Luup peale | Gripilainest taastuv Kalju näitas sisu ja pööras Tammeka vastu mängu ümber (galerii!) (0)

Tartu Tammekal õnnestus taaskord Nõmme Kaljut ehmatada, kui Kevin Mätase värav tagas neile avapoolaja võidu, kuid teisel poolajal vastas Kalju sellele võimsa esitusega, mis võidupunktid kindlalt nõmmekate kukrusse jättis.

• Vaata Liisi Troska pildigaleriid SIIT või artikli lõpust

Kalju alustas kohe teravalt ning jõudis seitsme minutiga juba kolme võimaluseni, aga Andri Markovitši ürituse suutis Carl Kaiser Kiidjärv tõrjuda, Nikita Komissarov kõmmutas kastijoonelt üle ristnurga ning lõpuks ei saanud Welves viielt meetrilt palli David Addyst mööda, kuigi Tammeka väravavaht oli selleks hetkeks juba mängust väljas.

Tartlaste esimene võimalus lõppes aga kohe väravaga. 16. minutil viis Taijo Teniste sööt Patrick Genro Veelma paremalt äärelt läbijooksule ning ta söötis keskele, kust Henri Välja pääses healt positsioonilt löögile. Kuigi Henri Perk suutis löögi tõrjuda, lükkas Välja siis ise "lauapalli" tagumise posti juurde, kus Kevin Mätas täiesti üksinda ootas ja palli võrku toimetas - 0:1!

Värav lõi Kalju mõneks ajaks liimist lahti, kuid pooletunnise mängu järel said nad taas mänguohjad enda kätte ning jõudsid poolajavile eel veel mitme võimaluseni. 32. minutil ei saanud Markovitš tagapostist peaga raamide vahele Maksim Gussevi tsenderdust, 34. minutil vastas Kiidjärv supertõrjega Gussevi viielt meetrilt sooritatud pealöögile ning 42. minutil ei tabanud Aleksandr Volkov lubavas kohas korralikult palli, kuigi Gussevi tsenderdus oli hea.

Teisel poolajal jätkas Kalju otsekohe ähvardamist, kui juba 47. minutil viis Mihhail Babitševi sööt Aleksandr Volkovi kaitsjate seljataha Kiidjärvega silmitsi, aga Tammeka väravavaht suutis tahaposti suunatud löögi tõrjuda. Kalju surve tõi tulemuse 52. minutil, kui Markovitši sööt leidis trahvikasti eest Gussev, kes võttis palli omale ette ja saatis selle kastijoonelt posti kõrvale - 1:1! Ning vaevalt minut hiljem oli Kalju juba ees, kui Henri Järvelaiu nurgalöök suunati edasi Yohan Mannonele, kes lajatas palli latipõrkest võrku - 2:1!

Nii sündis viigivärav. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kalju valitses edasi, teenides suurel hulgal standardolukordi ja hoides pidevalt ohtu üleval, kuigi üha enam tegelesid nad nüüd ka mängu kontrollimise ja tempo haldamisega. 72. minutil kinkis Kiidjärv oma kastis palli Volkovi jalale, aga tema õnneks ei pääsenud Kalju rünnakul Alex Matthias Tamme asendanud mees piisavalt kiiresti löögile.

Tammekal hakkas ühtteist tekkima alles viimasel veerandtunnil. Parim šanss viigistamiseks avanes 85. minutil pärast karistuslööki, kui Tanel Tammik pääses viiekastinurga juurest pöördelt löögile, aga Perk püüdis. Kalju oli vasturünnakutel pidevalt ohtlik ning kui Gussevi ja Babitševi võimalused jäid veel kasutamata, siis lisaminutitel pääses Kalju suurte jõududega kontrasse ning Igor Subbotin kindlustas võidupunktid lõplikult - 3:1Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalju harvendatud read

Nädala sees tabas Nõmme Kaljut gripilaine, mis sundis neid karikavõistluste poolfinaali edasi lükkama. Teadmata täpselt, kui paljud mängijad puudusid tänaselt mängult samal põhjusel, olid Kalju kaod igatahes märkimisväärsed.

Ette oli teada, et mängukeelu tõttu puudub esiründaja Alex Matthias Tamm ning juba pikemat aega on audis olnud ühed meeskonna võtmemehed Andre Fortune ja Pavel Marin. Lõpuks puudusid Kalju algkoosseisust aga veel ka esiväravavaht Marko Meerits, keskkaitsjast kapten Giannis Tsivelekidis ning olulised lülid poolkaitsest Igor Subbotini ja Kaspar Pauri näol. Need neli mängijat pääsesid vähemalt pingilegi ja kõik peale Meeritsa sekkusid teisel poolajal ka vahetusest.

Kuna Kalju ja Transi poolfinaalini on veel terve nädal, siis ei tohiks gripist selleks ajaks enam jälgi olla.

Kaspar Paur. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Kindel esitus noorelt kohtunikult

Pärast Tammeka peatreeneri Miguel Santose eelmise nädala sõnavõttu oli kohtuniketöö tavapärasest kõrgema tähelepanu all. See tõotas parajat väljakutset 22-aastasele Rasmus Maalinnale, kes teenindas täna peakohtunikuna alles oma karjääri kolmandat kohtumist Premium liigas.

Kohtunike tänane esitus väärib kiidusõnu, sest mäng püsis neil kenasti ohjes ega läinudki väga närviliseks, olgugi et skoor püsis pingelisena algusest lõpuni. Avapoolajal tuli ette paar kerget penaltiapellatsiooni, neid jagus mõlemasse karistusalasse, aga kohtunik oli oma otsustes resoluutne. Sama kindlakäeliselt tõusis tema käest kahel korral kollane kaart, mis olid igati õiged otsused.

Teisel poolajal ei paistnud kohtunik peaaegu üldse millegagi silma, mis on teadagi märk heast kohtunikutööst. Tema kehakeel väljendas terve kohtumise vältel rahulikkust ja enesekindlust.

3. Tammeka pind Kalju silmas

Vaadates lähiajalukku, ei tohiks see olla suur üllatus, et Tammeka Kaljule nii tõsist vastupanu suudab osutada. Millal võitis Kalju viimati Tammekat mitmes liigamängus järjest? 2018. aasta märtsis. Sealt alates on Tammeka olnud Kaljule pidevalt pinnuks silmas, võites 15 omavahelisest liigamängust vaid 7. Seitse korda on lepitud ka viiki ja ühe mängu on võitnud Tammeka.

Võib-olla ei ole mõtet aastata taha vaadata, kui meeskonnad on kõvasti muutunud ja mängivad mõlemad sellest aastast uute peatreenerite käe all. Ent nagu näha, siis Kalju raskused Tammekaga jätkuvad. Just aprillikuine viik Tartus oli viimane kohtumine, kus Kalju 4-3-3 asetusega väljakule jooksis - pärast seda lülitusid nad (Tammeka võimalikul eeskujul) ümber 3-4-3 taktikale, mis on toonud neile neli võitu järjest.

Teisel poolajal suutis Kalju aga näidata sellist mängu, mida ühelt tippmeeskonnalt tabeli keskmiku vastu oodataksegi. Ei harvendatud read ega ehmatav seis ei löönud neid verest välja, vaid oma paremus pandi veenvalt maksvusele, haarates võidupunktid jõuga endale.

4. Mängu parim - Maksim Gussev

Kalju vasakäär oli läbi kohtumise nende ründetrio kõige silmatorkavamaks lüliks. Kui sündis midagi ohtlikku mängulisest olukorrast, siis peaaegu alati oli asjaga seotud ka Gussev. Alex Matthias Tamme ja Kaspar Pauri puudumisel võttis ta ründeraskuse enda õlule ja aitas meeskonna raskest seisust välja.

8. mail kell 14.30 Sportland Arenal

Nõmme Kalju FC - Tartu JK Tammeka  3:1 (0:1)
52. Maksim Gussev, 53. Yohan Mannone, 90+3. Igor Subbotin - 16. Kevin Mätas

Väravasöödud: 52. Andri Markovitš, 53. Aleksandr Volkov, 90+3. Henri Järvelaid - 16. Henri Välja
Hoiatused: 25. Nikita Komissarov - 23. Tanel Lang
Mänguolud: +8, päikesepaisteline tuuline ilm, kunstmuru väga heas seisukorras