A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Kui Eesti kohtunikest on praeguseks tipptasemele ehk eurosarjadesse ja koondisemängudele jõudnud Kristo Tohver, siis veel veidi edukama karjääri on teinud 38-aastane lätlane Andris Treimanis. Nädalavahetusel Tallinnas esmakordselt toimunud kohtunike konverentsil kergitas ta videoettekande vahendusel pisut katet sellelt, mil moel on võimalik jõuda Baltikumist vilistama U17 MM-finaali või Meistrite liiga alagrupikohtumist Benfica ja Interi vahel.
Esimesed rahvusvahelised mängud sai Treimanis väljakukohtunikuna kirja 2010. ja 2011. aastal, vilistades lühikeseks jäänud ajalooga Balti liigat. 2011. aasta märtsis, olles saanud FIFA kohtunikuks, usaldati Treimanisele ka esimene koondisemäng, Kaunases peetud Leedu-Poola maavõistlus. Kuigi 25-aastasena oli ta juba siis ameti kohta väga noor, on Treimanise karjäär tegelikult kestnud pea kaks kolmandikku tema elust. Esimesed viled tegi ta madalamates liigades kõigest 13-aastasena.
Treimanis toonitas, et motivatsiooni võib leida kust tahes. Tema ammutab seda näiteks ühest väga vanast medalist. "Osalesin üheksa-aastaselt kooli jooksuvõistlusel ja sain kolmanda koha. Kuid mulle hakkas kohe meeldima võistlustunne," meenutas ta. Oma edasist karjääri kirjeldas ta kui Maslow’ püramiidi kohandatud versiooni, mille alumised astmed peavad rahulolu jaoks olema enne järgmiste juurde liikumist täidetud.
Kohtuniku ja mängija teed on väga erinevad
Tema sõnul on tähtis, et noor kohtunik leiaks "ristiisa" ehk kellegi, kellega rõõme ja muresid jagada. "Minagi nägin kohe alguses ka jalgpalli inetumat poolt. Aga mind toetasid isa ja treener, kes aitasid mul motivatsiooni elus hoida," rõhutas ta. "Muide, mulle ei meeldi üldse, kui keegi ütleb, et kohtunikuks hakatakse, kuna ei olda piisavalt hea mängija. Need on kaks täiesti erinevat tööd ja teekonda!"
Treimanise kinnitusel muutuvad eesmärgid ajaga, ent kui on olemas kirjeldatud struktuur, saab nendega kergemini kohaneda. "Näiteks tipptaseme kohtunik on kogu aeg näljane, ta tahab saavutada rohkem ja rohkem. Rahvusvaheline tase on täiesti uus kogemus. Valmistud mänguks hoopis teistmoodi, lähed kohale enne mängupäeva, pead kasutama teist keelt. Abiks on, kui mõistad veidi itaalia, hispaania, prantsuse ja saksa keelt. See on jällegi sinu kui inimese areng," loetles lätlane.
Eraldi tõi ta välja tiimitöö olulisuse. "Kohtunike brigaad on nagu Šveitsi kell – kui üks osa on puudu, siis see ei tööta. Püüdke omavahel sõbrad olla, siis usaldate üksteist paremini," jagas ta soovitusi. "Vaimse seisu hoidmiseks on aga kasulik teha midagi jalgpallivälist."
Another very particular choice of colors for referees' kit in UEFA Conference League, this time worn by Andris Treimanis and his team in SK Slavia Praha (CZE) - LASK (AUT). pic.twitter.com/Gi2ZBpJwI3 — Law 5 - The Ref (@Law5_TheRef) March 10, 2022
Eeskätt tuleb Treimanise arvates siiski olla kannatlik. "Mängijana võid unistada kas või 19-aastasena MM-finaalis mängimisest, aga kohtunikuna ei vilista sa niisuguses vanuses seal kindlasti. Seega on tegu nagu mäest üles ronimisega. Tee seda sammhaaval," rõhutas ta.
Väikeriik võib olla nii hea kui ka halb hüppelaud
Lätlasena oskab Treimanis hästi mõista, kui raske on väikeriigist suurde pilti jõuda. "Mida varem seda suudate, seda parem. Igapäevased liigad ei paku nii palju erinevaid kogemusi, seetõttu on hea võimalikult varakult algust teha. Kui jõuad rahvusvahelisele tasemele alles 35-aastaselt, ei jõua sa end seal enam piisavalt palju näidata, et päris suurte eesmärkideni küündida," toonitas ta.
Ta meenutas, et tema esimene kogemus eurosarjas oli üsna ehmatav. "Esimene erinevus on kiiruste vahe. Ja emotsionaalselt on väga teistmoodi, kui sa ei kuule isegi näiteks oma abilisi. Minu esimesed mängud toimusid 20 000 pealtvaataja ees ja esimestel minutitel ei mõelnud ma tööle, vaid oma keha kontrollimisele – värisesin üleni! Ajapikku suutsin sellega kohaneda ja sain tööle keskenduda 1. minutist, mitte 15. minutist," kirjeldas ta.
Samas võib rahulikum keskkonda tähendad suurematki vastutust. "Kui eurosarjades käiv Treimanis läheb koolistaadionile vilistama, ootavad kõik temalt tipptaset. Kui sa pole selleks valmis, ära võta seda määramist vastu!" rõhutas ta.
UEFA NATIONS LEAGUE
🏴 Wales vs 🇵🇱 Poland
MATCH REFEREE
🇱🇻 Andris Treimanis
Image Credits: S4C pic.twitter.com/bKk1Ydtfx5 — 🆅🆆🅷 Portsmouth Network | 🇺🇦 Pray for Ukraine (@VWHPortsmouth) September 25, 2022
Treimanis toonitas mõistagi ka seda, et kohtunikutöös tuleb ette mustemat poolt, aga sellegagi peab suutma toime tulla. Ta meenutas näiteks 2017. aastal peetud Poola ja Kasahstani vahelist MM-valikmängu, kus tema brigaadil jäi nägemata, et Robert Lewandowski karistuslöök käis üle väravajoone. Poola lõi küll seejärel ikkagi veel kaks väravat ja võitis lõpuks kindlalt 3:0, aga Treimanist see sõimukirjade laviinist ei päästnud.
"Mu Facebooki konto sätted ei olnud tollal kõige turvalisemad ja igaüks sai mulle kirjutada. Pärast mängu oli sõnumeid sadakond. Nüüd on mu konto avatud ainult tuttavatele, aga vahel saan mõne sõnumi ikka," muigas Treimanis. "Kuid pead õppima filtreerima – mis on sulle tähtis ja mis mitte? Viimasele ei maksa tähelepanu pöörata."
Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Belgia tippklubi kupatas Sillamaa justkui üleöö tänavale: miks - see on hea küsimus!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded: