A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Pühapäeva õhtul ametist taandunud, ent ennast jätkuvalt süütuks kannatajaks pidav Hispaania jalgpalliliidu (RFEF) president Luis Rubiales on kogu ametiaja jooksul paistnud silma värvikate seikadega, mis hoiavad kohalikku jalgpalli pildis peamiselt negatiivsel moel. Eeskätt on teda süüdistatud erapoolikuses, aga vahel on ka lihtsalt tema enda suur suu talle hädad kaela toonud.
Portaal Football Espana koostas viis aastat ja neli kuud ametis olnud Rubialese karjäärist kiire ülevaate, tuues välja 13 seika. Lõpuks sai presidendile saatuslikuks tema käitumine naiste MM-finaali järel, kui ta tegi esmalt tribüünil kohatuid žeste ning suudles autasustamisel koondise ründajat Jenni Hermosot. Ehkki Rubiales raiub siiani, et suudlus toimus vastastikusel heakskiidul, on Hermoso ta nüüdseks kohtusse kaevanud ning tänaseks päevaks juba ekspresidendi rollis oleva mehe käitumist uurivad erinevad võimuorganid.
Väljaande AS kirjeldus selgitab aga ka, miks Rubiales niivõrd kaua RFEF-i eesotsas püsis. Nimelt on alaliidu sissetulekud tema ametiajal kasvanud kolm korda suuremaks, samuti on märkimisväärselt uuendatud ja laiendatud avalike suhete osakonda, naiste ja amatööride jalgpalli rahastamine on paranenud ning ka sponsortulud on kahekordistunud. Kuid skandaale jagub siiski märksa rohkem kui plussmärgiga saavutusi.
Julen Lopetegui vallandamine
Toonane Hispaania koondise juhendaja Lopetegui andis enne 2018. aasta MM-finaalturniiri algust Real Madridile lubaduse, et asub turniiri järel ametisse nende peatreenerina. Sellest kuulnud Rubiales lasi vaid kaks päeva enne MM-i algust Lopetegui lahti, MM-ile sõideti spordidirektori Fernando Hierro käe all ja kukuti kaheksandikfinaalis võõrustaja Venemaa vastu penaltitega turniirilt välja.
Superkarikas Saudi Araabiasse
Veel enne seda, kui saudid hakkasid Euroopa parimaid jalgpallureid kokku ostma, löödi käed RFEF-iga. 2020. aastast selgitatakse Hispaania Superkarika võitja Jeddah's nelja võistkonna turniiril. RFEF teenib selle pealt küll kõvasti, kuid spordipesuga kaasnevad eetilised küsimärgid on kaasa toonud omajagu kriitikat. Rubiales on samas väitnud, et sel moel aidatakse parandada Saudi Araabia naiste olukorda.
Sõprus Gerard Piquega
Saudideni jõuti tänu Piquele ja tema ettevõttele Kosmos, mis tegeleb spordivõistluste korraldamisega. Muidugi mitte tasuta, sest tehingu eest pandi vahendajana taskusse erinevatel andmetel neli kuni kuus miljonit eurot. Lekkinud kirjavahetusest nähtub, et Rubiales ja Pique oli teineteise jaoks "Rubi" ja "Geri", omavahel saadeti kümneid sõnumeid. Nii Pique kui ka Sergio Ramos olid Rubialesega pidevas kontaktis - esimene kurtis kohtunike otsuste üle, teine palus aga eeliseid Hispaania koondise kutsete osas (neid siiski saamata, märgib siinkohal Football Espana).
🎙️ Pique: "In 2019 they broke the news that my company would get a commission from the Super Cup. Now in 2022, it has spread because of the audio recordings. I think someone had access to Rubiales' phone. These things only happen in Spain. This is illegal but no one cares." pic.twitter.com/uX4HiY9bNh — Barça Notes 🗒 𝕏 (@BarcaNotes) May 12, 2022
Pressikonverents kokaiinist
Eelnenud suhete avalikuks tuleku järel korraldas Rubiales selgituste jagamiseks pressikonverentsi, mis vältas tunde. Selgemaks ei saanud suurt midagi, sest president eitas kindlameelselt kõiki süüdistusi, nimetas end "Motrilist pärit lihtsaks meheks", rääkis ebaselgeks jäänud loo oma õe jalaluumurrust, mis olevat teinud temast tugevama inimese, ning pildus vihjeid selle kohta, nagu jälitaks teda "maffia". Tagatipuks väitis Rubiales, et mainitud jälitajad on võimalised tema süüdi lavastamiseks tema auto pagasiruumi kohvritäie kokaiini sokutama.
Neutraalne? Aga milleks?
Kas alaliidu president võiks vähemalt sõnades kõigi klubide suhtes neutraalne olla? Pole vaja, leidis Rubiales, kaitstes enda õigust "jalgpallifännina" solvanguidki loopida. Eraviisiliselt on ta tunnistanud, et talle ei meeldi sugugi Sevilla, Valencia ega ka Villarreal.
Enrique-Moreno-Enrique farss
See punkt puudutab küll eeskätt kahe treeneri omavahelisi sassis suhteid, aga Rubiales ei teinud samas ka midagi, et tärkavat skandaali kuidagi ära hoida. Kui Hispaania koondist esindanud Luis Enrique tütar suri, taandus ta ajutiselt ametist ja töö võttis üle senine abitreener Roberto Moreno. Varsti soovis Enrique naasta, aga Moreno tahtnuks ise peatreenerina jätkata. Rubiales lasi Moreno lahti ja tõi tagasi Enrique, kes süüdistas seejärel Morenot avalikult "noa selga löömises".
Luis Enrique is rumoured to return to the Spain Team Manager Role.
Roberto Moreno, who had offered to return to Assistant Manager, will leave immediately after being mislead by Spanish FA.
Luis Rubiales will be in for some tough questions after breaking a friendship in this. pic.twitter.com/whcGbUdPrj — Tom Overend (@tovers98) November 19, 2019
Spioonid ja onu süüdistused
Hiljuti andis Hispaania ajakirjanikele intervjuu Rubialese onu Juan, kelle ta oli 2018. aastal RFEF-ist vallandanud. Juani väitel on tema vennapoeg "võimust, luksuslikkusest, rahast ja isegi naistest pimestatud". Tagatipuks väitis Juan Rubiales, et Luis palkas kellegi, kes jälitaks Hispaania mängijate ühenduse (AFE) juhina tegutsenud Juani ametijärglast David Aganzot.
Orgiad liidu rahade eest
Juan väitis sedagi, et avalikkusele töiste nädalavahetustena esitletud reisid Granada rannikule olid tegelikkuses midagi hoopis muud. Tema kinnitusel korraldati tööjuttude ajamise asemel nädalavahetuseti orgiaid, mille eest maksti RFEF-i krediitkaardiga.
Reisid ja kinnisvara
Suurorganisatsioonide juhtidel ongi mitmeid ametist tulenevaid hüvesid, aga Rubialest on süüdistatud ka selles, et ta maksab RFEF-i rahadest kinni isiklikke reisi ja omandab kinnisvara. Rubiales ise on kinnitanud, et kõik tehtud kulutused tulenevad ametikohustuste täitmisest.
Naiste superkarika medalifiasko
Rubiales ja medalitseremooniad lihtsalt ei käi kokku. Tänavu jaanuaris alistas Barcelona naiskond koduses superkarikafinaalis 3:0 Real Sociedadi, aga võitjamedaleid ei riputanud neile keegi kaela. Oma autasu sai iga mängija võtta ise plastist klapplaualt. Barcelona meeskond sai pärast Real Madridi alistamist seevastu presidendilt sooja käepigistuse.
15 mässajat
Jorge Vilda viis küll Hispaania naiskonna maailmameistriks, aga mullu puhkenud mängijate streigi kiuste. 15 mängijat teatasid, et soovivad töötingimuste parandamist, kuid Rubiales asus avalikult Vilda poolele ja mängijaid hakati ajakirjanduses nimetama reeturiteks. Enamik neist jäigi MM-ist eemale, Rubiales tahtis aga pakkuda Vildale uut nelja-aastast ja kahe miljoni euro suurust lepingut. Suudlusskandaal tõmbas sellele plaanile siiski vee peale ja eelmisel nädalal näitas alaliidu ajutine juht Pedro Rocha lõpuks Vildale ust.
Tülid Javier Tebasega
La Liga president Tebas ja Rubiales on nagu kass ja koer. Kogu Rubialese valitsemisaega on saatnud meeste pidevad kismad, mis varjutavad ülejäänud Hispaania jalgpalli jaoks olulisi küsimusi. Enamasti toimub poriloopimine ajakirjanduse vahendusel, mis rikub taas kogu riigi jalgpalli mainet.
MM-finaalile järgnenu
Rubialese leer on püüdnud Hermoso suudlemist pisendada, kuid tegu ongi lõpuks vaid ühe seigaga, mis kõigi kriitikute hinnangul ilmestab samas eredalt RFEF-is aastaid valitsenud misogüüniat ja võimukultust.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Hispaania tõrjespetsialistide esikolmikusse kuuluv Hein: palju tööd on minu arengu võti
Saksamaa tugevuselt viienda kaitseliini põhimees Mets: kaitse peabki olema meie tugevus!
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?