Luup peale | Hispaania uinutas Portugali tiki-takaga, kuni jäi ise tukkuma (0)

27-aastane Braga ründaja Ricardo Horta lõi oma teises koondisemängus esimese värava. Foto: Scanpix / REUTERS / Marcelo Del Pozo

UEFA Rahvuste liiga avahooaja meister Portugal ja teise hooaja finalist Hispaania avasid kolmanda hooaja Sevillas omavahelise 1:1 viigiga, mille üle peab oluliselt rõõmsam olema Portugal.

Hispaania alustas koduseinte toel teravalt ja tekitas paar ärevat olukorda, kuid peagi mäng võrdsustus. Hispaanlased domineerisid küll kergelt pallivaldamist, aga esimene hea šanss langes 18. minutil Portugalile - Raphael Guerreiro murdis vasakult kasti ja söötis Rafael Leaole, kuid AC Milani täht saatis lubavalt positsioonilt palli üle värava.

Mäng võttis õiged pöörded üles pärast avaväravat, mis sündis 25. minutil ebastandardselt Hispaania vasturünnakul. Gavi vedas vasakult äärelt palli üles ning andis diagonaalsöödu Pablo Sarabriale, kes omakorda lükkas edasi Alvaro Moratale ning Torino Juventuse ründeäss koksas palli postipõrkest võrku - 1:0!

Neli minutit hiljem sai Carlos Soler järjest kaks suurepärast võimalust edu kasvatamiseks, aga 15 meetrilt ei saanud ta palli väravavahist mööda ning tagasipõrkunud palli saatis ta poole lähemalt üle värava.

Portugal pidi samuti rünnakule rohkem rõhku pöörama, kuid pigem jätkus mäng Hispaania taktikepi järgi. Avapoolaja parim viigivõimalus avanes 34. minutil Andre Silval, kui Portugali tipuründaja leidis trahvikastis piisavalt ruumi, et end ümber pöörata ja peale lüüa, kuid ei leidnud tagumist nurka üles.

Teine poolaeg jätkus Hispaania kontrollimise saatel, mis valdavalt töötas eeskujulikult, aga aegajalt lubas külalistele ka kontrarünnakuid. 59. minutil jõudis Portugal lähedale, kui Andre Silva võttis läbijooksul hoo maha, ootas teise laine järele ja söötis Leaole, kes ei suutnud aga palli väravavahist mööda toimetada.

Cristiano Ronaldo vahetusest sekkumise järel ei suutnud Portugal survet peale panna, vaid pigem Hispaania domineerimine kasvas veelgi. Morata ja Sarabria jõudsid ka korralike väravavõimalusteni, kuid kumbki ei saanud palli postide vahele. 82. minutil tuli aga eikusagilt viik majja, kui Ricardo Horta unustati suluseisulõksu tõttu korraks värava ette vabaks ja Joao Cancelo leidis ta otsekohe täpse tsenderdusega üles - 1:1!

Seni pallikontrollile keskendunud kodumeeskond aktiveerus nüüd ka ründetegevuses. See tõi neile kaasa ühe kuldse võimaluse, aga Jordi Alba ei saanud 87. minutil kümnelt meetrilt pealööki võrku, kui Portugali väravavaht oli Sarabria tsenderduse talle ette lükanud ja puuri valveta jätnud. Soccernet.ee tähelepanekud:

Ronaldo paistis peamiselt silma käte laiutamisega. Foto: Scanpix / Cristina Quicler / AFP

1. Ronaldo sekkus pingilt

Kui üldjoontes vastasid meeskondade algkoosseisud ootustele, kubisedes Euroopa tippklubide mängijatest, siis kõige kuulsam mees jäi teadmata põhjusel pingile. Võimalik, et tegemist oli puhtalt taktikalise valikuga, sest Fernando Santos pidi seda ju ette nägema, et pallivaldamine jääb Hispaania hooleks, mis nõudis Portugali ründajatelt kuhjaga musta tööd ja vasturünnakutele panustamist.

62. minutil Cristiano Ronaldo saabus ning Pepe asetas kaptenipaela tema käevarrele. Paraku jäi see ka Ronaldo selle õhtu uhkeimaks momendiks, sest väljakul jõudis ta poole tunniga õige napilt palligi puutuda. UEFA statistika järgi jäi tema saagiks 7 söötu (kõik täpsed), 1 karistuslöögi lahtimängimine ja 1 viga.

77. minutil oli ta aktsioonis karistuslööki rünnates, kuid ei jõudnud pallini ja tagatipuks vilistati suluseis.

2. Magav hiiglane on ärkamas

Võit lipsas Hispaanial seekord käest, aga meeskondlik esitus oli taaskord muljetavaldav ning annab põhjust karta, et uinuv jalgpallihiiglane on valmis ärkama ja möirgama. 2010. aasta maailmameister ning 2008. ja 2012. aastal Euroopa meistriks kroonitud Hispaania pole pärast seda valitsusaega kordagi EM-i ega MM-i finaali jõudnud. Viimastel aastatel on aga Luis Enrique käe all üha jõulisemalt jälle pildile kerkitud.

Eelmisel suvel peetud EM-finaalturniiril kaotati poolfinaalis penaltitega hilisemale meistrile Itaaliale. Seejärel jõudsid noored olümpiamängudel finaali. Ning sügisesel Rahvuste liiga finaalturniiril jõuti kullaheitluseni välja ja mindi teisel poolajal ka juhtima, kuid jäädi lõpuks siiski Prantsusmaale 1:2 alla.

Resultaadid on üks asi, kuid just mängupilt viitab Hispaania parimate päevade naasmisele. Uue põlvkonna tähtede juhtimisel domineeritakse pallivaldamist jälle nii nagu tiki-taka kuldaegadel. Pall püsib hispaanlaste käes kui liimitult ning pallikaotuse korral pannakse välkkiirelt peale võimas surve, et see tagasi võita. Isegi kui kõrgeimast klassist vastased vajavad hädasti väravat, suudab Hispaania vältida surve alla jäämist.

Morata viis Hispaania juhtima, aga ei suutnud võitu kindlustada. Foto: Scanpix / IMAGO / Cordon Press

3. Ümmargune rünnak ja Morata personaalküsimus

Paraku on endiselt aktuaalsed ka sellise mängustiili haavatavad küljed. Esiteks tasakaalu leidmine, sest hoolimata suures plaanis domineerimisest kipuvad ikka sisse lipsama mõned eksimused, mis lubavad vastastele võimalusi. Liigne keskendumine mängu kontrollimisele muutub jaburalt riskantseks, kui vastaste harvad kontrarünnakud jõuavad sagedamini trahvikastini kui Hispaania enda ladus söödumäng.

Teiseks on aeg näidanud, et iga hinna eest pallivaldamisele rajatud ründeplaan kipub niigi jääma ümmarguseks, eriti kui meeskonnast puudub maailmaklassi tasemel väravakütt. See toob meid Alvaro Morata personaalküsimuse juurde. Praegune Juventuse ning endine Real Madridi, Londoni Chelsea ja Madridi Atletico ründaja on alati olnud kõrgel tasemel väravakütt, aga mitte kunagi absoluutsesse tippklassi kuuluv väravamasin.

Hispaania fännide standardid on maksimalistlikud, mistõttu on Morata neile aastate jooksul tihti ette jäänud. Olgugi, et Morata väravasaldo koondises on tegelikult suurepärane (53 mänguga 26 väravat), ei ole ta ikkagi päris Ronaldo, Karim Benzema, Robert Lewandowski ega Harry Kane. Aga kas Morata on selles süüdi, et tema asemele on vahetada vaid Espanyoli mees Raul de Tomas? Muidugi mitte. Morata on löönud viimase nelja koondisemänguga neli väravat ja see on kõva sõna, isegi kui ta täna teise löömata jättis.

4. Mängud mõisa peale?

Kohtumine kujunes lõpuks igati tuliseks ja pingeliseks, kuid esimesed paarkümmend minutit oli mängutempo sellise taseme kohta üsna tagasihoidlik. Osaliselt seletasid sellist mängudünaamikat meeskondade mängustiilid, ent lisaks sellele näis suhtumine olevat ka üsnagi rahulik.

Hispaania tegi küll kohusetundlikult intensiivset pallita survet, aga kumbki pool ei rutanud rünnakule, Sevilla 60 000 inimest mahutav staadion polnud kaugeltki välja müüdud, Ronaldo naeratas pingevabalt pingi peal ...

Mingil määral tuleb see kõik kirjutada selle arvele, et tippliigade hooajad on värskelt lõppenud ning mängijad pikkadest hooaegadest väsinud. Samas viitab kõik ikkagi ka sellele, et kuigi Rahvuste liiga on ažiotaaži poolest selge edasiminek võrreldes tavaliste sõprusmängudega, siis päris verd ninast välja seal ka jooksma ei hakata, vähemalt mitte turniiri algfaasis. Seda hoolimata sellest, et neljaliikmelistest alagruppidest pääsevad lõppturniirile vaid parimad, kelleks on selles grupis avavooru järel nüüd hoopis Tšehhi.

Kümne päevaga ootab ees veel kolm Rahvuste liiga mänguvooru, enne kui juba septembris viimased kaks grupivooru maha peetakse.

5. Mängu parim - Gavi

Gavi ja Pablo Sarabia põhjustasid äärtel Portugalile paksu pahandust ning kuigi viimane sai kirja väravasöödu ja esimene jäi statistiliselt tühjade pihkudega, siis võimaluste tekitamise osas ei jäänud Gavi kellelegi alla. Ning kuidagi ei saa mööda vaadata ka sellest, et tegemist on endiselt vaid 17-aastase komeediga.