Kas Jürgensi U17 koondisest eemalejäämise põhjuseks võib olla konkurents Šapovaloviga? (20)

Samal ajal kui Aleksandr Šapovalov (paremal) esindab U17 koondist, on Oliver Jürgens (vasakul) piirdunud ainult koduklubi Nõmme Unitedi mängudega. Fotod: Brit Maria Tael

Kui Eesti ei oleks väikeriik, poleks Oliver Jürgensi U17 koondisest kõrvalejäämise asjaolud uudiskünnist ületanud, aga Eesti jalgpallis, kus, oleme ausad, kõik tunnevad kõiki, säärast varianti polnud. Kuna teema läheb paljudele korda ja tekitab mitmeid küsimusi, vajab olukord selgitamist.

Soccernet.ee tegi seda kolmapäeval avaldatud artikliga, kus omapoolseid selgitusi jagasid nii U17 koondise peatreener Norbert Hurt kui ka 16-aastase ründaja isa Jüri Jürgens. Päev hiljem kirjutas Soccernet.ee-le lugejakirja noortekoondislaste Kaarel ja Taaniel Usta isa Taavi Usta. Need lood klaarisid mõned hallid tsoonid, aga mitte kõiki.

Eelkõige jäi ju ammendava vastuseta küsimus: miks on Oliver Jürgens alates 2018. aasta maikuust jäänud kõrvale kõigist U17 koondise võistlustest peale tänavu veebruaris Hollandis peetud treeningkohtumise ning puudunud ka enamikelt koondise ühistreeningutelt? Asjaosaliste, eelkõige noormehe isa Jüri Jürgensi antud selgitused, ei olnud ammendavad.

Laupäeval Tartus alanud ja homme Võrus Läti vastu peetava mänguga lõpule jõudva Balti turniiri kutse tagasilükkamise peamise asjaoluna toodi välja suur mängukoormus, mis on kahtlemata ka fakt, sest 21 võistlusmänguga kogutud 1769 minutit on 16-aastase noormehe jaoks (väga) suur maht. Samas torkab silma, et mängukoormuse mahendamise osas pole astutud mitte mingeid samme.

REKLAAM

Näiteks on Jürgens mänginud 90 minuti ulatuses kaasa Nõmme United U17 meeskonna kohtumised U17 Eliitliigas, mis lõppesid meeskonna 10:1 ja 9:1 võitudega. Esiliiga B 16 kohtumises on ta kolme erandiga teinud kaasa vähemalt 84 minutit.

Maikuu alguses märkis Nõmme Unitedi peatreener Martin Klasen Soccernet.ee-le antud intervjuus, et "klubi visiooni järgi tahame Esiliigasse jõuda 2022. aastaks" ehk tohutut survet tulemustele ei tohiks olla. Seda võiks vähendada ka Nõmme Unitedi kindel liidrikoht…

Kolmapäeva õhtul küsisime Klasenilt, kas Jürgensid on tema poole mängukoormuse vähendamise palvega pöördunud. "Oliver pole kurtnud, aga ta ei tuleks ka kurtma, sest usaldab mu otsuseid. Koondisetrennide osas olen mina vahel soovitanud sinna mitte minna, sest olen tahtnud, et ta puhkaks. Nendel puhkudel olen eelnevalt kõik Norbert Hurdaga kooskõlastanud ja talle on see sobinud." vastas Nõmme Unitedi peatreener.

Hüva, võib ju tõesti olla, et United on otsustanud juulis välismaale siirduvat Jürgensit – Klaseni sõnul on nad ründaja lahkumisega arvestanud – maksimaalselt ära kasutada, et tagada endale hooaja teiseks pooleks võimalikult hea stardipositsioon. Sportlik loogika on siin täiesti olemas. Iseasi, mida tähendab rahvusvahelistest kogemustest, mida noortekoondis pakub, loobumine 16-aastase vaieldamatult väga andeka jalgpalluri tulevikku silmas pidades?

