Luup peale | Levadia tohutu ülekaal ennustab Kalevile ja teistele tagumise otsa tiimidele ränka hooaega (0)

Tiitlikaitsja FCI Levadia alustas uut Premium liiga hooaega ülekaaluka võiduga Tallinna Kalevi üle, domineerides uustulnuka vastu pea täielikult ja võidutsedes lõpuks 5:1.

Levadia alustas otsekohe domineerivalt ning juba 70 sekundi järel kujutas Ernest Agyiri kauglöök Kalevi väravale ohtu, kukkudes siiski paar meetrit tagumisest postist mööda. 6. minutil lendas Artur Pika kauglöök teravalt posti kõrvale, aga Stiven Raider suutis nurgalöögiks tõrjuda. Järgnenud nurgalöögi järel põrkas Marko Putincanini pealöök lati peale.

Kalev suutis esmakordselt rünnaku üles võtta 11. minutil, mil Daniil Petrunin pääses 15 meetrilt löögile ning saatis palli napilt esipostist mööda. See oli ühtlasi esimene kord, kui pall Levadia karistusalasse jõudis, samas kui teises kastis eksles mänguvahend pidevalt.

17. minutil ähvardas Brent Lepistu värava ees, aga ei saanud pealöögile jõudu taha. 19. minutil viis Maximiliano Ugge diagonaal Pika väravavahiga silmitsi, aga Levadia vasakääre löögi suutis Raider jalaga tõrjuda. 20. minutil väravavõrk lõpuks siiski sahises, kui kapten Lepistu ennetas värava ees Tanel Tambergi, suunates Mark Oliver Roosnupu tsenderduse jalaga väravasse - 1:0!

24. minutil tõrjus Raider lati alt Roosnupu kaarpalli. Kaks minutit hiljem proovis sama mees teravama löögiga ning seekord suunas Zakaria Beglarišvili tema löögi kannaga väravasse, seisuks 2:0!

30. minutil pääses Ramol Sillamaa teises väljakuotsas kiirrünnakul plehku ja lükkas palli isegi Karl Andre Vallnerist mööda, kuid ei suutnud suure kiiruse ja üliterava nurga alt palli enam postide vahele lükata.

43. minutil tegi Pikk veel ühe terava reidi vasakult äärelt, aga Liliu ja Beglarišvili ei suutnud teravat tsenderdust väravasse suunata. 45. minutil tõrjus Raider tsenderduse otse Liliu jala peale, aga heastas kohe oma eksimuse, tõrjudes ründaja lähilöögi.

Teist poolaega alustas Levadia mitmete poolvõimalustega kuni 55. minutil kõmmutas Agyiri otse õhust täie jõuga väravasse palli, mis põrkas talle ette Pika tsenderduse järel – 3:0!

Ajapikku Levadia rahunes ning Kalev sai pisut paremini mängu sisse. 68. minutil teenisid kalevlased ka oma esimese nurgalöögi, millest midagi ohtlikku siiski ei sündinud. Kalevi haavadele pakkus aga palsamit 17-aastane Mark Mälksoo, kes oli tulnud 66. minutil väljakule ja keerutas kuus minutit hiljem kasti tagant ilusa löögi tagumisse ristnurka – 3:1!

Nullimängust ilmajäämine ajas Levadia uuesti vihale ning lõpu eel vallandus uus surve. Liliu asemele tulnud Robert Kirss raiskas ühe suurepärase väravavõimaluse, kuid sai 87. minutil siiski jala valgeks, röövides palli Raiderilt ja lükates selle tühja võrku - 4:1. Kalevi väravavaht oli varasemalt silma paistnud hüva tõrjetööga, kuid hakkas nüüd lubamatult oma kastis palliga triblama ning sai valusalt kõrvetada. Lisaminutitel näitas Raider siiski, et see olukord ei viinud teda verest välja, tõrjudes hiilgavalt Ilja Antonovi kauglöögi.

Neljandal lisaminutil sai Levadia ikkagi viienda kätte, kui Marek Kaljumäe tõrjus Antonovi pealelöögi käega ning Frank Liivak realiseeris 11-meetri karistuslöögi koos lõpuvilega - lõppseisuks 5:1Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalevile pole vähimatki ette heita

Arvestades seda, et Levadia oli võitnud neli eelmist omavahelist kohtumist kas tulemusega 4:0 või 3:0, siis polnud ka imestada, et kihlveokontorid pakkusid tänase mängu eel kõige tõenäolisemaks resultaadiks Levadia neljaväravalist võitu. Seda enam, kui arvestada valitseva meistri sujuvat hooaja ettevalmistust ja võrrelda seda Kalevi olukorraga, kui vaid kolm nädalat tagasi selgus, et nad peavad hakkama meeskonda Premium liiga jaoks komplekteerima.

Ning kui tänased algkoosseisud välja tulid, siis selgus, et Kalevi rivistus on veel rohkem räsitud kui eelnevalt arvatud. Koosseisust puudusid treenerikursustega hõivatud Ats Purje ning eeldatav esiväravavaht Daniil Koroljov, pingile jäid uued täiendused Ioan Jakovlev ja Foday Trawally. Eesti Jalgpalli Liidu kodulehe andmetel oli Levadia keskmiseks vanuseks 29 aastat ja 3 kuud ning Kalevil 23 aastat ja 2 kuud ehk keskmiselt koguni kuus aastat noorem!

Kõike seda arvesse võttes ei olnud küsimus enam selles, kas Kalev suudab üllatada, vaid sisuliselt vaid selles, kas nad suudavad skoori viisakana hoida. Levadia mänguline ülekaal osutus ootuspäraselt ülivõimsaks (pallivaldamine ca 70-30, pealelöögid kokku 32:3, löögid postide vahele 19:1 ning nurgalöögid 11:1), aga Kalev kaitses südilt ja kannatlikult ning suutis kiirrünnakutega pisut ka ise hambaid näidata. Midagi enamat olnuks palju nõuda, Kalevi tänane koosseis mängis oma potentsiaali välja.

2. Kas ühepoolsed mängud saavad normaalsuseks?

Eelmises punktis kirjeldatu viitab, et midagi pole parata – jõudude vahekord lihtsalt ongi praegu selline. Suuremas pildis näitab see aga seda, et hooaja eel esile kerkinud ohumärgid Premium liiga tasemevahe kärisemise osas peavad paika.

Kui ühe meeskonna mäekõrgune allajäämine ei ole mitte ootamatus ega lati alt läbijooksmine, vaid asjade reaalne seis, ning Premium liigas on veel kaks võistkonda, keda hinnatakse sama tugevaks kui Kalevit, siis lihtne matemaatika ütleb, et meid peaks sel hooajal ees ootama vähemalt 36 ühepoolset mängu (kolme tippklubi ja tagumise kolmiku omavahelised kohtumised). Seda on viiendik kõigist planeeritud kohtumistest.

Osaliselt on Kalevi praegused hädad küll spetsiifilised ega laiene täielikult teistele tagumise otsa võistkondadele (lühike ettevalmistusperiood ja koosseisuprobleemid), kuid koroonaajastul hakkab koosseisuprobleeme kahtlemata esinema kõigil tiimidel.

Optimist võiks vaadelda tänast mängu ka sellest küljest, et Levadia oli hooaja avamänguks erakordselt keskendunud, mis tingis tavatult ühepoolse kohtumise. Mingil määral peab see ka paika, eriti esimesed pool tundi mängis Levadia väga suure isuga ega lasknud end vastase tasemest mõjutada, ent kindlas eduseisus langes siiski Levadia intensiivsus tuntavalt ja sisse hakkas lipsama ka lihtlabaseid lohakusi.

Nii ühepoolsed mängud ei ole kunagi Premium liigale heaks reklaamiks. Mitte ainult siis, kui skoorid lähevad inetuks, vaid ka siis, kui võitja saab kiiresti selgeks ning pealtvaatajatele pakutakse pingevaba palliveeretamist, kus üks ei taha ja teine ei suuda.

3. Mitu väravat lööb Liliu aastal 2022?

Levadia üks peamiseid hooajaeelseid jutupunkte puudutas Eestisse tagasi toodud ründajat Liliut, kes juhtis 2018. aastal 31 väravaga Nõmme Kalju Eesti meistriks. Brasiillase vahepealne karjäär ei ole kuigi särav olnud, mistõttu pole päris selge, mida temalt nüüd oodata.

Kahe aasta tagant on ju olemas hoiatav eeskuju, kui kunagi siin säranud Elevandiluuranniku ründaja Manucho osutus Levadia särgis suureks pettumuseks. Kuigi vanust oli vaid 29, oli Manucho füüsiliselt oma parimate päevade vari, suutmata end Eesti liiga keskkaitsjate vastu kehtestada.

Neli aastat tagasi kangelastegusid teinud Liliu on erinevatel andmetel tänaseks 31- või 32-aastane (Eesti Jalgpalli Liidu ja Transfermarkti andmetel tähistas ta täna 32. sünnipäeva, aga Wikipedia, Soccerway ning Levadia kodulehe järgi on tema sünnikuupäevaks 30. märts).

Hooaja esimesed mängud ei ole paraku Liliu peakohalt küsimärke kustutanud. Reedeses superkarikafinaalis jäi ta üsna märkamatuks, olgugi et tõele au andes oli seda kogu Levadia ründemäng ehk pall ei jõudnudki naljalt ründajateni. Ent tänagi ei suutnud ta muljet avaldada, olgugi et Levadia ründas lakkamatult.

Avapoolaja lõpus sai Liliu lühikese aja jooksul kaks võimalust, kuid ei suutnud palli Stiven Raiderist mööda toimetada. 58. minutil mängis Beglarišvili talle veel ühe võimaluse ette, kuid kaitsja jõudis end tema löögile ette libistada. Kuivale ta jäigi, sest nagu superkarikafinaaliski, nii võeti Liliu ka nüüd juba tunni paiku välja.

Saab näha, kas Liliu säilitab koha põhikoosseisus või antakse võimalus Robert Kirsile. Kirss luhtas küll hea väravavõimaluse nii Flora vastu kui ka täna, kuid sellest hoolimata sai ta Liliust kaks korda väiksema mänguaja juures jala valgeks.

4. Mängu parim – Brent Lepistu

Levadia kapten täitis ründavamat rolli kui tavaliselt, mida illustreerib kõige paremini tema avanemine ründaja positsioonile, kust ta lõi kohtumise esimese värava. Lepistu tegutses suure tööraadiusega ja liimis Levadia liinid kokku, täites niiviisi sisuliselt rolli, mida eelmisel hooajal kandis Bogdan Vaštšuk. Aeg näitab, kas see oli tingitud vaid tänase mängu iseloomust või hakkamegi teda sel hooajal kõrgemal nägema.

1. märtsil kell 18.00 Sportland Arenal

Tallinna FCI Levadia - Tallinna JK Kalev 5:1 (2:0)
20. Brent Lepistu, 26. Zakaria Beglarišvili, 55. Ernest Agyiri, 87. Robert Kirss, 90+5. pen. Frank Liivak - 72. Mark Mälksoo

Väravasöödud: 20., 26. Mark Oliver Roosnupp, 55. x, 87. x, 90+5. Ilja Antonov - 72. Hugo Palutaja
Hoiatused: 90+4. Marek Kaljumäe
Mänguolud:  +6, päikesepaisteline ilm, kunstmuru heas seisukorras