Luup peale | Välja monoetendus ilmestas Paide meeskondlikku meistriklassi (0)

Pall ja Henri Välja mängisid pearolle, Maardu meestele jäi vaid statistide osa. Foto: Liisi Troska

Paide Linnameeskond näitas taas võimu, alistades koduväljakul kindlalt 5:0 tabeli viimase Maardu Linnameeskonna. Mängu staariks kerkis kaks väravat löönud ja kolmele söödu andnud Henri Välja, kuid kohtumise võtmesõnaks kujunes ennekõike Paide meeskondlik distsiplineeritus ja sihikindlus.

Skoori avas Paide juba teisel minutil tabamusest, mis läks esialgu ametlikult Välja nimele, kuid mille poolkaitsja ise loovutas mängujärgses intervjuus suuremeelselt meeskonna kaptenile Andre Frolovile, kes palli viimasena puutus. Välja sai oma tabamuse 15. minutil kirja kauglöögist, mis lendas Maardu kaitsja Klimenti Boldõrevi seljast Ilja Kassjantšukile püüdmatult kõrge kaarega lati alla.

40. minutil määrati Ander Ott Valge mahatõmbamise eest penalti ja Välja realiseeris sellegi. Teist poolaega oli mängitud vaid minut, kui Välja pealelöök värava ees ebaõnnestus, ent täpselt õiges kohas seisnud Karl Mööl lükkas jalge ette põrganud palli võrku. Kohtumisele pani 90. minutil punkti Kristofer Piht, kes kasutas mõnelt meetrilt ära karistuslöögi kavala kiire lahtimängimise.

Medalikursil püsiv Paide edestab lähimat jälitajat Nõmme Kaljut viie punktiga ning ehkki Kaljul on kaks mängu varuks, hoiab Paide endiselt medalilootusest kõvasti kinni. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Paide tabeli teisele poolele ei halasta

Oleme sellest tänavusel hooajal juba korduvalt rääkinud, kuid Paide hüppeliselt tõusnud tase väljendub ennekõike selles, kuidas saadakse hakkama nii-öelda kohustuslike punktide noppimisega. Tänasele sarnast stsenaariumit oleme sel hooajal juba korduvalt näinud: Paide lükkab avavilest alates täiskäigu sisse ega tõsta ka kiire juhtvärava korral jalga pedaalilt enne, kui on saavutanud kindla edu.

Seejuures jagub relvastust nii palju, et kui ka mõni põhimees kahvatumaks jääb, leidub talle asendaja. Maardu vastu mahtus tavapärasest harvemini pilti näiteks Yann Michael Yao, kuid see-eest hiilgas Välja. Vaid Paide peatreener Vjatšeslav Zahovaiko teab täpselt, miks on 17-aastane poolkaitsja viimastes voorudes end sageli pingilt leidnud, kuid kui tegu oli lükkega, mis pidi tõstma Välja mängunälga, toimis see suurepäraselt.

2. Seis võinuks avapoolaja lõpus minna palju teravamaks

Ehkki Maardu oli suurema osa mängust hambutu, ei lastud kahel kiirel väraval end lõplikult jalust lüüa. Aega kulus küll pea pool tundi, ent avapoolaja lõpu lähenedes asuti aina julgemalt Paide väravat ohustama ning mõnigi pealelöök lendas üsna napilt mööda. Siis unustati aga kaitsetöö, Paide teenis kiirest vasturünnakust penalti – kusjuures ka selles olukorras võinuks Maardu apelleerida nii suluseisule kui ka asjaolule, et viga tehti väljaspool karistusala – ning kindlustas edu.

Teist poolaega alustas Paide täpselt sama teravalt nagu esimest ning kiirelt õnnega pooleks sündinud neljas värav kustutas lõplikult Maardu lootused. Muidugi ei garanteeri miski, et poolajaseis 2:0 või isegi 2:1 oleks lubanud Maardul lõpuks punkte võtta, kuid see oli mängus kahtlemata võtmeperiood, mil külalised omasid mingitki võimalust asjade käiku enda kasuks kallutada.

3. Maardu mast langeb liiga kergelt

Kui üldjoontes on tabeli tagumine ots ilmutanud tänavu kiiduväärset võitlejahinge, siis just Maardu meeskonnal on ette tulnud kõige rohkem nõrkushetki, mil vastase jõu ees käed justkui üles tõstetakse ja kapituleerutakse. Formaalselt võitleb meeskond küll edasi, korjates usinalt hoiatuskaarte nagu näiteks tänagi, ent meeste silmist ja hoiakust on näha, et lootus on juba läinud.

Kas peituvad selle ilmingu juured ehk jätkuvalt kahes eelmises hooajas, kui Esiliigas nauditi kuningastaatust, mistõttu on tagaajaja rolliga raske kohaneda? Igal juhul on tegu kombega, millest Maardu peab kiirelt kohanema, kui soovib jätkuvalt igati käeulatuses olevaid kõrgemaid kohti jahtida ja tabeli põhjast pääseda.

4. Mängu parim – Henri Välja

Kolm väravat ja kaks söötu või kaks väravat ja kolm söötu? Vahet pole, numbrid räägivad enda eest.

25. augustil kell 15.00 Paide linnastaadionil

Paide Linnameeskond - Maardu Linnameeskond 5:0 (3:0)
2. Andre Frolov, 15., 40. pen. Henri Välja, 47. Karl Mööl, 90. Kristofer Piht

Väravasöödud: 2., 47., 90. Henri Välja, 15. Edgar Tur, 40. Ander Ott Valge, 47., 90. Henri Välja
Hoiatused: 40. Klimenti Boldõrev, 42. Deniss Kovtun, 66. Stanislav Tsõmbaljuk, 72. Anton Aristov
Mänguolud: +21, päikesepaisteline ilm, muruväljak väga heas seisukorras