et üle poole treeneritest omaks UEFA B-kategooria litsentsi. Praegu juhendab väikeses riigis erinevaid meeskondi ligi 600 inimest.

Treenerite tase on Eyjolfssoni arvates arenenud ja mingil määral on see seotud ka sisehallide ehitamisega, mis lubasid koolitusprotsessi praktilisemaks teha, sest nii saab juhendajaid õpetada väljakul. "Varem pidime treenereid koolitama klassiruumides. Nüüd on koolitamine muutunud," ütles Siggi.

"Meie ettevalmistus hooajaks kestis seitse kuud, koosnedes jooksmisest, jõutreeningust ja saalijalgpallist," meenutas ta enda aega mängijana.

Praegused mängijad saavad aga teistsuguse jalgpallihariduse, mida on eelkõige võimaldanud sisehallide tekkimine: "Treeningumeetodid on muutunud. Harjutatakse rohkem kui varem. Rohkem keskendutakse taktikale, tehnikale. Jooksmist ja jõusaali on vähem."

Treeneritest praegusel hetkel puudust ei tule, sest 2009. aastal käis Islandi Jalgpalliliidu kursustel üle 700 inimese. Suur osa neist omab arvestatavat kogemust mängijana. Kiiduväärt on ka see, et kõik Islandil töötavad treenerid on tasustatud.

Treeneritel on vabad käed

Kuigi kursustest võtab igal aastal osa sadu inimesi, on Island oma treeneritele andnud üsna vabad käed.

Mingit ühist meetodit või mängustiili, mida noori juhendatavatel inimestel järgida palutakse ei ole. "Iga klubi saab luua oma enda plaani. Neil on üsna vabad käed. Treenerid ja koolitajad omavad samuti palju vabadust," lausus Eyjolfsson.

Aegajalt käivad Islandil koolitusi andmas välismaallased ning mitmed treenerid reisivad ka ise mööda Euroopat, et näha, milliseid meetodeid kasutatakse kõrgemal tasemel.

Parimad noored saavad koos mängida

Noorte mängijate treeningute arv Islandil sõltub nende vanusest. 6- kuni 10-aastased treenivad 2-3 korda nädalas, 10- kuni 14-aastased 3-4 ning 14- kuni 18-aastased 5-6 korda.

Klubid on oma talentide arengule palju rohkem tähelepanu hakanud pöörama ning mitmed meeskonnad on loonud sidemed koolidega, et ehitada üles nii-öelda "jalgpalli akadeemiaid".

Väga suur enamus Islandi mängijaid on just alla 18-aastased ning nende seast parimate leidmine ei ole alati lihtne.

Üks meetod suurte talentide leidmiseks on jalgpalliliidu poolt korraldatavad laagrid. Näiteks korraldatakse igal suvel jalgpallilaager 14-aastastele mängijatele, mida juhivad alla 15-aastaste ja alla 17-aastaste koondiste treenerid ning igast klubist pääseb sinna vaid üks või kaks mängijat.

Veelgi tähtsam on aga ilmselt talvel toimuv alla 15-aastaste mängijate kogunemine. Klubid saavad oma meeskonna parimad mängijad sinna saata ning lõpuks valitakse 108 noore seast välja 64, kes osalevad noortetiimide treenerite silme all ühe nädalavahetuse kestval treeningul. Ühtlasi saab nendest 64-st mängijast baas Islandi alla 17-aastaste koondisele.

Samas on ka Islandi jalgpalli arendavatel inimestel probleemid ja küsimused millega võideldad. Vähenenud on tänavajalgpalli roll, mis on tihti see baas, kust tulevad tehnilisemad mängijad. Paljudes klubides on ehk isegi liiga palju mängijaid ning paremad talendid ei pruugi alati piisavalt tähelepanu saada.

Esile on kerkinud uus generatsioon

Sellise projekti edu ulatus tuleb välja järk-järgult ning alles viimastel aastatel on näha edusammude esimesi tulemusi.

Koondises on vaikselt hakkanud võimu võtma uus generatsioon, mis koosneb mängijatest, kes said juba mingil määral arenenud tingimuste ja treeneritöö vilju maitsta.

Oktoobrikuises valikmänguks Portugaliga, mis kaotati skooriga 3:5, oli koondisesse kutsutud üheksa mängijat, kes on 23-aastased või nooremad. Kusjuures keskväljal olid kõik mehed selles vanusevahemikus.

Islandi uue generatsiooni suuremad tähed peaks välismaa jalgpallist huvitunud eestlastele juba tuttavad olema. 

Kõige esimesena kerkis esile Gylfi Sigurdsson, kes pallib hetkel Hoffenheimi ridades. Septembris 22-aastaseks saanud poolkaitsja on juba veelgi suuremate klubide vaateväljas. See pole mingi üllatus, sest möödunud hooajal valisid Hoffenheimi fännid ta klubi parimaks mängijaks.

Sarnaselt on väga kiirelt kõrgele tõusnud 21-aastane Kolbeinn Sigthorsson. Varem pikalt Ragnar Klavani klubikaaslane olnud ründaja siirdus suvel Ajaxisse, kus ta on saanud väga tähtsaks lüliks meeskonna ründeliinis ja alustanud hooaega väga resultatiivselt. Kahjuks sai kiire ja osav ründaja aga möödunud kuul vigastuse, mis ta aasta lõpuni platsilt eemal hoiab.

Praeguseks hetkeks on ta juba seitsmel korral Islandi koondist esindanud ja löönud nende mängudega viis väravat. Ei tasu unustada, et Islandi vastased pole selle pooleteist aasta jooksul, mil ta on koondist esindada jõudnud, väga kerged olnud. Näiteks EM-valikgrupis oldi koos Portugali, Taani, Norra ja Küprosega.

Mängijad siirduvad noorelt võõrsile

"Islandi mängijatel on hea maine, sest nad kohanevad kergesti," põhjendas Eyjolfsson seda, miks Islandi mängijad juba nii noorelt välismaal kaugele jõuavad. "Mitmed Euroopa klubid jahivad neid. Kõikidel meie rahvuskoondise mängudel on skaudid, käiakse ka kohalikku jalgpalli jälgimas. Praegu mängib võõrsil 70-80 mängijat."

See number teeb Eestile silmad ette, sest isegi oma suurema rahvaarvuga ei küündi me selle lähedalegi, kuigi enamik islandlastest ei mängi siiski väga kõrgel tasemel ning on pigem lahkunud sellel eesmärgil, et teenida profileiba, mida Islandi klubid tihti pakkuda ei suuda.

Teisalt moodustavad osa sellest numbrist mängijad, kes on juba väga noorelt sattunud välismaa klubide vaatevälja ning varakult Islandilt lahkunud, mõned isegi teismelisena.

Kui Eesti noored mängijad kipuvad testimistelt ilma lepinguta tagasi tulema, siis Islandil on palju talente, kes suudavad endale välismaal väga heal tasemel klubi leida.

Minnes tagasi Sigthorssoni ja Sigurdssoni juurde, siis nemad siirdusid välismaale juba teismelistena. Sigthorsson läks AZ-sse 2007. aastal, kui ta oli veel Islandi alla 17-aastaste koondise liige. Sigurdsson siirdus Inglismaa klubisse Reading veelgi nooremalt. Mõlemad veetsid pika aja oma tiimide noortesatsis kuni lõpuks ka põhimeeskonda jõudsid ja sealt üsna ruttu järgmise sammu veelgi suuremasse klubisse edasi astusid.

Nad ei ole aga kaugeltki ainsad. Noori mehi on võõrsil teisigi. Mõned, nagu Sigurdsson ja Sigthorsson, on väga edukad, teised liiguvad edasi veidi aeglasemas tempos ning kolmandad tulevad üldse Islandile tagasi, kuid igal juhul saab Islandi jalgpall sellest kasu.

Praegu on Islandil oma mees näiteks Liverpooli ja Juventuse noortesüsteemis ning Euroopa tippliigade klubid hoiavad islandi noori üsna tiheda tähelepanu all.

Islandi noored EM-il

Islandi jalgpalli arengut näitab aga hästi fakt, et sel aastal mängiti UEFA alla 21-aastaste EM-il, kuhu jõudis vaid kaheksa meeskonda.

Oma valikgrupis lõpetati teisel kohal, Tšehhi taga ning Saksamaa ees. Sakslased suudeti kodupubliku silme all alistada skooriga 4:1 ning tegu ei olnud kindlasti mitte nõrga Saksamaa koondisega, sest nende ridades mängisid mehed nagu Kevin Grosskreutz, Mats Hummels, Sidney Sam, Benedikt Höwedes ja paljud teised.

Finaalturniiril korjati üks võit ning jäädi alagrupi pingelises heitluses, kus kolm meeskonda (Island, Taani ja Valgevene) lõpetasid samadel punktidel, kolmandale kohale.

Islandi jalgpalli tulevik

Kui otsesed tulemused on veel saavutamata, ei tule Islandil neid ilmselt väga kaua oodata. Arvamus, et mängijad on valmis suurteks tulemusteks, oli ilmselt põhjus, miks otsustati koondise etteotsa palgata kogenud rootslane Lars Lagerbäck.

Tema käe all loodetakse juba järgmisest MM-valikturniirist tõsiselt suurde võitlusesse sekkuda. Võimalus midagi korda saata on suur, sest grupp Norra, Sloveenia, Šveitsi, Albaania ja Küprosega ei ole kindlasti üle jõu käiv.

Töö tõelised viljad hakkavad aga ilmselt välja tulema alles kümne aasta pärast, kui kõrgele peaks jõudma esimesed noored, kes on juba mängijakarjääri algusest saanud aastaringi praegust infrastruktuuri kasutada.

Kui juba praegu suudetakse toota märkimisväärsel hulgal väga häid mängijaid, siis võiks eeldada, et tulevikus võib Island jõuda tasemini, kus igat valikturniiri alustatakse eesmärgiga suurturniirile jõuda.

Ühtlasi on sealne areng midagi, kust Eesti jalgpallil on nii mõndagi õppida ning isegi kui me oleme praegu FIFA tabelis Islandist pikalt ees, võib üsna julgelt öelda, et Islandi jalgpalli areng on vaatamata sarnastele, tegelikult isegi halvematele algtingimustele, meist varsti möödumas.

Islandi mängijad, kes omavad välismaal profilepingut:

NIMI SÜNNIAASTA KLUBI
Alfred Finnbogason 1989 Lokeren (Belgia)
Andres Mar Johannesson 1988 Haugesund (Norra)
Ari Freyr Skulason 1987 Sundsvall (Rootsi)
Arnar Darri Petursson 1991 Sönderjyske (Taani)
Arnar Thor Vidarsson 1978 Cercle Brugge (Belgia)
Arnor Smarason 1988 Esbjerg (Taani)
Arnor Sveinn Adalsteinsson 1986 Hönefoss (Norra)
Aron Einar Gunnarsson 1989 Cardiff (Inglismaa)
Aron Johannsson 1990 AGF (Taani)
Birkir Bjarnason 1988 Viking FK (Norra)
Bjarni Olafur Eiriksson 1982 Stabaek (Norra)
Bjarni Thor Vidarsson 1988 Mechelen (Belgia)
Björn Bergmann Sigurdarson 1991 Lilleström (Norra)
David Thor Vidarsson 1984 Östers IF (Rootsi)
Eggert Gunnthor Jonsson 1988 Hearts (Šotimaa)
Eidur Aron Sigurbjörnsson 1990 Örebo (Rootsi)
Eidur Smari Gudjohnsen 1978 AEK Ateena (Kreeka)
Elfar Freyr Helgason 1989 AEK Ateena (Kreeka)
Emil Hallfredsson 1984 Hellas Verona (Itaalia)
Eyjolfur Heidinsson 1985 Sönderjyske (Taani)
Gretar Rafn Steinsson 1982 Bolton (Inglismaa)
Gudjon Petur Lydsson 1987 Helsingborg (Rootsi)
Gudlaugur Victor Palsson 1991 Hibernians (Šotimaa)
Gunnar Heidar Thorvaldsson 1982 Norrköping (Rootsi)
Gylfi Thor Sigurdsson 1989 Hoffenheim (Saksamaa)
Hallgrimur Jonasson 1986 Sönderjyske (Taani)
Hannes Th. Sigurdsson 1983 Spartak Naltšik (Venemaa)
Haraldur Freyr Gudmundsson 1981 Start (Norra)
Helgi Valur Danielsson 1981 AIK (Rootsi)
Hjalmar Jonsson 1980 IFK Göteborg (Rootsi)
Hjörtur Logi Valgardsson 1988 IFK Göteborg (Rootsi)
Holmar Örn Eyjolfsson 1990 Bochum (Saksamaa)
Indridi Sigurdsson 1981 Viking FK (Norra)
Johann Berg Gudmundsson 1990 AZ (Holland)
Jon Gudni Fjoluson 1989 Beerschot (Belgia)
Jonas Gudni Saevarsson 1983 Halmstad (Rootsi)
Kari Arnason 1982 Aberdeen (Šotimaa)
Kolbeinn Sigthorsson 1990 Ajax (Holland)
Kristjan Örn Sigurdsson 1980 Hönefoss (Norra)
Olafur Ingi Skulason 1983 Zulte Waregeem (Belgia)
Palmi Rafn Palmason 1984 Stabaek (Norra)
Ragnar Sigurdsson 1986 Kopenhaagen (Taani)
Rurik Gislason 1988 OB (Taani)
Stefan Gislason 1980 Lilleström (Norra)
Stefan Logi Magnusson 1980 Lilleström (Norra)
Steinthor Freyr Thorsteinsson 1985 Sandes Ulf (Norra)
Sölvi Geir Ottesen Jonsson 1984 Kopenhaagen (Taani)
Theodor Elmar Bjarnason 1987 IFK GÖteborg (Rootsi)
Veigar Pall Gunnarsson 1980 Valerenga (Norra)
Brynjar Björn Gunnarsson 1975 Reading (Inglismaa)
Heidar Helguson 1977 QPR (Inglismaa)
Hermann Hreidarsson 1974 Portsmouth (Inglismaa)
Ivar Ingimarsson 1977 Ipswich (Inglismaa)
Gudmann Thorisson 1987 Nybergsund-Trysil (Norra)
Heidar Geir Juliusson 1987 Angelholm (Rootsi)
Atli Heimisson 1987 Asker (Norra)
Ingimundur Niels Oskarsson 1986 Sandnes Ulf (Norra)

Kommentaarid

kaarel   •  
(84.0.32.***)
Väga hea töö Tanel Tursk
Kaspy   •  
(90.130.131.***)
Seekord oled tõesti hea töö teinud Tanel. Kummardus.
joey gudjonsson   •  
(90.190.251.***)
hei,

ma pallin hetkel huddersfield towni ridades ning koondises olen mänginud 34 korda.

j
juu   •  
(88.196.219.***)
on kergem halle ülal pidada, kui maa seest soe vesi/aur kütab.
meil ju probleem pärast haldamisega, et kust kulud kaetud saaks ...
aga selge see, et ilma hallideta jalgpall ei arene.

hea artikkel !
maimps1   •  
(81.21.243.***)
meeldiv lugemine tõesti !!!
markofkin   •  
(195.50.207.***)
Pöörane. Mitte ei anna silmi ette see Island meile, vaid laseb kõrges kaares pähe lihtlabaselt. 300 000 elanikku ja seitse täismõõtetes sisehalli + 20 täismõõtmetes kunstmuru... Sõnatuks võtab. Asjatundjad ja -teadjad, mis Eestil selle vastu on panna täpselt ühe miljoni enama inimese juures?
Mõnuagent 007   •  
(195.250.175.***)
to markofkin
Meil on laulupidu ja sitaks väike välisvõlg!
difender   •  
(62.65.58.***)
Lisaks meie kuulume Euroopa Liitu.Island on ainult NATO liige nagu eestigi.
talent   •  
(90.191.171.***)
tavai, ma tõmban Islandile, ära siit Euroopa Liidust
jaanek   •  
(84.50.11.***)
Aga Eesti koondis on ikkagi Islandist parem, kuigi neil metsilkult kutte välisliigades ja palju halle, mis on muidugi väga hea.
to jaanek   •  
(82.131.56.***)
ma võin öelda julgelt, et 5 aasta pärast näeme Islandit ikka väga tugeva jalkariigina
Daz Booob   •  
(88.196.103.***)
meil on okupatsioon ja 300k teisitimõtlejaid
aga   •  
(80.235.44.***)
meil on siin eestis vanaeitede moodi vinguv markofkin oma roosade alukatega
Andres to Daz Boob   •  
(84.50.12.***)
Need teisitimõtlejad mängivad tihti paremini..
Daz Booob   •  
(88.196.103.***)
jep. aga seda ma ei pidanud silmas. üldisemalt.
AndresR   •  
(84.50.12.***)
Selge, siis on hästi :)

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Iirimaal treeneri musta nimekirja sattunud Lilander tulevikust: paari päeva pärast peaks uudis tulema
PIKK ETTE (JA ISE JÄRELE)
Pikk ette (ja ise järele) | Eesti klubid, hakake juba Euroopas võitma, muidu läheb jamaks!
EESTIGA SEONDUV
STAARIELU
Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
EM-I RING
ERINEVAD NÄGEMUSED
HEIN ARSENALIS
Ametlik: Artetale muljet avaldanud Hein sõlmis Arsenaliga uue lepingu
VIDEOVAATAMIST
EM-FINAALTURNIIRIST
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Kaks suurt prohmakat: Kaljult võeti värav, Levadiale kingiti penalti
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
18
14
3
1
45:7
45
2.
Tallinna FC Flora
18
10
5
3
33:20
35
3.
Nõmme Kalju FC
16
9
5
2
31:16
32
4.
Paide Linnameeskond
18
9
1
8
26:20
28
5.
JK Narva Trans
16
5
3
8
22:34
18
6.
FC Kuressaare
16
4
5
7
20:31
17
7.
Tartu JK Tammeka
16
4
4
8
20:22
16
8.
JK Tallinna Kalev
18
4
4
10
20:36
16
9.
Pärnu JK Vaprus
16
4
4
8
16:27
16
10.
FC Nõmme United
16
2
4
10
10:30
10
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
45
Tallinna FC Flora
35
Nõmme Kalju FC
32
Paide Linnameeskond
28
JK Narva Trans
18
FC Kuressaare
17
Tartu JK Tammeka
16
JK Tallinna Kalev
16
Pärnu JK Vaprus
16
FC Nõmme United
10
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!