Luup peale | Süüdistada võib kurja saatust ja pimedat kohtunikku, aga lõpliku augu kaevas Levadia endale ise (6)

Foto: Liisi Troska

Kas välk saab kaks korda samasse puusse lüüa? FCI Levadia tõestas, et paraku küll. Isegi kolm. Kui kahe aasta eest langeti Stjarnani vastu Euroopa liigast lisaaja teise minuti värava tõttu ja mullu kaotati Torshavnile taas lisaajal, siis seekord anti vanale tuttavale Dundalkile võit ise. Anti jälle teisel üleminutil. Ja anti kandikul.

Et avamäng oli nädala eest Iirimaal viiki jäänud ja sisuliselt alustati Tallinnas nullist, ennustasid mõlemad peatreenerid ka korduskohtumisest sama lahtist heitlust. Iirlased proovisidki juba kolmandal minutil kauglöögiga õnne, aga see lendas üle. Seitsmendal minutil tegi vasakult äärelt esmakordselt hea spurdi Ernest Agyiri ja nõudis nurgalööki, kuid kohtunik andis palli siiski Dundalkile. 12. minutil Levadia esimese nurgalöögi lõpuks sai ja see mängiti kavala kombinatsiooniga eesmisse posti lahti, kuid Beglarišvili lähilöök ei õnnestunud soovitud moel.

Kell tablool oli tiksunud veidi üle veerand tunni, kui Levadial õnnestus suurepärane vasturünnak. Dundalk tõstis oma liinid peaaegu keskjooneni, ent siis anti valesööt ja selle kasutasid võõrustajad hiilgavalt ära. Zakaria Beglarišvili söötis vasakule äärele, kus olid valveta jäänud nii Agyiri kui ka Bogdan Vaštšuk, viimane jättis palli kaaslasele ning Agyiri vedas seda karistusala jooneni ja proovis ise õnne.

Pealelöök oli küll terav, ent ikkagi võinuks Dundalki väravavahilt Alessio Abibilt eeldada selle tõrjumist. Ei läinud nii – pall maandus tagumises ristnurgas ja võrk sahises 1:0 märgiks!

Värava järel läks initsiatiiv mõistetavalt Dundalki kätte, aga esimese tõelise teravuseni jõuti alles 29. minutil – Samuel Stantoni kaugelt teele saadetud pomm raksatas Levadia värava põiklatti. Järgmise ehmatuse pidi Levadia üle elama vaid mõni minut hiljem, kui Milan Mitrovic tõmbas täpselt karistusala joone taga maha läbimurdel olnud Daniel Kelly. Dundalki leer nõudis väga häälekalt ja aktiivselt Mitrovicile punast kaarti, kuid islandlasest kohtunik Thorvaldur Arnason halastas ja piirdus kollasega. Karistuslöögi pareeris Levadia meestemüür.

Ühtlasi pidi Levadia tegema sunnitud vahetuse, sest Vaštšuk ei suutnud mängu jätkata ning tema asemele tuli Mark Oliver Roosnupp. Levadia ründemängu see aga paraku elavdada ei suutnud ja avapoolaja eelviimasel minutil sai Dundalk teenitud tasu – Vallneril ebaõnnestus väljatulek, pall jäi lahti ja Levadia kaitseliini peataoleku karistas lähilöögiga ära David McMillan.

Viigivärava järel elavnes ka Levadia, Agyiri ja Roosnupu pealelöögid läksid aga vastavalt kaitsjatesse ja väravast mööda. Puhkama mindi seega 1:1 seisult, mis tähendas, et endiselt polnud edasipääsu mõttes eelist kummalgi meeskonnal.

Foto: Liisi Troska

Teisele poolajale tuldi vahetusteta, ent Levadia üritas nüüd initsiatiivi endale haarata. Kahel korral üritas äärelt teravat tsenderdust taas Agyiri, ent esimene katse lendas kõrge kaarega värava eest läbi ja teine blokeeriti. Levadia värava all tekitas ebavajalikku segadust Ugge ohtlik pallikaotus, kuid kodumeeskonna õnneks ei saanud ka keegi iirlastest värava eest läbi käinud teravale pallile jaole.

