SN Soomes | Pilk tippjalgpalli kaadritagusesse. 7 tähelepanekut Real Madridi trennist (0)

Real Madrid pidas Helsingis meediale avatud treeningu. Foto: Kasper Elissaar

Tänapäeva tippjalgpall on ühest küljest vutisõbrale kättesaadavam ja lähemal kui kunagi varem, teisest küljest aga lihvitud, pakendatud ja fännideni toodud üsna steriilsel ja turvalisel kujul.  Teisipäeva õhtul õnnestus Soccernet.ee-l vaadelda 14-kordse Meistrite liiga võitja Real Madridi mängueelset trenni täismahus. Mida nägime?

Mängueelsed treeningud on jalgpallis žanr, mis erinevad igapäevastest harjutuskordadest nii intensiivuse, pikkuse kui ka sisu poolest. Kui laiemalt on treeningud jaotatud eri tsüklitesse ja fookuspunktid on nii üldise kui ka eri komponentide detailsema arengu juures, siis mängueelne trenn on selline, kus lähtutakse väga otseselt järgmisel päeval eesootavast.

Sisuliselt võib pidada mängueelset trenni justkui peaprooviks suure katsumuse eel, kus kaalul väravad, punktid, võidud ja triumfid. See tähendab, et sel viimasel võistluseelsel harjutuskorral toimuvat üritatakse üldiselt hoida nii hästi saladuses kui võimalik.

UEFA korraldatavatel võistlustel nii koondise kui klubide tasandil kehtib aga reegel, et treeningu esimesed 15 minutit peavad olema meediale ligipääsetavad. See omakorda tähendab, et selle veerandtunni jooksul ei tehta kunagi mitte midagi sisulist. Avalikkusele näidatakse üldjuhul soojendust selle kõige laiemas mõistes: mingid jooksud, aktivatsioonid, venitused, rondo jne. Kui kaamerad ja võõrad pilgud kadunud, hakkab pihta päris töö.

REKLAAM

Et päris töö hulka suurendada, loobus Frankfurdi Eintracht UEFA superkarika eel Helsingi olümpiastaadionil mängueelsest trennist, vaid tegi selle kodus Saksamaal ja ilmus Soomes platsile ettenähtud 15 minutiks väljakuga tutvuma, et meedia saaks oma kaadrid üles võtta.

"Kuna mängu eel on treening 15 minutit avatud, võtab see niigi olulist ettevalmistuse aega ära, kui mängud on pidevalt ning suurem rõhk on taastumisel. Saime tänu kodus treenimisele harjutada taktikaliseid asju. Seepärast ei tahtnudki viimast trenni avalikult teha, kuna aega on vähe," põhjendas Eintrachti austerlaset peatreener Oliver Glasner.

Real Madridi treening Helsingi olümpiastaadionil. Foto: Scanpix / REUTERS / Kai Pfaffenbach

Nende vastane Real Madrid valis aga risti vastupidise tee. Nemad tulid teisipäeva õhtul Helsingis väljakule ja jätsid kogu treeningu täismahus avatuks. Lisaks meediale said harjutuskorda jälgida ka klubi kohaliku fännirühmituse liikmed, keda oli staadonil mõnikümmend.

Millised tähelepanekud tegi Soccernet.ee Real Madridi superkarika-eelselt treeningult?

1. Täiendavad pilgud muudavad suhtumist

Et mängueelsed trennid on üldiselt privaatsed ettevõtmised, siis ei tasu arvata, et avatud treeningu puhul kõike samamoodi tehakse. Tipptasemel ei lokka rumalus ja oleks narr eeldada, et harjutuskorra mängulises osas rivistaks Carlo Ancelotti sugune eliitreener pallurid väljakule mängupäeva algkoosseisu ja vahetusmeeste kaupa.

Kuigi mängueelsete trennide läbiviimise levinuim viis on see, et mänguosas harjutavad algkoosseisumehed või sellele lähedane rivistus kõige olulisemaid nüansse matši eel, siis kasutusel on ka teine variant, kus treener segab võistkonnad ja jälgib muid detaile.

Real Madrid ja Ancelotti kasutasid teisipäeval mõistagi viimast lähenemisviisi ehk me ei saanud teada algkoosseisu, küll aga nägime muid põnevaid detaile.

2. Maailma parimate võimed on uskumatud

Real alustas trenni tavapäraste soojendus-, söödu- ja seejärel füüsilise ettevalmistuse harjutustega, millele järgnes mäng. Vähendatud mõõtmetes väljakul toimunud 11 vs. 11 lahing näitas, kui kõrged on maailma parimate jalgpallurite võimed.

Minu jaoks oli kõige muljetavaldavam see, kuidas pall oli kogu aeg mängus. Sisuliselt ei mingeid aute, ei mingeid kaugele minema klaarimisi, puhtaks löömiseid või seisakuid. Iga tegevus käis eesmärgiga rünnata vastase väravat või selle tegemiseks mitte palli kaotada.

Meistrite liiga võitjate jaoks ei ole mitte mingisugune probleem tulla 2x2 meetrit suuruses alas üksinda kolme või nelja mängija pressi alt välja. Olukordadest, kust eeldasin pallikaotust või soorituse luhtumist, tuldi järjepanu mängleva kergusega läbu. See, kui kiiresti loeti väljakul nii vastaste kui oma kaaslaste tegutsemist, kui hästi nähti ja tunnetati platsi ning millise tehnilise osavusega seda kõike hallati, oli imekspandav.

Real Madridi mängijad treeningu lõpus lööke harjutamas. Foto: Scanpix / AP Photo / Sergei Grits

Ja ei olnud erilist vahet, kas keskendusin kaitsjate, poolkaitsjate või ründajate tegutsemise vaatamisele. Tehnilisemad natuurid särasid lihtsalt veelgi enam efektsete ja ebastandardsete lahendustega, mida mõni nimetaks trikitamiseks, ent mida sel tasemel võis pidada lihtsalt kõige paremateks ja abstraktsemateks otsusteks, et vastane ei suudaks asju läbi näha.

3. Maailma parimad suudavad olla samasugused kobad nagu su sõbrad rahvaliigast

Eelmise punkti järel võib see tunduda üllatav, ent kui pärast mängulist osa lõpetati trenn tsenderduste, löökide ja olukordade lahendamisega, sai kinnitust, kui keeruline on suurtel kiirustel liikuva palli tabamine.

Real Madridi ääremängijate tsenderduste kvaliteet oli selline, et pallid kukkusid ikka järjepanu sinna, kuhu nad pidid, mitte ei lennanud üle jala kuskile otsejoone taha või auti. Aga see, kuidas filigraansete realiseerimiste vahele mahtusid mulle Eesti madalamatest liigadest nii hästi tuttavad totaalsed ebaõnnestumised, tõestas jalgpalli kui ala keerukust (sest jalaga palli kontrollimine on tegelikult tõesti raske) ja seda, et ükski inimene ega vutimees pole eksimatu.

Kui Antonio Rüdiger naeris, kuidas Eder Militao palli orbiidile saatis, kordas ta mõni sekund hiljem kaitsepartneri tegu ja muutus järsult väga tõsiseks. Maailma üks täpsemaid tsenderdajaid Toni Kroos näitas, et nelja meetri pealt on ütlemata lihtne üle värava lüüa. Nagu tõestas ka Aurelien Tchouameni, et ca 20 meetrilt latti sihtides on võimalik pall mitte liiga madalalt või kõrgelt, vaid ka kõige robustsemalt 7,32 meetrit laiast sihtmärgist labaselt mööda lennutada.

4. Kõige kehvema suhtuja tiitel läheb Dani Ceballosele

Kuna Real Madrid on Soomes 22 väljakumängija ja kolme väravavahiga, ei saanud kõik mehed trenni mängulises osas kogu aeg kaasa teha. Noor kollkipper Luis Lopez jäeti kohe kõrvale ning ta harjutas eraldi väravavahtide treeneriga.

Hunnik mängijaid trenni lõpus puhkamas ja pallidel istumas. Dani Ceballos kõige vasakpoolne. Karim Benzema teeb samal ajal pinkide ees harjutusi kerelihastele. Foto: Kasper Elissaar

Aga ka väljakumängijad ei mahtunud korraga platsile. Kui äärekaitsja Alvaro Odriozola ja ründaja Mariano esimeses jaos oma mängukorda ootasid, lükkasid nad söötu ja tegid eri harjutusi. Hiljem treeningu mänguosas välja vahetatud keskkaitsja Jesus Vallejo drillis ülejäänud aja pikka söötu, ent keskpoolik Dani Ceballos istus lihtsalt maha.

Ceballos, kes pole rahul klubis teenitava mänguajaga, jättis kõrvaltvaatajale mulje, et ta ei taha trennis olla. Nii kui tema jaoks mäng läbi sai, loobus ta kõigest. Esmalt istus väljaku ääres maas, hiljem palli peal.

Kui teised lihvisid trenni ametliku osa lõpu järel veel enda soovitud elemente, jalutas Ceballos esimese mehena kohe esimesel võimalusel riietusruumi. Treeningu viimasest 15 minutist ei teinud ta reaalselt mitte midagi, kuid ei olnud hädas ka tervisega, et oleks füsioterapeutidelt abi palunud.

5. Kõigeks tuleb valmis olla

Jalgpall ei ole juba enam ammu taoline, et igaühel on üks ülesanne ja midagi muud osata pole vaja. Trenni lõpus lasi Real Madridi väravavaht Thibaut Courtois' Luka Modricil anda äärelt mõned tsenderdused, et harjutada pealööke, kui peaks olema näiteks mängu lõpus kindamehel tarvidust minna rünnakule standardolukorrast seisu päästma.

Seda näeb ju ikka, et viimasel minutil läheb väravavaht kasti pealelööki noolima. Meie oma Mart Poom kogus omal ajal sedasi Inglismaal skoorides kõvasti kuulsust. Aga selge on see, et kui väravavaht ei oska peaga lüüa, on ta tavapärasest suuremast kasvust vähe tolku. Et hädaolukorras valmis olla, tulebki aeg-ajalt drillida, nagu tegi Courtois. Ta lõi muide enamiku tsenderdustest peaga oma ametivendadele sisse.

