Premium liiga parimad ründajad ja väravavahid 2019 (1)

Premium liiga parim väravakütt Erik Sorga (paremal) survestamas suurimat nullimängude tegijat Mait Toomi. Foto: Oliver Tsupsman

Jätkame Soccernet.ee Premium liiga hooaja kokkuvõtetega ning viskame pilgu peale aasta parimatele ründajatele ja väravavahtidele.

Jätkame seitsmendat aastat mängijate valimist proportsionaalses süsteemis: kui nii kaitsjaid kui ka poolkaitsjaid tõime välja tosin, siis ründajaid on ära märgitud kaheksa ning väravavahte neli. Seega igas liinis on valik piisavalt piiratud ja samas lai.

Ründajate valik on seekord väga nooruslik - kaheksast parimast ründajast kuus on 22-aastased või nooremad, üks on 24-aastane ning vaid üks on vanem mängija. Nelja parima väravavahi hulgas on aga näiteks 39-aastane puurilukk.

REKLAAM

NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 10. novembril ja suletakse täpselt kaks nädalat hiljem, 24. novembril.

Premium liiga parimad ründajad 2019 (tähestikulises järjekorras):

Foto: Brit Maria Tael

Alassana Jatta
Klubi: Paide Linnameeskond
Vanus: 20
Senine hooaeg
17 mängu (14 põhis); 13  (0 pen.); 3 väravasöötu; .

Alassana Jatta lõi Premium liiga ukse pauguga lahti, skoorides juba hooaja avamängu 38. minutil. Esimeses voorus löödud värav pani vastased Gambia ründajat austama ja kartma. Hea algus oli Paide Linnameeskonna jaoks emotsionaalselt tähtis ja avaldas mõju edasisele hooajale.

Jatta lõi kokkuvõttes keskmiselt 0,91 väravat 90 mänguminuti kohta ning teenis suvel Paidele raha, siirdudes Taani klubisse Viborg. Taani esiliigas on ta oma kvaliteedi tõestamist jätkanud, sest seal on tal kirjas viis tabamust.

Jatta on füüsiliselt tugev ja kiire ning mängib hästi mõlema jalaga. Pärast tema lahkumist pole Paide teda vääriliselt asendada suutnud.

Foto: Liisi Troska

Max Mata
Klubi: Nõmme Kalju
Vanus: 19
Senine hooaeg
13 mängu (10 põhis); 9  (0 pen.); 3 väravasöötu; .

Suvel Nõmme Kaljuga liitunud Max Mata polnud varem Eestist mitte midagi kuulnud. Sellest hoolimata ei vajanud 19-aastane Uus-Meremaa noortekoondislane Premium liigaga kohanemiseks aega - ta tegi juba oma esimeses põhikoosseisumängus kübaratriki.

Kalju vajas pärast Hector Nunezi kahvatuid esitusi ning Liliu lahkumist rünnakule mängijat, kes korralikult väravaid lööma hakkaks. Sellise mängija nõmmekad leidsidki - Matat võib pidada Kalju hooaja parimaks välismaa täienduseks.

Matal on väga hea kohavalik ja väravavaist. Ta suudab skoorida nii jalaga kui ka peaga. On fakt, et temaga pole Kalju kaotanud ainsatki liigamängu.

Foto: Liisi Troska

Eric McWoods
Klubi: Narva Trans
Vanus: 24
Senine hooaeg
30 mängu (29 põhis); 13  (2 pen.); 5 väravasöötu; 4 .

"Umbes 60. minuti paiku küsis kohtunik Miko Pupart ka minu käest: kuule, kes see poiss teil on, jube kiiresti jookseb - ma pole nii kiiret mängijat varem Premium liigas näinudki!" Nii rääkis Narva Transi poolkaitsja Joseph Saliste pärast teise vooru kohtumist oma tiimikaaslase Eric McWoodsi kohta.

Talvel Transiga oma elu esimese profilepingu sõlminud McWoods on hooaja jooksul kõvasti arenenud. Kui algul võis temast jääda mulje nagu kiirest palliga kergejõustiklasest, siis nüüd paistab ta olevat igati täisväärtuslik jalgpallur. Ka äärelt tipuründesse kolimine on talle sobinud ja hästi mõjunud.

McWoods jagab Premium liiga väravaküttide edetabelis teist kohta. Väärib märkimist, et 12 väravat (13-st) on ameeriklane löönud viimase 17 mängu jooksul.

Foto: Brit Maria Tael

Sten Reinkort
Klubi: Tartu Tammeka
Vanus: 21
Senine hooaeg:
35 mängu (24 põhis); 9  (0 pen.); 7 väravasöötu; .

Sten Reinkort on teeninud mänguaega igas voorus ning ta on Tartu Tammeka parim väravakütt. Muuhulgas lõi ta võõrsil 1:1 viigivärava Tallinna Levadiale ning sahistas 3:2 võidumängus Paide Linnameeskonna vastu.

14 vooru järel oli Tammeka liigatabeli põhjas. Just sel raskel hetkel kerkis Reinkort esile ning aitas tartlastel oma väravate ja resultatiivsete söötudega ülesmäge liikuda.

Reinkortil on oma pikkuse kohta väga hea tehnika. Ta katab hästi kehaga palli ja on vastaste jaoks ebamugav tüüp. Ka platsinägemine on tal tänavu tasapisi paremaks läinud.

Foto: Liisi Troska

Kaimar Saag
Klubi: Viljandi Tulevik
Vanus: 31
Senine hooaeg
33 mängu (32 põhis); 13  (2 pen.); 4 väravasöötu; .

Viljandi Tuleviku ründaja Kaimar Saag jagab väravaküttide edetabelis 13 tabamusega teist kohta. See on märkimisväärne saavutus, sest liigatabeli alumise neliku meeskondadest on paremuselt järgmisel skooritegijal vaid seitse väravat.

Saag on sahistanud kõikide esinelikus paiknevate meeskondade võrku, kusjuures tema latipõrkega kauglöök Tallinna Flora vastu valiti ülekaalukalt (68,7% häältest; teine koht sai 9,9%) kuu parimaks Premium liiga väravaks. Tuleviku kaptenipaela kandev Saag mängib vajadusel erinevatel positsioonidel ning annab oma suure töövõime ja töökusega kaaslastele väärt eeskuju.

Kui Saag mängiks Tallinna Levadias või Nõmme Kaljus, poleks meistritiitli võitja ilmselt nii vara selgunud.

Foto: Liisi Troska

Vlasi Sinjavski
Klubi: Tallinna Flora
Vanus: 22
Senine hooaeg
35 mängu (28 põhis);  (0 pen.); 7 väravasöötu; .

Vlasi Sinjavskit võib pidada Premium liiga hooaja avaringi parimaks mängijaks. Tema ebastandardne tribling sundis vastaseid otsima tema äärele erilahendusi, sest oht oli seal niivõrd suur.

Sinjavski on pääsenud platsile igas voorus. Tema head esitused Premium liigas andsid talle juunikuus koondisedebüüdi, kui ta tegi EM-valikmängus Põhja-Iirimaa vastu kaasa kõik 90 minutit.

Sinjavski on löönud tänavu värava teiste seas Tallinna Levadiale ja oma endisele koduklubile Nõmme Kaljule.

Foto: Brit Maria Tael

Erik Sorga
Klubi: Tallinna Flora
Vanus: 20
Senine hooaeg
33 mängu (26 põhis); 29  (6 pen.); 4 väravasöötu; .

Erik Sorgal ei paista Premium liigas olevat mitte ühtegi nõrkust. Kõige tugevamaks küljeks võib pidada tema nahaalsust.

Sorga on ainsana löönud üle ühe värava 90 minuti kohta ning teinud ainsana üle ühe kübaratriki. Väravaküttide edetabeli liidrina edestab ta järgmiseid rohkem kui kahekordselt. Head esitused Premium liigas andsid talle tänavu neli esimest koondisemängu ja ta skooris ka EM-valikkohtumises Valgevene vastu.

Kõikide teiste Eesti liiga esineliku meeskondade võrku toimetas Sorga vähemalt kaks palli. On igati sümboolne, et just tema teenis ja realiseeris penalti, mis kindlustas Florale meistritiitli.

Foto: Liisi Troska

Yann Michael Yao
Klubi: Paide Linnameeskond
Vanus: 22
Senine hooaeg:
28 mängu (26 põhis); 9  (0 pen.); 12 väravasöötu; .

Paide Linnameeskonna ääreründaja Yann Michael Yao omab Premium liigas parimat InStati indeksit ning on väravasöötude edetabelis teisel kohal.

Yao on Paide rünnakute vedur, ta on kiire ja väga osav. Tema kavalad söödud ja teravad tsenderdused loovad tiimikaaslastele hulganisti väravavõimalusi.

Sel aastal parandas Yao oluliselt oma sihikut ja muutus märgatavalt resultatiivsemaks. Just tema võib olla järgmine, kelle ülemineku pealt Paide raha teenib.

Napilt jäid valikust välja: Rauno Alliku, Nikita Andrejev.

Parimad väravakütid:

29 Erik Sorga (Flora)
13 Alassana Jatta (Paide), Eric McWoods (Trans) ja Kaimar Saag (Tulevik)
12 Nikita Andrejev (Levadia)
11 Joao Morelli (Levadia), Herol Riiberg (Flora), Mark Oliver Roosnupp (Levadia) ja Konstantin Vassiljev (Flora)
10 Jevgeni Budnik (Levadia)

Väravad 90 mänguminuti kohta (arvestatud mängijaid, kes löönud vähemalt 5 väravat):

1,11 Erik Sorga (Flora)
0,95 Jasper Uwaegbulam (Maardu)
0,91 Alassana Jatta (Paide)
0,87 Jevgeni Budnik (Levadia)
0,84 Max Mata (Kalju)
0,71 Herol Riiberg (Flora)
0,64 Aleksandr Volkov (Kalju)
0,64 Mark Oliver Roosnupp (Levadia)
0,50 Liliu (Kalju)
0,49 Ander Ott Valge (Paide)

Kübaratrikid:

2 Erik Sorga (Flora)
1 Kotaro Amemiya (Maardu), Indrek Ilves (Tulevik), Alassana Jatta (Paide), Liliu (Kalju), Max Mata (Kalju), Eric McWoods (Trans), Joao Morelli (Levadia), Mark Oliver Roosnupp (Levadia), Aleksandr Zakarljuka (Trans), Jasper Uwaegbulam (Maardu) ja Patrick Genro Veelma (Tammeka)

Eelmiste aastate meistriliiga parimad ründajad:

2018: 1. Liliu, 2. Tristan Koskor, 3. Roman Debelko
2017: 1. Rauno Sappinen, 2. Rimo Hunt, 3. Liliu
20161. Vjatšeslav Zahovaiko, 2. Jevgeni Kabajev, 3. Rauno Sappinen
20151. Ingemar Teever, 2. Ats Purje, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
20141. Jevgeni Kabajev, 2. Igor Subbotin, 3. Manucho
20131. Rimo Hunt, 2. Vladimir Voskoboinikov, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
20121. Tarmo Neemelo, 2. Zakaria Beglarišvili, 3. Vladislav Ivanov
20111. Aleksandrs Cekulajevs, 2. Albert Prosa, 3. Tarmo Neemelo
20101. Sander Post, 2. Jüri Jevdokimov, 3. Rauno Alliku
20091. Vitali Gussev, 2. Nikita Andrejev, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
20081. Ingemar Teever, 2. Tarmo Kink, 3. Sander Post
20071. Indrek Zelinski, 2. Tarmo Kink, 3. Dmitri Lipartov
20061. Nikita Andrejev, 2. Maksim Gruznov, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Ingemar Teever

Premium liiga parimad väravavahid 2019 (tähestikulises järjekorras):

Foto: Oliver Tsupsman

Matvei Igonen
Klubi: Tallinna Flora
Vanus: 23
Senine hooaeg
15 mängu (15 põhis);  (2 pen.); . Tõrjeprotsent 82.

