Luup peale | Euroopa ohtlikem ründaja tappis Eintrachti lootused. Real Madrid ei korranud Tallinna viga (0)

Karim Benzema tõstis Real Madridi kaptenina UEFA superkarika pea kohale. Foto: Scanpix / Kai Pfaffenbach / Reuters

Real Madrid võitis oma ajaloo viienda UEFA superkarika, kui alistas Soomes Helsingi olümpiastaadionil ca 32 000 pealtvaataja ees 2:0 Frankfurdi Eintrachti.

Tagasihoidliku alguse järel sai esimese tõeliselt ohtliku momendi Frankfurt 14. minutil, kui jaapanlane Daichi Kamada pääses Reali väravavahi Thibaut Courtois'ga vastamisi ning belglane jäi duellis peale.

Hetk hiljem oli sama terav ja ohtlik teise värava all, kui Fede Valverde leidis kastist Karim Benzema, kes mängis palli veel Vinicius Juniorile. Ääreründaja lükkas palli Kevin Trappist mööda, kuid puuriluku päästis keskkaitsja Tuta, kes tõi palli enne joont reitega ära.

Aegamisi hakkas Hispaania klubi pallivaldamist enda kätte saama, aga ei jõudnud väga vastase kolmandikule. Kui Frankfurdi vasakkaitsja Christopher Lenz 28. minutil väikest vigastuspausi pidas, kutsus Madridi peatreener Carlo Ancelotti kaitsjad ja keskpoolikud enda juurde, et anda juhtnööre mängu ülesehitamisel. Näpunäidetest oli peagi tolku, sest Real hakkas paremini ründama.

37. minutil murdis Vinicius vasakult äärelt kasti ja saatis madala löögi tagumise posti suunas, ent Trapp küünitas nii kaugele, et lükkas palli nurgalöögiks. See tõigi mängu esimese värava. Benzema suunas palli kõrge kaarega väravast veidi eemale, kust Casemiro tõi selle tagasi viiele meetrile. Seal ootas David Alaba, kes oli nii väikeselt distantsilt täpne - 1:0 Real Madridile!

41. ja 42. minutil otsis valitsev Meistrite liiga võitja väga aktiivselt oma teist tabamust, ent esimesel juhul lõi Benzema kasti keskelt veidi mööda ning seejärel püüdis Trapp Casemiro põrkest tulnud kauglöögi.

Teine poolaeg oli rahulikum ja möödus Real Madridi territoriaalse kontrolli all. 55. minutil tõrjus Trapp Viniciuse lähilöögi, mõni minut hiljem püüdis ta Valverde katse. 61. minutil lõi Casemiro 20 meetrilt vasaku jalaga latti. Lõpuks tekkis moment ka Eintrachtile, kui möödunud hooaja Euroopa liiga parim noormängija Ansgar Knauff triblas end vastase karistusalasse, kust pani teele Courtois' saagiks langenud välisküljelöögi.

65. minutil otsustas Karim Benzema mängu saatuse. Vinicius leidis prantslase 15 meetri pealt, kust teele pandud ühepuutelöök viis palli Trappi külje alt võrku - 2:0! Tabamus tõstis Benzema Real Madridi läbi aegade teiseks väravalööjaks. Tal on nüüd valges särgis kirjas 324 väravat, möödudes sellega legendaarsest Raul Gonzalezest. Reali läbi aegade edukaim skooritegija on Cristiano Ronaldo oma 450 tabamusega.

Kaheväravalises eduseisus tõmbas Real Madrid riskid alla ja tegeles lihtsakoelise pallivaldamisega. Mõned korrad käidi ka rünnakul, kus liialt ohtlikud ei oldud. Frankfurt aktiveerus viimaseks kümneks minutiks, kuid neil jäi jõust väheks. Nii võitis UEFA superkarika 2:0 paremusega Real Madrid, kes ei korranud viga, mille tegid nelja aasta eest Tallinnas, kui kaotasid superkarika Atleticole. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

Real Madrid lõi Frankfurdi Eintrachtile kaks väravat. Foto: Scanpix / Olga Maltseva / AFP

1. Suur mäng andis suure mängu möödu välja

Kuigi jalgpallis võivad tihtipeale erinevad superkarikad jääda marginaalseteks ning ei too alati kaasa finaalile omast pinget, siis seda muret Helsingis ei olnud. Võidujanused klubid (üks, sest on harjunud alati kõike võitma ja teine, sest võidab asju harva) lõid mängule hea vundamendi.

Majale ehitasid seina pealtvaatajad, keda oli palju ja kes olid häälekad. Euroopa tippjalgpalli mõttes perifeerias taoliste lahingute pidamisel ei ole kunagi garantiid, et vägev õhtu püsti pannakse. Aga Meistrite liiga võitja meelitab ka pühapäeva vutisõbrad staadionile. Palju võimalusi neil tribüünile pääsemiseks ei olnudki, sest just fännide poolest tuntud Eintracht meelitas Soome pealinna tuhandeid sakslaseid. Piletid müüdi mängule välja mõne hetkega ehk staadion oli täis väga motiveeritud vutisõpru.

Ülimalt häälekad ja ühtehoidvad Frankfurdi fännid hoidsid müra kõrgel ning kui staadion sumiseb, loob see juba iseenesest eeldused heaks jalgpalliõhtuks.

Mängu tähtsust selgitab alati ka see, kuidas võistkonnad kohtumisele lähenevad. Kui Real Madrid ei tee mitte mingit hinnalandust ja hakkab eduseisu saavutamise järel mängu tapma, siis pole kahtlustki - nad tahtsid võita, sest kohtumine läks neile korda.

2. Eintrachti formatsioonivahetus ei aidanud

Frankfurt alustas kaitsefaasis 5-4-1 asetusega, mis oli rünnakul 3-4-2-1. Kuigi esialgu tundus, et nad suudavad sellega Realile meelehärmi valmistada, näris Carlo Ancelotti lõpuks ikkagi liinide vahelt läbi.

70. minutil otsustas Eintrachti peatreener Oliver Glasner kaheväravalises kaotusseisus asetust muuta ja läks üle puhta 4-4-2 peale, kuid ka see ei andnud tolku. Frankfurt sai küll viimasel kümnel minutil hispaanlaste väravale lähemale, ent mitte ohtlikuks.

Glasneri mõtete vastu töötasid oma viienda superkarika võitnud Ancelotti ideed. Kohe pärast teise värava löömist saatis Carlo poeg ja abitreener Davide Ancelotti keskkaitsjatele edasi korralduse, kui osutas demonstratiivselt oma jala siseküljele. See oli signaal, et pikkade diagonaalidega ääreründajate otsimisel on lõpp - Real harrastab seda elementi muidu pidevalt. Selle asemel tuli hakata iga hinna eest palli säilitama. Nii suretaski Ancelotti võistkond mängu ära ja võitis järjekordse karika.

Casemiro stiilinäide. Foto: Scanpix / Olga Maltseva / AFP

3. Mängu parim - Casemiro

Mängu võtmetegelane oli Real Madridi keskväljamees Casemiro, kes andis esimesele väravale resultatiivse söödu, oli isegi lähedal tabamusele ning blokeeris uskumatu järjekindlusega Frankfurdi üritusi rünnakule minna. Spaaged, tellisseinaks kehastumised ja otsustavad palliröövimised andsid Real Madridi mängule näo ja teo.

Kuigi Casemiro oli parim, siis mängu ja Eintrachti lootused tappis külmavereline Benzema, kes tõestas järjekordse õhtuga, et temast ohtlikumaid ründajaid on tänasel päeval Euroopas raske leida.

Real Madrid - Frankfurdi Eintracht 2:0 (1:0)