6. Jäi millestki puudu? Tee ise juurde

Reali esiründaja Karim Benzema oli mänguosas võistkonnas, mis sai vähem palli ning ei jõudnud ülemäära tihti pealelöökideni. Kui suur osa satsist harjutas mängu järel kõrgete tsenderduste ründamist, läks Benzema ühe abitreeneri ja kolmanda väravavahi Lopeziga eraldi staadioni teise otsa.

Karim Benzema harjutas teistest eraldi veel pealelööke. Foto: Kasper Elissaar

Benzema soovis harjutada oma firmamärki: karistusala nurgast keskele murdmist ning seinasöödu järel löögile minemist (tihtipeale siseküljega palli posti kõrvale kerimist). Kuna prantslane sai mängu ajal enda jaoks liialt vähe pealelööke, timmis ta ise omal tunnetust paremaks.

7. Parimatest parimaks saad ainult ropult vaeva nähes

Paslik on siin Benzemaga jätkata, sest tema töötahe tuli trennis väga hästi välja. Kui kohustuslik osa oli lõppenud ja näiteks eelnimetatud Ceballos, aga ka Eduardo Camavinga, Ferland Mendy või Eden Hazard pallidel istusid ja puhkasid, tegi Benzema väljaku kõrval üksinda harjutusi kerelihastele.

Kui võiks eeldada, et kogenumad vutimehed võtavad üha rahulikumalt ja ei rapsi liialt ning trenni lõpus kütavad noored aktiivselt lisa, siis viimasena platsilt lahkunud seltskond oli tõsiselt üllatav.

Pärast ametlikku osa, täiendavaid enda poolt valitud harjutusi ja veel üht-teist muu järel, kui kogu ülejäänud võistkond oli riietusruumi läinud (ja Benzema andis telekanalitele üks-haaval järjest intervjuusid), mängis üks viisik veel vutimeeste seas legendaarset mängu "Siga". Viisiku moodustasid Andri Lunin, Rodrygo, Lucas Vazquez, Casemiro ja Luka Modric.

Kui klubi pressišeff käis Modricit kutsumas, et too läheks juba ootavatele telemeestele lisaks Benzemale intervjuusid jagama, saatis Modric ametniku pikalt, sest enne oli vaja "Siga" lõpuni mängida. Olgu siis öeldud, et seaks jäi ootuspäraselt väravavaht Lunin.

Et Vazqueze, Casemiro ja Modrici sugused mehed hoolimata oma staatusest, mängitud mängudest, vanusest ja võidetud tiitlitest naudivad jalgpalli endiselt sellisel määral, oli lihtsalt sümpaatne vaadata. Täpselt nagu Benzema läbimõeldud ja strateegilist töökust. Jalgpallur ei saa kunagi valmis ega lõpeta iial arenemist. Esile tõusevadki need, kes näevad vaeva, mitte need, kes täidavad napilt kohustusliku programmi, kui sedagi.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
VÕIT!
Luup peale | Õudselt alanud õhtust ei saanud õuduste õhtut. Eesti tagus San Marinole neljaka!  (galerii!)
Säranud Mets liiga läbimisest täiseduga: meil oli raskeid perioode kõikides mängudes, aga 12 punkti ütleb kõik
RAHVUSTE LIIGA
Ühele suured karukallid, teisele piki pead: Donnarumma tassis itaallased esimeseks, Pope'i prohmakas maksis ihaldatud võidu
TASKUHÄÄLINGU JUTUD
ITAALIA ELU
Tunjov: minu mängud Serie A-s olid avanss ja minevik. Praegu käib töö tuleviku nimel
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
29
26
3
0
77:15
81
2.
Tallinna FCI Levadia
29
21
5
3
65:17
68
3.
Nõmme Kalju FC
29
16
7
6
54:25
55
4.
Paide Linnameeskond
29
16
6
7
74:29
54
5.
FC Kuressaare
29
12
7
10
37:38
43
6.
JK Narva Trans
29
9
5
15
38:50
32
7.
Tartu JK Tammeka
29
7
6
16
28:52
27
8.
JK Tallinna Kalev
29
7
3
19
35:84
24
9.
Tallinna JK Legion
29
4
6
19
26:70
14
10.
Pärnu JK Vaprus
29
2
2
25
27:81
8
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • L 14.30 Kalev - Vaprus (Premium liiga)
  • L 17.00 Kuresaare - Tammeka (Premium liiga)
  • L 19.30 Flora - Legion (Premium liiga)
  • P 12.00 Saku - Kalev (naiste Meistriliiga)
  • P 14.30 Paide - Trans (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
81
Tallinna FCI Levadia
68
Nõmme Kalju FC
55
Paide Linnameeskond
54
FC Kuressaare
43
JK Narva Trans
32
Tartu JK Tammeka
27
JK Tallinna Kalev
24
Tallinna JK Legion
14
Pärnu JK Vaprus
8