A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Pealkirjas nähtavate sõnade näol on tegu pisikese jupikesega Karl-Erik Taukari laulust "Kõik kordub". Lisaks sellele, et tegemist on täitsa toreda muusikapalaga, sobivad need sõnad pea ideaalselt kirjeldama ka kargel neljapäeva õhtul Lillekülas aset leidnud vutimadinat. Famagusta Anorthosis läks küll Tallinna Flora vastu 2:0 juhtima, kuid hiilgav esitus teisel poolajal viis Flora lõpuks 2:2 viigini.
Kohtumine algas Flora jaoks võrdlemisi lubavalt - kaheksanda minuti lõpus jätsid Anorthosise fännide südamed kindlasti vähemalt pool lööki vahele, kui nende poolkaitsja Dimitris Christofi oma kaitsekolmandikul palli jala alt läbi lasi. Henrik Ojamaa korjas nahkkera üles, vabastas end suurepäraste konksude abil kaitsjatest ning söötis seejärel palli Rauno Sappinenile. Paraku suutis Anorthosise puurisuul seisnud Assaf Tzur aga Flora tipuründaja löögi tõrjuda ning lõpuks fikseeriti Sappinenile ka suluseis.
Seejärel haaras Anorthosis aga initsiatiivi ning Flora oli sunnitud rohkem rõhuma kontrarünnakutele. Veidi enne 20 minuti täitumist jõudis Sappinen pärast väga head kombinatsiooni Markus Poomiga ka väravavahiga peaaegu silmitsi, kuid Spyros Risvanise ennastsalgav kaitsetöö jättis nullid tabloole.
27. minutil proovis Flora keskkaitsja Märten Kuusk nurgalöögiolukorras päris korralikku jõu- ja ilunumbrit sooritada, kui otsis võimalust käärlöögiks. Paraku ei tabanud ta palli ning jõu- ja ilunumber jäi lihtsalt ilunumbriks.
Vaid poolteist minutit hiljem oli see moment aga juba unustatud. Amr Warda nägi võimalust pikaks sööduks ning läkitas palli kaarega Flora kaitsjate selja taha, kuhu oli avanenud Dimitris Christofi. Senise kohtumise vältel igati korralikult tegutsenud Henrik Pürg magas ründaja kiirenduse millisekundi võrra maha, Christofi pääses Igoneniga silmitsi ja tõstis palli väravasse, seisuks 0:1.
Seejärel paistis aga, et Flora ei lase mastil mingil juhul langeda. 32. minutil võideti oma väljakupoolel pall, Markus Soomets vedas seda veidi aega ise ja söötis siis Markus Poomile, kes leidis omakorda suurepärase sööduga kaitsjate vahelt Sergei Zenjovi. Kogenud ääreründaja läks healt positsioonilt löögile, kuid pall vuhises napilt tagumisest postist mööda.
33. minutil juhtus kardetu aga taas. Teist korda. Taas oli aktsioonis suurepärast mängu näidanud Warda, kes (nagu esimese värava puhulgi) palli kaitsjate selja taha, suluseisu piiril hiilinud Nika Katšaravale tõstis. 198 sentimeetrit pikk Katšarava, kes tavaliselt tsenderduste sihtmärgiks, andis sel korral aga ise madala söödu värava ette, kust Denis Popovic selle Igonenile püüdmatult alla nurka suunas, seisuks 0:2.
Avapoolaja normaalaja lõpusekunditel oli Floral suurepärane võimalus üks värav tagasi lüüa, kuid Assaf Tzur oli taaskord korraliku tõrjega ülesannete kõrgusel, kui tõrjus Sappineni kuuelt-seitsmelt meetrilt sooritatud lähilöögi.
Teine poolaeg algas võrdlemisi otsivalt ja rahulikult ning esimest korda oli tõsisemat elevust tunda alles kümmekonna minuti möödudes, kui Konstantin Vassiljev palli esimesse posti söötis ning Sappinen seda sealt omakorda edasi jätkas, kuid Tzur oli taaskord korraliku tõrjega ülesannete kõrgusel, kui tõrjus Sappineni kuuelt-seitsmelt meetrilt sooritatud lähilöögi.
55. minutil sai Flora aga lõpuks oma tahtmise - Tzur ebaõnnestus Ojamaa kauglöögi pareerimisel, tõrjudes palli enda ette. Seal oli küll olemas Anorthosise kaitsemängija, kuid teda edestas Zenjov, kes palli varbaga Sappinenile jala peale suskas ning sel aastal hiilgavat hoogu näidanud tipuründaja lõi oma käimasoleva eurohooaja 11. värava, seisuks 1:2.
Ja vaid kolm minutit hiljem murdus Anorthosis taas. Sappinen ja Poom kombineerisid hiilgavalt karistusala joone juures ning viimane pääses Tzuriga ka silmitsi, kuid paraku suutis puurilukk löögi tõrjuda. Tõrje osutus aga sedavõrd “õnnelikuks”, et maandus otse Zenjovi pea peale ning seejärel juba võrku, seisuks 2:2.
Edasine mäng oli Flora päralt. Anorthosisel olid mõned üksikud võimalused, kuid kodupubliku rõõmuks käis kõvem mürgel viienda sektori ees. 69. minutil pääses Sappinen taas Tzuriga silmitsi, kuid üldjoontes väga hea partii teinud kindamees tõrjus taaskord.
Viimasel paarikümnel minutil said Flora poolelt väravat ohustada nii Poom kui ka vahetusest sekkunud Rauno Alliku, kuid paraku tulutult. Paar poolvõimalust oli ka Anorthosisel, kuid ikka ja jälle vedasid neid alt tehnilised sooritused.
2:2 viik püsis lõpuni välja ning kuigi Sappinen ähvardas mängu viimastel sekunditel (taaskord) kerkida kangelaseks, lajatas ta suurepäraselt löögipositsioonilt nahkkera siiski üle värava ja väike ime jäi pimedas novembrikuu õhtus sündimata.
"See oli praegu 300 000 euro löök," muigas seepeale tribüünil minu ees istunud Jalka peatoimetaja Raul Ojassaar, viidates alagrupis teenitud võiduga kaasnevatele rahalistele preemiatele. Paraku peab 300 000 nüüd jääma ootama järgmist korda. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:
1. Sissevaade pealkirja
21. oktoober 2021, maakeeli öeldes kaks nädalat tagasi. Flora on Konverentsiliiga alagrupiturniiri raames jõudnud otsaga Küprosele, kus neid võõrustab Famagusta Anorthosis.
Kodumeeskond lööb 25. minutil esimese ja 28. minutil teise värava ning haarab sellega võrdlemisi turvalise eduseisu. Florakatel on aga teised plaanid ning Rauno Sappineni kaks tabamust - esimene 38. ja teine 80. minutil - päästavad rohesärkidele 2:2 viigi.
Ka täna Lillekülas paistis asi avapoolajal kiskuvat mõne raba poole. Kaks kiiret väravat - 29. minutil esimene ja 33. minutil teine. Muuseas olid teise tabamuse sepistajateks täpselt samad mehed, kes eelmiseski mängus - Nika Katšarava söötis ja Denis Popovic lahendas.
Aga asi läks deja vu vaatenurgast veelgi "hullemaks". Rauno Sappinen lõi ühe tagasi. No ei ole ju võimalik, et jälle?
Mõtlesin, et naljakas küll. Ei saa ju olla - see oleks liiga ilus, nagu mingist Netflixi jõulufilmist või mõnest muust kohast, kus sellised ilusad ja klišeelikud ja juustused stsenaariumid teemas on.
Aga üle-eelmise lõigu lõpus mainitud küsimus ei tahtnud kohe üldse peast lahkuda. Ja ega ta tegelikult ei jõudnudki veel end minekule sättida, sest vaid kolm minutit hiljem juhtuski see, mida kodupublik sisimas lootis.
Siinkohal tuleb tunnistada, et pärast Sergei Zenjovi viigiväravat ei kummitanud mul peas mitte tavapäraselt Flora tabamuste puhul üle A. Le Coq Arena kaikuv Coldplay meistriteos "A Sky Full of Stars", vaid hoopis Taukari "Kõik kordub". Sest korduski ju.
Usun, et mitte ainult minul, vaid pea kõigil staadionil viibinud ja natukenegi Florale pöialt hoidnud vutisõpradel kerkis seejärel koheselt pähe lootus, et siit peab ju veel midagi tulema? Näiteks Flora kolmas värav? Rohesärgid said üha enam ja enam indu juurde ning õhk Anorthosise värava all särises elektrist päris korralikult, kuid väravani paraku enam ei jõutud. Aga tagasitulek oli sellest hoolimata ikkagi vägev.
2. Iisraeli kindamehe supermäng
Tegelikult peab Anorthosis viigipunkti eest suures osas tänulik olema puurisuul seisnud iisraellasest puurilukule Assaf Tzurile. Kuigi avapoolaeg oli tulemuse mõttes kindlalt külaliste oma, oli ka Floral ridamisi häid võimalusi. Teine poolaeg oli juba väga kindlalt Flora käes.
Kodumeeskond ei lasknud Tzuril sisuliselt hetkegi puhata - kindamees pidi mängu jooksul tegema vähemalt neli või viis väga head tõrjet, lisaks veel rutiinsed blokeeringud. Ühel korral ta siiski ka libastus: nimelt Flora 1:2 värava puhul, kui ta Henrik Ojamaa terava kauglöögi enda ette tõrjus. Siiski, kui see olukord kõrvale jätta, oli Tzuri esitus väga-väga korralik.
Puuriluku puhul on märkimisväärne ka asjaolu, et tegemist ei ole Anorthosise tavapärase esiväravavahiga. Postide vahele pääses 23-aastane kiiper vaid seetõttu, et meeskonna tavapärast esikinnast Giorgi Loriat vaevab vigastus.
3. Mohamed Salah? Ei, ikkagi Amr Warda
Anorthosise mõlemale väravale tegi korraliku eeltöö egiptlasest äärepoolkaitsja Amr Warda. Tribüünilt vaadatuna meenutas mees teatud elementides lausa oma kaasmaalast Mohamed Salahit, kes, tõsi küll, igapäevaselt veidi kõrgemal tasemel mängib.
Kuigi meeste mängustiilid on igas mõttes erinevad, on pea identsed nii nende soengud kui ka tähtsus oma meeskonna jaoks. Amr Warda on Anorthosise meeskonna täielik vedur, mängujuht ning hiilgava tehnilise pagasi ja väljakunägemisega mängumees.
Lisaks suurele panusele ründefaasis aitas ta lappida ka pallikaotusi ning tegi väga head kaitsetööd. Kui Tzur tegi peaaegu ideaalse mängu postide vahel, siis Warda tegi sama platsil.
4. Katšarava pandi omas elemendis lukku
Enne mängu võinuks lisaks Wardale küproslaste üheks ohtlikemaks meheks pidada ka grusiinist tipuründajat Nika Katšaravat. Oli aga näha, et Flora kaitsjad olid temaks valmistunud ja tulid lõvi taltsutamisega igati eeskujulikult toime.
Ainuke hetk, mil Katšarava tähelepanuta jäeti, oli Anorthosisele teise värava toonud situatsioon. Tõsi, sel hetkel ei tegutsenud ta oma tavapärases elemendis ehk teisel korrusel, vaid oli hoopis tsenderdaja rollis.
Pea kahemeetrise ründekolli peamiseks valvuriks olid Flora treenerid loogilistel põhjustel määranud keskkaitsja Henrik Pürgi. Ja kui varasemalt on Pürgile suurtes mängudes aeg-ajalt ette heidetud rabedust, siis Katšarava vastu polnud sellest haisugi. Eelmisel aastal ka Eesti koondise vastu võrku sahistanud tipuründaja sai temast kümme sentimeetrit lühema keskkaitsja poolt väga korralikult ära nullitud.
Protokoll:
4. novembril kell 17.30 A. Le Coq Arenal
Tallinna FC Flora - Famagusta Anorthosis FC 2:2 (0:2)
55. Rauno Sappinen, 58. Sergei Zenjov - 29. Dimitris Christofi, 33. Denis Popovic
Hoiatused: 10. Markus Soomets, 66. Marco Lukka - 8. Spyros Risvanis
Mänguolud: +9, pilvine ilm, muruväljak väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 2023
Peakohtunik: Kari A Hövdanum
Abikohtunikud: Andrew Christiansen, Dan Petur Pauli Höjgaard
Neljas kohtunik: Alex Troleis (kõik Fääri saared)
Flora: Matvei Igonen, Ken Kallaste (46. Marco Lukka), Märten Kuusk, Henrik Pürg, Michael Lilander (55. Kristo Hussar), Markus Soomets, Markus Poom, Henrik Ojamaa (90+1. Martin Miller), Konstantin Vassiljev, Sergei Zenjov (80. Rauno Alliku), Rauno Sappinen.
Varus: Ingmar Krister Paplavskis, Karl-Romet Nõmm, Marco Lukka, Sten Reinkort, Rauno Alliku, Martin Miller, Erko Jonne Tõugjas, Rocco Robert Shein, Henri Välja, Kristo Hussar, Markkus Seppik, Daniil Kuraksin.
Anorthosis: Assaf Tzur, Andreas Avraam (62. Anderson Correia), Marios Antoniades, Spyros Risvanis (46. Paulus Arajuuri), Hovhannes Hambartsumjan, Josef Hušbauer, Kostakis Artymatas, Amr Warda, Denis Popovic (80. Lazaros Christodoulopoulos), Dimitris Christofi (62. Miloš Deletic), Nika Katšarava.
Varus: Christoforos Vassiliou, Anderson Correia, Onisiforos Rousias, Lazaros Christodoulopoulos, Nikos Kaltsas, Paulus Arajuuri, Nika Ninua, Pavlos Korrea, Michalis Ioannou, Miloš Deletic, Andreas Chrysostomou.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
EJL-i uurimise all olnud Ševoldajeva: minu jaoks oleks olnud okei treeneriamet maha panna
Kure viimast korda sadamasse tüürinud Kožuhhovski: nii pikk aeg ei möödu niisama
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?