Luup peale | Naiste koondis näitas ambitsiooni, aga ei leidnud rünnakul otsustavat käiku (0)

Eesti naiste koondis surus UEFA Rahvuste liiga debüütmängul Tartus külla sõitnud Kasahstani kaitsesse, kuid ei suutnud võrku sahisema panna ja pidi leppima 0:0 viigiga.

Avapoolajal ei saanud kumbki naiskond mängu enda kontrolli alla, kerge initsiatiiv käis käest kätte ning väravavõimalusi nappis mõlemal võistkonnal. Eesti parim šanss avanes 14. minutil Lisette Tammiku nurgalöögi järel, aga Kairi Himanen ei saanud pealööki viielt meetrilt postide vahele.

Kasahstani poolelt paistis silma Assem Karažanova. 20. minutil langes tema saagiks Karina Korgi ebaõnnestunud sööt, ta saatis palli kaugelt lati alla ja Eesti väravavaht lükkas selle üle lati. 28. minutil jõudis tsenderdus ootamatult tahaposti välja, kus Karažanova üritus Kelly Roseni rikošeti kaudu küljevõrku lendas.

Teisel poolajal haaras Eesti palliga mängu enda kätte, aga väravavõimalusi nappis jätkuvalt. 71. minutil pääses Kristina Bannikova Jaanika Volkovi hea söödu järel trahvikasti paremast küljest löögile ja väravavaht tõrjus palli enda ette, aga ühtegi sinisärki polnud jaol.

Kiire time-out viis minutit enne lõppu. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Esimesel lisaminutil oli Eestil kasutada lubavast kohast karistuslöök, kuid Tammiku löögiüritus lendas kõrgelt üle värava. Neljandal lisaminutil pääses eikusagilt Eesti värava ees vabalt löögile Asselhan Turlõbekova, aga Kork oli õigeaegselt vastas ja suutis kohtumise kõige ohtlikuma olukorra blokeerida. Üheksandal lisaminutil pääses Himanen veelkord nurgalöögi järel peaga löögile, aga ei saanud ka seekord sihikut paika. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Seitse florakat algkoosseisus

Eesti algkoosseisu suurim üllatus ilmnes juba mängupäeva lõunal, kui kinnitati ründaja Vlada Kubassova puudumine. Eesti aasta naisjalgpallur naasis hiljuti Itaaliast kodumaale, lüües käed FC Floraga, kuid sai Meistrite liiga eelringi turniiril vigastada ega ole tänaseni mänguvalmis.

Kubassova puudumisest hoolimata moodustasid Eesti ründepaari Flora mängijad Lisette Tammiku ja Getter Saare näol. Florakaid oli ühtekokku koondises kaksteist ning algkoosseisu pääses neist koguni seitse - keskväljal toimetas Jaanika Volkov ja vasakul äärel Mari Liis Lillemäe, keskkaitses Siret Räämet ning äärekaitses Kelly Rosen ja Maarja Saulep.

Väravas alustas Karina Kork (JK Tabasalu), keskkaitses Rahel Repkin (Tartu Tammeka), paremal äärel tegutses Kristina Bannikova (Saku Sporting) ja keskväljal naiskonna kapten Kairi Himanen (Saku Sporting).

Kasahhidel oli samuti algkoosseisus seitse mängijat ühest ja samast klubist (BIIK), sealhulgas kõigest 17-aastane väravavaht Alina Lozukova, kuid lühikest puurilukku eestlased korralikult proovile panna ei suutnud.

Palju võitlust, vähe teravust. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Suur nälg jäi kustutamata

Avapoolajal otsis Eesti palju läbisööte kaitseliini seljataha, aga kvaliteet jättis soovida ning kui need ei langenud jõuliste kaitsjate saagiks, siis kippusid pallid märjal murukattel pikaks minema ja kiiresti eest põrkama.

Ka UEFA ametlik statistika kinnitas, et tegu oli võrdse ja võimalustevaese poolajaga: löögid kokku 2:2, löögid väravale 1:1, nurgalöögid 3:2 Eestile.

Teisel poolajal näitas Eesti ambitsiooni ja väravanälga, haarates initsiatiivi enda kätte ning proovides senisest rohkem positsioonirünnakutega teed vastaste väravani leida. Mida aeg edasi, seda selgemalt rahuldus Kasahstan kaitses seismise, vasturünnakute noolimise ja ajavenitamisega.

Korralike väravavõimaluste tekitamisel jäid Sinisärgid aga ikkagi hätta. Kasahstani kaitsjad olid füüsiliselt tugevad ja tehniliselt kindlad, kaotamata naljalt kahevõitlusi. Eesti treenerid otsisid lahendust värsketest jalgadest, vahetades välja suurema osa ründavatest mängijatest, kuid oluliselt teravamaks edurivi tegevus ei muutunud. Võib vaid ette kujutada, milliseks kujunenuks see mäng, kui Kubassova oleks olnud terve ja löögihoos.

Statistika jäi võrdseks lõpuvileni välja: löögid 6:6, löögid väravale 3:4 ja nurgalöögid 6:3.

Ootused on kõrgel. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

3. Võrdne vastane, aga kaotatud punktid

Sel kalendriaastal on Eesti koondise ainsaks võiduks mitteametlik maavõistlus Kõrgõzstani U20 võistkonna vastu, keda loputati koguni 8:1. Kuus ametlikku maavõistlust olid enne tänast toonud vaid kaks viiki ja neli kaotust.

Sõprusmängude peaeesmärgiks oli aga koondise ettevalmistamine Rahvuste liiga turniiriks. Kasahstan oli läinud teist teed, pidades teadaolevalt oma viimase kohtumise eelmise aasta septembris just Eesti vastu. Toona oli tegemist oli MM-valiksarja viimase mänguga, mille eestlannad 0:2 kaotusseisust välja tulles 4:2 võitsid.

Et Kasahstani näol ei ole tegemist nõrga vastasega, kinnitab ka nende koht FIFA edetabelis (99.), mis on vaid ühe võrra madalam kui Eestil. Puhtalt seda arvestades ei tohiks võrdne mäng ja viigiline tulemus nüüd suurt pettumust valmistada. Ent kuna Sinisärgid olid vahepeal pidanud koguni kümme ametlikku kohtumist, siis andis see märku oluliselt sihikindlamast tegevusest ja kõrgematest ambitsioonidest.

Sestap võis selle kohtumise eel ikkagi Eesti õlule võidukohustuse asetada. Seda enam, kui konkreetselt välja öeldud eesmärgiks on Rahvuste liigas B-liigasse tõusmine, milleks ainus kindel tee on oma alagrupi võitmine. Kasahstani ja Armeeniat (FIFA tabeli 143.) tuleb selleks kindlalt edestada ning Iisraeli (70.) vastu ennast ehk isegi ületada.

Kaotatud punktid tuleb nüüd tagasi teha teisipäeval kell 18 just Iisraeli vastu. Eesti kasuks räägib hea rütm ja tuttav Tartu Tamme staadioni muru, samas kui Iisrael ei ole Rahvuste liigas veel platsil käinud ning nende viimane kohtumine jääb aprillikuusse.

4.  Eesti parim - Jaanika Volkov

Koondise üks pesamunasid paistis keskväljal silma hea liikuvuse ja edukate kahevõitlustega. Eesti parim võimalus sündis tema heast söödust. 11 mängu A-koondises ütleb 18-aastase mängija potentsiaali kohta palju.