Premium liiga parimad kaitsjad 2019 (1)

"Tiitlikaitsja" Maximiliano Ugge kolis tagasi kodumaale, ent mahtus ikkagi valikusse. Kas keegi võtab koha üle? Foto: Liisi Troska

Soccernet.ee hooaja kokkuvõtted on jõudnud positsioonipõhiste valikuteni. Seekord võtame luubi alla tänavuse hooaja parimad kaitsjad.

Mis oleks jalgpall ilma kaitsjateta? Kõik algab vundamendist ja selle peavad igale meeskonnale ehitama just kaitsemängijad. Premium liiga kaitsjate seast on igal aastal esile kerkinud mehi, kes lisaks tagala turvamisele teevad väärt tööd ka rünnakul, olgu siis tegu penaltipunktilt teele saadetud täpsete löökidega või otse mängust sündinud väravatega.

Tänavu pääses meie valikusse mitu meest, kes on varem juba hooaja parima kaitsja krooni kandnud. Veel enam on neid, kes on mahtunud esikolmikusse. Seega võiks öelda, et vanus ja kogemused loevad. Ent on ka noori, kes selle hooajaga end pildile mänginud. Ning nagu üks näide tõestab, ei pea parimate valikusse mahtumiseks tingimata kuuluma tabeli tipus asuvasse meeskonda, vaid silma on võimalik jääda ka tabeli teises pooles.

NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 10. novembril ja suletakse täpselt kaks nädalat hiljem, 24. novembril.

REKLAAM

Premium liiga parimad kaitsjad 2019 (tähestikulises järjekorras):

Foto: Liisi Troska

Mikel Gurrutxaga
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg
30 mängu (30 põhis); 5  (0 penaltist); 1 väravasööt; .

Pürenee poolsaarel sündinud mehe kohta üle keskmise külma peaga Gurrutxaga tuli, nägi ja võitis ehk kerkis kiirelt Paide kaitseliini liidriks. Efektsete taklamiste ja väravajoonelt pallide päästmise asemel peitub Gurrutxaga talent heas kohavalikus ja võimsas peamängus, mis võimaldab oma karistusala rahulikult valitseda ja kaaslaseidki kindlamaks muuta.

Gurrutxagale jalgpallilise alghariduse andnud Eibar kuulub Hispaanias juba tükimat aega kõrgliigaklubide hulka, rahulikkust sai keskkaitsja aga õppida Soomes Oulus mängides. Nii ongi temas sulandunud külm ja kuum poolus. Hooaja teises pooles läks Gurrutxaga hoogu ka väravalööjana ning ehk oli just tema puudumine üks neist otsustavatest faktoritest, mis ei lubanud Paidel lõpuks ikkagi medalimängu sekkuda?

Vahel lööb baski temperament siiski ka välja ning niisugustel juhtudel on Gurrutxaga kärmelt ja häälekalt kohtunikega vaidlemas ning oma õigust nõudmas. Ent ka natuke kirge kulub tuimade eestlaste vahele alati ära.

Foto: Brit Maria Tael

Henri Järvelaid
Klubi: FC Flora
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg
25 mängu (24 põhis); 3  (1 penaltist); 3 väravasöötu; .

Isegi väga soenguteadlikus Floras oma blondi frisuuriga silma paistev äärekaitsja on pidanud sel hooajal rinda pistma mitme takistusega. Esiteks edutati ta mullu edukalt Tammekas veedetud laenuperioodi järel aste kõrgemale ehk Florasse. Järvelaid sai hakkama.

Seejärel tuli tal rinda pista klubisisese konkurendi Michael Lilanderiga, kes vasakkaitsja positsiooni vahepeal endale näppas. Järvelaid sai jälle hakkama, võttis koha tagasi ja mängis seal hooaja lõpuni, kostitades lisaks heale kaitsetööle vastaseid paari ilusa kauglöögiga. Endise ääreründajana armastab ta tihti rünnakule lülituda ning sobib sellega Flora mängustiili nagu valatult.

Ning kolmandaks tõi eurosari kaks tugevat vastast, kuid Järvelaid näitas noorusest hoolimata, et tema juba jalga ei värista. Frankfurdis võitis ta lõpuvile järel Eintrachti fännidele oma mänguvormi ulatades palju südameid, kuid tegelikult võib Järvelaid rohesärki lõppeva hooaja põhjal uhkusega enda omaks pidada.

Foto: Brit Maria Tael

Markus Jürgenson
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 32
Senine hooaeg
31mängu (30 põhis); 8  (8 penaltist); 1 väravasööt; .

Kevadel kulus Jürgensonil pisut aega, et püsivalt Levadia põhikoosseisu murda, ent kui ta seda aprillis tegi, polnud enam kaheti mõtlemist. Hooaja lõppedes on raske Levadia kaitseliini ilma stabiilse raudvarata ette kujutada. Pole ilmselt liialdus, kui öelda, et lõpuks oli ta meeskonna stabiilseim kaitsja.

Ehkki kõik tema kaheksa väravat sündisid penaltist, pole nendegi sisselöömine kerge töö. Meenutagem kas või hooaja lõpu kohtumist Kuressaarega, kus Jürgensoni kätes võis kolmandal üleminutil olla Levadia medalipositsioon. Pole liialdus seegi, kui anda talle kogu liiga stabiilseima penaltilööja tiitel.

Kui sõbrad kipuvad tasapisi karjäärile joont alla tõmbama, siis Jürgensoni kogemused ja külm pea lubavad tal veel päris mitu aastat Eesti tippmeeskonnas olulist rolli mängida. Noortele on ette seatud kõva latt - kes Kamsid, Jürgensonid ja Kruglovid üle mängib, võib ennast juba tegijaks lugeda.

Foto: Brit Maria Tael

Gert Kams
Klubi: FC Flora
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 34
Senine hooaeg
30 mängu (29 põhis); 3  (0 penaltist); 10 väravasöötu; .

Tipus olles lahkuda suudavad vaid tugevad. Kams pani viimases kodumängus oma pikale karjäärile väärilise punkti, ent parimate sekka pääsenuks ta ilma selletagi. Tema paremale jalale pole koduliigas jätkuvalt kellelgi midagi vastu panna, nagu kümme väravasöötu eredalt tõestavad.

Võtmesöötude andjana mahub Kams seejuures endiselt liigas esikümnesse ning on kaitsjatest paremuselt teine. On kõnekas, et loobumisteate järel kinnitas koondise peatreener Karel Voolaid otsekohe: sügisestes mängudes pole võimatu, et näeme Kamsi veel korra-paar sinisärgis platsil. Treenerid teavad, et Kams on enda lati ise kõrgele sättinud ja selle alt läbi jooksmine ei tule kõne alla.

Ent Kamsi peamised trumbid ei peitu statistikas, vaid selles, et tõsise töömehe musternäidisena teeb ta ka teised enda ümber paremaks ja professionaalsemaks. Kaptenina on ta kaaslastele olnud suhtumise osas alati nõudlik, kuid samaaegselt toetav eeskuju. 

Foto: Liisi Troska

Dmitri Kruglov
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 35
Senine hooaeg
30mängu (29põhis); 0 11 väravasöötu; .

Numbriliselt polnud Kruglovi aasta nii muljetavaldav nagu mullu, ent stabiilselt head taset näitas ta tänavugi. Korraks kasutati äärekaitsjat sel hooajal ka oma vanal positsioonil äärepoolkaitses, ent sealgi sai Kruglov kenasti hakkama - seda suuresti tänu oma vasakule jalale, mis on endiselt surmava täpsusega.

Aastad on küll Kruglovilt pisut kiirust röövinud, ent selle teeb ta tasa töövõimega. Eriti väärib märkimist asjaolu, et tema tsenderdused on endiselt täpsed - neist jõuab adressaadini laias laastus iga teine.

Sarnaselt Kamsile ja Jürgensonile on Kruglovi töössesuhtumine eeskujuks kõikidele noormängijatele. Kahju, et ühe põlvkonna aeg tippjalgpallis hakkab tasapisi läbi saama, kuid kindlasti on neil kuhjaga kogemusi, mida järglastele õpetada.

Foto: Liisi Troska

Märten Kuusk
Klubi: FC Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg
31 mängu (31 põhis); 4  (0 penaltist); 6 väravasöötu; .

