Luup peale | Aland alustas käkiga, aga päästis lõpuks Kuressaare küüsist punkti (galerii!) (0)

Tammeka väravavaht Richard Aland ja Kuressaare peatreener Roman Kožuhhovski. Foto: Imre Pühvel

Tartu Tammeka ja FC Kuressaare tegid kõigepealt üksteisele lahkeid kingitusi, aga mängu alguses piinliku eksimusega hakkama saanud Richard Aland hoolitses teisel poolajal selle eest, et 1:1 viigiseis jäi tabloole püsima.

Avapoolaeg kujunes võimalustevaeseks, aga nägi sellest hoolimata kahte kiiret väravat. Kuressaare asus juhtima juba enne kui kumbki meeskond oleks jõudnud pealelöökigi sooritada, kui Aland jäi kõrge pressinguga hätta ning väravavahi klaarimisüritus põrkas Mattias Männilaane kaudu võrku - 0:1!

Saarlased vastasid omapoolse kingitusega, kui Joonas Soomre tegi Aleksandr Kuhharevile trahvikasti nurgas otsajoone juures täiesti tarbetu vea ning Kevin Mätas realiseeris järgnenud penalti  - 1:1!

Kuressaare omas küll kerget initsiatiivi ja poolvõimalusi avanes mõlemal meeskonnal, aga tõeliselt ohtlikke olukordi tekkis enne vaheajavilet veel ainult üks. Märten Pajunurm virutas 29. minutil terava nurga alt karistuslöögi otse väravale ning  Aland ei jäänud kaugele, et pall taas mängija kaudu oma väravasse lükata. Seekord põrkas see aga Andersoni peanupu kaudu õnnelikult väravast mööda.

Teine poolaeg algas esialgu samas sündmustevaeses vaimus, aga tasapisi suutis Kuressaare mängu enda kätte haarata. 57. minutil viis Sander Seemani läbisööt Männilaane väravavahiga silmitsi, aga ta jäi terava nurga alla ja Aland suutis üle otsajoone tõrjuda. 66. minutil tabas Silver Alex Kelderi pealöök Märten Pajunurme nurgalöögi järel posti.

Kontrarünnakul avanesid mõned variandid ka Tammekale. Kõige ohtlikum oli neist 70. minuti kiirrünnak kolmekesi kahe vastu, kuid otsustav sööt ja löök vastase kastis ei olnud piisavalt kvaliteetsed.

Kuressaare jõudis aga veel koguni kolmes olukorras väravale lähedale. 73. minutil söötis Männilaan Reinkorti Alandiga silmitsi, aga väravavaht jõudis õigeaegselt jaole ja lükkas palli jalgadega minema. 78. minutil söötis Männilaan omakorda Otto-Robert Lipu hästi löögile, aga Aland vastas supertõrjega. Ning 89. minutil järgnesid Pajunurme nurgalöögile nii Reinkorti kui ka Sander Alex Liidu lähilöögid, aga kumbki ei saanud palli kaitsjatest mööda. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Hooaja kõige õnnelikum värav? Ei!

Täpselt kümme kuud tagasi, 30. oktoobril võitis Tammeka samal staadionil Kuressaaret 1:0 ning ainus värav sündis pärast seda, kui Kristen Lapa väljalöök tabas Tristan Koskorit ja põrkas sealt väravasse. Toona sai see ristitud hooaja kõige õnnelikumaks väravaks:

Üldiselt ei ole põhjust rääkida õnnest, kui tegemist on olukorraga, mis tekib sihikindla pressingu tulemusel. Ka Koskori tabamus oli selles mõttes välja teenitud, aga siiski oli seal ka tublisti õnne, sest ta oli selles olukorras ainus survestaja ja Lapa võinuks vabalt klaarida palli ka auti või lükata kõrvale.

Seevastu Kuressaare tänane kõrge pressing toimis süsteemselt ja tekitas Tammekale läbi mängu pidevalt peavalu. Piisas, kui Reio Laabuse sööt jäi õige pisut nõrgaks ning Aland jäi korrakski kõhklema, ja juba olidki kõik söödukanalid kinni ning tuli loota, et pikk pall lendab  peale tormavast ründajast mööda. Ei lennanud. Ja kui oleks lennanud, siis ehk hoopis see oleks õnn olnud:

2. Kuressaare ennenägematu klass

Kuressaare uus kvaliteet ei üllata tänaseks enam kedagi, aga tasub ikkagi üle korrata, et alles eelmisel hooajal püstitasid nad klubi rekordi, kogudes 34 punkti ja finišeerides esmakordselt kümneklubilises kõrgliigas seitsmenda kohaga. Sel hooajal on neil kolme ringiga taskus juba 36 punkti ning viies tabelikoht on sisuliselt juba kindlaks muutumas.

Ka täna tõestati, et siin pole midagi pistmist õnne või juhusega, vaid Kuressaarel ongi hetkeseisul Eesti paremuselt viies meeskond. Kuna tegemist ei ole täisprofessionaalse meeskonnaga, siis võinuks eeldada, et tööpäeva hilisõhtune kohtumine Lõuna-Eestis valmistab neile probleeme, rääkimata sellest, et Tammeka oli parasjagu tõusulainel ja enesekindel.

Ometi oli just Kuressaare lõpu eel oluliselt võidunäljasem, surus enda mängu peale ja lõi rohkem kui piisavalt võimalusi, et tulemus enda kasuks pöörata. Just nii, nagu tipptiimid tihtipeale enda klassi maksma panevad. Täpp jäi seekord küll i peale panemata, aga niimoodi on nad tabeli teist poolt domineerinud läbi terve hooaja.

3. Tabeliseisu jaoks kõige igavam tulemus

Premium liiga tabeli tipus räägitakse murdemängudest, sest kolmes voorus järjest lähevad suure neliku võistkonnad omavahel vastamisi. Ent murdemängudest võib rääkida ka allpool, sest see tähendab ju omakorda, et ka teistes mängudes kohtuvad otsesed konkurendid.

Seegi kohtumine omas tabeli keskel olulist kaalu, kuid paraku oli viik põnevuse mõttes kõige soovimatum resultaat. Kuressaare võit tõstnuks nad Paidest viie punkti kaugusele ja võinuks eurosarjakohale veel pinged peale panna. Tammeka võidu korral jäänuks nii nemad kui ka Narva Trans saarlastest seitsme punkti kaugusele, nii et heitlus viienda koha nimel oleks oluliselt elavnenud.

Viigi järel lahutab aga Kuret Paidest seitse punkti ja Paidel on veel kaks mängu varuks. Transi ja Tammekat edestavad saarlased vastavalt kaheksa ja kümne punktiga. Kuna mängida on jäänud veel vaid üks mängudering, siis suure tõenäosusega on see juba paigas, et suur nelik jääb murdmata ning Kure lõpetab hooaja viiendana.

4. Mängu parim - Mattias Männilaan

Männilaan on loomult ründaja, aga sel hooajal on ta tegutsenud juba nii paremal äärel kui ka keskväljal ning nüüd pidi ta taas uuel positsioonil hakkama saama, asendades ründajate all Sander Lahte. Mis tal mängujuhi omadustest ja kogemustest pisut vajaka jäi, selle kompenseeris ta võimsa pressinguga, mis tõi sõna otseses mõttes kaasa ka kohtumise avavärava.