Luup peale | Metsalaagrist mängule saabunud Robi Saarma sillutas Paidele tee eurosarja (galerii!) (8)

Paide alistas Kalju ja sai pronksiheitluses trumbid uuesti enda kätte. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

"Kui väravaid ei löö, siis ei saagi võita ju!" kärkis Nõmme Kalju äärekaitsja Henri Järvelaid endamisi, kui pärast 0:1 kaotust väljakult ära sammus. Tema selja taga tähistas Paide Linnameeskond koos oma fännidega tähtsat, magusat ja ilusat võitu.

Nädala esimese poole ajateenistuse metsalaagris veetnud ning kohtumise eel ainult ühes trennis osaleda saanud Robi Saarma 75. minuti värav andis Paidele 1:0 võidu. Kalju jaoks tähendas kaotus pronksilootuste suurt tuhmistumist (väike šanss jäi alles, aga asjad ei sõltu enam neist endist) ning Järvelaiu pahameelt selgitab nukker statistika – viimase seitsme mänguga on Kalju suutnud lüüa ainult kaks väravat (1:0 võitudes FC Flora ja Tallinna Legioni üle).

Sündmustest järgemööda rääkides, siis luuravat algust Paide kunstmurustaadioni uue varikatuse alla kogunenud 402 pealtvaatajat ei näinud, sest kodumeeskond vajutas kohe gaasi põhja. 1. minutil asine rünnak, 2. minutil nurgalöök, 3. ja 4. minutil teravad sööstud karistusalasse. Värav oli lähedal 7. minutil, kui Andre Frolovi sööt leidis Kalju kaitseliini taha spurtinud Robi Saarma, kes tõstis palli üle Henri Pergi, ent tabas posti.

Seepeale ärkas ka Kalju ning 9. minutil murdis vasakult karistusalasse Henri Järvelaid, kelle terav sööt omasid ei leidnud. Täpselt sama kordus 15. minutil, kui söödu andjaks Kaspar Paur. Kalju võimalused ei tähendanud, et Paide neid ei tekitanud. 16. minutil oli võõrustajatel kasutada teine nurgalöök, mille klaarimine valmistas nõmmekatele omajagu probleeme.

20. minutil blokeeris Mihhail Babitšev Joseph Saliste tugeva löögi ja 23. minutil sai Perk käed ette Mechimi Gomise kõmakale. Väga soodne võimalus avanes Paidel 31. minutil, kui nad jooksid Kalju nurgalöögi kontraks, kus Sergei Mošnikov leidis sööduga üles Saarma, kes konksutas kaitsja ära ja lõi. Aga Perk tõrjus taas. Kolmandal lisaminutil avanes superšanss Kaimar Saagil, aga pealöök pärast nutikalt lahti mängitud karistuslööki läks väravast mööda.

Vaheajal pidi Kalju tegema vahetuse, sest esimest korda kuu aja jooksul põhikoosseisu kuulunud ründaja Alex Matthias Tamm jätkata ei saanud ja teda asendas William Jebor. See tõotas Kaljule keerulist aega, sest senise hooaja põhjal on kahe mehe suutlikkuses tohutu erinevus. Paide jätkas sealt, kus esimesel poolajal pooleli jäi, ehk isukalt rünnates.

49. minutil arvas terve staadion, et Robi Saarma on Paide juhtima viinud, aga pärast Kalju meeste ägedaid proteste ja kuskilt tulnud nõuannet (emb-kumb abikohtunikest või neljas kohtunik) tühistas kohtunik Kristo Külljastinen värava, tuues ettekäändeks Paide meeskonna käega mängu. Korduste põhjal otsustades oli ainuke võimalus, et Saarma löök võttis Saagi käest rikošeti. Küll aga on väga arusaamatu, kuidas mõni abikohtunik seda nii kindlalt ja selgelt näha sai, sest nad kõik viibisid olukorrast vähemalt 30 meetri kaugusel.

Paide jätkas üritavama poolena, aga selgete võimaluste tekitamine enam ei õnnestunud. Peatreener Karel Voolaid reageeris vahetustega, tuues 67. minutil Mošnikovi ja Saagi asemel platsile Herol Riibergi ja Kristofer Pihti. See osutus suureks täppi panekuks, sest 75. minutil oli just Riiberg see, kes leidis pärast Ebrima Jarju avangut ja Karl Mööli eeltööd täpse sööduga üles Saarma. Paide parimal väravakütil oli aega sättida ja tugev madal löök viis Paide juhtima.

Publik tähistas mõnevõrra ettevaatlikumalt kui 49. minutil, sest valus kogemus kammitses, aga kui sai selgeks, et sedapuhku kohtunik Saarma väravat tühistada tõesti ei kavatse, pääsesid ovatsioonid paisu tagant valla. "Ro-bi! Ro-bi! Ro-bi! Ro-bi!" kaikus uhiuue varikatuse all rõõmurikkalt ja võimalt. Suur siht oli saavutatud ja eduseis käes, aga nüüd tuli seda kohtumise lõpuni kaitsta.

Kalju saatis keskkaitsja Vladimir Avilovi rünnakut tugevdama, aga palli ette toimetamisega oldi hädas. Üks poolšanss siiski saadi, kui 89. minutil teenis Kalju keskväljalt karistuslöögi (Külljastineni otsus tekitas kodupublikus suurt pahameelt, sest abikohtunik näitas, et pall peaks jääma Paidele), mille Perk vastase trahvikasti läkitas. Kaljukad said seal paar korda palli omanikuks, aga ükski löök Jarjuni ei jõudnud, vaid Paide meeste blokeerimistöö oli hoolikas ja tulemuslik. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Finaalihõng täitis sõõrmed ja soojendas õhtut

Premium liiga 2021. aasta hooaja lõpplahendusest paremat välja mõelda on väga keeruline – meister selgus hooaja viimases mängus ja lumisel väljakul peetud tulises matšis oli kõik lahtine viimase sekundini. Spordipublikule on omane, et kui midagi on olnud väga meeldiv ja tore, siis see meelest ei lähe ja tekib tahtmine seda kõike ka järgmine kord kogeda.

Tegelikkuses see muidugi võimalik pole ja tippspordi peamine võlu peitubki sündmuste kordumatuses. Ning nende kordumatute sündmuste vahetus kogemises. Tiitlivõitluses tänavu finaalihõngu tunda ei saanudki, sest Flora oli hooaja algusest peale Levadiast selgelt üle. Pronksilahingu tänane kulminatsioon pakkus seda aga küll.

Kohtumise eel valitses mõnus ootusärevus. Näiteks Paide legendaarse pirukaleti – moosi-rosinasaiake on võrratu! – juures oli tunda, et õhtu pole päris tavaline. Seda kinnitasid mõnikümmend staadionile saabunud Kalju poolehoidjat, kes tagasid läbi terve kohtumise kestnud võidulaulmise. Elekter praksus, sündmusi väljakul saatsid publiku kiljed ja karjatused.

2. Tähtsaimad kohtumised väärivad parimaid

Nagu Juri Frischer kevadises Kalju – Levadia kohtumises ilmekalt tõestas, ei taga ka FIFA-kategooria, et kohtunik suudab märgata ilmselgeid reeglite rikkumisi ning langetada mängu tulemuse osas elulised otsused õigesti ja õiglaselt. Aga põhimõtteliselt tuleb siiski nõus olla, et rahvusvahelise kategooria ja kogemuste olemasolu mõjub kohtuniku tasemele turgutavalt.

Meeste rahvusvahelisi kohtumiste teenindamist võimaldavat litsentsi omavad Eestis kolm kohtunikku – Kristo Tohver, Frischer ja Joonas Jaanovits. Arvestades, et Paide – Kalju kohtumise olulisus oli teada pikalt ja et see on Premium liiga viimase nelja-viie vooru selgelt kõige kaalukam matš, on täiesti arusaamatu, et seda kohtumist ei antud vilistada kellelegi neist kolmest.

3. Paidele piisab Tartus viigist

Võit Kalju üle tähendab, et viimase vooru eel edestab Paide oma pronksirivaali kahe punktiga ega oma võidukohustust. Nimelt kui Paide teeb Tartus Tammekaga viigi ja Kalju alistab samal ajal Tallinna Kalevi, lõpetatakse hooaeg võrdse punktisummaga (65). Esimeseks viigilahutajaks on juhendi järgi omavahelised mängud, mis võrdsed nii punktide (6:6) kui ka väravate vahe osas (5:5).

Seejärel vaadatakse üldist väravate vahet, mis annab Paidele selge eelise, sest nende hetkesaldo on 83:36 (+47), aga Kaljul kõigest 56:30 (+26). Seega kui Kalju just Kalevit 22 väravaga ei võida, piisab Paidele kolmanda koha tagamiseks viigist. Kalju on esineliku meeskondadest läbi hooaja olnud resultatiivsusega enim hädas ning nüüd võtab see neilt ühe õlekõrre vähemaks.

Robi Saarma lõi Paide võiduvärava. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

4. Mängu parim – Robi Saarma

Saarma mängib oktoobri algusest saadik tippjalgpalli ajateenistuse kõrvalt. Nädala esimese poole veetis ta metsalaagris, kuhu telefoni kaasa võtta pole lubatud. Päev enne mängu pääses ta Paide meeskonna treeningule, tegi endale standardolukordade ülesanded kiiresti selgeks ja sööstis täna lahingusse. Ning oli läbi 85 platsil oldud minuti Paide kõige aktiivsem ja ohtlikum mängija.

Et just tema lõi värava, mis suure tõenäosusega tagab Paidele Premium liiga 2022. aasta hooaja kolmanda koha ja eurosarjapääsme, on sümboolne. Saarma kehastab ju vägagi tabavalt tarmukat tööd, millega Paide end keerulise hooaja alguse järel euromängudega Eesti jalgpallisõprade südamesse mängis ja nüüd hooaja lõpusirgel ka kolmanda järjestikuse medali suunas liigub.

Saarma debüüthooaeg Premium liigas on möödunud samas vaimus – mida aeg edasi, seda edukamalt on osav ja mitmekesine jalgpallur end väljakul kehtestanud ning tõusnud praeguseks Premium liiga üheks kardetumaks ääreründajaks.