Pilk peale: aset leiab mulluse EM-finaali kordusmadin, kuid tõestamiskohti leidub teistelgi (0)

Kaader mulluse EM-i finaalmängust. Gianluigi Donnarumma lahkus platsilt karika ja turniiri parima mängija auhinnaga, Raheem Sterling jäi aga tühjade pihkudega. Kuidas läheb nüüd? Foto: Scanpix / imago images / Focus Images

Ehkki Eesti koondis on käesoleva koondiseakna Rahvuste liiga madinad juba ära pidanud, ei ole punktimängud kõigi jaoks veel kaugeltki lõppenud. Käesoleva nädala lõpul leiab Euroopa vutiväljakutel aset nii mõnigi maiuspalamadin.

Soccernet.ee välismaa jalgpalli nädalarubriik "Pilk peale" annab igal reedel soovitusi, milliseid mänge nädalavahetusel mitte maha magada.

• Reedel, 10. juunil kell 21.45 Taani - Horvaatia

Taani ja Horvaatia viimatine omavaheline kohtumine on märksa positiivsema nurga alt meeles seekordsel külalismeeskonnal. Mälestusväärne madin leidis aset 2018. aasta MM-finaalturniiri kaheksandikfinaalis, võitjatena lahkusid areenilt horvaadid.

Taani asus toona juba esimesel minutil Mathias Jörgenseni väravast juhtima, kuid Mario Mandžukic tasandas vaid kolm minutit hiljem skoori viigiliseks. Normaalajal rohkem võrku ei sahistatud ning ehkki mängu 116. minutil (!) jättis Horvaatia kapten, samal aastal maailma parimaks jalgpalluriks valitud Luka Modric realiseerimata 11 meetri karistuslöögi, sammus tema meeskond penaltiseeria järel ikkagi veerandfinaali.

Horvaatia jõudis toona riigi ajaloos esmakordselt MM-turniiril välja finaalini, kus tuli lõpuks siiski Prantsusmaa paremust tunnistada. Taanlaste positiivsed suurturniiri-mälestused on aga märksa värskemad - mullu suvel pandi nende EM-i muinasjutt seisma alles poolfinaalis, kui Inglismaa lisaajal määratud vastuolulise penalti abil finaali sammus.

Senine koondisepaus ei ole Horvaatiale suurt rõõmu pakkunud: üllatuspommi lõhanud Austria tegi neile tuule alla seisuga 3:0, Prantsusmaa vastu ei suudetud aga enamat 1:1 viigist. Taani on see-eest nautinud vaid võite: nii Prantsusmaa kui Austria üle võeti võidud skooriga 2:1.

Taani hoiab alagrupis kahe võiduga mõistagi liidrikohta, Horvaatia on tänu nadile väravate vahele viimane, ehkki punkte on neil Prantsusmaaga võrdselt.

• Laupäeval, 12. juunil kell 21.45 Inglismaa - Itaalia

Mulluse EM-finaali kordusetendus. Mõlemad said aasta eest maha ülimalt mälestusväärse suurturniiriga, kuid võidutrofeega lahkusid toona Wembleylt ikkagi itaallased, kes 1:1 lõppenud normaalaja järel finaalis penaltitega oma paremuse ikkagi maksma panid.

Eeloleva kohtumise eel võib vähemalt paberite järgi favoriidiks pidada kodumeeskonda, kuid see ei tähenda kaugeltki, et säärane pilt ka platsil lahti peaks rulluma. Ehkki Itaalia on seni kasutanud Rahvuste liigat eelkõige noorema generatsiooni katsetamiseks ning mõelnud helgele tulevikule, on tulemused olnud märksa paremad kui väljakule jooksnud nimedelt oodata võinuks.

Itaalia saatis pärast 1. juunil kaotatud Finalissima't koju Federico Bernardeschi, Emersoni, Lorenzo Insigne, Jorginho ja Marco Verratti, vigastustega on kimpus olnud Ciro Immobile, Federico Chiesa ja Domenico Berardi. Seniste tulemuste põhjal ei pea Azzurri aga põhimängijate puudumise üle eriti pead murdma: Saksamaa selgelt põhirivistuselt võideldi välja 1:1 viik ning Ungari alistati skooriga 2:1.

Inglismaal on selja taga mängud täpselt samade vastastega ning nemadki jagasid Saksamaaga punktid vennalikult, lüües kumbki ühe värava. Ungari pani koduse Puskas Arena aga rõkkama, kui Dominik Szoboszlai penalti teisel poolajal punktid madjarite kukrusse röövis.

• Pühapäeval, 12. juunil kell 19.00 Šveits - Portugal

Mäng, millele koondised tulevad vastu totaalselt erineva vormi pealt. Kodumeeskond Šveits paikneb alagrupis nulli punktiga viimasel kohal, Portugal on aga kolmest mängust kogunud seitse punkti ning hoiab enda valduses tipmist tabelirida.

Alles nädala eest pidasid Portugal ja Šveits maha alagrupi esimese omavahelise kohtumise. Kodumeeskond ei jätnud Lissabonis külalistele variantigi: Cristiano Ronaldo lõi kaks väravat, William Carvalho ja Joao Cancelo lisasid ühe. Seejuures oli Ronaldo väga lähedal ka kübaratrikile, kuid tema teise poolaja alguses löödud tabamus kuulus videokohtuniku poolt fikseeritud suluseisu tõttu ikkagi tühistamisele.

Vaata Rahvuste liiga põnevuskohtumisi tasuta Viaplayst! Lisaks saad kaasa elada 13. juuni Eesti koondise sõprusmängule Albaania vastu!