55. minutil oli Levadia kord kohtunikule hulgakesi "peale lennata", sest Beglarišvili tsenderduse blokeeris vastaste kaitsja käega, islandlane määras aga vaid nurgalöögi. Mõni minut hiljem tegi paremalt äärelt ilusa soolo Frank Liivak, terava söödu värava suunas sööstnud Agyirile lõikas vastaste kaitsja siiski viimasel hetkel vahelt. Mõni minut hiljem oli Vallner taas hädas madala palli püüdmisega, saades selle Dundalki ründajate nina alt kätte alles mitmendal katsel.

66. minutil pääses keskelt üksi läbi Roosnupp, suutis kaitsjaga võideldes suunata palli kukkumise pealt Agyirile, kuid löök jäi pehmeks. Seejärel tabasid krambid Milijan Ilicit, kelle asemele toodi äärekaitsesse Trevor Elhi, lisaks andis Karl Rudolf Õigus puhkust väravalööjale Agyirile. Vastastikused rünnakud lõpetas löögiga Patrick McEleney, vinditades Levadia kaitsjate kingitud palli ristnurgast napilt mööda.

Kui 90 minutit oli täis tiksunud, näitasid kõik märgid, et edasipääseja peab selgitama lisaaeg või vajadusel ka penaltid. Paraku ei olnud sel ennustusel määratud täituda. Käisid juba üleminutid, kui Marko Putincanin kahevõitluses äsja mängu sekkunud Wilfried Zahiboga eksis ja palli sihitult väljaku keskme suunas söötis. Selle napsas endale McEleney ja saatis William Patchingi kiire läbisööduga väravavahiga silmitsi. Vallneril polnud enam päästa midagi – kõik, Levadia eurolootused olid hetkega purunenud.

Jäid veel paar üleminutit, mille jooksul Levadia teenis kaks nurgalööki ja saatis vastase karistusalasse ka Vallneri, kuid mänguskoor enam ei muutunud. 2:1 võit viis ülevoolavalt juubeldanud Dundalki järgmisesse ringi, kus neid ootab Hollandi tippklubi Vitesse, Levadia peab aga keskenduma koduse tiitli püüdmisele. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Käsi, mida kohtunikud ei näinud

Vilepartiist rääkimisel on üheksal juhul kümnest negatiivne põhjus ja nii ka seekord. Kohtuniku otsuste üle said 90 minuti jooksul nuriseda mõlemad meeskonnad. Dundalk oleks tathnud avapoolaja lõpupoole Mitrovici eemaldamist, Levadia jäi aga taga nutma teise poolaja alguses andmata jäetud penaltit.

Islandlase Thorvaldur Arnasoni partii polnud mängu lõikes otseselt halb, kuid kolme päeva jooksul võis juba teist korda tõdeda, et otsustaval hetkel eksiti Eesti klubi vastu. Flora-Legia duellis vilistatud olematule suluseisule lisandus nüüd märkamata jäetud käemäng Dundalki karistusalas. Tagajärjed polnud küll nii drastilised nagu paar päeva varem, ent mängu käiku muutnuks penalti ja Levadia võimalik juhtvärav kahtlemata oluliselt.

2. Levadia soovid jäid täitumata

Levadia peatreenerid Marko Savic ja Vladimir Vassiljev on korduvalt toonitanud, et nende eesmärk on palli valdamisele tuginev mäng. Sarnaselt avamängule oli ka teises kohtumises siiski perioode, kus initsiatiiv loovutati päris pikaks ajaks Dundalkile. Pärast mängu märkis Savic, et tahtnuks näha rohkem kvaliteeti palliga mängus, kuid sama võib mõneti öelda kogu senise hooaja kohta. Kas plaan pole ehk kohati isegi liiga ambitsioonikas, tuues kaasa liigseid riske? Sama nägime ju tegelikult ka eurosarja eelmises voorus, kui külalistele ise värav kingiti.

Pole muidugi mõtet eitada, et Bogdan Vaštšuki vaevanud terviseprobleem, mis tingis ka tema varajase väljavahetamise, mõjutas Levadia mängu oluliselt. Kuigi pingilt sekkunud Mark Oliver Roosnupp tegi igati hea esituse ja otseselt seetõttu Levadia ei nõrgenenud, kadus Savicil-Vassiljevil niiviisi käest üks võimalus mängupildi hilisemaks muutmiseks. Samuti kaotati üks kolmest reeglitega lubatud vahetuse tegemise võimalusest.

Foto: Liisi Troska

Teisalt – ehkki Savic pressikonverentsil liigset oma väljakupoolele vajumist eitas – tekkis avapoolajal mitut puhku olukord, kus oma poolelt palliga tõusnud mehel lihtsalt ei olnud ettepoole söötmiseks variante, sest ühtegi rohesärki seal polnud. Avamängus suutis Levadia vastast Belgarišvili tipuründes kasutamisega üllatada, seekord enam mitte, sest füüsilised iirlased elasid tal järjepidevalt seljas ja juba esimese poolaja viimastel minutitel oli Beglarišvili nendega võitlemisest silmnähtavalt kurnatud.

3. Eesti meeskonnad ei kesta lõpuni

Kas Putincanini saatuslik valesööt oli tingitud samuti (tõve)väsimusest, tähelepanulangusest, vähesest klapist kaaslastega või millestki neljandast, teab äärmisel juhul vaid tema ise. Fakt on see, et niisuguse prohmaka ta tegi. Nagu on tõsiasi seegi, et nii Beglarišvili kui ka krampidega hätta jäänud Milijan Ilic vahetati välja eeskätt väsimuse tõttu ja vahetuse hetkeks oli juba kõvasti töntsimaks muutunud ka Agyiri samm.

Sama on silma torganud pea kõikides Eesti klubide tänavustes euromängudes – sel tasemel vastaste pakutavale kõrgemale tempole ei peeta lõpuni vastu ning eksimuste tõenäosus kasvab. Tegu on väikese, ent siiski selge puudujäägiga, mis takistab Eesti klubidel praegu võrdsete vastastega kuni lõpuvileni võrdselt heidelda.

4. Raudvara täitis koha, uus mees oli … uus mees

Kuna Rasmus Peetson oli mängukeelu all ja Ilja Antonov vigastatud, võttis paremkaitses seekord koha sisse Maksim Podholjuzin. Levadia raudvara jaoks ei ole tegu küll võõra positsiooniga, ent ta pole seal ammu tegutsenud ning mängu eel olnuks ehk loogilisem valik Trevor Elhi, kes on loomult puhas äärekaitsja. Kas oli Savicil soov tugevdada Levadia mängu teisel korrusel või miski muu, ent avaminutitel pisut rabedalt tegutsenud Podholjuzin mängis kokkuvõttes oma koha välja.

Foto: Liisi Troska

Sama võib ühelt poolt öelda Levadia särgis debüteerinud Milan Mitrovici kohta. 33-aastane kogenud serblane juhendas kaaslasi häälekalt ja lisas tagaliini kindlust, ent teisalt mängiti Maximiliano Uggega kõrvuti esimest korda. Pole siis ime, et kui avapoolaja lõpus Vallneri ebaõnnestunud väljatuleku järel kaitseliinis hetkeks segadus valitses, oli just Mitrovic see, kelle libastumise vastased ära kasutasid.

5. Kas Levadia vajab ikkagi veel ühte ründajat?

Tipuründaja rolli täitis peamiselt Beglarišvili, aga sinna jõudsid teatud mänguepisoodides nihkuda ka Vaštšuk, Roosnupp ning isegi Putincanin ja tavaolukorras alumise poolkaitsjana tegutsenud kapten Lepistu. Puhas ründaja toodi mängu alles 65. minutil, kui sekkus Robert Kirss. Kui avamängus suudeti Beglarišvili-Vaštšuk vangerdustega rünnakul tihtipeale head teravust hoida, siis seekord statistika ei valeta – Dundalk tegi 12 pealelööki Levadia 6 vastu, raamide vahele lendas neist vastavalt viis ja kaks. Lisaks tabasid külalised korra ka väravaraame.

Strahinja Krstevski lahkumine tähendab, et Levadia ridades on enne reede õhtul sulguvat üleminekuakent veel üks vaba koht. Kas see täidetakse? Või piisab Premium liiga tiitlile mängimiseks Flora ja Paide vastu ka praegustest meestest? Arvesse tasub võtta sedagi, et Ugge, Putincanini ja Mitrovici sugused mehed ei mängi kindlasti kommiraha eest, järgmise ringiga sadade tuhandete eurode juurdeteenimise võimalus kadus aga Lilleküla õhtus teise üleminutisse.

Levadia seisab nii nüüd ja kohe kui ka pikemas plaanis seega silmitsi küsimusega, mis on neid saatnud juba tükimat aega. Kas välismaalastele makstav palk ja saadav mängutase on teineteisega vastavuses? Ning kui minna jällegi uuenduste teed, kas pole siis Savicil – või kellelgi järgmisel, sest ka treenerivahetus pole klubile ju võõras teema – põhjust aasta pärast uuesti eurosarjast langemise järel tõdeda, et esineda oleks võinud paremini, kui meeste vahel oleks olnud rohkem kokkumängu? Just püsivus ja kannatlikkus peaksid Levadia jaoks olema võtmesõnad, kui soovitakse esmalt kätte saada kauaihatud kodune tiitel ja seejärel ka aasta pärast Euroopas veel vähemalt sammu võrra kaugemale jõuda.

Foto: Liisi Troska

6. Levadia parim - Ernest Agyiri

Ghanalane väsis küll teisel poolajal üsna kiirelt, aga see oli tingitud asjaolust, et ta jättis esimese kolmveerandtunniga endast ka väga palju väljakule. Ilus värav ja veel hulk teravaid olukordi tõstsid ta rünnakul võõrustajate silmatorkavaimaks mängijaks.

Mitteametlik protokoll:

29. juulil kell 19.30 Tallinnas A. Le Coq Arenal

Tallinna FCI Levadia - Dundalk 1:2 (1:1)kahe mängu kokkuvõttes edasi Dundalk 3:4.
17. Ernest Agyiri - 44. Davic McMillan, 90+2. William Patching

Hoiatused: 34. Milan Mitrovic, 56. Marko Putincanin, 77. Maximiliano Ugge, 79. Karl Rudolf Õigus - 58. Raivis Jurkovskis
Mänguolud: +22, pilves ilm, muruväljak väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid
Peakohtunik: Thorvaldur Arnason
Abikohtunikud: Birkir Sigurdarson, Andri Vigfusson
Neljas kohtunik: Vilhjalmur Thorarinsson (kõik Island)

Levadia: Karl Andre Vallner, Milijan Ilic (71. Trevor Elhi), Milan Mitrovic, Maximiliano Ugge, Maksim Podholjuzin, Brent Lepistu, Ernest Agyiri (71. Karl Rudolf Õigus), Bogdan Vaštšuk (34. Mark Oliver Roosnupp), Marko Putincanin, Frank Liivak, Zakaria Beglarišvili (65. Robert Kirss).
Varus: Artur Kotenko, Dmitri Pjatajev, Luka Lukovic, Mark Oliver Roosnupp, Markus Jürgenson, Robert Kirss, Amar Yunis Abdallah, Hannes Anier, Trevor Elhi, Artjom Komlov, Karl Rudolf Õigus, Ilja Antonov.

Dundalk: Alessio Abibi, Darragh Leahy, Sonni Nattestad, Andy Boyle, Raivis Jurkovskis, Gregory Sloggett, Samuel Stanton (90+1. Wilfried Zahibo), William Patching, Patrick McEleney, David McMillan (63. Patrick Hoban), Daniel Kelly (70. Sean Murray).
Varus: Peter Cherrie, Niall Brady, Patrick Hoban, Sean Murray, Wilfried Zahibo, Cameron Dummigan, Valentino Adedokun, Ryan O'Kane, Mark Hanratty, Han Jeongwoo.

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: LIISI TROSKA
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

peeter padriku   •  
(89.235.215.***)
...Aga isegi kohtunikke vead ,
ei paranda meeskondadele nõrka psühhologilist ettevalmistust.
(Võitle Eesti võitle...)???
Kristo Koppel   •  
(185.97.36.***)
Kas tõesti ei saa midagi ette võtta meeste füüsilise vastupidavusega? Arusaadav et pallivõlumisoskustega on keeruline midagi enam juurde õppida, aga vastupidavust peaks ju ometi olema võimalik treenida? Ei saa ju pugeda ainult selle taha, et Eesti liiga ongi sellise tempoga, aga seda mantrat võib ajada muidugi lõpmatuseni.
A. Polõnski   •  
(88.196.48.***)
Silma hakkab, et nii koondis kui klubid on jätkuvalt vaimselt kergesti ruineeritavad. Meestel lähevad liig tihti juhtmed krussi peale kohtunike eksimusi. Nii Flora mängus Legia vastu kui eile Levadia mängus. Oleks vaja raudsemaid närve. No tühistas kohtunik värva olematu suluseisu tõttu või jättis pennu määramata. Mängime edasi ja tõestame, et oleme olukorrast üle, paistku kohtuniku valed otsused nii tahtlikud kui tahes.
-soccerfann-   •  
(83.179.155.***)
Kas mulle tundub, või ongi nii, et ei Eesti koondis, Flora, Paide ega Levadia ei kasuta rünnaku ülesehitamisel keskvälja??

Minnakse äärest keskjooneni või üle, tuleb vastane vastu ja keskele kõrvale söötmise asemel (kus pooltel juhtudel on võistkonnakaaslane vabalt olemas) mängitakse tagant kaitsa ja VV kaudu teisele äärele. Halvemal juhul paneb siis kaitsja või VV suvaliselt pika ette, mis eestlaste puhul lõppeb umbes 9 juhul 10st nii, et vastane saab palli endale. Ja nii mängitakse valdavalt 90 minutit U-tähte joonistades.

Lisaks - pikka palli rinnaga maha võtmise ja targa söödu andmise asemel topitakse pea vahele (kui õnnestub vastast ennetada) ja pall lendab suvalisse kohta ikka vastasele.

Esiteks ei julgeta / osata enne söötmist keskele ringi vaadata, pöörata ja sinna sööta ning teiseks ka keskel olevad mängijad ei liigu / avane söödu küsimiseks.

Floral ja koondisel veab, et on Vassiljev, kes oma imesöötudega midagi korraldab. Temata, poleks ülesehitusel keskväljal mitte midagi.

Keskvälja mittekasutamine - on see mängijate julguse, oskamatuse, harjumatuse või treenerite mitte suunamise teema?

Nõustub keegi veel sellega?
stranglers   •  
(90.191.71.***)
jah, nõustun. lisaks ikka puhtalt psühholoogiline nõrkus. kohtunikud on lollid ja peaaegu alati eesti vastu, aga ainult selle taha ei saa pugeda. lasta endale nii totraid väravaid lüüa, mitte pidada lõpuni vastu. mitte ainult füüsises, ka mentaliteedis on asi.
peeter padriku   •  
(89.235.215.***)
Seekord tõstetud teema ,paistab ,oli väga oluline.
Eks näe kuidas see kõik mõjub Flora-Levadia peale .
ps Kõik meie oleme ju ,,tere-tere,, - õigeg mehed istuvad tugitoolides)))

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Pohlak koondisest: on ebatavaline, et sellist perioodi läbielava meeskonna sisekliima on endiselt töiselt positiivne
KUIDAS EDASI?
Siim Pulst | Thomas Häberli kahtlase ajastusega noorenduskuur. Mida sellest arvata?
NAISTE JALGPALL
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K 19.00 Silmet - Bunker Partner (Coolbet saaliliiga)
  • N 19.30 Viimsi - Ravens (Coolbet saaliliiga)
  • R 14.30 Kuressaare - Tallinna Kalev (Premium liiga)
  • R 17.00 Flora - Ararat (naiste Meistriliiga)
  • L 12.30 Vaprus - Kalju (Premium liiga)
  • L 14.30 Trans - Nõmme United (Premium liiga)
  • L 17.00 Flora U21 - Levadia U21 (Esiliiga)
  • L 18.00 Bunker Partner - Silmet (Coolbet saaliliiga)
  • P 12.30 Tammeka - Flora (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0