Fotolugu | Kuidas Kiievi Dinamo rahu nimel Euroopas käis ja lõpuks Tallinnasse tuleb (0)

Kiievi Dinamo on kuu ajaga külastanud mitmeid Euroopa suurklubisid. "Match for Peace" ehk "Mäng rahu nimel" turnee eesmärgiks on toetuste kogumine Ukrainale. Teisalt aitasid mängud taastada koondisepallurite vormi enne suviseid vastasseise.

Varssavi Legia ja Kiievi Dinamo mängijad väljakule sammumas, Ukraina lipud õlgadel. Foto: Scanpix / Leszek Szymanski / EPA

Varssavi Legia vs. Kiievi Dinamo

Esimesena värvus sinikollaseks Varssavis asuv üle 30 tuhande pealtvaataja mahutav kohaliku Legia koduväljak. 12. aprillil toimunud vastasseisus jäi peale Dinamo, kes läks kohtumist juhtima juba 3. minutil. Legia vastas teise poolaja alguses, kuid ka koondisesärgis 18 kohtumisega kaks tabamust kirja saanud Artjom Besedini duubel tagas Dinamole võidu.

"Match for Peace" turnee avakohtumises jooksis mõlema meeskonna värvides väljakule Benjamin Verbic, kes on Dinamo mängija olnud alates 2018. aastast. Ukrainas sõja puhkemise järel leidis pallur endale FIFA loal uue ajutise tööandja just Legia näol.

Benjamin Verbic (valges) kandis kohtumise avapoolajal Varssavi Legia särki. Teisel poolajal jooksis ta väljakule juba Kiievi Dinamo särgis. Foto: Scanpix / Imago Images / Newspix

"Minu jaoks oli tegemist väga emotsionaalse mänguga. Harjumatu oli mängida meeste vastu, kellega ma olen neli aastat samas klubis veetnud," sõnas Verbic kohtumise järel. "Kõigele vaatamata tahan ma tänada artiste ja kõiki, kes aitasid kaasa sellise atmosfääri loomisel."

Kohtumise järel astusid üles mitmed Ukraina staarid. Nende seas rokistaar Julia Sanina ning Ukrainat 2021. aasta Eurovisioonil esindanud Kateryna Pavlenko. Foto: Scanpix / Imago Images / Newspix

Galatasaray vs. Kiievi Dinamo

Kaks päeva hiljem oli Dinamo Istanbulis, võõrustajaks Türgi mullune hõbe, kes on kõrgliigakarikat saanud kergitada 22 korral. Türklaste vastuvõtt erines avakohtumisega võrreldes märkimisväärselt: väljaku äärde oli kogunenud pea 7 tuhat pealtvaatajat, kes elasid tuliselt kaasa just omadele.

Pealtvaatajad Nef staadionil. Foto: Scanpix / Ozan Kose / AFP

Dinamo ajas aga oma rida. Sarnaselt avakohtumisega tegi Vitali Bujalski skooriotsa lahti ning oma panuse andis ka Artjom Besedin. Koduses kõrgliigas seni tagasihoidlikke etteasteid teinud Baris Alper Yilmaz vähendas 56. minutil kaotusseisu, kuid viimane sõna jäi Viktor Tsõgankovile. Niisiis võitis Dinamo ka selle kohtumise tulemusega 3:1.

Vitali Bujalski sai kahe esimese kohtumisega kirja kaks tabamust. Foto: Scanpix / Erdem Sahin / EPA

CFR Cluj vs. Kiievi Dinamo

Järgmisena ootas Dinamot ees vastasseis CFR Clujga. Kusjuures pea 900 tuhat sõjapõgenikku vastu võtnud Rumeeniast on saanud ka Dinamo praegune pelgupaik. Just Bukarestis saadi esimest korda enne Euroopasse minekut kokku. Külalislahkedel nootidel peeti ka sõpruskohtumine: lõpuvile järel säras tablool 0:0.

Dinamo eest jooksis omade pallurite seas esmakordselt väljakule ka Artjom Dovbõk. Kuigi mängumees kuulub muidu kõrgliigakaaslase Dnipro hingekirja, siis koondisemängude eel kaasati ta lahkelt Dinamo tegemistesse. Dovbõkil õnnestus enneaegselt lõpetatud hooajal lüüa 17 kohtumisega 14 väravat. Sellega edestas ta kahega maha jäävat Viktor Tsõgankovi.

