Pärnu mehe peatreeneriks toonud Vaprus tahab Premium liigasse sportlikult püsima jääda (1)

Pärnu Vaprus mängib ka 2023. aastal Premium liigas. Kas jäädakse püsima? Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Pärnu Vaprus on kaks aastat järjest Premium liiga viimasel kohal lõpetanud, aga mõlemal korral kuidagi koha kõrgseltskonnas säilitanud. Tänavu on eesmärk kõrgliigasse sportlikult püsima jääda ja seda minnakse saavutama uue peatreeneri Igor Prinsi juhendamisel.

56-aastane Prins ei vaja Eesti jalgpallisõpradele tutvustamist. Ta on nii mängija kui ka treenerina kroonitud kolmekordseks Eesti meistriks. Viimased aastad töötas Prins aga Pärnu Jalgpalliklubis, kellega mängiti Esiliiga B-s ja Esiliigas. Vaprus alustas Prinsiga läbirääkimisi mullu oktoobris, kui polnud veel selge, kas meeskond mängib Esiliigas või Premium liigas.

"Leppisime eelmise peatreeneriga (Dmitrijs Kalašnikovsiga - K. I.) kokku, et me ei lähe järgmisele hooajale koos vastu, ja teavitasime teda, et hakkame uut peatreenerit otsima. Igor oli esimene, kellega rääkisime, ja saime temaga kokkuleppele. Ta oli lepingu sõlmimise ajal teadlik, et see võib olla kas Esiliiga või Premium liiga," selgitas Vapruse juhatuse liige ja spordidirektor Karl Palatu Soccernet.ee-le.

Kuigi hinnanguid on veel vara anda, siis klubi on Prinsi tööga siiamaani väga rahul. "Ta tunneb keskkonda, mängijaid, liigat, Eesti jalgpalli ja on väga suurte kogemustega. Ta tunneb varasemast ajast ka klubis töötavaid inimesi. Ta on Pärnu taustaga ja tahab oma sünnilinna jalgpalli edasi viia. See on meie jaoks väga tähtis. Tal polnud sissesulandumiseks aega vaja, vaid sai kohe sisulise tööga alustada," lisas Palatu.

"Ma teadsin, kuhu tulen. Teadsin, mis Vapruses toimub. Mulle väga meeldis nende töörütm ja see, mida nad kavatsevad klubina teha," sõnas Prins. Kuna Vaprus sai alles enne jõule teada, et uuel hooajal mängitakse ikkagi Premium liigas, mitte Esiliigas, siis selle tõttu oli Prinsi töö alguses keeruline. Ta ei teadnud tööle asudes, kes mängijatest meeskonnas jätkavad.

"Meil oli alguses palju küsimärke, sest paljud mängijad ootasid, mis Vaprusest saab. Saime jõulude ajal teada, et oleme Premium liigas, aga mina alustasin tööd paar nädalat varem. Tegime trenne duubel ja esindus koos, sest oli palju lahtiseid otsi, mis lahenesid hiljem. Hakkasime meeskonda komplekteerima ja lepinguid sõlmima, nii see käib. Alguses oli palju teadmatust. Olin valmis ka selleks, et hakkame Esiliigas mängima," rääkis uus peatreener.

Igor Prins liikus Pärnu Jalgpalliklubist Pärnu Vaprusesse. Foto: Oliver Tsupsman

Vapruse kapten Magnus Villota märkis, et Prins on hästi sulandunud ning mängijad on tema mõtted ja ideed omaks võtnud. "Igor on ise ka Pärnu mees ja kõik on väga positiivne. Eelmise aastaga võrreldes on toimunud suured muutused. Enam ei ole nii palju trenne ja tühja uhamist. Eelmisel aastal tegime liiga palju trenni, nüüd on kõvasti rahulikum. Rohkem on ka positiivset suhtumist," kirjeldas Villota.

Trenni tehakse päevas korra, kui välja arvata mängupäev ja mängujärgne puhkepäev. Vaprusele valmistab head meelt, et ilmataat on tänavu olnud armuline ja kõik vajalikud pallitreeningud on saadud Pärnus välitingimustes tehtud. "Meil on selle talvega vedanud, aga natuke on veel minna ja loodan, et väljak ja ilm soosib meid ka edaspidi. Võib-olla mõned päevad on natuke hullud olnud, aga see on eelmise aastaga võrreldes tilulilu," sõnas Villota.

Prins lisas, et neil on igaks juhuks Viljandi sisehalliga kokkulepe, et kui olukord läheb hulluks, siis oleks võimalus sisetingimustes treenida, aga see tähendaks lisakulu. "Õnneks on ilmaga vedanud. Jaanuaris oli paar päeva väljak jääs, aga uisutamist oli vähe. Oleme saanud kõik planeeritud asjad ikkagi tehtud," lausus Prins.

Keskväljale oleks ühte-kahte mängijat juurde vaja

Vaprusest on lahkunud mõned eelmise hooaja põhimängijad eesotsas Martin Kase ja Sander Sinilaiuga, lisaks Taaniel Usta ning laenuleping lõppedes lahkusid ka Siim Aer, Kevin Metso, Andreas Kiivit ja Igor Ustritski. Ülejäänud põhimängijad jätkavad, lisaks on toodud viis uut mängijat - Kevin Aloe ja Martin Käos Narva Transist, Sander Kapper Tartu Tammekast ning Joonas Sild ja Reimo Madissoo Prinsi eelmise koduklubi Pärnu Jalgpalliklubi ridadest.

Kuigi uued mängijad on kvaliteeti juurde toonud, siis Villota hinnangul oleks veel täiendusi vaja, et meeskonda sügavamaks saada. "Sel aastal on meil lõpuks olemas äärekaitsjad, keda meil ei ole viimased kolm aastat olnud. Nüüd on meil kindlad mehed äärekaitses - mehed, kes on seal oma karjääri jooksul ka mänginud," kiitis ta Aloed ja Käost. "Oleme satsi enam-vähem paika saanud, kuigi ise arvan, et keskväljale oleks kindlasti ühte-kahte mängijat juurde vaja," tõi Villota välja võimaliku murekoha.

Samal arvamusel on ka Palatu: "Kindlasti vajaksime ühte-kahte mängijat juurde. Kui midagi tekib, siis kindlasti kaalume, aga valikuid Eestis väga palju ei ole, eriti kui sinu võistkond ei ole Tallinnas. Keskväljale oleks kindlasti sügavust juurde vaja, et teised mängijad ei peaks seda positsiooni lappima."

Prins on suures plaanis meeskonnaga rahul. Peamine küsimärk ongi keskväli, kuid peatreener on oma peas lahendused välja mõelnud. "Ma ei saa nuriseda. Kaitseliin on komplekteeritud. Meil on eelmise aasta keskkaitsepaar Villota-Kõrre, nüüd saime täiendust Aloe ja Käose näol. Keskväli on algusest peale natuke küsimärk olnud, kuigi vaatasime ringi ja otsisime kedagi. Mingid variandid on olemas, keda saan seal mängitada. Vaevalt meile midagi veel kukub, kuigi lootsime, et Florast või Paidest jääb kedagi üle, aga arvan, et tänaseks on need asjad lukus," vihjas Prins asjaolule, et tippklubidest sobivaid mängijaid laenule saada on keeruline.

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Vaprus on tänaseks pidanud kuus hooajaeelset kontrollmängu, neist esimesed neli kaotati (1:2 Harjule, 0:2 Kalevile, 1:2 Legionile, 0:1 Tammekale) ja järgmised kaks võideti (2:1 Nõmme Unitedit, 3:1 Metta duublit). Viimases kontrollmängus minnakse vastamisi Welcoga.

"Esimesed mängud läksid päris keeruliselt, meil oli päris palju noori poisse, pool satsi, mängitasin noori ja vanu koos. See oli neile ka suur amps teisest liigast tulla ja treeningmänge mängida, aga nad said suurepäraselt hakkama," kiitis peatreener esmalt noormängijaid.

Ta lisas: "Iga mänguga toimusid mingisugused muutused ja mängupilt läks paremaks. Peame tööd edasi tegema, distsipliini korda saama ja vältima kergeid väravaid. Peame kõvasti-kõvasti-kõvasti parandama ka seda, et hakkaksime väravaid lööma ja olukordi tekitama. Kaitse peab pidama ja väravaid peame lööma, et asjad tasakaalus hoida."

Nii peatreener kui ka kapten märkisid, et napp allajäämine Tammekale pakkus mängupildi poolest kõige rohkem rahulolu. "See oli 50-50 mäng. Selle oleks võinud isegi võita, aga Prins tegi vahetusi ja andis noortele jälle mänguaega. Lõpp läks nagu läks," ütles Villota.

Vaprus läheb praeguse seisuga hooajale vastu ilma suuremateta vigastusteta, kui välja arvata Virgo Vallik, kes jätab parema jala põlve eesmise ristatisideme rebendi tõttu suurema osa hooajast vahele. Enne jõule põlveoperatsioonil käinud Kapper on taastunud ja teeb juba meeskonnaga kõik koormused kaasa.

Eesmärk on püsimajäämine, 6.-8. koht oleks super

Prins lõpetab Premium liigas viieaastase pausi. Tema eelmine kohtumine oli 2017. aasta sügisel Levadia peatreenerina, kui viimases voorus mängiti Floraga väravateta viiki ja liigatabelis kaotati igipõlisele rivaalile kuue punktiga. Seejärel tema leping lõppes ja Levadia palkas peatreeneriks Aleksandar Rogici. Seejuures lõpetas Prins liigahooaja 13-mängulise kaotusteta seeriaga, mida on võimalik pikendada 5. märtsil just Levadia vastu, kellele Vaprus avavoorus külla sõidab.

Kui palju Prins kõrgliigasse naasmist ootab? "Ma olen päris pikalt eemal olnud ja see on nii mulle kui ka meeskonnale väljakutse. Minul on kindlasti põnev. Ma usun, et midagi on minus muutunud ja mingisugused asjad või lähenemine on teistmoodi. Ma ootan väga, kuidas see teostuma hakkab."

Mis on muutunud? "Lähenemine on hoopis teistsugune. Liiga treenerikeskset lähenemist on palju kritiseeritud, ma saan sellest aru ja tänapäeval ongi kõik muutunud, ma üritan sellega kaasas käia, rohkem mõista mängijaid, protsessi ja koosliikumist. Fakt on see, et olen õppinud ja proovinud sellest rohkem aru saada."

Prins rõhutas, et Vapruse eesmärk on sportlikult Premium liigasse püsima jääda. "Eks pilgud on kuidagi Vapruse peal ja kui ilusti öelda, siis kuidagi on kogu aeg Premium liigasse läbi raskuste püsima jäädud, mitte tulemuste põhjal. Ülihea oleks, kui saame 6.-8. koha kätte. Ma tahan sportlikult püsima jääda. Väga naiivne oleks minu poolt öelda, et hakkame eurokoha pärast võitlema. Eesmärk on korralikult püsima jääda ja 6.-8. koht oleks meie jaoks super."

Samamoodi mõtlevad ka Palatu ja Villota. "Meie eesmärk on sportlikult püsima jääda. Läheme kõigi vastu punkte teenima ja kümnendat kohta vältima. Vähemalt kaheksas koht on see, mida minnakse püüdma, aga kui jääme püsima läbi üheksanda koha ja üleminekumängude, siis on ka töö tehtud," lausus Palatu. "Üheksas koht on miinimum ja ülejäänud juba präänik," lisas Villota endale omaselt.

Nad kõik nimetavad Vapruse konkurentideks Harjut ja Kalevit, aga ka Transi ja Tammekat, kuid mitte Kuressaaret, kes on nende sõnul tagumisest viisikust natuke tugevam. Villota loodab, et Kuressaare sekkub ka esinelikusse. "Tore oleks, kui nad sinna jõuaks," ütles ta. Tiitlile mängivad nende hinnangul siiski vaid Flora ja Levadia ning Paide ja Kalju otsustavad kolmanda koha.

Foto: Liisi Troska / jalgpall.eeMeeskonna staar - Magnus Villota

Rünnakuga võidetakse mänge, kaitsega jäädakse liigasse püsima? Vaprus on tänavu kaitseliini lisajõudu saanud, aga kapten Villota on juba aastaid olnud meeskonna tugitala ja Pärnu hing. Rasketedel hetkedel vaadatakse just 25-aastase raudvara otsa. Vaatab kogu Pärnu. Ja vaatavad isegi Vapruse ründajad, sest tuleb välja, et ründajate mäng sõltub suuresti ka Villotast.

"Kõik pilgud lähevad ikkagi Villota peale. Vaatame, kuidas ta suudab meeskonnavaimu üleval hoida, samal ajal taga null hoida ja ründajaid utsitada. Ma loodan, et kaitseliin peab ja ees hakkavad Kapperid, Kauberid ja Ronaldod väravaid lööma," mõtiskles peatreener Prins.

"Keegi ei ole tahtnud või julgenud temalt kaptenipaela ära võtta. Ta on seda kandnud oma loomu ja Pärnu patriotismiga," vastas Prins küsimusele, kas Villota jätkab Vapruses kaptenina. Villota vastas samale küsimusele niimoodi: "Ikka jätkan kaptenina, see on paigas!"

Kellel silm peal hoida? Ott NõmmFoto: Svetlana Tšižova

Nõmm tegi debüüdi Premium liigas 2021. aastal, kui seisis Vapruse väravasuul seitsmes mängus. Suurem läbilöök oli aga mullu, kui 18-aastase väravavahi arvele kogunes kõrgliigas 18 matši. Soccernet.ee suurel hääletusel valiti Nõmm aasta parimaks noormängijaks. Lisaks on ta esiväravavaht Eesti U19 koondises, mis jõudis üllatuslikult Eliitringi.

Kui keegi Vapruse noortest järgmisele tasemele astub, on selleks ilmselt Nõmm. Väravavaht, kes mängib meeskonnas, kes heitleb liigasse püsimajäämise nimel, omab häid võimalusi ennast heast küljest näidata. Noored arenevad kiiresti ja Nõmmel on meeletult potentsiaali. Tasub silm peal hoida. Seda arvab ka Palatu: "Nõmm on teinud juba suure sammu, aga ta võib teha veel suurema sammu edasi. Ta on ikkagi A-koondise perspektiiviga mängija."

Suurim küsimärk - Lühike pink

Paberil näeb Vapruse põhikoosseis konkurentsivõimeline välja, aga pingilt lisajõudu napib. Pingil on ikkagi palju noori või siis mängijaid, kes ei ole veel Premium liiga tasemel korralikku karastust saanud. Kui peaksid tulema veel mängukeelud-vigastused, siis võib õhuke pink Vaprusele saatuslikuks saada. Ülioline oleks meeskonda veel sügavamaks saada.

"Selge see, et vigastused-kaardid ja muud asjad on reaalsus. Ma usun, et vangerdusteks on ruumi, aga ka nooremad peavad hakkama natuke kaela kandma," lausus Prins, lubades, et nooremad saavad kindlasti mänguaega. 2005. aastal sündinud EJL-i stipendiaadid Kristofer Põldme ja Markus Miiter on näiteks täieõiguslikud esindusmeeskonna mängijad, kellega arvestatakse.

Pärnu JK Vaprus
Peatreener: Igor Prins
Abitreener: Henri Rüütli
Väravavahtide treener: Priit Pikker
Füsioterapeudid: Diana Oiukas, Andra Muhu
Kapten: Magnus Villota
EJL-i stipendiaadid: Markus Miiter, Ott Nõmm, Kristofer Põldme, Ranet Ristikivi, Virgo Vallik
Eelarve: 950 000 kuni 1 miljon eurot (kogu klubi)
Duubelvõistkond: Pärnu JK Vaprus U21 (II liiga lõuna/lääne tsoon)
Koduväljak: Pärnu Rannastaadion / Pärnu Rehepapi kunstmuruväljak
Meeskonna värvid: kollane ja must
Kodulehtvaprus.ee
Esimene mäng: 5. märtsil kell 16.00 vs. Tallinna FCI Levadia (Sportland Arenal)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 11. märtsil kell 19.30 vs. Nõmme Kalju FC (Pärnu Rehepapi kunstmuruväljakul)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Ott Nõmm, Hendrik Vainu.
Kaitsjad: Kevin Aloe, Uku Kõrre, Martin Käos, Ranet Ristikivi, Raimond Tiidermann, Magnus Villota.
Poolkaitsjad: Sander Kapper, Kristjan Kask, Robin Limberg, Reimo Madissoo, Reno Mark, Kristofer Põldme, Joonas Sild, Enrico Veensalu, Mathias Villota.
Ründajad: Kevin Kauber, Markus Miiter, Ronaldo Tiismaa, Virgo Vallik.

Eeldatav algkoosseis:

Paernu Vaprus - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Kevin Aloe (vasakkaitsja, Transist) liitus klubiga.
Sander Kapper (poolkaitsja, Tammekast) liitus klubiga.
Martin Käos (paremkaitsja, Transist) liitus klubiga.
Reimo Madissoo
 (poolkaitsja, PJK-st) liitus klubiga.
Joonas Sild 
(poolkaitsja, PJK-st) liitus klubiga.

Välja:

Siim Aer (kaitsja) laen Paidest lõppes.
Martin Kase
 (kaitsja) lõpetas karjääri.
Andreas Kiivit (ründaja) laen Flora U21-st lõppes.
Kevin Metso (kaitsja) laen Paidest lõppes.
Sander Sinilaid (poolkaitsja) lahkus klubist.
Taaniel Usta (ründaja) lahkus klubist.
Igor Ustritski (ründaja) laen Florast lõppes.

Hooajaeelsed mängud:

14.01. Harju JK Laagri (PL) - Pärnu JK Vaprus 2:1 (Veensalu)
20.01. Pärnu JK Vaprus - JK Tallinna Kalev (PL) 0:2
28.01. Pärnu JK Vaprus - Tallinna JK Legion (EL) 1:2 (Kask)
03.02. Tartu JK Tammeka (PL) - Pärnu JK Vaprus 1:0
11.02. FC Nõmme United (EL) - Pärnu JK Vaprus 1:2 (Põldme, Tääker)
18.02. Riia FK Metta U21 (LAT2) - Pärnu JK Vaprus 1:3 (Tiismaa, Limberg, Kask)

PL - Premium liiga; EL - Esiliiga; LAT2 - Läti kõrgliigaklubi duubelvõistkond.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Lamemaalane   •  
(46.131.44.***)
Huvitav on lugeda kuidas oma meeskonna potensiaali hinnatakse nii kõrgelt, et lausa 8 kuni 6 koht ja komplekteerimisel nähakse suurt puudust keskväljale
, mis on tõsi aga rõhku peaks panema ka ründetugevusele Tiismaa oli taliturniiril täiesti alavormis, lihtsalt tiksus seal ees, Veensalu peab veel arenema, et Premmi mängida, Kauber on aeglane ja kontrates ohtu ei kujuta kellegile ehk Kapper terve suudaks midagi teha. Kuigi kaitses Villota on tubli aga teeb palju prohmakaid ja kokkuvõttes on ebastabiilne, korvab, et motiveerib meeskonda. Mark keskväljal ja Kask ei ole üldse nii nõrgad ja on arenenud kõvasti, Mark võidab palju kahevõitlusi ja tal tasub silma peal hoida, lisaks Kõrre mängis hästi keskväljal ja leidis käike ette kui oli sunnitud seal eelmine hooaeg mängima. Varumeestega on kehvasti, enamus veel teise liiga tase, seega ei näe kuidagi, et 8 koht reaalne oleks. Lisaks Villota räägib kui raske oli trenni teha eelmine hooaeg, sest pidi 2 korda vahest tegema ja see oli liiast, see näitab hästi, et amatööridele ei saa tänapäevaseid trenne üleöö teha, vaimselt ega füüsiliselt ei vea välja. Mujal noored juba akadeemiates teevad mitmeid kordi päevas, jõusaalid hommikuti jne, meile aga meeldivad vanakooli trennid üks kord päevas Aga äkki plaanid täituvad ja tõesti suudate omal jõul püsima jääda, see teeks jalgpallile ainult head kui välastpoolt Tallinna ka kedagi on.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
SOCCERNET BUDAPESTIS
Nelja aastaga suurte poiste mängu roninud Ungari annab aimu, mis ambitsioonikat Eestit ees ootab
SN Budapestis | Messi viieka järel alanud Eesti koondise pikal kaotuseta seerial on küljes tähenduslik tärnike
U19 ELIITRING
Sakuga liitunud Bannikova: otsustasin klubi vahetada enda arendamise eesmärgil
SOCCERNET BUDAPESTIS
SN Budapestis | Karol Metsa segab väike häda, millega peatreener Häberli riskida ei soovi
SPURSI MEHE TEGEMISTEST
Tervenedes uue positsiooni ära õppinud Paskotši: mida treener tahab, seda teen! Ei hakka ju vastu rääkima!
RÜNDAJATE ELU
Videokohtunik | Sentimeetrite mäng ja selge viga: VAR ulatas kolm korda tugeva abikäe
HÄÄLED TASKUST
KOONDISLASTE KÄEKÄIK
ALBIONI INTRIIGID
Udune Albion | Nügi ja sõimle, kui teisiti ei oska, aga ilma ambitsioonita pole midagi peale hakata
PREMIUM LIIGA
Siim Pulst | Enamik Premium liiga märtsikuiseid mänge peetakse ebanormaalsetes oludes
KEERULISED PÄEVAD KATALOONIAS
Kius ja kättemaks või laristamine ja korruptsioon? Barcelona sumpab ühest mülkast teise
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
3
3
0
0
11:0
9
2.
Tallinna FCI Levadia
3
2
1
0
5:0
7
3.
Nõmme Kalju FC
3
1
2
0
3:2
5
4.
Pärnu JK Vaprus
3
1
2
0
3:2
5
5.
FC Kuressaare
3
1
1
1
3:3
4
6.
JK Tallinna Kalev
3
1
1
1
2:2
4
7.
Paide Linnameeskond
3
1
1
1
2:2
4
8.
Tartu JK Tammeka
2
0
1
1
0:3
1
9.
Harju JK Laagri
4
0
1
3
2:9
1
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
1:9
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas Eesti lööb Ungari vastu värava?
61%
39%
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
HOOAJA EELVAATED


Eesti liigahooaja algus läheneb! Loe klubide hooaja eelvaateid:

Premium liiga:

Esiliiga:

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
9
Tallinna FCI Levadia
7
Nõmme Kalju FC
5
Pärnu JK Vaprus
5
FC Kuressaare
4
JK Tallinna Kalev
4
Paide Linnameeskond
4
Tartu JK Tammeka
1
Harju JK Laagri
1
JK Narva Trans
0
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!