Luup peale | Paide pigistas ränkraske maikuu lõpusirgelt hädavajalikud punktid välja (2)

Karl Mööl. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Paide Linnameeskond oli Premium liiga viimases koondisepausi-eelses voorus Narva Transi vastu suurtes raskustes, aga Karl Mööli 84. minuti värav tagas neile hädavajalikud võidupunktid.

Paide domineeris küll suurt osa esimest poolajast, kuid Transil jõudis avaväravale isegi lähemale. Eduard Golovljov pääses kümnenda minuti paiku lühikese aja jooksul kaks korda lubavalt löögile. Paide poolelt vastas teises väljakuotsas Edgar Tur. Mõlemad väravavahid tegutsesid aga kindlalt.

17. minutil ragises Paide väravapost, kui Golovljov pääses Aleksandr Zakarljuka läbisöödu järel Mihkel Aksaluga silmitsi ja otsis tagumist posti. Selle ta ka leidis, liigagi täpselt. Kolm minutit hiljem vastas omakorda jällegi Tur, kui ta pääses Kevor Palumetsa läbisöödu järel isegi Richard Alandist mööda, aga tühja värava ees jõudis eikusagilt Arjom Škinjov tema lööki blokeerima.

Paide teenis ohtralt nurgalööke, kuid Transi kaitsjad klaarisid ühe tsenderduse teise järel. 43. minutil raksatas pall aga Zakarljuka kauglöögist Paide väravalatti. Lõpuks suundutigi vaheajale väravaid nägemata.

Teisel poolajal ei olnud Paide mänguline ülekaal enam tuntav, kuid 53. minutil leidis Andre Frolovi tsenderdus Henri Anieri, kes kuuelt meetrilt palli väravast mööda suunas. Transi poolelt jõudis 75. minutil lähedale Kristi Marku, kelle pealöök nõudis Aksalult head reaktsiooni.

Paide sai uuesti surve peale alles viimasel kümnel minutil. 80. minutil ulatas Frolovi läbisööt Anierile hea võimaluse, kuid Roman Nesterovski jõudis teda takistama ning lõpuks blokeeris aegsasti vastu jooksnud Aland tema löögi.  Loetud minutid hiljem leidis aga Sergei Mošnikovi nurgalöök Ishaku Konda, kelle kaudu jõudis pall värava ette Möölile, kes suunas selle mõnelt meetrilt väravasse - 0:1!

Paide hoidis eduseisust suuremate probleemideta kinni ja teisel lisaminutil pääses Anier vasturünnakul veelkord Alandiga silmitsi, aga taaskord ei suutnud ta palli väravavahist mööda toimetada. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Olude sunnil vanade liistude juurde

Viimastes mängudes harjumuspäraseks saanud 5-3-2 taktika püsis Paide plaanides ka selle mängu eel, kuid mängueelsel soojendusel selgus, et see tuleb ümber sättida. Keskkaitsja Martin Kase parem jalg andis tunda, mistõttu lülitati tema asemel algkoosseisu Andre Frolov. Frolov võttis küll koha sisse vasakkaitses, kuid Edgar Tur liikus sealt paremale äärele ja nii moodustus 4-3-3 taktika, mis oli aastaid Paide põhiliseks asetuseks, enne kui tänavusel hooajal uusi formatsioone katsetama hakati.

Avapoolajal näis, et sunnitud muudatus on Paide jaoks ootamatuks õnnistuseks, sest mida aeg edasi, seda paremini nad vanasse rolli sisse elasid ja mänguliselt domineerisid. Vastaste kontrarünnakutele oli see küll haavatav, kuid ründemäng jooksis ladusamalt kui viimasel ajal näinud oleme. Kolm ründajat muutsid rünnakud mitmekesisemaks, sest isegi kui kaitsjad pööravad Henri Anierile eriti suurt tähelepanu, jääb selle võrra rohkem ruumi tema kaaslastele, kes pole oluliselt vähemohtlikud, ja nende pidurdamine omakorda vabastab Anieri.

Paraku ei toonud avapoolaja surve kaasa väravaid ja teiseks poolajaks leidis Trans sellele vasturohu. Narvalased võrdsustasid mängupildi ja Paide rünnak näis jälle liimist lahti olevat. Alles viimasel kümnekonnal minutil sai Paide uuesti surve üles ning kuigi Anier jättis enda kaks väravavõimalust  kasutamata, saadi võiduvärav siiski kätte.

2. Kauaoodatud koondisepaus

Ränkraske maikuu tähendas nii Transi kui ka Paide jaoks seitset kohtumist, mis on eriti probleemsed arvestades seda, et Transil ei ole just kõige pikem varumeestepink ning Paidet on sel hooajal saatnud suuremat sorti vigastustelaine. Paide saab nüüd puhata peaaegu kuu aega, enne kui nad jaanide järel Tammeka ja Floraga madistama hakkavad. Transi järgmine mäng on aga kavas alles 4. juulil, nii et nemad puhkavad lausa viis nädalat. See on pikk aeg, mille jooksul jõuavad mängijad kosuda ning vormi koguda või seda kaotada, treenerid aga senised taktikalisi lähenemisi lihvida või uusi variatsioone sisse töötada.

Paide esitused on olnud juba mõnda aega säratud, ent kõige tähtsamad on ikkagi punktid, mida nad suutsid maksimaalselt välja pigistada mõlemast maikuu viimasest kohtumisest. Sellega on vahepealne neljamänguline võiduta seeria kindlalt seljataha jäetud ning kuu aja pärast naastakse mängupausilt igati soliidse tabeliseisuga, mis jätab neile veel kõik võimalused kõige kõrgemate kohtade pärast heitlemiseks.

Ainsaks Paide meheks, kes aga veel puhkusele ei pääse, on tipuründaja Henri Anier, kes paradoksaalselt võib olla üks neist, kes seda kõige rohkem vajaksid. Seitsme esimese liigamänguga üheksa väravat kõmmutanud Anier on seejärel seitsme viimase mänguga oma kontole ainult ühe värava lisanud. Tänagi jättis ta kasutamata kolm võimalust, millest vähemalt ühe või kaks oleks ta märtsis-aprillis kahtlemata ära löönud. Nüüd aga ootavad ees koondisemängud ja Balti turniir, enne kui temagi lõpuks puhkust natuke saab.

3. Transi väärinuks punkti

Narva Transi mängupilt on hooaja jooksul liikunud ülesmäge, kuid tulemustes ei ole see nii selgelt väljendunud. Näiteks eelmises voorus hakati FC Florale igati hästi vastu ja täna omati vähemalt sama palju häid väravavõimalusi kui Paide, ent tabelisse lähevad kirja ikkagi kaotused. Mõneti sarnaselt oli ka hooaja esimeses mängus Paides, kus Trans oli enamuse ajast kenasti mängus sees, aga lagunes lõpuks ja kaotas 1:5.

Mida hooaeg edasi, seda paremini on suudetud vältida ka selliseid lagunemisi, meeskond mängib distsiplineeritud jalgpalli ja jõuab iga vastase vastu heade väravavõimalusteni. Paraku jääb seni ikka ja jälle midagi puudu, et tippklubide vastu ka tulemust teha. Selle miski parandamiseks on nüüd Igor Põvinil mänguvabal perioodil tublisti aega.

4. Mängu parim - Karl Mööl

Paide esitus oli sedavõrd ühtlane, et väga raske on kedagi eraldi esile tõsta, ei positiivselt ega negatiivselt. Sestap võib mängu parima au anda võiduvärava autorile, olgugi et Mööli rolliks selles olukorras oli õiges kohas seismine ja õigeaegne realiseerimine. Aga kui see nii lihtne oleks, siis ei oleks tema värav ju mängu ainsaks jäänud.