Luup peale | Teise poolaja intensiivsus vormiti tulemuseks veerand tundi enne mängu lõppu. Zaka päästis jälle päeva (galerii!) (0)

Levadia värav küttis emotsioonid üles. Maas, napilt kaadrist väljas tabamuse autor Zakaria Beglarišvili. Foto: Katariina Peetson

Premium liiga kaheksanda vooru viimases kohtumises naasis võidulainele Tallinna FCI Levadia, kes mängis Zakaria Beglarišvili 75. minuti väravast napilt 1:0 üle FC Kuressaare.

Mäng algas võrdlemisi ootuspärases rütmis: Levadia haaras koheselt initsiatiivi ning asus väravajahile. Esimene ohtlik võimalus tekitati kuuendal minutil, kui pall langes karistusalas ette Bogdan Vaštšukile, kuid ründava poolkaitsja löögiüritus lendas selgelt mööda.

Rohesärgid jätkasid oma mängurütmi pealesurumisega, kuid Kuressaare seisis kaitses eeskujulikult ning tuli kõikide Levadia rünnakuüritustega toime. Surve oli endiselt tugev ning Levadia värav selgelt lähemal kui Kuressaare oma, sest ohtlikud momendid kuulusid vaid rohesärkidele, kuid väravaluku lahtimuukimiseni ei jõutud. Korra vabastas end kaitsjatest Liliu, kuid avapoolaja parima võimaluse nime vääriv löök lendas üle värava.

Veidi pärast pooltunni täitumist oli Levadial taas hea võimalus skoori avamiseks, kui standardolukorra järel jõudis pall karistusala joone taha Maksim Podholjuzini jalale: kogenud keskkaitsja lajatas täie jõuga peale. Paraku maksis jõu eelistamine täpsusele ka teataval määral kätte - nimelt ohustas löök värava asemel pigem Kitseküla raudteejaama.

Paar minutit hiljem murdis vasakult äärelt kasti jooneni Marko Putincanin, kuid madal löök veeres napilt esimesest nurgast mööda. Veidi hiljem oli mitmel puhul aktsioonis ka Liliu, kuid tema löögiüritused ei saanud väravale ohtlikeks.

Teise poolaja esimest ohtlikku võimalust tuli oodata umbes neli minutit, kui Zakaria Beglarišvili tsenderdas palli nurgalöögist karistusalasse ning keskkaitsja Milan Mitrovic sai seda täiesti vabalt suunata. Kogenud serblane vabastas end Kure tsoonikaitsest ning suunas palli siseküljega värava poole, kuid Kristen Lapa noppis selle lati alt ära.

Paar minutit hiljem sai Levadia tõepoolest hiilgava võimaluse, kui aktsioonis oli Vaštšuk. Artur Pikk andis vasakult äärelt palli karistusalasse, Robert Kirss ei saanud sellele pihta ning kuigi Vaštšuk oli penaltipunkti lähistel täiesti üksi, jõudis pall temani ehk veidi ootamatult ning löögiüritus keeras selgelt üle jala ja väravast mööda.

57. minutil sai särada Kristen Lapa: nurgalöögijärgses olukorras lajatas Mark Oliver Roosnupp karistusala joone tagant väravale ning pall oli ideaalse trajektooriga kukkumas ristnurka, kuid Kuressaare puuriluku hiilgav sirutus aitas tal mänguvahendi nurgast välja koukida ning valitseva meistri nullil hoida.

Napilt pärast tunnise mänguaja täitumist tõstis Beglarišvili palli tagumise posti lähistele, kus oli ootel Liliu, kuid uhkest üksindusest sooritatud pealöök ebaõnnestus täielikult ning lendas kaarega üle värava.

64. minutil sähvatas korra ka Kuressaare: Mattias Männilaan vedas palli mööda paremat äärt, konksutas ära Milan Mitrovici ning söötis värava ette, kuid Sander Lahe löögikatse sai Levadia kaitsebloki poolt nullitud.

69. minutil raiskas Levadia suurepärase võimaluse. Liliu andis karistusala nurgast palli penaltipunkti lähistele, kuhu oli liikunud Beglarišvili. Paraku jooksid mehel mõtted sassi ning jalast ei tulnud ei korralikku lööki ega ka söötu.

Paar minutit hiljem pidi aga Lapa taas särama. Vahetusest sekkunud ukrainlane Oleksi Hoblenko sai tsenderdust väravaesiselt peaga suunata, kuid saarlaste 22-aastane esikinnas tõi noppis palli suurepärase hüppe abil endale.

Veerand tundi enne lõppu sai Levadia aga lõpuks kätte selle, mille järele tuldi. Hea läbisöödu saanud Vaštšuk andis terava palli värava ette, kus Beglarišvili pea edestas Rauno Tutki jalga ning kuigi Gruusiast pärit pallivõlur sai kaitsja jalalt ka väikese vopsu vastu vahtimist, ei takistanud see palli teed väravasse ning Levadia läks 1:0 juhtima.

Järelejäänud minutitel pusis Levadia veel ning omad võimalused avanesid ka Kuressaarele, kuid väravavõrke rohkem sahisema ei pandud. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Ootuspärane, kuid kõrge distsiplineeritusega avapoolaeg

Levadia tuli kohtumisele vastu selge favoriidina ning kontrollis tervet esimest poolaega vankumatu kindlusega. Initsiatiivi ei antud hetkekski käest ning kuigi kolmveerandtunni jooksul jäid väravad löömata, kulges platsil nähtu eranditult rohesärkide kontrolli all.

Kuressaare pidi aga tegema kõvasti kaitsetööd. Kuigi nende leivaks olnud kontrarünnakud ei toonud loodetud tulu, oli platsil toimunu ka nende poolelt väga hästi läbimõtestatud ja organiseeritud ning Levadiale sisuliselt hingamisruumi ei antud.

ETV2 vaheajaintervjuus väljendas oma meeste esituse üle rahulolu ka Kuressaare abitreener Igor Morozov, kes kinnitas, et kõik mehed teavad, mida tegema peavad, ning on seni endale püstitatud eesmärkide täitmisega ka hakkama saanud. Võtmesõnaks olnud distsiplineeritusega jäi ta samuti rahule.

Üldjoontes kujunes avapoolaeg täpselt selliseks, nagu ühest Levadia ja Kuressaare vahelisest kohtumisest oodata võiks. Esimene domineerib, teine teeb kaitsetööd. Mõlemad täitsid oma ülesandeid aga erakordse distsiplineeritusega ning suuresti seetõttu jäidki esimesel kolmveerandtunnil ka väravad nägemata.

2. Levadia elavnes ja tegi oma ära

Kõrge distsiplineerituse tähe all kulgenud avapoolaja järel pidi Levadia skoorist tulenevalt mänguplaani muutma, sest vajas igal juhul väravat. Teisel poolajal muutus mäng märksa sirgjoonelisemaks ja intensiivsemaks ning veerand tundi enne lõppu tasus järgmise käigu sissepanek värava näol ka ära.

Mängupildi muutumises mängis ehk isegi suurimat rolli 54. minutil tehtud vahetus, kui Mark Oliver Roosnupp sekkus Robert Kirsi asemele. Levadia läks algselt asetuselt, mis hõlmas endas kahte ründajat, uuele, kus Liliu jäi üksiku ründemängijana ettepoole ning Roosnupp asus ühes Vaštšukiga karistusala parempoolses servas teravust tekitama.

See lüke tasus end igati ära. Roosnupu peamiseks võitluspartneriks sai tema sekkumise hetkeks juba mõnevõrra väsinumaid jalgu omanud Oliver Rass ning Levadia poolkaitsja tekitatud teravused panid Kure äärekaitsjal nii mõnelgi puhul pea valutama.

3. Tsoonikaitsega kaasnes Mitrovici-nimeline risk

Standardolukordade puhul praktiseeris Kuressaare läbivalt tsoonikaitset ehk üks-ühele markeerimist ei tehtud. Teisel poolajal tekkisid aga just nurgalöökidest Levadia ohtlikemad võimalused.

Zakaria Beglarišvili riputas nurgalööke alatasa just penaltipunkti lähistele, kuhu oli avanenud serblasest keskkaitsja Milan Mitrovic. Paaril puhul sai Mitrovic ka päris ohtlikult suunata, kuid suuresti tänu ebaõnnele ei leidnud tema üritused teed võrku.

Kuigi standardolukorrad on tavapäraselt olnud just Kuressaare leivanumbriks, nägi Levadia läbi, et ka nemad võivad noist situatsioonidest täna nii mõndagi tekitada. Ainuüksi teise poolaja esimese 15 minutiga teenisid rohesärgid viis nurgalööki, millest eranditult kõik kujunesid teataval määral ohtlikeks.

4. Atraktiivne madin, milles hinnaalandust ei tehtud

Kuigi tihtipeale kipuvad paberi peal ühepoolsetena tunduvad madinad kukkuma välja võrdlemisi igavatena, ei ohustanud see tänast mängu vähimalgi määral. Nagu juba varasemalt välja toodud, tegutsesid mõlemad võistkonnad väga kindla plaani järgi ning mängu oli selle terves ulatuses reaalselt huvitav vaadata.

Kuigi Levadia võit oli numbriliselt napp, ei tähenda see jalgpallis õnneks või kahjuks midagi: kolm punkti on kolm punkti. Ka värava autor Zakaria Beglarišvili ja peatreener Vladimir Vassiljev tunnistasid ETV2-le antud mängujärgsetes intervjuudes, et meeskond teadis oma eesmärke ega muutunud seisust hoolimata närviliseks. Nad teadsid, et kõik tuleb omal ajal.

5. Mängu parim - Mark Oliver Roosnupp

Levadia muutis teiseks poolajaks mänguplaani ning väga oluline roll oli selles just Roosnupul, kes ühes Bogdan Vaštšukiga karistusala parempoolses ääres teravusi lõi. Roosnupu sissevahetamine tõi mängu murrangu.