Luup peale | Kaljule ülimagus võit! Üle elati punane kaart ja Paide totaalne surve (galerii!) (0)

Olukord, kus sündis Paide - Kalju kohtumise ainus värav. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Premium liiga 32. vooru keskses duellis alistas Nõmme Kalju võõrsil 374 pealtvaataja ees tänu Max Mata 10. minuti väravale 1:0 Paide Linnameeskonna ning tõusis tabelis üle pika aja tagasi esikolmikusse.

Enne avavilet Kaljut ühe punktiga edestanud Paide haaras kohe pärast avavilet ohjad enda valdusse ega andnud neid kordagi käest, ent pidi ikkagi vastu võtma selle hooaja kuuenda kaotuse, sest vaatamata arvukatele standardolukordadele ja totaalsele mängulisele ülekaalule ei suutnud Paide vastase väravat lahti muukida.

Ainus värav sündis 10. minutil, kui Paide tegeles passiivselt Kalju nurgalöögiga ning Max Mata pääses peaga löögile. Suvel Kaljuga liitunud Uus-Meremaa ründaja üheksas värav Premium liigas osutus ka võidutabamuseks.

Paide parimad võimalused avanesid teisel poolajal. 66. minutil pääses trahvikastis aset leidnud sagina käigus löögile Martin Kase, kelle tugeva soorituse aga Kalju mängijad blokeerisid. 76. minutil leidis Kase oivaline pikk diagonaalsööt karistusalast üles Tarmo Neemelo, aga kogenud ründaja pealöök läks küljevõrku. Kohtumise lõpusirgel Paide kindlat väravavõimalust vaatamata lakkamatule survele tekitada ei suutnud. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Kalju tegi seda jälle

Kohtumisi, kus Kalju on sel hooajal suutnud punktilisa teenida vaatamata läbinisti kehvale esitusele või viimaste minutite väravate abil või vaatamata vastasele selgele mängulisele ülekaalule või mõne kombinatsiooniga eespool nimetatud kolmest asjaolust, on sel hooajal olnud rohkesti.

Olgu siinkohal meelde tuletatud näiteks Kalju mõlemad võõrsil-mängud FC Floraga (juunis võideti 1:0, augustis viigistati 1:1, kuigi mõlemal puhul olid ohjad selgelt Flora käes), kolm matši Tallinna Kaleviga (kevadel päästeti 2:2 viik ja 1:0 võit üleminutitel, äsja tõusti 0:2 kaotusseisust 3:2 võidule) ning juunikuine duell FC Kuressaarega (3:2 võit 90+3. minuti väravast).

Säärane võime näitab kahtlemata Kalju võistkonna võimast sisu. Ilma kõva hingeta pole võimalik seda tüüpi punkte järjekindlalt noppida. Tänane kohtumine kuulus eelpool kirjeldatud nimistusse, sest mänguline ülekaal kuulus avavilest lõpuni Paidele.

Kalju tegi esimese puute vastase karistusalas 9. minutil ning ei suutnud esimesel poolajal teostada ainsatki mäletamisväärset positsioonirünnakut. Teisel poolajal pärast oli initsiatiiv juba enne Kirsi eemaldamist Paide käes, aga seejärel muutus võõrustajate ülekaal totaalseks. Ent Kalju kaitse pidas vastu. Komplimendi koht!

Nõmme Kalju tarmukas kaitsetöö suutis Paide Linnameeskonna täna taltsutada. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Mikel Gurrutxaga puudumine andis valusalt tunda

Talvel Paidega liitunud Hispaania keskkaitsja Mikel Gurrutxaga oli senisest 31 Premium liiga kohtumisest teinud kaasa 30. Ainsana jäi vahele 5:0 võit Maardu Linnameeskonna üle augustis, põhjuseks eelmises mängus teenitud punane kaart. Gurrutxaga on olnud Paide väga hea kaitseliini (31 vooruga on neile löödud 23 väravat) tsement.

Täna oli ta nädala keskel treeningul saadud vigastuse tõttu puudu, mis tähendas, et keskkaitse mehitasid Martin Kase ja Kristjan Pelt. Mõlemad on tänavu pälvinud rohkelt mänguaega, aga alati Gurrutxaga kõrval. Baski puudumine oli Paidele tuntav kadu. Eriti just avapoolajal ja eriti standardolukordades.

Gurrutxaga ei ole küll ülearu kogukas, aga kõrgete pallide klaarimisel meistrimees. Samuti, nagu öeldud, kaitseliini häälekas juhendaja ja liider. Nende omaduste puudumine torkas esimesel poolajal silma iga Kalju nurga- või karistuslöögi puhul. 10. minuti Max Mata värav sündis just nurgalöögist, kui ükski Paide kaitsja ei näidanud madalalt planeerinud palli klaarimisel üles piisavat otsustavust.

Järgmise 35 minuti jooksul teenis Kalju veel neli ründava iseloomuga standardolukorda (kaks karistus- ja kaks nurgalööki), millest kolme puhul leidis Kaspar Paur tsenderdusega üles kaaslase (kahel puhul Mikk Reintami, korra Ivan Lobai). Paide ei suutnud oma karistusala õhuruumi kontrollida.

Aga Gurrutxaga on jõud ka väljaku teises otsas. Augustikuises mängus Levadiaga lõi ta ju kaks väravat. Mõlemad peaga, mõlemad nurgalöögiolukorrast. Paide nurgalöögid – neid teeniti kohtumise jooksul koguni 13 – muutusid aga Kalju jaoks ebamugavaks alles pärast Tarmo Neemelo platsile vahetamist 57. minutil.

Asendamatuid pole ning Pelt ja Kase ei läinud lati alt läbi, vaid mängisid oma võimed välja, aga Gurrutxaga puudumine võis olla selle mängu võti. Tema kvaliteedi korvamiseks Paidel pingilt kedagi võtta pole.

Paide Linnameeskonna algkoosseisu kuulus esimest korda Siim Luts, aga punktilisa tema kohalolek ei toonud. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

3. Robert Kirsi rumal punane kaart

Kaljul on koosseisuga probleemid. Täna kanti protokolli lubatud 18 mängija asemel 17, kusjuures viiest vahetuspingil olnud väljakumängijast on vähemalt neljas Premium liiga mängus platsil käinud ainult kaks (Deniss Tjapkin ja Aleksandr Volkov). Nagu Roman Kožuhhovski reedel Soccernet.ee-le ütles, on Peeter Klein, Nikolai Mašitšev ja Vladislav Homutov vigastustega väljas.

See annab Robert Kirsi tänasele 68. minuti punasele kaardile teise mõõtme. See polnud rumal mitte ainult käesoleva kohtumise kontekstis, sest jättis Kalju vähemusse ja veelgi suurema surve alla, vaid ka tulevikku vaadates. Tänane võit ja kolm punkti nihutasid Kalju nende eesmärgile – koht esikolmikust ja järgmise hooaja Euroopa liiga eelringis – tublisti lähemale, ent lõplikust lahendusest on rääkida väga vara.

Pärast koondisepausi ootab Kaljut esimese duellina matš FC Floraga, mis jääb Kirsil nüüd vahele. Ning punase kaardi osas polnud vaielda midagi. Kui esimese hoiatuse (kohtuniku petmiskatse) osas võib teoorias vaielda, siis teise (vikatlöök vastu Karl Mööli jalga) kindlasti mitte.

4. Mängu parim – Mikk Reintam

24. septembri mängus Tallinna Kaleviga vigastada saanud ning vahepealsed kaks matši Maarduga vahele jätnud Kalju keskkaitsja oli täna põhikoosseisus tagasi ning täitis täpselt seda rolli, mis enne Itaalia Serie C-sse siirdumist kuulus Kalju esimesele kaptenile Maximiliano Uggele. Oli Kalju kaitseliini liider selle sõna igas tähenduses.

Reintami sisuliselt veatu partii oli vundament, millele Kalju tänane võit rajati. Paide jäi sel hooajal nulli peale alles viiendat korda.

Poolesajapealise seltskonnaga meeskonda Paidesse toetama sõitnud Roosad Pantrid saatsid võiduka Kalju meeskonna bussi staadionilt ära tulede ja vilede saatel! Foto: Kristjan Jaak Kangur