Luup peale | Libe liug ehk Kalju ja Trans jätsid peaproovil õhku rohkem küsimusi kui vastuseid (0)

Valusalt vastu nina on nii Trans kui Kalju sel hooajal juba korduvalt saanud. Kas euromängudeks suudetakse selg sirgu lüüa? Foto: Liisi Troska

Järgemööda keerulisi võite noppinud Nõmme Kalju on pidanud Premium liiga kahes viimases kohtumises leppima kõigest viigipunktiga. Seekord tullakse 1:1 tulemusega tagasi Narvast.

Kalju alustas 19. vooru kohtumist aktiivsemalt ja oli varakult lähedal skoori avamisele, kui Liliu terav löök tabas posti. Teises väljaku otsas tekitas teravust peamiselt Eric McWoods, kuid tema tehnika jäi kiirusele alla ja seetõttu läks mitu šanssi luhta.

31. minutil asus Kalju teenitult juhtima, kui Transi kaitsjad unustasid valveta Liliu ja Premium liiga eelmise hooaja suurim väravakütt palli peaaegu väravajoonelt muretult võrku suunas. Ehkki Transi mängijad apelleerisid vihaselt ka suluseisule, oli värav igati määrustepärane.

Teiseks poolajaks avanesid Narvas taevaluugid ja märja väljakuga suutis paremini kohaneda kodumeeskond. 56. minutil võttis McWoods ise paremal äärel palli, pööras ja söötis Aleksandr Zakarljukale, sai seinasöödu tagasi ning paari kiire sammuga Kalju kaitsjate vahelt vabaks pääsenuna virutas palli Pavel Londakust mööda.

Koos vihmasajuga rauges tasapisi ka mõlema meeskonna võimekus vastase väravat ohustada, ehkki tahtmisest kummalgi puudu ei jäänud. Ohtralt tehnilist praaki teinuna ei suutnud aga kumbki enam väga häid väravavõimalusi tekitada ning viik jäigi lõpuni tabloole. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Peaproov läbiti libastudes ja koperdades

Selge, et mõlema meeskonna senise hooaja üks tähtsamaid mänge toimub uuel nädalal, kui Kalju kohtub teisipäeval Meistrite liigas Shkendijaga ja Trans neljapäeval Euroopa liigas Podgorica Buducnostiga. Tuleb aga tõdeda, et siledatallaliste viiskudega vihmamärjal murul liugu laskva tantsupeolise kombel kipub mõlemal kindel pind alatasa jalge alt kaduma. Ning süüdi pole sugugi ainult ilmataat, mis kergitab euromängude eel üles kuhjaga tuttavlikke küsimusi.

Kalju sammus vahepeal küll kindlalt võidurada, ent on kahes viimases mängus punkte loovutanud. Veel hullem, nii Tartus kui ka Narvas tehti seda niivõrd ilmetu esitusega, mis ei lubanudki neil viigipunktist enamat väärida. Sama käib Transi kohta, kes otsib oma mängu juba viimased kaks kuud, pole aga pärast karikafinaali suutnud pakkuda ühtegi läbivalt head sooritust. Eric McWoodsi kiirust kõrvale jättes napib narvakatel ründerelvastust, kaitses eksitakse aga pea igas mängus korra-paar väga rängalt põhitõdede vastu.

Proovides koperdamise võib andeks anda, kui esietenduse õhtul eurolaval hiilatakse, ent hetkeseisuga nõuaks see nii Kaljult kui ka Transilt märkimisväärset eneseületust. Loodetavasti suudavad mõlemad eurosarjas sisse lülitada kõrgema käigu, muidu jääb teekond nüri ründemängu ja kaitseprohmakate tõttu väga lühikeseks.

2. Narva ilm suudab alati üllatada.

Klišee ütleb, et jalgpallimäng pidada koosnema alati kahest erinevast poolajast. Narvas olid kaks kolmveerandtundi seekord tõesti nagu siga ja kägu: avapoolajal hellitas mängijaid ja pealtvaatajaid päike, pausi ajal avanesid aga taevaluugid ja vihmapanged keerati tagurpidi. Kui esimesel poolajal loeti publikunumbriks 204, siis teise poolaja alates oli tribüünile alles jäänud vast umbes 14 inimest. Alanud paduvihm peletas kõik varju, seda märkimisväärsem oli paigale jäänud käputäie Kalju fännide kindlameelsus omade toetamisel. Kahjuks ei suutnud meeskond neile tänutäheks vastu pakkuda sama hingestatud esitust.

Vihma käest räästa alla sattununa ei suutnud Kalju tingimustega kohaneda, lasi endale lüüa võrdlemisi kiire ja naiivse kaitsetöö tulemina sündinud viigivärava ning pidi kohati õnne (ja Pavel Londakut) tänama, et sootuks kaotusseisu ei jäädud. Palli saamata pidi esiründaja Liliu teisel poolajal leppima üsna üksildase rolliga, ka vahetusmehed Aleksandr Volkov ja Nikolai Mašitšev ei suutnud mängu pööret tuua.

3. Pronks pole kaugeltki käes.

Kui Kalju mõne vooru eest tagasi kolmandale tabelireale tõusis, võis tunduda, et status quo on tasapisi taastatud ning kõik medalid rändavad tänavugi jälle pealinna. Kuid sellest hoolimata, et praegu langeti Paide järele neljandaks vaid väravate vahe tõttu, räägib meeskondade viimase aja mängupilt siiski karmi keelt. Üks on täis tahtmist, näljane ja raevukas; teine loid, hambutu ja kohati suisa ükskõikne.

Seetõttu võib Paide küll siin-seal isegi sagedamini komistada, ent Kalju tänavust hooaega punase niidina läbivad ebakindlus ja sädeme puudumine ähvardavad neid letargia jätkumise korral hooaja lõpuks ikkagi pjedestaali kõrvale nukrutsema jätta. "Elu sisse!" peaks olema Roman Kožuhhovski lihtne lipukiri hooaja teiseks pooleks.

Vanameistri tahe maksab vahel rohkem kui nooruse ind, tõestab Dmitri Prošin. Foto: Liisi Troska

4. Mängu parim – Dmitri Prošin.

Enne tänavust hooaega mõttes juba putsad varna riputanud vanameister taandus suve alates osalt vigastuse tõttu, osalt aga omal soovil uuesti treeneripingile. Olude sunnil on ta sealt jälle väljakule astunud ja annab eeskuju kõigile kaaslastele, iseasi, kas sellest tahetakse ja soovitakse õppida. Ent kui pooleldi treeneritööd tegev ja pooleldi mängijaametit pidav mees oskab olla jätkuvalt kaitseliini ja seeläbi kogu meeskonna vaimne liider, miks ei peaks teised Transi mängijad sama suutma? Endast platsil vähem anda oleks nende poolt Prošini suhtes solvav.

5. juulil kell 19.30 Narva Kreenholmi staadionil

JK Narva Trans - Nõmme Kalju FC 1:1 (0:1)
56. Eric McWoods - 31. Liliu

Väravasöödud:  56. Aleksandr Zakarljuka - 31. Mikk Reintam
Hoiatused: 30. Aleksandr Zakarljuka, 64. Tanel Tamberg
Mänguolud: +14, vahelduv pilvisus, teisel poolajal vihm; muruväljak heas seisukorras.