Luup peale | Penalteid Trans ei saanud, aga võiduta nad Kuressaares ikkagi ei jäänud (galerii!) (1)

Narva Trans omab Premium liigas kahe vooru järel täisedu. Foto: Allan Mehik

Narva Trans jätkab Premium liigat täiseduga, sest Kuressaare kunstmurustaadionile kogunenud 143 pealtvaataja ees alistati võõrustajad 2:1 vaatamata sellele, et veel viis minutit enne lõpuvilet oldi kaotusseisus.

Kuressaare alustas kohtumist paremini ja omas esimese veerandtunni jooksul initsiatiivi, ent Transi puurivahti Aleksei Matrossovit selle aja jooksul korralikult proovile panna ei suudetud. Etteruttavalt võib öelda, et esimese poolaja jooksul ei pidanudki kumbki väravavaht meeldejäävaid tõrjeid tegema.

Trans muutus pärast 15. minutit oluliselt innukamaks ning kahel puhul oli neil põhjust nõuda penaltit, mida aga kohtunik Tanel Üprus ei fikseerinud. Avapoolaja vast selgeim väravašanss avanes 42. minutil Denis Poljakovile, ent karistusala seest välisküljega sooritatud vasaku jala löök lendas väravast veidi mööda.

Teine poolaeg kulges paremini pigem Kuressaare jaoks. 57. minutil avanes hea šanss Silver Alex Kelderil, aga poolkaitsja kõmmutas 10 meetrilt üle värava. Kaks minutit hiljem pidi tõrjetööd tegema aga Lapa, kes peatas Gleb Pevtsovi pealelöögi, millele eelnes Nikita Mihhailovi hea eeltöö.

Skoor avati 74. minutil, kui Irie tegi selja tagant vea palli katnud ja rünnakut pikendanud Sten Reinkortile ning Kuressaare sai õiguse karistuslöögile umbes 23 meetri kaugusel väravast. Palli taga Sander Laht, kelle üle müüri vinditatud löögi Matrossov tõrjus, aga enda ette, kust Reinkort selle valveta väravasse läkitas.

Trans pidanuks viigistama kõigest kaks minutit hiljem, kui Eduard Golovljov pikendas peaga paremalt äärelt tulnud Martin Käose tsenderdust, mis jõudis Jevgeni Demidovini, kes sai nelja – jah, nelja! – meetri pealt täie rauaga tulistada. Aga Lapa mitte ei tõrjunud, vaid püüdis. Šanss, et olukorrast väravat ei sünni, oli vastupidisest oluliselt väiksem!

Trans aga ei heitunud, vaid jätkas proovimist ning võttis riske, viies rünnakule suuremad jõud. 86. minutil saadi tasu, kui Käose tsenderdus jõudis trahvikasti joonel Deniss Dedetškole ja ka avamängus värava löönud ukrainlane viigistas seisu.

Läks vähem kui kaks minutit ja Trans oli ees, sest Demidovi sööt muutis Kuressaare kaitsjast suuna ja jõudis Golovljovile, kes hoolimata teravast nurgast olukorra külmavereliselt väravaks realiseeris. Šokeeritud Kuressaare enam vastukäiku ei leidnud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Penaltipoleemika

Esimesel poolajal oli kaks olukorda, kus Narva Trans tundis, et nad oleks pidanud saama penalti, aga kohtuniku Tanel Üpruse vile vaikis. Esmalt 24. minutil, kui vasakult sööstis trahvikasti Denis Poljakov, kellele tõttas vastu Kuressaare väravavaht Kristen Lapa. Poljakov tõstis palli kõrgelt värava ette ja järgmisel hetkel niitis Lapa ta jalust. Pall oli mängus ehk vea fikseerimiseks mingit takistust polnud.

Teiseks 39. minutil, kui karistusala nurgas koksas Märten Pajunurm Nikita Mihhailovile vastu jalgu, mille peale narvakas kukkus. Kontakt oli pigem kerge, aga see-eest väga selge ja hooletu. Pajunurm tegi tehnilise praagi, sest Mihhailovi tehnika oli tema jaoks tolles episoodis üle jõu käiv. Trans ei saanud penaltit ka sealt.

Esimese intsidendi järel sai Roman Nesterovski kollase kaardi ja meelest polnud avapoolajal juhtunud läinud Transil ka pärast võitu tähistanud lõpuvilet. " Esimesel poolajal meid rööviti. Ei tea, miks kohtunik penalteid ei andnud. Võib-olla sai Kuressaare sellest indu juurde, kui nägi, et nende kasuks vilistati," märkis äärekaitsja Martin Käos.

Aga kuna Trans lõpuks ikkagi võitis, on need kaks penalti-olukorda oluliselt vähem tähtsamad, kui nad oleksid olnud viigi või Kuressaare võidu korral. Arusaadav, et pehmeid penalteid tahetakse vältida, aga seda ei saa teha vägisi. Karistusalas tehtud vea eest näevad jalgpallireeglid ette penalti määramist.

2. Transi täisedu ja Kuressaare null

Narva Transi täisedu kahe vooru järel pole kindlasti ime ja kui neilt oleks hooaja eel küsitud, kas neid rahuldaks ka näiteks nelja punkti teenimine, oleks vastuseks kõlanud kindel "ei". Aga see poleks olnud siiras. Transi erinevaid raskusi – kehvad treeningtingimused kodulinnas, koroonalaine – arvestades oli neil põhjust hooaja algust peljata.

Kui esimesteks vastasteks olnuks näiteks FC Flora ja Paide Linnameeskond, polnuks Transil põnnamiseks põhjust, sest need matšid pole nende vaatevinklist kohustuslikud võidud. Aga Legion ja Kuressaare on. Vähemalt eeldusel, et idavirulaste eesmärgiks Premium Liigas on vähemalt 5. koht. Et nüüd need võidud kätte saadigi, on Transile tohutu kergendus ja tujutõstja.

Järgmisel nädalal ootab neid kaks mängu Tartu Tammekaga. Esmalt karikasarjas ja siis Premium liigas. Ning viimane matš enne koondisepausi peetakse 19. märtsil kodus FCI Levadiaga. Kui Trans ka uuel nädalal sama sisukat minekut näitab, tõotab too võistlusreis tiitlikaitsja jaoks keeruliseks osutuda.

Kuressaare on arvestatava osa kahest kohtumisest mänginud päris head jalgpalli, aga punkte tabelis pole. Esimeses voorus Nõmme Kalju püsis seis 55 minutit 0:0, aga siis eksiti standardolukorda kaitstes ja Kalju karistas. Täna Transi vastu oldi 85 minuti järel 1:0 juhtimas, aga tulemuseks ikkagi kaotus. Väikeste keskendumisvigade hind on Kuressaare jaoks olnud praegu väga kõrge.

3. Mängu parim – Deniss Dedetško

Avavoorus Tallinna Legioni vastu lõi Dedetško 1:0 värava nurgalöögi olukorras, kui valis targalt positsiooni ja kasutas avanenud šansi kindlalt ära. Trans mängitab teda kaitses, kuid iseloomu poolest paistab tegu olevat pigem poolkaitsjaga, sest ta liigub usinalt keskväljale, kus oskab mängu juhtida ja suunata. Dedetško suisa naudib seda.

0:1 kaotusseisu jäämise eel tegi Trans veelgi jõulisema ümberkorralduse, läkitades Dedetško rünnakule. See oli täppistabamus, sest ukrainlane lõi 1:1 värava. Tabamus meenutas Legionile löödud väravat selles mõttes, et jällegi hiilgas Dedetško olukorratunnetuse ja kohavalikuga ning palli saamise järel tegutses halastamatult.

Kahe mänguga on Dedetško kujundanud endale Premium liigas renomee, mis sunnib Transi järgmisi vastaseid talle eraldi tähelepanu pöörama. See on päris kõva saavutus.