Meistriliiga parimad väravavahid 2012 (1)

Stanislav Pedõki mängukindlus paistab olevat pöördvõrdelises seoses Flora eduga. Foto: Imre PühvelNagu mitmetes teisteski liinides, on Meistriliiga väravavahtide osakonna paremikus toimunud sel hooajal suuremat sorti verevahetus.

Soccernet.ee tänavuses kümneliikmelises valikus on eelmisest aastast samad vaid neli meest ning neist Michael Patrick Kaltenhauser on praeguseks Eestist lahkunud.

Areenile on tõusnud mitmed Eesti tulevikulootused, aga ka mõned tuttavad nimed mitme aasta tagant ja uued võõrleegionärid.

Eelmise hooaja parimaks puurilukuks valitud Marko Meerits on trooni vabaks jätnud. Samuti on välismaale lahkunud Kert Kütt ja pildilt taandunud Martin Kaalma, kes said mullusel hääletusel teise ja kolmanda koha. Niisiis saab hooaja lõppedes käivituval fännide hääletusel kroonitud mõni uus kindamees.

Nagu juba tavaks saanud, kasutame me väravavahtide hindamisel originaalset Amadeusi koefitsienti, mis arvestab nii sisselastud väravaid kui ka koduklubi tugevust. Lähemalt saab selle arvutamise kohta lugeda artikli lõpuosas.

REKLAAM

Meistriliiga parimad väravavahid 2012:

Foto: Hendrik OsulaMichael Patrick Kaltenhauser
Klubi: Tartu Tammeka
Vanus: 22
Pikkus: 185 cm
Hooaeg:
10 mängu (10 põhis); 15 (1 penaltist); 0; 1.

Hooaja alguses kandis sakslasest puurilukk kogenematut Tammeka võistkonda paljuski enda turjal. Paraku ei jõudnud ta suvist päästeaktsiooni ära oodata, vaid lahkus pettununa klubi tasemes juba enne suvekuude saabumist.

Eelmisel aastal Sillamäel mängides tekkis väljend "Kaltenhauserit tegema", mis tähendas väravast kaugel ekslemist ja selle tõttu sündinud tabamusi. Tegelikult oli see tingitud treeneri juhtnööride täitmisest ja Tammekas ei harrastanud ta seda enam sugugi.

Kindel joonel, kindel väljatulekutel, kindel jalamängus - Tammeka kaotas tema näol väga väärtusliku lüli meeskonnast ja võib-olla läheb see neile lõpuks isegi Meistriliiga koha maksma. Klubi fännid valisid ta kolm korda järjest kuu parimaks mängijaks ning tema olulist rolli näitab kas või statistika - Kaltenhauser suutis hoida vastased keskmiselt 1,5 värava peal, samas kui palju paremini komplekteeritud meeskonna postide vahel seisvale Andrus Lukjanovile on löödud keskmiselt 2,3.

Foto: Edgar KriiskMihhail Lavrentjev
Klubi: FC Kuressaare
Vanus: 22
Pikkus: 196 cm
Senine hooaeg:
29 mängu (29 põhis); 53 (2 penaltist); 0; 1.

Lavrentjev pani vutifännid endast rääkima kevadel, aidates hiilgemänguga Kuressaare võidule FC Flora üle. Selliseid imetegusid ta igal nädalal korda saata ei suutnud, kuid üks Kure tänavusi võtmemängijaid on ta sellegipoolest.

Endine U-19 koondislane ei olnud kunagi varem Meistriliiga tasemel mänginud, aga näitas, et omab potentsiaali veel palju enamaks. Esialgu pidigi ta Kuressaarde jääma vaid suveni ja siis Poola siirduma, kuid välismaale minek jäi siiski sündimata.

Kuressaare sai Levadiasse lahkunud Priit Pikkerile tema näol vähemalt sama hea asenduse, kui mitte isegi parema. Vähem kui 2 sisselastud väravat mängu kohta on autsaideri postide vahel tugev näitaja. Jõuline, pikakasvuline ja samas ka hea reaktsiooni ja liikumisega väravavaht on ühtmoodi tugev nii kõrgete kui madalate pallide puhul, samuti tuleb kiita kaitseliini juhendamist.

Foto: Gertrud AlatareMart-Mattis Niinepuu
Klubi: Tallinna Kalev
Vanus: 20
Pikkus: 187 cm
Senine hooaeg:
16 mängu (16 põhis); 27 (3 penaltist); 0; 0.

1992. aastal sündinud Eesti väravavahtide õnnetus on see, et noortekoondises jäävad nad senimaani paratamatult Marko Meeritsa varju. Niinepuu näitas enda Meistriliiga debüüthooajal, et ka temas on perspektiivi.

Ta kandis Kalevi esikindaid hooaja esimeses pooles, mil meeskond oli veel kõrgel lainel. Niinepuuga väravas võeti punkte peaaegu kõigilt, pärast tema vigastust on tekkinud täielik kaos. Muidugi ei ole kõik nii must-valge, aga tema puudumine annab kahtlemata tunda.

Jõulisust saaks kindlasti veel arendada, aga julgusest tal puudu ei tule ja ta läheb ikkagi võitlustesse, kuigi vastased on jõulisemad. Niinepuu suutis ka Kalevi kaitse enam-vähem korralikult töös hoida.

Foto: Gertrud AlatareAiko Orgla
Klubi: Paide Linnameeskond
Vanus: 25
Pikkus: 195 cm
Senine hooaeg:
28 mängu (28 põhis); 34 (2 penaltist); 0; 0.

Flora-süsteemi sees palju rännanud väravavaht jõudis ringiga enda kodumaakonda tagasi ning on Paidele suurepäraseks täienduseks. Eelmise hooaja FC Flora põhimeeskonnas lõpetanud Orgla on Paides jätnud Martin Kaalma täielikult enda varju.

Heade füüsiliste eeldustega väravavaht on muutunud aastatega ka üha stabiilsemaks ja see paistis ehk eriti välja just tänavu Paides, kus ta sai mängida oluliselt pingevabamalt kui mullu Floras. Tema esitusi vaadates on mõneti kahju, et mees naasis amatöörtasemele, aga samas kasvavad nooremad mühinal peale.

Eesti parima amatöörmeeskonna edu pandiks on raudne kaitse ning Orgla on sellele veel kindlust juurde andnud. Talle on löödud keskmiselt poole vähem väravaid kui Kaalmale sel hooajal ja 0,3 väravat mängu kohta vähem kui Kaalmale mullu.

Foto: Gertrud AlatareSiim-Sten Palm
Klubi: FC Viljandi
Vanus: 20
Pikkus: 185 cm
Senine hooaeg:
14 mängu (14 põhis); 27 (0 penaltist); 0; 0.

1992. aastal sündinute koondises Niinepuuga teise väravavahi kohale konkureeriv Palm tegi samuti tänavu alles oma esimesed mängud Meistriliigas.

Jagas mänguaega Alan Ventseliga, aga suutis märksa kogenuma mehe enda varju jätta. Platsile pääsedes esines kindlalt ja need olid ka Viljandi parimad perioodid, kus kas võeti punkte või kaotati napilt.

Julge ja enesekindel väravavaht, kel võiks pikkust ehk veidi rohkem olla, aga üldiselt ei jää hätta ka kõrgetel pallidel. Tõenäoliselt saab temast nüüd uue U-21 koondise teine number Meeritsa järel.

Foto: Gertrud AlatareStanislav Pedõk
Klubi: Tallinna Flora
Vanus: 24
Pikkus: 187 cm
Senine hooaeg:
26 mängu (26 põhis); 15 (3 penaltist); 0; 1.

Pedõki suured prohmakad on jäänud minevikku ja kui nii edasi läheb, siis ehk suudame kokkuvõtteid kirjutades neid enam üldse mitte mainidagi. Tänavu sattus üks ämber siiski sisse, kui Mihkel Aksalu oli värskelt meeskonda lisandunud ja Pedõk teenis rumala punase kaardi, ulatades niiviisi esikindad võitluseta konkurendile.

Ent nii enne seda kevadist intsidenti kui ka pärast Aksalu lahkumist on Pedõk näidanud väga kindlat mängu ning väravavaht ei ole küll see, keda klubi ebaõnnestunud hooajas vastutavaks lugeda.

Kõik mänguelemendid on tal õigupoolest kogu aeg olemas olnud, aga just stabiilsus oli senine suur murelaps. Paranenud on ka kindlus kõrgete pallide püüdmisel ja mingil määral jalaga mäng.

Foto: Rein MurakasSergei Prihhodko
Klubi: Narva Trans
Vanus: 28
Pikkus: 190 cm
Senine hooaeg:
18 mängu (18 põhis); 21 (1 penaltist); 2; 0.

Prihhodko tuli Narva suvel, asendamaks klubi presidendilt Nikolai Burdakovilt teravat kriitikat saanud Vladimir Malkovi. Temaga koos on meeskonna minek tõepoolest veidi paremaks muutunud.

Tõsi, paranenud vormi taga võib näha suuremaid muudatusi kogu koosseisus ning tulemused ei ole hooaja lõpuski Narva klubi ambitsioone arvestades rahuldavad.

Narva päästeinglit ei ole Prihhodkost saanud, kuid tema pealt mäng kärisema hakanud ka ei ole - oma töö teeb ta üldjuhul korralikult ära. Võrdluses Malkoviga on edasiminekut näha eelkõige kõrgete pallide mängimisel.

Foto: Catherine KõrtsmikRoman Smiško
Klubi: Tallinna Levadia
Vanus: 29
Pikkus: 199 cm
Senine hooaeg:
31 mängu (31 põhis); 19 (0 penaltist); 3; 0.

Imelise hooaja esimese poole või isegi kolmveerandi järel hakkas Levadia kaitse lõpuks lekkima ning kõige paremast küljest ei näidanud end rasketel aegadel ka Smiško.

Kokkuvõttes on siiski tegemist kõrgetasemelise väravavahiga, kelle võimsa kuju ülemängimiseks tuleb sooritada väga täpseid lööke. Mis jääb puudu reaktsioonist, selle kompenseerib ta õigeaegsete väljatulekute ja kohavalikuga.

Ukrainlase trumpide hulka kuuluvad ka pikad väljalöögid ja kõrgete pallide noppimine.

Foto: Imre PühvelMihhail Starodubtsev
Klubi: Sillamäe Kalev
Vanus: 30
Pikkus: 184 cm
Senine hooaeg:
34 mängu (34 põhis); 46 (5 penaltist); 2; 0.

Sillamäe Kalevi raudvara on mänginud sisuliselt terve hooaja ilma konkurentsita, tehes kaasa kõik kohtumised algusest lõpuni. Oma taseme on klubi presidendi poeg tavapäraselt välja mänginud.

30-aastasena ei saa temalt enam erilist edasiminekut oodata, nii et pole üllatav, et tugevused ja nõrkused on aastast aastasse samad. Plusspoolel vastutulekud ja reaktsioonitõrjed, miinuspoolel õhupallid, ebastabiilsus ja kohati ka närvid.

Sillamäe küllaltki kinnise mängupildi kaasabil on tema tänavune statistika päris hea. Ainult Paide mängudes on sel hooajal veel vähem väravaid löödud.

Foto: Gertrud AlatareVitali Teleš
Klubi: Nõmme Kalju
Vanus: 29
Pikkus: 183 cm
Senine hooaeg:
34 mängu (34 põhis); 15 (1 penaltist); 1; 0.

Soomest kodumaale naasnud endine FC TVMK puurilukk ei ole loovutanud teistele numbritele ainsatki mänguminutit. Ometi on tal olnud oluliselt vähem tööd kui enamikel konkurentidest.

Üldistavalt võiks öelda nii, et kui pall jõuab temani välja, siis on tegemist juba sellise prohmakaga, mida on väga keeruline lappida. Nii ei ole tema tõrjeprotsent ilmselt kuigi kõrge, aga kahtlemata on tegemist meisterklubi väärilise väravavahiga. Seda kinnitab ka juba pikendatud leping.

Vahel tekib Telešil probleeme kõrgete pallidega, kuna pikkust on väravavahi kohta keskpäraselt, samas teeb ta selle tasa reaktsioonitõrjete ja vastutulekutega.

Sisselastud väravad 90 mänguminuti kohta:

0,44 Vitali Teleš (Kalju)
0,60 Stanislav Pedõk (Flora)
0,61 Roman Smiško (Levadia)
1,17 Sergei Prihhodko (Trans)
1,21 Aiko Orgla (Paide)
1,31 Vladimir Malkov (Trans)
1,35 Mihhail Starodubtsev (S. Kalev)
1,69 Mart-Mattis Niinepuu (T. Kalev)
1,89 Mihhail Lavrentjev (Kuressaare)
1,93 Siim-Sten Palm (Viljandi)
2,31 Andrus Lukjanov (Tammeka)
2,57 Mart Kaljuste (T. Kalev)
2,92 Alan Ventsel (Viljandi)

Amadeusi koefitsient:

1,06 Vitali Teleš (Kalju)
1,27 Stanislav Pedõk (Flora)
1,30 Roman Smiško (Levadia)
1,82 Aiko Orgla (Paide)
1,92 Sergei Prihhodko (Trans)
2,07 Mart-Mattis Niinepuu (T. Kalev)
2,16 Vladimir Malkov (Trans)
2,25 Mihhail Starodubtsev (S. Kalev)
2,34 Mihhail Lavrentjev (Kuressaare)
2,46 Siim-Sten Palm (Viljandi)
2,78 Andrus Lukjanov (Tammeka)
3,16 Mart Kaljuste (T. Kalev)
3,73 Alan Ventsel (Viljandi)

NB! Statistika koostamisel on arvestatud ainult väravavahte, kes mänginud vähemalt 10 kohtumise jagu minuteid. Statistika on arvutatud välja 34. vooru järel.

Valemina näeb Amadeusi koefitsiendi arvutamine välja nii:

A=V/m*exp(MP/(M*3))

Kus V on väravate arv, m on mängude arv, M on meeskonna mängude arv ja MP on meeskonna punktide arv. Exp järgne osa näitab, kui palju MP erineb võimalikust punktide arvust M*3.

Eelmiste aastate Meistriliiga parimad väravavahid:

2011: 1. Marko Meerits, 2. Kert Kütt, 3. Martin Kaalma
2010: 1. Mait Toom, 2. Sergei Lepmets, 3. Martin Kaalma
2009: 1. Martin Kaalma, 2. Mihkel Aksalu, 3. Moritz Stehling
2008: 1. Mihkel Aksalu, 2. Martin Kaalma, 3. Rene Kaas
2007: 1. Mihkel Aksalu, 2. Artur Kotenko, 3. Kert Kütt
2006: 1. Artur Kotenko, 2. Martin Kaalma, 3. Pavel Londak
2005: 1. Artur Kotenko, 2. Sergei Ussoltsev, 3. Pavel Londak

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Njh   •  
(193.40.10.***)
Need artiklid kaotavad pisut enda mõtet, kui nimekiri nii pikaks venitada.

Sisene
Teisel poolajal täiskäigu sisse lükanud Everton ronis raskest seisust välja ja jätkab kõrgliigas ka järgmisel hooajal  (fännid jooksid väljakule)
ESILIIGA
EESTI KOONDIS
Esimene maavõistlus selge: meeste koondis mängib juunis Albaaniaga
LEVADIA VASTUOLULINE VÕIT
Luup peale | Piinlik, häbiväärne ja vastuvõetamatu. Kohtunikud kardavad ja tassivad Levadiat
EINTRACHT VÄRVIS SEVILLA VALGEKS
Premier League'i 4 suurt küsimust ehk kuidas saada Cristiano Ronaldo Tallinna?
PREMIUM LIIGA
VÄRSKED JALKAJUTUD
INTERVJUU
Šveitsi väravavahtide boss Foletti: panin koolitusel Eesti treenerite ajud tööle!
RISTNURK
REKLAAM
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
13
12
1
0
36:7
37
2.
Tallinna FCI Levadia
14
12
1
1
33:4
37
3.
Nõmme Kalju FC
13
9
2
2
26:11
29
4.
Paide Linnameeskond
14
8
1
5
37:16
25
5.
FC Kuressaare
14
6
1
7
15:21
19
6.
Tartu JK Tammeka
14
4
2
8
15:26
14
7.
JK Narva Trans
13
4
0
9
15:23
12
8.
Pärnu JK Vaprus
14
2
1
11
15:39
7
9.
JK Tallinna Kalev
14
2
1
11
11:43
7
10.
Tallinna JK Legion
13
2
4
7
11:24
6
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
37
Tallinna FCI Levadia
37
Nõmme Kalju FC
29
Paide Linnameeskond
25
FC Kuressaare
19
Tartu JK Tammeka
14
JK Narva Trans
12
Pärnu JK Vaprus
7
JK Tallinna Kalev
7
Tallinna JK Legion
6
EKSKLUSIIV

Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid: