Mis su probleem on, Märt? (0)

Foto selle hooaja Flora-Kalju liigamängult. Publikut on küll! Foto: Brit Maria Tael

Tänases kommentaaris pean jälle tallama vana rada. Teemaks on Eesti jalgpalli vaadatavus ja publikunumbrid. Mitte et ma seda ise tahaksin, ei - siiralt, mul on sellest teemast, õigemini selle lõputust nämmutamisest kapitaalselt kõrini, ammu juba. Talupoja kombel tahaks mühatada, et „Tööd on vaja teha, mitte plära ajada!” ja täpselt nii ongi. Ja teemegi, olgu taevas  tunnistajaks.

Aga siis tuleb üks Märt ja ajab su nii mühinal keema, et sa istud, haarad klahvid ja pead jälle end välja elama, sest taaskord on ehteestlasliku ärapanemisrõõmu tagajärjel sündinud parastav-intriigitsev paskvill, millest võiks muidugi mööda kõndida nagu lehmakoogist tavaliselt kõnnitaksegi, aga mina olen maal sündinud ja lehmakoogi sisse astumist ei karda, olen seda teinud ketsides ja paljajalu.

See Märt on sedakorda Märt Roosna, Delfi Spordi toimetusest. Härrasmees, kes on käinud elus vuti- ja kergejõustikutrennis, aga kajastab suuremalt jaolt võrkpalli, sekka ka suusatamist ja näpuotsaga muid alasid. Seda ei heida talle keegi ette, mina ammugi mitte. Igal oma tugevus. Igaüks ei saa olla Järvela-Oti sarnane jalkahull või Kristjan Jaak Kanguri taoline multiuniversaal, kel kerge vutikallak. Küllap on Märt väga tugev volležurnalist ja sellisena väärtus omaette, ma ei kahtle selles hetkegi.

Asi aga läheb kurjaks siis, kui jalgpallist suuremat mittepidav ajakirjanik kasutab oma positsiooni vastanduste loomiseks (seegi, vastanduste loomine spordialade vahel ja nende vastutustundetu kultiveerimine, on pikk ja korduv teema, aga sellel ma täna ei peatu). Miks ütlen „vastutustundetu”? Sest  just seda see ongi. Meid on habras 1,3 miljonit. Sportlasi neist näpuotsaprotsent, tippsortlasi neist omakorda näpuotsake. Raha kõigi spordialade peale vähe-vähe-vähe. Kuidas teisiti kui vastutustundetuna saab käsitleda teemade käsitlemist intriigiotsimise vaatepunktist a la „koss või jalka” või „Eesti suusaturism” või „vollemehed said EM-le, mis magate jalkamehed?” Ajuti saavad selliste purtsatustega maha muidu täitsa respektaablid sulesepad. Ja see on mõistetamatu.

Fännid elasid omadele kaasa hoolimata kesistest ilmaoludest. Foto: Gertrud Alatare

Märt Roosna kirjutas Delfi Spordis peale selle nädala kolmapäeval toimunud Flora-Kalju karikapoolfinaali, mille Flora 1:2 kaotas. Ei, Märt Roosna ei kirjutanud ridagi raevukast mängust, ühest parimast, mida viimastel aastatel Eesti klubide vahel nähtud. Ka ei kirjutanud ta lugu kogu mängu jooksul oma meeskondi ülivõimsalt toetanud Kalju või Flora toetajaist, kelle laulud ei vaibunud hetkeski. Ei. Tema artikkel kandis pealkirja „Piinlik lugu Lillekülas ehk Eesti jalgpalli fännid, kas olete suhkrust tehtud?” Teemaks mängupäeval valitsenud koerailm ja masendav publikunumber.

Kõik oleks okei, kui tegemist oleks olnud vähekenegi süvenemist peegeldanud kirjutisega. Kahjuks ei olnud seda mitte kusagilt paista. Antud artikli näol oli tegemist puusalt tulistatud klikimeelitamiseks mõeldud tänitava plönniga, mille kaugemaid eesmärke võib - ma arvan - otsida eelpoolviidatud eelistusist ja konfliktprofiiti otsivate vastanduste ihalusest.

Sõnaga - mängul viibis 438 pealtvaatajat, kes kolisid vahetult mängu eel alanud jääkülma paduvihma eest peitu idatribüüni ülemistele ridadele, et A Le Coq Arena kipakas katus vähegi varju pakuks. Paljud inimesed varjusid jälgi ilma eest VIP-looži, mitukümmend inimest jälgisid mängu Family Lounge akendest. Soccernet tegi mängust tekstiülekannet ning seal kõlanud hinnanguid publikuarvu kohta tõlgendas Roosna endale sobivalt ning konstrueeris selle ümber taas vastandusi loova artiklijupi.

Paraku tulistab Roosna oma loos kolmest rauast korraga ja kõigist võssa. Miks nii? Ma ei tea, kas ja kui tõsiseltvõetavaks analüüsiks jalgpalli vaadatavuse kohta saab pidada kahe platsil olnud klubi Facebooki lehekülgede jälgijate arvu põhjal esitatud küsimust, et miks iga kümnes neist tribüünidele ei tulnud? Millise märgi oma tõsiseltvõetavuse kohta annab ajakirjanik, kes lahmib artiklis argumendiga, mille kohaselt jälgis samal päeval Raplas soojas sisehallis toimunud pronksimängu 1100 inimest ja illustreerib oma mõttekäiku korrektse protsentarvutusega, mille järel saab võidukalt lauale lüüa 0,05% - just säärase suhte Tallinna elanikkonna ja kolmapäevast mängu jälginud inimeste arvu vahel ta oma rehkendusega saab.

Mängupäev oli tööpäev. Avavile kell 7 õhtul. Kogu päeva sadas Tallinnas vihma, vahetult enne mängu algust muutus ilm kaunis talumatuks, külmale vihmale lisandus tuul, mis staadioni ülemisel tasandil luust ja lihast läbi lõikas ning pikali ähvardas puhuda. Ma ei saa, kuigi ma elan Eesti jalgpalli nimel ja valutan südant KÕIGI klubide publiku pärast, mõista hukka mitte ühtki inimest, kes sel päeval vahetult peale tööpäeva lõppu ilma vaadates otsustas mängule mitte tulla. See, mis tol õhtul Lilleküla vutipühamu tribüünidel toimus, oli jäle ja kummardan maani kõigi ees, kes lõpuni vastu pidasid.

Vihm ja tuul ei heidutanud ka Kalju ultrafänne. Foto: Gertrud Alatare

Roosna virutas „võimsa” argumendina lauda Soccerneti tekstilaivis välja käidud hinnangu, mille kohaselt oli mängul 200 pealtvaatajat. Eile peale mängu potsatas minu (ja Roosna) meilikasti Jalgpalli Liidu pressišefi Mihkel Uibolehe kiri, kus too põhjalikult ja argumenteeritult seletas, milline oli õige publikuarv, kuidas see saadi ja üleüldse saadakse ning et Eesti jalgpalli publikunumbrid võivad olla väikesed, ent on ausad ja selle aususe nimel tehakse kõvasti tööd. Ka palus ta Roosnal artiklist publikunumbri usaldusväärsust osatav lõik artiklist võimalusel välja jätta, mida Roosna aga ei teinud, lisades artiklile jalusmärke „Täiendus: ametliku statistika kohaselt oli pealtvaatajaid 438. Ma võtan siiski vabaduse mitte ümber teha oma arvutusi, kuna a) staadionil viibinud Delfi reporter kinnitas Soccerneti andmeid b) mõte jääks laias laastus samaks ka 438 silmapaari puhul.” Ehk siis Roosna suhtumine on ühene - te võite rääkida, mida tahate, mina kirjutan, mida tahan” ning ei muutnud midagi ka Uibolehe poolt lisatud fail fotoga mängutribüünidest, kus iga pealtvaataja oli punase täpikesega märgistatuna üle loetud ning kõigele lisaks ka tavapärane ja EJL poolt tolereeritud publikuarvu loendamise ülespoole loetav veaprotsent välja jäetud.

Lisaks ei tee Roosna vahet Meistriliigal ja karikasarjal, kui väidab kolmapäevase publikunumbri olevat külmaks dušiks Jalgpalli Liidu krae vahele, kes alles kekselnud Meistriliiga kasvanud vaadatavusega. Meistriliiga vaadatavus kasvab ju – või  ei ole nii? Kõik kõrgliigaklubid sel hooajal on oma publikunumbreid kasvatanud, isegi Narva Trans, rääkimata maitsvaist uustulnukaist Viljandi Tulevikust ja Pärnu Linnameeskonnast. Kas karikasarja kehva vaadatavust kilbile tõstes Meistriliiga publikunumbrite kaua oodatud ja lõppude lõpuks liikuma hakanud kasvu alavääristamine on mõistlik tegu? Kes sellest võidab? Jalgpall? Ei. Võrkpall? Ei. Korvpall? Ei. Suusatamine? Maadlus? Ei. Küll aga võimendab ja kultiveerib Roosna artikkel signaali, mille murdmise kallal kõik Eesti vutiklubid higi valavad:”Eesti jalgpall on mõttetu jura ega huvita kedagi!” Klikid tulevad, toetavad anonüümikud-kommentaatorid plaksutavad ja Märt on rahul.

Ilmselt on ka Delfi Sport rahul. Eesmärk on ju täidetud - keskmisest tavapärasest enam kommentaare loo all viitavad ilmselt tavapärasest kõrgemale loetavusele. Ergo - klikke rohkem, raha rohkem. Sarnast pitserit kandis ka Delfi kajastus Flora hooaja avamiselt, kus Delfi oma kommentaatori ja kaameraga kohal oli ning Flora mängijat Markus Jürgensoni kahvlisse püüdis ajada, kiskudes üles Taavi Rähna Levadiasse siirdumisest tingitud pinnavirvendust fännide seas. Markus jäi soliidseks, intriigi ei tulnud, aga ajakirjanik oli taas oma töö teinud...

Märt, Delfi kandis üle ka teisipäevast Flora duubli ja Paide Linnameeskonna vahelist karikapoolfinaali. Sättisin oma kätega teie kommentaatoritele üles telgi, et igaks juhuks võimalik vihmasabinamõju kommentaari kvaliteedile ära nullida. Mängu käis vaatamas 285 inimest, kes täitsid tribüüni ja palistasid väljakuääre. Duubelmeeskonna kohta väga korralik tulemus. Kirjutasid sa sellest? Midagigi? Ei? Ei.

Flora on tänavu toonud juba kahel korral staadionile üle tuhande inimese (1598 pealtvaatajat Flora-Kalju liigakohtumisel, 1115 inimest Flora-Levadia mängul). Flora, Kalju, Tammeka pingutavad juba mitmendat hooaega gaas põhjas, uuel hooajal on ka Narva ja Sillamäe ja Viljandi ning Pärnu tegemas publiku nimel tõsist tööd. Dogmade murdmine on ränkraske töö ja sellised halvustavad ning hoolimatult üle õla visatud artiklid nagu sina oma sulest väljutasid, teevad selle veelgi raskemaks. Üks neist dogmadest on kannustatud taas neistsamadest vastandustest: koss on parem kui jalka, võrk on vingem kui vutt. Oled teinud taas tüki tubli tööd, et need vastandused ja dogmad oma elujõulisust saaksid kinnitada.

Ajakirjanik kannab - või vähemalt peaks ideaalis kandma - mingeid teatud kindlaid väärtusi. Peamised neist on erapooletus, objektiivsus, ausus. Milliseid neist aadetest me sinu kõnealusest artiklist välja tuua saame? Vastus on: mitte ühtki.

Nukraks teeb. Teisalt ka vihaseks ja vihane inimene pingutab sageli rohkem, et end tõestada. Mina olen selleks valmis. Kas ka sina, Märt?

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA
Lugejate ennustus: Flora meistriks? Seda
Kristjan Jaak Kangur | 20 minutit näopeksu ja talutav kaotus Soomele – Eesti jalgpalli väärikuse uued mõõdupuud?
KARJÄÄR JÄTKUB
Aasta vabaks võtma pidanud Kruusmann otsustas anda jalgpallile uue võimaluse ning taasliitus Sakuga
KUIDAS EDASI?
MÄNGIJATE MÕTTED
NAISTE JALGPALL
TÄNA OTSEPILT: kas ambitsioonikas uustulnuk suudab tiitlikaitsjat üllatada?  (kell 17!)
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
 
Jalgpalluritel on ikka süda sees
TOREDAD VIDEOD
Jalgpalluritel on ikka süda sees (0)
 
Oeh, mis siin toimub?!
JALGPALLIMOOD
Oeh, mis siin toimub?! (0)
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0