Luup peale | Enesekindla Kuressaare kaitsemasin lämmatas võimalusi raisanud Tuleviku (galerii!) (1)

Liigatabeli kuuendat kohta jahtivate meeskondade duellis sai Kuressaare koduväljakul 1:0 jagu Viljandi Tulevikust ning käristas edu nende ja Tartu Tammeka ees juba seitsmele punktile.

Avapoolaeg möödus oodatult võitluslikus meeleolus, kuid nappis väravavõimalusi. Poolaja lõpus tekitas kolmveerandtunni kõige ohtlikuma šansi Tuleviku ründaja Kaimar Saag, kelle terava kauglöögi Magnus Karofeld siiski ristnurgast tõrjus.

Teise poolaja alguses tegutses aktiivsemalt ka Kuressaare ja see tõi viimaks edu 58. minutil. Sander Laht keerutas karistuslöögi eesmise posti suunas ja sinna jõudis esimesena äärekaitsja Ranon Kriisa, kes suunas palli väravasse.

Kriisa elu esimene värav Premium liigas jäi ka mängu ainsaks ning tõi Tulevikule tabelisse kolm punkti. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud.

1. Važinski plaan töötas suurepäraselt.

Algkoosseisuga kavaldada püüdnud – mängueelses protokollis oli keskkaitsja Elari Valmas märgitud ründajaks, ehkki tegelikult tegutses ta avaminutist peale oma tavapärasel kohal – Kuressaare peatreener Jan Važinski pani lahingutaktika valikul täppi. Kui viikingitele on üldiselt omane uljas pealetung, siis saarlased loovutasid initsiatiivi Tulevikule ja keskendusid tagala kindlustamisele. Samas mindi võimalusel vasturünnakutele suurte jõududega. Viimased paarkümmend minutit mängiti juba sügavamal kaitses ja suudeti oma värav puhtana hoida.

2. Tulevik raiskas meeletult võimalusi.

Kogu eelnevas punktis kirjutatu võinuks pöörduda pea peale, kui Kaimar Saag oleks teise poolaja alguses teinud oodatut ja viinud Tuleviku juhtima. Rainer Peipsi kauglöögi tõrjus Karofeld raskustega enda ette ja esimesena pallini jõudnud Saag oli silmitsi pea tühja väravaga. Löök lendas aga mööda. Ning Kuressaarel kulus alla kümne minuti tõestamaks, kui väga peab paika levinud jalgpalliklišee: kui ise ei löö …

Ka pärast kaotusseisu jäämist oli Tulevikul mitu šanssi, ent küll vedas Indrek Ilvest alt puude, küll kihutas Rasmus Alles palli väravast mitu meetrit mööda või taevastesse kõrgustesse. Väravavaõimaluste poolest tegi Tulevik kindlasti Kuressaarele silmad ette, paraku selle eest punkte ei anta. Sander Posti otsus nihutada Kristjan Kask keskväljal kõrgemale, Saag rünnaku tippu ja Ilves tipust äärele ei olnud halb, ent samas ei suutnud Tulevik viimasel paarikümnel minutil, mil Kuressaare kaitses aina madalamale vajus, palli enam üldse Saagile toimetada.

3. Kvaliteedi pärast ei pea häbenema.

Arvestades, et vastamisi olid tabeli kuues ja kaheksas meeskond, võib kohtumise mängulist kvaliteeti hinnata väga kõrgeks. "Pikk ette ja ise järele" võib olla taktikalises plaanis olla vägagi pädev plaan, mida sobib häbenemata kasutada. Ent meeldiv on tõdeda, et eriti noorte mängumeeste puhul lisandub kogu liigasse aasta-aastalt üha enam julgust panna rõhku individuaalsele tehnikale, katsetele osavusega vastasest mööda mängida. Selliseid efektseid "ettevõtmisi" pakkusid ridamisi nii Tuleviku kui ka Kuressaare mehed.

4. Mängu parim – Sander Seeman.

Kuressaare nullimängus oli kahtlemata suur roll ka tervel kaitseliinil ja Karofeldil, ent just Seeman on tänavu olnud üks saarlaste võtmemängijaid. Kaitsedispetšeri rollis end väga mugavalt tundev poolkaitsja on see tuum, mille ümber Važinski on tänavuse Kuressaare identiteedi üles ehitanud.