Dortmundi Borussia vs. Kiievi Dinamo

Turnee üheks suurimaks vastasseisuks võib pidada seda, mis peeti Dortmundiga maha 26. aprillil. Seda mitmel põhjusel.

Kiievi Dinamo pole veel ühtegi sõprusmatši kaotanud. Foto: Scanpix / Sascha Steinbach / EPA

Esiteks, kohtumist oli Saksamaal jälgimas 35 tuhat inimest, mis on seni peetud mängude rekordarv. Teiseks, ühtekokku löödi viis väravat ning võidukalt sammus väljakult ära just Dinamo, kelle eest tegid skoori Vitali Bujalski ja Vladislav Vanat. Kolmandaks, 13-aastase Ukraina sõjapõgeniku Nikita lemmikmängija Erling Braut Haaland andis väravasöödu kohtumise avatabamusele.

Ja mis kõige tähtsam, heategevuseks koguti üle 400 tuhande euro.

"Ma ei tea, miks selline asi toimub. Venemaa agressioon, propaganda - miks, milleks? Miks inimesed surevad? Miks surevad väikesed poisid ja tüdrukud, vanemad inimesed? Miks?" kõlasid Dortmundi särki kandnud Alan Aussi sõnad kohtumise järel. Kiievi Dinamo reservtiimi kuulunud 20-aastane kaitsja laenati veebruaris Rivne Veresisse, kus ta sai mõnda aega koos Eesti koondise poolkaitsja Vladislav Kreidaga pallida. Sõja puhkemise järel läks noor pallur Saksamaale.

Zagrebi Dinamo vs. Kiievi Dinamo

Horvaatia kõrgliigaklubile Zagrebi Dinamole astuti vastu juba kaks päeva hiljem. Vaatamata ukrainlaste tugevale algusele - 20-aastane Vladislav Vanat lõi 16 minuti jooksul kaks väravat - lepiti kokkuvõttes siiski 2:2 viiki.

Vladislav Vanat lõi kaks väravat nii Borussia Dortmundi kui ka Zagrebi Dinamo võrku. Foto: Scanpix / Sascha Shuermann / AFP

Serhii Sõdortšuk ja Marina Striletska. Foto: Scanpix / Georgios Kefalas / EPA

FC Basel vs. Kiievi Dinamo

Kaheksa päeva eest võõrustas Kiievi Dinamot FC Basel. Enam kui 15 tuhande silmapaari ees viis Oleksandr Karavajev Dinamo kohtumist juhtima, kuid Šveitsi suurklubil õnnestus mängu naasta ning tunni täitumise järel ka juhtima minna.

Viimase veerandtunniga keerasid Oleksandr Andrijevski ja Deniss Popov seisu siiski omade kasuks. Niisiis lõppes mäng Dinamo 3:2 võiduga.

Kiievi Dinamo kuuendat heategevuslikku sõprusmadinat aitas ohjata Ukraina äärekohtunik Marina Striletska. Peakohtunik ning teine abikohtunik olid šveitslannad.

***

Dinamo teatas 3. mail, et heategevuseks on kogutud pea 700 tuhat eurot.

Tallinna FC Flora vs. Kiievi Dinamo

Kuna FC Baseliga peetud kohtumise järel liitus 11 Kiievi Dinamo pallurit Ukraina koondisega, siis ei ole Tallinnasse oodata mitmeid suuri tegijaid. Nende seas näiteks Oleksandr Karavajev (koondises 40 kohtumist ja üks värav), Serhii Sõdortšuk (47/3), Viktor Tsõgankov (35/6) ja Deniss Garmaš (31/2). Ka on koondiselaagris turnee raames hoolega väravaid löönud Vitali Bujalski (9/0) ja Artjom Besedin (18/2).

A. Le Coq Arenal toimuva kohtumise avavile kõlab kell 19.00. Pääsmed mängule leiad SIIT. Kogu piletitulu läheb Ukraina toetuseks ning piletihinnad on samas kategoorias nagu euromängudel. Mängupäeval on staadionil olemas ka annetuskastid, kuhu on võimalus annetada meelepärane summa. Kohtumist on võimalik jälgida ka ETV2 ning ERR-i spordiportaali vahendusel.