Kas kogu liiga parim kaitsja? See ei pruugi olla sugugi liialdus. Kuusk on end kehtestanud mehena, kelle nime Flora peatreener Jürgen Henn esimeste seas ülesandmislehele kannab. 23-aastaselt pole kerge meisterklubis kaitseliini liidrite seas olla, kuid Kuusel tuleb see välja justkui loomulikult, pingutamata.

Moodsa keskkaitsjana tunneb Kuusk end palliga mugavalt, ent kuulub samas liiga tippude sekka ka õhuvõitlustes. See on tulu toonud kaugemalgi kui oma värava all, sest neli tabamust ja ennekõike kuus väravasöötu on keskkaitsja kohta rohkem kui viisakad näitajad.

Ainus, mis Kuusel lõppenud hooajal tegemata jäi, oli läbimurre Eesti koondise koosseisu. Nimetatud tõsiasi peaks andma talle järgmiseks hooajaks piisavalt motivatsiooni, et oma mängu veelgi paremaks lihvida ja lihtsalt nimekirja kuulumine mängimise vastu välja vahetada.

Foto: Liisi Troska

Karl Mööl
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Paremkaitsja / vasakkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg
33 mängu (33 põhis); 2  (0 penaltist); 9 väravasöötu; .

Veider on 27-aastast meest veteraniks nimetada, kuid staaži poolest on Mööl seda juba kindlasti. Paide teadis temaga lepingut sõlmides, mida nad tahavad, ning täpselt selle on nad ka saanud - tohutu töövõimega ja aktiivselt rünnakusse panustava äärekaitsja, kelle parimad mängija-aastad alles algavad.

Võtmesöötude tabelis on Mööl kogu liiga parim kaitsja, jäädes alla vaid mõnele keskväljal niite tõmbavale maestrole. See statistikakild näitab hästi, kui olulist rolli Mööl Paides mängib. Endise ründajana ei väsi ta kunagi rünnakuid toetamast, ent jõuab samas alati ka tagasi kaitsetöö eest hoolitsema.

Nõmme Kaljus pikalt "meeskonnamängija" rollis olnud Mööl sai eelmise aasta teises pooles Tallinna Kalevis proovida ka liidrirolli ja see passis talle kenasti. Sama hoiaku on ta suutnud säilitada Paides, kusjuures Möölgi on üks neist mängijatest, kes ei vaja enese autoriteedi kehtestamiseks väljakul kõvahäälseid sõnu, vaid mõjutab kaaslasi eeskujuga.

Foto: Oliver Tsupsman

Jevgeni Ossipov
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 33
Senine hooaeg
30mängu (30 põhis); 5  (0 penaltist); 1 väravasööt; 10 .

Ossipov on tõenäoliselt lõppeva hooaja üks vastuolulisemaid kujusid Eesti liigas. Tema jõulisuse ja robustsuse piiril kõikuv mängustiil ei meeldi paljudele ning hooajaga korjatud kümme kollast kaarti kinnitavad, et Levadia keskkaitsja vastastele ei halasta.

Teisalt - millal on võitjaid enne pehmest puust voolitud? Ossipov on õhuvõitlustes liiga suveräänne valitseja, võites koguni kolmveerandi õhus toimuvatest duellidest. See on rohkem kui muljetavaldav number, kusjuures Ossipovile endale ei kipu vastased naljalt vigu tegema. Nii mõnegi duelli on Ossipov võitnud puhtalt oma hoiakuga juba väljakule astumise hetkest.

Mitmes mõttes sirgjoonelise suhtumisega Levadiasse sobib Ossipov igatahes kui rusikas silmaauku. Lisaks võib talle anda mitteametliku lõimija tiitli, kuivõrd tihtipeale õpetab ta pealtvaatajatele valjuhäälselt ka neid venekeelseid sõnu, mida sõnaraamatutest ei leia.

Märten Pajunurm
Klubi: FC Kuressaare
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
33mängu (33põhis); 7  (4 penaltist); 0 väravasöötu; .

Harva, kui tabeli lõpu meeskondadest, kes võitlevad liigasse püsimajäämise, mitte tiitli eest, keegi nii selgelt esile tõuseb. Pajunurm suutis seda, sest ehkki Kuressaare koosseisus on erinevad treenerid proovinud sel hooajal väga palju erinevaid lahendusi, on Pajunurm olnud üks väheseid konstante.

Hea jalaga keskkaitsjana tõstis ta kõvasti kogu meeskonna keskmist taset - Floras omandatud algõpe paistab hästi välja. Ehkki mitu tabamust tuli penaltipunktilt, on Pajunurm kandnud terve hooaja jooksul väravalöömisega hädas olnud Kuressaare rünnakuraskust ja asub praegugi meeskonnasiseses väravaküttide tabelis esikohal.

Pajunurme juured viivad küll Saaremaale ja Kuressaares on ta varemgi mitu aastat mänginud, kuid nüüd naasis ta "mittesaarlasena" meeskonda ja sai saarlastelt ka kaptenipaela. See pole väike näitaja, ent Pajunurm on talle usaldatud liidrirolli terve hooaja jooksul ka selgelt õigustanud.

Foto: Brit Maria Tael

Henrik Pürg
Klubi: FC Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg
29 mängu (29 põhis); 6  (0 penaltist); 3 väravasöötu; .

Sarnaselt sama vanale keskkaitsepartnerile Märten Kuusele kerkis ka Pürg selle aastaga meeskonna põhitegijate hulka. Kaljust Florasse siirdumise asjaolud ja Nõmme fännide "soojad" tervitused oleksid mõne nõrgema mehe ehk murdnud, kuid Pürg ei lasknud end sellest suuremat häirida.

Ehkki ta kuulus juba Kaljus KTM-reegli tõttu sageli põhimeeste hulka, on Pürg järjekordne näide mängijast, kes pärast Florasse saabumist ja seal kohanemist on teinud tänu toetavale kasvuskeskkonnale ja väljateenitud usaldusele arengus selge sammu edasi. Kuusega täiendatakse teineteist sujuvalt ja kohati jääb Flora keskkaitsepaari vaadates mulje, nagu kaks 23-aastast meest oleks juba aastaid tipptasemel kõrvuti mänginud.

Vaid ühes jääb Pürg kamraadile veel kergelt alla - koondise piirimaile pole ta seni nii sageli küündinud. See tõsiasi saab olla vaid motivaator, et uuel hooajal mängutasemes veelgi juurde panna.

Foto: Liisi Troska

Muhammed Sanneh
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Paremkaitsja / vasakkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg
31 mängu (30 põhis); 0 1 väravasööt; .

Euroopa jalgpalli kogemuseta Sanneh tuli ja lõi Premium liiga ukse pärani lahti. Nii noore mängumehe kohta hämmastava enesekindlusega keeras ta voor vooru järel "lukku" kõik Eesti paremad ääreründajad. Sannehist naljalt mööda ei mängitud ja see trend püsis hooaja lõpuni.

Statistika jätab küll mõnevõrra üllatavalt mulje, nagu poleks Sanneh rünnakute ehitamisse suurt panustanud, ent eriti hooaja esimeses pooles oli tal kaasmaalase Alassana Jattaga suurepärane klapp. Sanneh tuli kenasti toime ka sellega, kui poole hooaja pealt Karl Mööliga positsioone vahetati ja gambialane siirdus mängima hoopis paremale äärele.

Tõsi, mööda ei saa vaadata sellest, et pärast vahepealset lühikest vigastuspausi paistis Sanneh pisut vähem silma kui hooaja esimeses pooles. Ometigi leidus talle kiiruse ja jõulisuse kombinatsioonis vähe vastaseid.

Maximiliano Ugge
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 28
Senine hooaeg
23 mängu (21 põhis); 6  (3 penaltist); 3 väravasöötu; .

Pole palju neid välismängijaid, kes on Eesti liigale suutnud nii sügava jälje jätnud. Mullu Soccernet.ee lugejate poolt liiga parimaks kaitsjaks valitud Ugge jätkas tänavu samas vaimus, olles Nõmme Kalju kaptenina selge meeskonna liider ka siis, kui hooaja alguses oli raskeid hetki.

Pisut rabedust paistis välja ka Ugge enda mängust, kui meenutada kas või mõnda penaltieksimust, aga hoolimata lõpuks keeruliseks kiskunud lepinguolukorrast säilitas ta mängutaseme ja professionaalsuse. Kodumaa kutsele Ugge suuresti perekondlikel põhjustel lõpuks siiski vastu panna ei suutnud ja ehkki Kalju suutis hooaja lõppfaasiks temast ilmajäämisega kenasti kohaneda, oli just Ugge-suurune auk kaitseliinis septembrikuistes mängudes üsna selgesti märgatav.

Keskkaitsja kohta üle keskmise hea tehnikaga mehena Kalju eest vajadusel ka keskpoolkaitses mänginud Ugge lõpetas oma Eesti-karjääri seejuures võrdlemisi harjumuspäratus rollis. Augusti lõpus sekkus ta kohtumises Floraga mängu viimastel minutitel ning võttis sisse ääreründaja rolli. Universaal missugune!

Napilt jäid valikust välja: Aleksandr Kulinitš (Kalju), Andri Markovitš (Kalju), Maksim Podholjuzin (Levadia), Mihhail Slaštšjov (Tammeka).

Eelmiste aastate meistriliiga parimad kaitsjad:

20181. Maximiliano Ugge, 2. Dmitri Kruglov, 3. Gert Kams
20171. Joonas Tamm, 2. Karl Mööl, 3. Igor Dudarev
2016
1. Ofosu Appiah, 2. Dmitri Kruglov, 3. Karl Mööl
2015
1. Gert Kams, 2. Enar Jääger, 3. Markus Jürgenson
2014
1. Karol Mets, 2. Artjom Artjunin, 3. Ken Kallaste
20131. Artjom Artjunin, 2. Ken Kallaste, 3. Alo Bärengrub
20121. Igor Morozov, 2. Alo Bärengrub, 3. Karol Mets
20111. Karl Palatu, 2. Alo Bärengrub, 3. Gert Kams
20101. Karl Palatu, 2. Gert Kams, 3. Igor Morozov
20091. Igor Morozov, 2. Aleksei Naumov, 3. Taijo Teniste
20081. Marek Lemsalu, 2. Alan Arruda, 3. Teet Allas
20071. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Deniss Malov
20061. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Timo Teniste
2005: 1. Tomas Rimas, 2. Sergei Hohlov-Simson, 3. Dmitri Kruglov 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

HABE   •  
(146.255.181.***)
Soccernet võiks ikka kontrollida, mida kokku kirjutatakse.
Pürgi all:
Kuusega täiendatakse teineteist sujuvalt ja kohati jääb Flora keskkaitsepaari vaadates mulje, nagu mehed oleksid juba aastaid koos mänginud.

Mis siis, et Kuusk ja Pürg ongi aastaid koos mänginud, algselt Kaljus, nüüd Floras. Ka noortekoondistes.

Sisene
MÄNGUPÄEV
LIVE: Eesti klaarib San Marinoga kaheksa aasta tagust võlga  (mäng käib!)
TASKUHÄÄLINGU JUTUD
PIIRI TAGA TOIMUB
FLORA KINDLUSTAS TIITLI
ITAALIA ELU
Tunjov: minu mängud Serie A-s olid avanss ja minevik. Praegu käib töö tuleviku nimel
JUTUD KOONDISLASTEGA
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
29
26
3
0
77:15
81
2.
Tallinna FCI Levadia
29
21
5
3
65:17
68
3.
Nõmme Kalju FC
29
16
7
6
54:25
55
4.
Paide Linnameeskond
29
16
6
7
74:29
54
5.
FC Kuressaare
29
12
7
10
37:38
43
6.
JK Narva Trans
29
9
5
15
38:50
32
7.
Tartu JK Tammeka
29
7
6
16
28:52
27
8.
JK Tallinna Kalev
29
7
3
19
35:84
24
9.
Tallinna JK Legion
29
4
6
19
26:70
14
10.
Pärnu JK Vaprus
29
2
2
25
27:81
8
Kuidas läheb Eesti koondisel San Marino vastu?
86%
8%
6%
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • L 14.30 Kalev - Vaprus (Premium liiga)
  • L 17.00 Kuresaare - Tammeka (Premium liiga)
  • L 19.30 Flora - Legion (Premium liiga)
  • P 12.00 Saku - Kalev (naiste Meistriliiga)
  • P 14.30 Paide - Trans (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
81
Tallinna FCI Levadia
68
Nõmme Kalju FC
55
Paide Linnameeskond
54
FC Kuressaare
43
JK Narva Trans
32
Tartu JK Tammeka
27
JK Tallinna Kalev
24
Tallinna JK Legion
14
Pärnu JK Vaprus
8