Põhiline põhjus polegi mängukoormus?

Aga mängukoormus tundub siiski olevat teema, mis on (kunstlikult?) esiplaanile tõstetud, sest Jürgensi ja U17 koondise pinnapealsest suhtest rääkides pole võimalik mööda vaadata kõnekast faktide sülemist:

  • 2018. aasta 15. mail kohtus Eesti U17 (toona U16) koondis Tallinnas maavõistluses Poolaga, mis lõppes 2:2 viigiga ja kus mõlemad Eesti väravad lõi Aleksandr Šapovalov.
  • See oli viimane kord, kui 2003. aastal sündinud Šapovalov ja Jürgens noortekoondises koos mängisid, kusjuures peatreener Norbert Hurt eelistas tipuründaja positsioonil Šapovalovit ja Jürgens tegutses toetava ründajana (niiöelda nr 10 positsioonil).
  • Jürgensi isa Jüri Jürgens väljendas tolle kohtumise järel rahulolematust, sest tema arvates peaks Oliver mängima nr 9 positsioonil ehk tipuründajana.
  • Tänavu aprilli alguses Londoni Arsenali treeningutele kutsutud ning Bundesliga klubi Freiburgi huviorbiidis püsiv Šapovalov on tollele Poola-mängule järgnenud aasta jooksul kanda kinnitanud U17 koondise selge esiründajana.
  • U17 koondise jaoks on järgmise suve kodust EM-finaalturniiri silmas pidades optimaalseks taktikaks 4-5-1, seda nii sportlikku väljakutset kui ka mängijate valikut silmas pidades; nimelt on Daniil Tarassenkovi ja Danil Kuraksini näol olemas ka sellesse skeemi hästi sobituvad ääreründajad, analoogseid sobimisi 4-5-1 skeemi on mitmeid teisigi; kahe ründajaga võib tegutseda pisteliselt, aga mitte püsivalt.
  • Seega kipub reaalpoliitiline olukord olema, et kuigi Jürgensi andekust keegi ei vaidlusta, poleks ta koht U17 meeskonna põhikoosseisus tagatud, sest tipuründaja koha peal on olemas temast parem valik (kuigi mängija hindamine on alati subjektiivne, siis proovides antud küsimusse objektiivsust tulla, tuleb nentida, et kui Jürgens lööb Esiliiga B-s keskmiselt 1,6 väravat mängus, siis Šapovalov Esiliigas ehk kõrgemal tasemel keskmiselt 1 värava mängus) ning mujale ta tingimata ei sobi.
Igaüks võib ja saab ise järeldused teha.

Samuti võib U17 koondise peatreeneri Norbert Hurda tähelepanekust "koondisesse pääsemise protsess muutub puuduja jaoks paratamatumalt keerulisemaks" vastavalt lugeja häälestatusele välja lugeda nii ähvarduse kui ka elementaarse jalgpallitõe.

Nende viimaste sekka kuulub muuseas ka sedastus: võistkonna koosseisu üle otsustab treener.

Õnneks on U17 EM-finaalturniirini aega ligi aasta ning keegi pole ühtegi ust sulgenud. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

kumb on parem   •  
(2001:7d0:4d02:8e80:85a.***)
sapavalov on parem, jürgens ainult puhkab ja mängib madalaid liigasud
Tädi Maali   •  
(2001:1530:1001:2d0b:f1.***)
Lasteaed.
Marju   •  
(2001:7d0:8317:a480:429.***)
Vägisi jääb mulje kogu seda skandaali kõrvalt vaadates, et lapsevanem on targem kui kogenud treenerid ja selgelt minnakse liiale soovides lapsele “parimat”. Kas Oliveri enda käest on keegi küsinud, mida ta ise tahab? Klasenilt väga mõistlik põhjendus ja tagasiside, aga Nõmme Unitedi lastevanemate puhul olen täheldanud maast madalast “targutamist” väljaku ääres. Nii kohtunike, vastaste kui ka treenerite suunal. Hetkel paistab lihtsalt üks vanem eredalt silma oma tarkusega üritades muuta midagi Eesti jalgpallis, mis on võrdväärne tuuleveskiga võitlemisega.
AP   •  
(62.65.209.***)
...and here we go again. Mom, where u at!?
jaak   •  
(88.196.69.***)
davai,soccerneti superajakirjanikud - oleks aeg poistelt endilt küsida, kaua seda jama toodate siin?
jürgensi ema   •  
(37.157.66.***)
Kas oliver puhkab ikka soojas vees ?
.   •  
(146.255.183.***)
Emajürgens peab minema Forestgumpilikult hr direktoriga isiklikult "läbirääkimistele", küll siis asjad laabuma hakkavad.
oehhh   •  
(87.119.165.***)
Isa on ikka kõige targem... targem kui peatreener... ja oma laps ikka kõige tublim.. Šapovalovi ja Jürgensi vaheline konkurents- hetkel siis treeneri valik selline... leppige sellega juba. Eks see olenebki paljudest asjadest- hetkevormist, trennides kohaleolkust, meeskonnaga sobivusest.... Oehhh , ma ütleks.
Vähetuntud vutivaatleja   •  
(194.204.40.***)
Noortekoondisega on kuidas parasjagu on, see on valikute küsimus. Pigem vaataks kaugemale. Tegemist on kahtlemata võimeka ja andeka poisiga ning tänane olukord ei tohiks olla arengu kõige kõrgem faas, vaid pigem alles arengu osa. Olukorras, kus ta ei suuda kohaneda koondisega ega domineerida seal tekib küsimus, kuidas ta peaks kohanema oluliselt karmimas ning konkurentsitihedamas keskkonnas nagu seda on välisklubid. Praeguse seisuga ma küll ei näe, et välisklubisse minek oleks hea lahendus, sest seal ei ehitata mängu tema ümber, vaid ta ise peab mehe eest väljas olema. Kui ta ei suuda välisklubis karmis konkurentsis läbi lüüa, siis võib ühel hetkel tekkida masendus ja tülpimus ning mängija minna üleüldse kaduma. Need kõik on ohud, mis loodetavasti ei lähe täide. Kuid arvestades varasemaid kogemusi domineerivate vanematega noormängijate puhul, siis tõenäosus selleks on üsna suur.
Otto Mõmmiste   •  
(194.137.60.***)
Mis sellel Järvelal selle Jürgensiga on? Viimase kuu jooksul on see mitmes lugu temalt?
Pea hoogu Otike ja lase poisil soojas vees ujuda.
asd   •  
(2001:7d0:8a1f:3580:f5e.***)
Esiliiga B tase on kordades kõrgem, kui mingi U17 läti, kui just ei räägi Prantsusmaast ja suurtest riikidest. Reaalselt on targem mängida esiliiga b, kui riskida, et koondises mingi kloun sisse lendab
Nojh   •  
(37.157.111.***)
No türa olge vait juba selle Jürgensi teemaga. Kuni Jürgensi pole ise sel teemal sõna võtnud, siis pole mõtet targutada ju
jalkahuviline   •  
(2001:7d0:4d82:ab80:f54.***)
mõtlesin just sama, et mis värk sellel Järvelal Jürgensist artiklite tootmisega on. Aga nähes kui palju kommentaare kõik need artiklid saavad, siis on selge - palju klikke andvad lood tuleb uuesti ja uuesti ülespuhuda. Head soccerneti ajakirjanikud - jätke palun juba see teema juba ja minge eluga edasi.
Jorss   •  
(2001:7d0:81f3:4a80:509.***)
Šapovalov on ikka suht kaigas. Enamus 1v1 olukordi ta ei löö äragi, rääkimata teistest olukordadest.
Jorssile   •  
(195.250.187.***)
Kas aravd, et võiks pigem Esillga B-sse proovima minna...?
ee   •  
(62.65.239.***)
No siin on selge pilt. U17 koondise peatreener on Hurt, Flora spordidirektor samuti Hurt. Šapovalov on Flora mängija ning et teda kuhugile välismaale mängima saada, peaks ta koondises säravaid esitusi tegema ja pidevalt pildis olema. Oleks Jürgens koondises, siis vaevalt Šapovalov nii palju pildis oleks. Tegemist on võrdselt heade mängijatega ning mängijatüübilt on nad küllaltki erinevad. Küll aga oskavad mõlemad väravaid kõmmutada ning Eesti U17 koondise jaoks mõlemad võtmemängijad. Ilmselt, kui Šapovalov piiri taha saab, siis hakkab ka Jürgens oma võimalusi koondise särgis saama.
Ats   •  
(80.235.126.***)
Koondises ei kõmmutata väravaid vaid mängitakse meeskonnana rünnakul ja kaitses.Suureskoorilised koondise mängud on üksikud sõprusmängud.
Meil on vaja meeskonnamängijaid,kes suudavad ka tagasi töötada ja vajadusel kaitsetööd teha või korralikku pressi üleval.Eestil ei ole kunagi olnud ülikõva tipuründajat.
Küll saavad mõlemad poisid mängida kui vaid ise tahavad.
Edu moorhärradele ja hoidke mõistus selge
Heh   •  
(90.191.247.***)
Paistab et ajakirjandus Oti näol üritab Jürgensile ruttu ära teha enne kui lepingu saab ja sapovalovist paremasse klubisse mängima siirdub.
Viplala,   •  
(91.129.10.***)
Ma nagu ei saa aru kas häid vahehetusmehi ei vaatagi, kui ühega midagi juhtub saaks pingilt väärilise asenduse, ja äkki on vaja poole mängu pealt joonist muuta , Hurt tundub suht hobuste klappidega olevat...
U17   •  
(80.235.6.***)
Kindlasti sobib Eesti koondisesse paremini Šapovalov,
see ongi tema tase.
Seda ei saa aga Oliveri kohta märkida,
sest tema on maailma tippklubidesse sobiv jalgpallur.
Kes on näinud mõlemat mängimas, need teavad seda.

Sisene
PIINLIK, REAL, PIINLIK!
Erakordselt häbistav! Kümne mehega Segunda B meeskond lükkas korraliku koosseisuga Real Madridi karikast välja
FC FLORA EDURIVI
Valus hoop: karm vigastus sunnib Eesti koondise ründaja sügiseni väljaku kõrvale
PREMIUM LIIGA
PÕNEVAT
TUNJOVI SEIKLUS ITAALIAS
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Kreida üleminek on Premium liiga kvaliteedikontroll
Soccernet.ee taskuhäälingu "Pikk ette (ja ise järele)" 98. saade keskendub Premium liigast välismaale murdmisele. Miks see on nii raske?
PIKK ETTE JA ISE JÄRELE
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
29
26
2
1
76:17
80
2.
Paide Linnameeskond
30
21
1
8
80:43
64
3.
Tallinna FCI Levadia
29
17
6
6
66:37
57
4.
Nõmme Kalju FC
30
14
7
9
52:31
49
5.
Tartu JK Tammeka
28
8
8
12
33:44
32
6.
Viljandi JK Tulevik
28
9
4
15
30:46
31
7.
Tallinna JK Legion
30
8
7
15
26:44
31
8.
JK Narva Trans
30
6
7
17
31:49
25
9.
FC Kuressaare
30
5
9
16
28:63
24
10.
JK Tallinna Kalev
30
5
5
20
20:68
20
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
80
Paide Linnameeskond
64
Tallinna FCI Levadia
57
Nõmme Kalju FC
49
Tartu JK Tammeka
32
Viljandi JK Tulevik
31
Tallinna JK Legion
31
JK Narva Trans
25
FC Kuressaare
24
JK Tallinna Kalev
20
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK