"Miks jälle neljapäeval?" Klubid kiruvad Esiliiga B kalendrit, alaliit selgitab (19)

Vändra Vaprus on viimastel nädalatel olnud üks aktiivsemaid mängukalendri vastu protestijaid. Foto: Vändra Vapruse Facebook

Esiliiga B paari klubi peatreenerid ja mängijad on viimaste nädalate jooksul nurisenud avalikult selle üle, et mängugraafik näeb neile ette järjepidevalt nädala sees toimuvaid mänge. Amatöörmeeskondadel on enda väitel just seetõttu tõsiseid probleeme koosseisude komplekteerimsiega, sest sageli sõltuvat meeskonna tugevus niisugusel puhul sellest, millisel mängijal on võimalik töölt vabaks saada ja millisel mitte. Jalgpalliliit selgitab, et mängugraafikut koostades räägitakse eelnevalt klubidega läbi ning arvestatakse kümneid erinevaid muutujaid.

"Ei taha viriseda, aga tahaks lihtsalt teada, miks kaks sellist satsi nagu Vändra ja Võru peavad mängima JÄLLE neljapäevasel päeval? Seega saab olema järjekordne loterii!" esitas Vändra Vapruse väravavaht Hans Naano enne 20. juunil toimunud 16. vooru kohtumist mängueelsetes kommentaarides terava küsimuse. Nõmme Unitedi vastu peetud 17. vooru kohtumise eel sekundeeris talle meeskonna peatreener Ranet Lepik: "Raske - väga raske!"

Veel otsekohesemalt võttis mängueelsetes kommentaarides sõna Vapruse kaitsja Andro Aavik. "Neljapäev neljapäeva otsa, millele järgneb esmaspäev (Vapruse 18. vooru mäng Pärnu Jalgpalliklubiga toimus 1. juulil - K. J. K.). Keegi võiks natuke unustada vahelduseks oma liiga rütmi ja Premium liigaga samas sammus käimise, koondisepausi jne. Me ikkagi oleme Eesti kolmas liiga!" pahandas Aavik.

REKLAAM

"Kui tahame mängida oma parimates koosseisudes ja parimat võimalikku mängu, siis lihtsalt ei ole võimalik nädalast nädalasse neljapäeviti mängida. Kui leiaksite pooltele Eesti jalgpalluritele tööandja, kes laseks iga nädal mängijad poolest päevast koju, siis palun võtke meie poisid ka sinna tööle. Kahjuks mõjutavad tabeliseisu räigelt just need nädalasisesed voorud, mis nii ühele, kui teisele satsile saavad lõpetuseks määravaks," märkis ta.

"Saame aru, et Eesti mõistes tippliiga ja ise oleme selle olukorra valinud, kuid liiga süsteem ja kalender on selgelt pooltele satsidele üle jõu käiv. Selle kiuste ajame oma parima võimaliku koosseisu neljapäevaks kokku ja oleks aeg liidreid natuke maapeale tagasi tuua. Plaan on lihtne, ehk saame eriloa mängida 8 vs 8 ja Jürgensit platsile ei tule," lubas Aavik. Esiliiga B suurima väravaküti, 16 mängus 26 väravat löönud Oliver Jürgensi pidurdamisega ei pidanud Vaprus selles mängus tõesti vaeva nägema, sest ründaja kandis kollaste kaartide tõttu mängukeeldu, kuid tasavägine kohtumine kaotati siiski 1:2.

Suurimad reisijad: Keila ja Võru

Kurtjaks polnud ainult Vändra meeskond, samale probleemile viitas ka Võru Heliose peatreener Jaanus Vislapuu enne mängu Nõmme Kalju duubliga. "Nädalasisene mäng. Juba teine järjest ja kolmas veel tulekul. Nii ei saa rallit sõita," kõlas tema hinnang. Helios mängis 16. voorus neljapäeval 20. juunil võõrsil Vändraga (1:4), kohtus siis neljapäeval 27. juunil kodus Kalju U21-ga ja seejärel esmaspäeval 1. juulil taas võõrsil Tabasaluga.

Kas klubid liialdavad või on mängugraafik tõesti neile niivõrd sobimatu? Vaatame fakte.

Et 16. voor peeti nädala sees, oli tingitud sellest, et nädalavahetusele langes jaanilaupäev. Edasine graafik kujunes aga meeskondadele tõepoolest äärmiselt tihedaks, sest 26.-28. juunil peeti 17. vooru mänge, neli-viis päeva hiljem ehk 1. juulil toimus 18. voor ning sama nädala lõpus ehk 6. juulil 19. voor. Samas ootab Esiliiga B-d euromängude ajal nüüd ees väike suvepaus, sest kolmapäeval peetud Paide U21 ja Nõmme Unitedi duelli kõrvale jättes jätkatakse alles 20. juulil 20. vooru kohtumistega.

Kiirpilk Esiliiga B kalendrile näitab, et 20. juunil toimunud 16. voorus mängisid võõrsil Võru (Vändras), Paide (Tallinnas), Tabasalu (Keilas), Pärnu (Tallinnas) ja Nõmme United (Viimsis). Nädala sees peetavas 17. voorus pidid võõrsile sõitma Keila (Pärnusse), Vändra (Tallinnasse), Kalju U21 (Võrru), Tabasalu (Paidesse) ja Volta (Viimsisse). 18. voorus mängisid esmaspäevasel päeval võõrsil Keila (Paides), Võru (Tabasalus), Pärnu (Vändras), Kalju U21 (Viimsis) ja Tabasalu (Nõmmel).

Kolmest tööpäeval peetavast voorust kahes pidid seega pikema reisi ette võtma kahel korral Võru Helios (Vändrasse ja Tallinnasse) ning Keila (Pärnusse ja Paidesse). Kõik ülejäänud pääsesid ühe pikema sõiduga, ehkki samas ei tähenda ka näiteks kell 19 algav kodumäng tingimata alati seda, et alles kell 17 töölt vabanevad mängijad saaksid seal kaasa teha.

Alaliit: kalendri koostamise protsess sõltub kümnetest faktoritest

Jalgpalliliidu avalike ja koostöösuhete osakonna juhataja Mihkel Uiboleht märkis vastuseks, et kalendri koostamisel tuleb arvesse võtta väga palju asjaolusid. "Arvestame klubide arvamusega kalendri ülesehitamisel nii palju kui võimalik, samal ajal peame arvestama ka otseülekande edastaja soove, duublite mängude loogikat, erinevate liigade kooskõla, staadionite hõivatust, eurosarja, kevadel ja sügisel päikese loojumist nendel staadionitel, kus valgustust ei ole, erinevate koondiste mänge, võistkondade mängude tihedust, et võistkonnad ei satuks ebavõrdsesse olukorda, rahvusvahelisi võistlusi," loetles ta.

"Neid faktoreid on muidugi veel omajagu ehk siis see protsess on päris keeruline. Kalendri teema toome iga-aastaselt dialoogkohtumistele, samas on selge, et tippliiga kalender ei ole kunagi osalejate jaoks päris mugav, kui pole tegemist profivõistkondadega," lisas Uiboleht.

Samuti selgitas ta, et kalendri koostamine on toimunud alati koostöös klubidega: "Näiteks käesoleva hooaja kalendrit Esiliiga ja Esiliiga B klubidega arutades oli mitme klubi jaoks oluline, et tekiks suvel kasvõi paar vaba nädalavahetust. 2018. aasta kevadel, kui 2019. aasta kalendrit läbi rääkisime, lepitigi kokku, et pärast jaanipäeva kuni augusti lõpuni välditakse pühapäevaseid voore eesmärgiga anda suveperioodil vaba nädalavahetus. Klubid kiitsid selle heaks."

Väärib märkimist, et "selgelt üle jõu käiv" ja "räigelt tabeliseisu mõjutav" tihe graafik ei mõjutanud märkimisväärselt nende kahe klubi tulemusi, kes pidid kirjeldatud perioodil kõige rohkem pikki sõite ette võtma. Vändra Vaprus võitis neljast viimasest mängust kolm ning suutis seejuures kolmes kohtumises välja panna kõik seitse lubatud varumeest. Teine suurem "reisija" ehk Keila kirjutas aga sarnaselt Vaprusele nimetatud perioodil tabelisse samuti kolm võitu ja ühe kaotuse.

Helios, kelle sõidukilomeetrid on geograafilistel põhjustel niigi paratamatult kõigist konkurentidest suuremad, sai neljast mängust kolm kaotust. Ent samas viidati enne võõrsil Viimsiga peetud (ja 3:1 võidetud) kohtumist mängueelsetes kommentaarides ka ise põhjustele: "Kuna pool võistkonnast on vigastatud ja paljud puhkustel, siis täitsa ise ka tahaks teada, mis seal Viimsis saama hakkab."

Kommentaarid

minu nimi   •  
(82.131.78.***)
''otseülekande edastaja soove, eurosarja'' mida need tegurid tähendavad Esiliiga B jaoks?
Ah   •  
(37.157.106.***)
Klubide soove nüüd küll arvestatud pole. Klubid ütlesid juba aasta tagasi üheselt, et neile ei sobi selline süsteem. Sama üheselt lükati see ka tagasi.
Soccernet on parim   •  
(90.191.81.***)
Kui ei meeldi siis tommake uttu sealt liigast. Ainult vinguvad
okei   •  
(84.50.139.***)
Kalender tehakse nagu profiliigale, aga kui profiliigale sobivaid kohtunike nõutakse, siis hakkab pihta jutt, et olete ikkagi kõik amatöörid ja ei ole teil siin mingit sõnaõigust.

Tulevad vilistama rohelised vennad, kes võru näitel lasevad pool põhirivistust, ilma karistuseta, vähem kui poole hooajaga puruks sõita...
to minu nimi   •  
(213.180.18.***)
premium liiga kalender muudab esiliiga b kalendrit sest samal ajal ei mängita. pluss duublitele tekivad sealt mänguajad. eurosarjade vahel on paus et eurosarja meeskonna saaksid nendeks mängudeks valmistuda st omakorda pausi ka esiliiga b.
dokei   •  
(85.29.250.***)
Võru näitel siis Gussevi katki mineku video on ju mängu kokkuvõttes, kus Võru saab olematu penalti.
iivan   •  
(87.119.182.***)
jalkaliit on lihtsalt nii rumalaid inimesi täis. mille jaoks on tekitatud kolme profiliiga süsteem, kui profiklubisid on mingi 5, mitte 30+? esiliiga b tase on ju täiesti olematu, seal on palju mängijaid, kes ei käi peaaegu üheski trennis ja elavad teises linnas. puhas oma lõbuks mängimine. duubleid ei tohiks eelistada, vaid nende elu peaks olema meelega raske. kõik esiliigade mängud peaks olema laupäeval, et saaks pärast mängu õlut ka juua ja sauna teha koos vastastega. tegemist on täielike amatööride ja asjaarmastajatega, lõpetage see jama! isegi madalamates liigades, kus on koos täielikud kaikad, kes ei teegi trenni v teevad 1x nädalas, kus ka kohal heal juhul 5 meest neist, kes klubi eest algkoosseisus alistavad, mängitakse kuradi nädala sees mänge, tule ansip appi
Ivan II   •  
(146.255.181.***)
ja krt jumala eest ei tohi rohkem kui viis profiklubi olla, sest kõik tahavad laupäeval õlli panna ja rahvaliigat teha!!
iivan   •  
(87.119.182.***)
mis moodi tuleb kasuks see, kui parimad mehed ei saa võimalikult kõrgel tasemel mängida? selline kalendriga jamamine on viinud paljude lõpetamisteni ja veel hullem, mitmed head mehed rikuvad puujalgade tuju rahvaliigas ja madalamates liigades
To iivan   •  
(91.129.101.***)
Ei ole nõus,et võistlussüsteem peaks olema kohandatud nende järgi,kes ei jaksa mängida proffi poole pürgivat hooaega. Need,kes proffi poole ei pürgi mängivad 2 liigat. Need,kes tahavad proffi poole pürgida mängivad esiliiga a ja b
iivan   •  
(90.191.49.***)
siis ongi olukord, kus tasemel mehi esiliigades järjest vähem. tegelt tuleks toetada amatööre, kes ei saa tööpäeval enne 20 mängida ja üritada hoida neid võimalikult kõrgel tasemel. võimalik, et siis oleks meil ka rohkem rimo hunte!
asd   •  
(90.190.236.***)
Hetkel on see, et inimene ärkab kell 5 hommikul ja peab enne tööle minekut lapsed vb ka naise tööle viima ja siis ise ruttu tööle. Töö läbi naisele ja vb lapsele järgi + kodused toimetused ja puhkamine. Oih, trenn + võistlused jäid vahele. Väga läbi on see asi mõeldud jalgpalli "liidus"
Aa   •  
(146.255.181.***)
Liigutage duubelid madalamatesse liigadesse nagu saksamaal kolm puhast liigat
??   •  
(90.190.189.***)
Huvitav et EJL rääkis täpselt sama juttu ka nö esiliigade liitmise teemal - Arutati klubidega ja liitmist ei tulnud. Hiljem tuli välja et paljud ikkagi toetasid liigade liitmist kuigi ükshäälselt otsustati seda mitte teha ?? Tundub täpselt sama asi korduvat
Võru vingub liiga palju   •  
(37.157.108.***)
Miks te kõik nii palju vingute? Kui ei meeldi minge mängima madalamatesse liigatesse kui ei sobi. Mida te vingute nii palju.
delfi   •  
(90.191.245.***)
tehke üks esiliiga ja eraldi duublite liiga.
asd   •  
(88.196.195.***)
Mis mõttes lähme mängime madalamates liigade? Kui me võidame liiga ära ja saame hooaja peale 1 viigi ja kaotuse, siis ei ole ju mõtet mängida seal 2 liigas kus kõik on puupead
Heey   •  
(37.157.110.***)
Siiski pooldaksin ka ühte esiliigat 16 meeskonnaga kus 2 korda omavahel läbi ja iga sats saab 30 mängu hooajal. Väga okei ja rohkem erinevaid satse, kindlasti huvitavam jälgida ja mängijatele ka motiveerivam. Sel juhul ei tunduks enam esiliiga ka nii lamp ja võiks täitsa mängida. Meistriliigas me ei saaks eesti kontekstis praegusel hetkel rääkida meeskondade arvu suurendamisest sest pole sellisel tasemel satse
Ei ole robot   •  
(91.129.100.***)
Kui duublid välja jätta on meil ambitsioonikaid meeskondi täpselt niipalju, et neid saab ühe käe sõrmedel üles lugeda. Öelda, et teeme duublite liiga eraldi on täielik debiilsus. Öelda, et mine mängi siis teist,kolmandat või neljandat liigat on ka debiilsus. Paide III on ehtne näide sellest. Pohlaku illusioon, et meil on Eestis 30 meeskonda, kes professionaalide taktis elama peavad on endale valetamine. Esiliiga a ja b loomine on algusest peale viga olnud

Sisene
EESTI - SAKSAMAA
Luup peale | Miks läks nii, et 14. minutil vähemusse jäänud Saksamaa võitis ikkagi?  (galeriid!)
EM-VALIKMÄNGUD VÄLISMAAL
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
32
26
3
3
89:19
81
2.
Tallinna FCI Levadia
32
22
5
5
90:26
71
3.
Nõmme Kalju FC
32
20
10
2
71:29
70
4.
Paide Linnameeskond
32
21
5
6
71:24
68
5.
Tartu JK Tammeka
32
11
7
14
48:54
40
6.
JK Narva Trans
32
9
9
14
47:47
36
7.
FC Kuressaare
32
6
5
21
23:74
23
8.
Viljandi JK Tulevik
32
5
7
20
30:68
22
9.
JK Tallinna Kalev
32
5
6
21
24:83
21
10.
Maardu Linnameeskond
32
4
5
23
26:95
17
REKLAAM
SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
81
Tallinna FCI Levadia
71
Nõmme Kalju FC
70
Paide Linnameeskond
68
Tartu JK Tammeka
40
JK Narva Trans
36
FC Kuressaare
23
Viljandi JK Tulevik
22
JK Tallinna Kalev
21
Maardu Linnameeskond
17
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK