Erik Sorga töökohas oli lähedal olukord, kus palka ei maksta ja treenida ei lubata (0)

"Silmakirjalik teguviis" oli kõige silmatorkavam määratlus, kui USA spordiportaal ESPN kajasatas esmaspäeval võimalust, et USA jalgpalli profiliiga MLS kuulutab välja veel selle nädala jooksul välja lockout'i, mis tähendanuks, et mängijatele ei maksta palka ja neil ei lubata kasutada klubide treeningbaase.

ESPNi hinnangul olid USA kõrgliigamängijad teinud koroonaepideemia tõttu puhkenud töövaidluses juba märkimisväärseid järeleandmisi ning klubiomanike jätkuv surve oli näotu ja ebaõiglane. Tüli puudutas kollektiivlepingut, mille tingimustes jõuti veebruaris kokkuleppele, aga mida osapooled (MLS ja MLS-i mängijate ametiühing) ei jõudnud enne koroonakriisi ratifitseerida.

Ning kui koroonakriis katkestas USA-s profispordi, tõstis MLS ehk klubide omanikud lepingu sahtlist välja ja ütlesid, et seoses epideemiast tingitud majandusliku kahjuga on vaja seal mitmed tingimused üle vaadata. Mängijate ametiühing oli nõus teatud, aga mitte kõigi neilt küsitud vastutulekutega.

Tüli paisus ja MLS teatas esmaspäeval, et kui teisipäeva keskpäevaks ametiühingult jah-sõna ei tule, kuulutatakse välja liiga ajaloo esimene lockout. Lõpuks jõudsid osapooled siiski kompromissini ja lockout'i välja ei kuulutatud. Häire on maas.

Mis asi on lockout ja miks seda Euroopa jalgpallis ei tunta?

Termin lockout, mis tähendab otsetõlkes väljalukustamist, pärineb 19. sajandist ning tähistas toona olukorda, kus ettevõtte omanik ei olnud enam nõus senistel tingimustel töölistele tööd pakkuma. Et tagada oma soovi täitmine ja mitte lubada töölisi tööpostidele, vahetas omanik välja majade ja/või väravate lukud. Lockout on seega vastand streigile, mis on teatavasti töötajate poolt algatatud tööseisak.

Tippspordis on lockout eelkõige omane USA profispordile, sest sealsed tippliigad toimivad äriloogikal, mille üheks osaks on klubiomanike ja mängijate ametiühingu vahel sõlmitud kollektiivleping, millega pannakse paika töösuhete raamtingimused. Euroopa tippspordis säärast mudelit reeglina ei kasutata ja lockout'i seetõttu ei tunta.

USA profispordi esimene suur lockout leidis aset 1990. aastal pesapalliliigas MLB. Korvpalliliigas NBA kehtestasid klubiomanikud lockout'i nii 1995. kui ka 1996. aasta suvel, aga need lõppesid enne hooaja algust. Hooaegadel 1998-99 ning 2011-12 venis NBA lockout aga talveni välja ning põhihooajad algasid tavalise oktoobri asemel alles vastavalt jaanuaris ja detsembris.

Lockout'i ajal ei maksta mängijatele palka ning neil ei ole lubatud kasutada klubide treeningbaase, samuti ei kehti tervisekindlustus. Nende meetmetega soovivad omanikud sundida sportlasi kollektiivlepingupakkumisega nõustuma. Lühiajaline lockout omanikele olulist mõju ei avalda, aga kui lockout venib võistlushooaega, kandub osa survest ka omanikele, sest kui mängud ei toimu, siis äri seisab ja klubi väärtus kahaneb. Kuna lepingud lockout'i puhul peatuvad, võivad mängijad sel ajal otsida endale teise mängukoha, aga reeglina pole see nii tulus kui USA profiliiga pakutu. Seega üldjuhul lõpevad lockout'id pigem põhjusel, et mängijate vastupanu raugeb või hajub. Samas reeglina peavad ka omanikud mingi vastutuleku tegema.

Ekstreemsein lockout leidis aset jäähokiliigas NHL 2004-05 hooajal, mis jäigi terves ulatuses mängimata. Omanikud soovisid kehtestada palgalimiiti, millega mängijate ametiühing ei nõustunud. Alternatiivina pakuti tulujagamisvalemit, mis oleks pannud paika suhte, kuidas võistluste läbiviimisega teenitav tulu mängijate ja omanike vahel jaotub. Kui kokkulepet ei paistnud, leidsid koguni 388 NHL-i mängijat endale Euroopast ajutise töökoha. Näiteks Soome superstaar Saku Koivu naasis kodumaa kõrgliigasse ja esindas oma kasvatajaklubi Turu Palloseurat (TPS).

Vassiljevi ette rivistub edurivi Sorga – Sappinen?

Kui lähedal oli talvel 450 000 euro suuruse üleminekutasu eest D.C. Unitedisse siirdunud Erik Sorga olukorrale, kus talle palka ei maksta ja kohustusi pole ning ta võib naasta näiteks Eestisse, sõlmida FC Floraga lühiajalise lepingu ning moodustada koos Rauno Sappineniga edurivi, mida toetab ründava poolkaitsja positsioonilt Konstantin Vassiljev ehk moodustada kolmik, mis võtab kõik rohevalgete kodused vastased näost kaameks?

Ühelt poolt väga lähedal, sest veel esmaspäeval oli lockout vägagi reaalne. Teisalt aga ilmselt mitte eriti, sest kui NBA, NHL, NFL ja MLB on sõltumatud profiliigad, mis ei allu maailma alaliidu jurisdiktsioonile, siis jalgpallimaailma juriidiline niidistik on märgatavalt ühtsem ning FIFA kehtestatud reeglitest tuleb kinni pidada nii USA-s, Eestis, Vanuatul kui ka Ghanas.

FIFA reeglid ütlevad üheselt, et kui mängijale pole kolm kuud palka makstud, on tal õigus leping ühepoolselt lõpetada. Arvestades, et D.C. United oli äsja investeerinud Sorga mängijaõigustesse ligi pool miljonit eurot, poleks nad kindlasti soovinud seda riski võtta.

Aga Sorga on MLS-i kontekstis erand, sest kui temal poleks praegusega sama tulusa töökoha leidmine probleem, siis enamikel, kes eelkõige kohalikku päritolu, MLS-i mängijatel küll. Samuti oleks väga paljude mängijate jaoks ülisuur mureallikas tööandjapoolse tervisekindlustuse peatumine.

Seega kui lockout oleks välja kuulutatud, siis ilmselt oleksid omanikud ikkagi jätkanud palga maksmist neile mängijatele, kelle väärtus (kas siis läbi nendesse tehtud investeeringu või praeguse turuväärtuse) on selgelt kõrgem, kui neile tehtav kulutus. Muidu võinuks need mängijad vastavalt FIFA reeglitele kaabut kergitada.

Mis järeleandmisi tehti, et lockout ära jäi?

Nüüd, kui kollektiivlepingu muudatustes kokkuleppele jõutud, on eelnev jutt puhtalt teoreetiline. Et see kõik praktikas realiseerumata jäi, pidid MLS ehk klubide omanikud ja mängijate ametiühing ehk MLS-i mängijad jõudma kompromissini. Kuigi täpseid detaile osapooled veel avaldanud pole, on USA meediani jõudnud pidepunktid:

- mängijad nõustusid 7,5% suuruse palgakärpega alates 31. maist.

- kollektiivlepingusse pandi kirja force majeure klausel, mille alusel on mõlemal osapoolel õigus see üles öelda, kui juhtub midagi niivõrd ootamatut ja katastroofilist nagu globaalne pandeemia. MLS soovis algselt, et neil oleks võimalik kollektiivlepingust taganeda, kui viie klubi publikuarv kukub võrreldes eelmise hooajaga 25% või rohkem, aga sellega ametiühing ei nõustunud.

- 2023. aastast pidi kehtima kord, et kui liiga teenib teleõiguste müügist vähemalt 100 miljonit dollarit rohkem kui eelmisel hooajal, siis sellest 100 miljoni piiri ületavast summast 25% läheb otse mängijate palgafondi. Uue kokkuleppe kohaselt on see 2023. aastal 12,5%, aga alates 2024. aastast algselt kokkulepitud 25%.

- kõik miinimumpalgatõusud lükkuvad ühe aasta võrra edasi ehk 2020. aasta tingimused kehtivad ka 2021. aastal, algselt 2021 kehtima hakkama pidanud tingimused jõustuvad tegelikult 2022 jne.

- kollektiivlepingut pikendati ühe aasta võrra, nüüd kehtib see 2025. aasta hooaja lõpuni.

Mängijate terav kriitika, MLS kolib miniturniiriks Orlandosse

Ametiühingu teatel ületas nende vastutulek 100 miljoni dollari piiri. MLS-i tegevjuht Don Garber märkis aga täna hommikul video vahendusel antud pressikonverentsil, et liiga ja tema klubid kokku kaotavad koroonakriisi tõttu 1 miljardi dollari jagu sissetulekuid.

MLS-i jaoks on koroonakriis valusam kui teiste USA profiliigade jaoks, sest erinevalt NBA-st, NHL-is, NFL-ist ja MLB-st teenivad klubid põhilise osa tuludest mitte teleõiguste müügist (selles vallas on MLS-il palju arenguruumi), vaid mängupäeval staadionil ehk pileti- ja muust müügist.

"Töövaidluskõneluste lõppedes proovitakse alati tuvastada, kes olid võitjad ja kes kaotajad. Minu meelest on seekord võitjaks asjaolud, et liiga jätkab. Mängijate jaoks on järgmiseks viieks hooajaks olemas teadmine, et me jätkame sõltumata sellest, kuidas kriis meie tulusid mõjutame. Oleme oma kulutused järgmiseks viieks aastaks kinnitanud," märkis Garber.

Kui Garberi jutt võib jätta mulje teineteise mõistmise õhkkonnas sündinud kokkuleppest, siis mõnede mängijate sõnul oli asi sellest väga kaugel. Nashville SC ridadesse kuuluv USA koondise kaitsja Daniel Lovitz andis intervjuu kohalikule jalgpalliportaalile Speedway Soccer, kus kasutas väga karme sõnu:

"MLS-i käitumine oli kohati autu. Viisakamate sõnade puudumisel tuleb tõdeda, et see protsess valmistas pettumuse ja oli ebameeldiv. Teod räägivad valjemini kui sõnad. Loodan, et haavad lõpuks paranevad. Aga niipea nad kindlasti ei parane."

USA üks tunnustatumaid jalgpalliajakirjanikke Grant Wahl säutsus Twitteris: "Rääkisin täna MLS-i veteraniga. Tema sõnul kulub aastaid, enne kui taastub usaldus MLS-i omanike vastu, kes ähvardasid keset pandeemiat mängijaid lockout'iga ehk palga ning nende ja nende perede ravikindlustuse äravõtmisega."

Kollektiivleping tähendab muuhulgas ka, et rohelise tuli sai plaan viia kõik 26 MLS-i meeskonda juuliks Orlandosse, Disney teemaparki, kus peetakse miniturniir. Kas ja mis moel läheb see MLS-i põhihooaja arvestusse, kui see peaks toimuma, on ebaselge. Turniiri peamine eesmärk on teenida teleõiguste müügist tulu. Orlandosse kogunetakse põhjusel, et pandeemia tõttu poleks mõeldav, kui iga meeskond peaks kohtumisi oma kodulinnas (isegi siis, kui pealtvaatajaid staadionile ei lubata). 

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VARSSAVI OOTAB!
Poolas ree peale saanud Eesti koondise salakuulaja: arvamusi on seinast seina, paljud poolakad tahaks teist treenerit
VÄRSKED VUTIJUTUD
VARSSAVI OOTAB!
Slovakkia-sammuga hinnalisi minuteid kogunud Jürgens: vajasin neid, et koondises jälle viie minutiga krampi ei saaks
LIIGA OTSIB MEISTRIT
Kaheksa paremat, kes on kukutanud parimaid: Ajaxi ja Benfica esiareenidel lüüakse tuled eriliselt põlema
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0