Suvel Tallinna Floraga liitunud Matvei Igonen suutis kohe pingile lükata Richard Alandi, kes oli teinud igati hea hooaja. Mängupraktika puudumine (Norra kõrgliigas täitis Igonen varumehe rolli) ei paistnud absoluutselt välja.

Igonen on Premium liiga parima tõrjeprotsendiga puurivaht. Ka tema 0,53 sisselastud väravat 90 minuti kohta on liiga parim näitaja.

Igonen teeb väga häid reaktsioonitõrjeid. Ta on kiire ja täpne mängu käega avamises, mis võimaldab Floral kiiresti rünnakule minna. Raske on unustada tema kaunist petet kanna tagant, mille ta tegi 1:1 viigimängus Nõmme Kalju vastu enda otsajoone juures surve all olles.

Foto: Allan Mehik

Pavel Londak
Klubi: Nõmme Kalju
Vanus: 39
Senine hooaeg:
19 mängu (19 põhis); 14  (1 pen.); . Tõrjeprotsent 79.

Pavel Londak taastas Nõmme Kalju postide vahel kindluse, mille Vitali Teleš oli vahepeal kaotanud.

Londak domineerib totaalselt õhuruumi oma viiekastis. Ta on suurepärane kõrgete pallide noppija ning ta suudab kõrgest vanusest hoolimata pantrihüppeid teha.

Eriti särav oli Londak 2:1 võidumängus Tallinna Levadia vastu. "Tegime väga palju pealelööke, aga Londak mängis nagu maailma parim väravavaht," tunnustas Levadia peatreener Aleksandar Rogic.

Foto: Brit Maria Tael

Marko Meerits
Klubi: Narva Trans
Vanus: 27
Senine hooaeg:
29 mängu (29 põhis); 36  (pen.); . Tõrjeprotsent 69.

Kuigi Marko Meerits kaitseb Narva Transi väravat esimest hooaega, tõusis ta venekeelse meeskonna kapteniks.

Meeritsa olulisust Transi jaoks näitab ka see, et kui ta on lubanud endale lüüa 1,24 väravat mängu kohta, siis narvalaste teisel puurivahil Aleksei Matrossovil on sama näitaja 2,17.

Meeritsal on Premium liiga pikimad väljalöögid ja ta valdab hästi libero-tüüpi mängustiili. Kui Trans mängis ülikõrge kaitseliiniga ja vastaste ründaja sai liini taha läbisöödu, oli väravavaht 30 meetri kaugusel puurist alati pallil vastas.

Foto: Liisi Troska

Mait Toom
Klubi: Paide Linnameeskond
Vanus: 29
Senine hooaeg:
35 mängu (35 põhis); 29  (pen.); . Tõrjeprotsent 78.

Paide Linnameeskonna puurilukk Mait Toom on Premium liigas ainuke mängija, kes on teinud kaasa maksimaalsed 3150 minutit. Nullimänge on tal selgelt kõige rohkem.

Kui varem oli väravavaht Paide meeskonna nõrk koht, siis Toom on teinud väga säravaid esitusi ja päästmisi.

Toom on oluline lüli Paide mängu ülesehitamisel. Ta juhendab hästi kaitseliini ning oskab õigel hetkel tempot maha võtta või juurde panna. Tema meistermeeskonnas mängimise kogemust on tunda.

Napilt jäid valikust välja: Richard Aland, Sergei Lepmets.

Nullimängud:

17 Mait Toom (Paide)
12 Sergei Lepmets (Levadia)
10 Karl Johan Pechter (Tammeka)
9 Richard Aland (Flora)
8 Matvei Igonen (Flora) ja Pavel Londak (Kalju)
7 Marko Meerits (Trans) ja Vitali Teleš (Kalju)
4 Magnus Karofeld (Kuressaare) ja Karl Andre Vallner (Kalev)

Sisselastud väravad 90 mänguminuti kohta (arvestatud väravavahte, kes mänginud vähemalt 900 minutit):

0,53 Matvei Igonen (Flora)
0,75 Pavel Londak (Kalju)
0,76 Richard Aland (Flora)
0,83 Mait Toom (Paide)
0,84 Sergei Lepmets (Levadia)
1,04 Vitali Teleš (Kalju)
1,24 Marko Meerits (Trans)
1,73 Karl Johan Pechter (Tammeka)
1,73 Ingmar Krister Paplavskis (Flora/Tulevik)
2,06 Karl-Romet Nõmm (Tulevik)

Eelmiste aastate meistriliiga parimad väravavahid:

2018: 1. Sergei Lepmets, 2. Karl Johan Pechter, 3. Pavel Londak
2017: 1. Mait Toom, 2. Sergei Lepmets, 3. Karl-Romet Nõmm
20161. Matvei Igonen, 2. Sergei Lepmets, 3. Vitali Teleš
20151. Mait Toom, 2. Sergei Pareiko, 3. Kristjan Tamme
20141. Roman Smiško, 2. Matvei Igonen, 3. Mihhail Lavrentjev
20131. Roman Smiško, 2. Vitali Teleš, 3. Matvei Igonen
20121. Vitali Teleš, 2. Roman Smiško, 3.-4. Michael Patrick Kaltenhauser, 3.-4. Stanislav Pedõk
20111. Marko Meerits, 2. Kert Kütt, 3. Martin Kaalma
20101. Mait Toom, 2. Sergei Lepmets, 3. Martin Kaalma
20091. Martin Kaalma, 2. Mihkel Aksalu, 3. Moritz Stehling
20081. Mihkel Aksalu, 2. Martin Kaalma, 3. Rene Kaas
20071. Mihkel Aksalu, 2. Artur Kotenko, 3. Kert Kütt
20061. Artur Kotenko, 2. Martin Kaalma, 3. Pavel Londak
2005: 1. Artur Kotenko, 2. Sergei Ussoltsev, 3. Pavel Londak

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Tammetõru   •  
(146.255.180.***)
Pechter?

Sisene
MÄNGUPÄEV
LIVE: Eesti klaarib San Marinoga kaheksa aasta tagust võlga  (Eesti 2:0!!!)
TASKUHÄÄLINGU JUTUD
PIIRI TAGA TOIMUB
FLORA KINDLUSTAS TIITLI
ITAALIA ELU
Tunjov: minu mängud Serie A-s olid avanss ja minevik. Praegu käib töö tuleviku nimel
JUTUD KOONDISLASTEGA
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
29
26
3
0
77:15
81
2.
Tallinna FCI Levadia
29
21
5
3
65:17
68
3.
Nõmme Kalju FC
29
16
7
6
54:25
55
4.
Paide Linnameeskond
29
16
6
7
74:29
54
5.
FC Kuressaare
29
12
7
10
37:38
43
6.
JK Narva Trans
29
9
5
15
38:50
32
7.
Tartu JK Tammeka
29
7
6
16
28:52
27
8.
JK Tallinna Kalev
29
7
3
19
35:84
24
9.
Tallinna JK Legion
29
4
6
19
26:70
14
10.
Pärnu JK Vaprus
29
2
2
25
27:81
8
Kuidas läheb Eesti koondisel San Marino vastu?
86%
8%
6%
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • L 14.30 Kalev - Vaprus (Premium liiga)
  • L 17.00 Kuresaare - Tammeka (Premium liiga)
  • L 19.30 Flora - Legion (Premium liiga)
  • P 12.00 Saku - Kalev (naiste Meistriliiga)
  • P 14.30 Paide - Trans (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
81
Tallinna FCI Levadia
68
Nõmme Kalju FC
55
Paide Linnameeskond
54
FC Kuressaare
43
JK Narva Trans
32
Tartu JK Tammeka
27
JK Tallinna Kalev
24
Tallinna JK Legion
14
Pärnu JK Vaprus
8