A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Hispaania jalgpallikogukond peaks praegu juubeldama naiskonna esmakordse MM-tiitli üle, aga nädalapäevad pärast finaali on tähelepanu keskmes hoopis näotumad teemad. Autasustamise ajal koondise poolkaitsjat Jenni Hermosot huultele suudelnud alaliidu president Luis Rubiales on langenud avalikkuse pahameele alla, aga keeldub ametist lahkumast. Alaliit on võtnud sihikule hoopis mängijad, keda ähvardatakse protestimise eest karmide karistustega. Lõpuks pidi sekkuma FIFA, kes määras Rubialesele esialgse tegutsemiskeelu.
46-aastane Rubiales esines alaliidu (RFEF) kokku kutsutud erakorralisel istungil omapoolse sõnavõtuga, kus andis ninanipsu kõigile, kes ootasid temalt tagasiastumise teadet. "Ma ei vääri sellist nõiajahti," kuulutas Rubiales. "Jenni oli see, kes minust haaras. Ütlesin, et ta unustaks penaltieksimuse ja küsisin: "kas väike musi?" Ja ta vastas: "Okei." Tegu oli spontaanse suudlusega. Vastastikuse, eufoorilise ja mõlemapoolsega. See ongi võtmesõna. Kas vastastikusel nõusolekul antud musi on tõesti miski, millest piisab minu mahavõtmiseks?" nõudis Rubiales kõnepuldist aru.
Presidendi bravuurikale kõnele aplodeerisid paljud saalisviibijad, kaasa arvatud naiste koondise peatreener Jorge Vilda. Ehkki Vilda viis naiskonna maailmameistriks, eelnes sellele mängijate proteste, mille tulemusel arvati koondisest välja hulk Hispaania paremaid mängijaid. Osa neist võeti finaalturniiriks tagasi, kuid mitmed jäidki MM-ist eemale.
💣💣💣 Rubiales suelta el bombazo:
🇪🇸 "No voy a dimitir" pic.twitter.com/xLEghSDRvP — MARCA (@marca) August 25, 2023
33-aastane Hermoso tegi reedel sotsiaalmeedias pika avalduse, kus kinnitas, et ei andnud presidendile suudluseks vähimatki nõusolekut. "Tahan, et see oleks selge. Vestlus, millele härra Rubiales viitab, ei leidnud kordagi aset. Ning ammugi ei toimunud suudlus vastastikusel nõusolekul. Tema väited on läbinisti valed ning osa manipulatiivsest töökultuurist, mille ta on alaliidus loonud," väitis Hermoso.
"Pean selle avaldusega esinema, sest ükski inimene ei peaks üheski ametis, ühelgi spordialal aga üheski olukorras sellise käitumismustri ohvriks langema. Tundsin end haavatavana, langesin impulssidest ajendatud, seksistliku ja sobimatu teo ohvriks. Lühidalt - see oli minu suhtes lugupidamatu. Mulle, mu perele, sõpradele ja naiskonnakaaslastele on seejärel avaldatud pidevat survet, et aitaksin esineda avaldusega, mis härra Rubialese tegusid õigustaks," lisas Hermoso.
"Tegu on ühega paljudest vahejuhtumitest, mida mängijad on hukka mõistnud. See on viimane piisk karikas. Seekord nägid seda miljonid televaatajad, aga naiskonna sees oleme samasuguseid asju varemgi kogenud. Need on saanud viimaste aastate jooksul meie igapäevaelu osaks," viitas Hermoso asjaolule, et Rubialese teguviis ei pruukinud olla juhuslik.
Hukka mõistavad nii naised kui ka mehed
Taandumisest või tagandamisest ei pruugi Rubialesel siiski pääsu olla, sest tema suhtes on uurimise algatanud nii FIFA kui ka Hispaania valitsus. Hermoso toetuseks on välja astunud juba vähemalt 81 jalgpallurit, tõotades, et ei esinda koondist enne Rubialese taandumist. Mängijate ühingu Futpro avaldusele on teiste seas alla kirjutanud kõik 23 äsja maailmameistriks tulnud hispaanlannat.
Toetus Hermosole ei piirdu kaugeltki vaid naismängijate ringiga. Näiteks Real Betisis mängiv Borja Iglesias sõnas, et ei kavatse Rubialese ametiajal koondist esindada. Hermoso kaitseks on avalikult välja astunud veel ka Iker Casillas ja Hector Bellerin, mõlemad nimetasid toimunut ülimalt piinlikuks. Pressikonverentsil võttis väga ühemõtteliselt sõna ka Barcelona peatreener Xavi.
🔵🔴🗣️ Xavi shows his support to Jenni:
"I send all my support to Jenni Hermoso and the players. I condemn the behavior of Mr. Luis Rubiales, which is unacceptable."pic.twitter.com/RvxscYULH3 — BarçaVerse 𝕏 (@BarcaVerse_) August 26, 2023
Riigi spordiminister Victor Francos sõnas, et Rubiales peab esimesel võimalusel oma käitumise kohta kohtule aru andma. Kui leitakse, et ta on rikkunud spordikoodeksit, võidakse ta ametist taandada. Rubialest on avalikult kritiseerinud nii Hispaania peaminister Pedro Sanchez kui ka asepeaminister Yolanda Diaz.
Kolmekuuline esialgne keeld
FIFA hakkas Rubialese tegevust uurima aga lähtuvalt reeglipunktist, mis puudutab solvavat käitumist ja ausa mängu reeglite rikkumist. Esialgse meetmena määras FIFA distsiplinaarkomitee talle laupäeval 90 päeva pikkune jalgpallis tegutsemise keelu. Ühtlasi ei tohi Rubiales ühendust võtta ei Hermoso ega ka tema lähikondsetega.
RFEF asus seevastu omalt poolt süüdistama mängijat, teatades, et seni avalikkuse ette jõudnud tõnedusmaterjal on osaline ja ebapiisav. "Härra president pole valetanud. RFEF ja härra president kavatsevad tõestada, et hoopis mängija esindajad või mängija ise levitavad valesid. Arvestades Futpro avalduses esitatud süüdistuste tõsidust, algatab alaliit uurimise," seisab RFEF-i avalduses. Sellele oli lisatud neli fotot, igaühe saateks põhjalik analüüs, mis kinnitab liidu sõnul, et Hermoso üritas ise Rubialest õhku tõsta ja oli seetõttu kontakti algataja.
Ühtlasi tuletas RFEF mängijatele meelde, et kui nad on koondisesse valitud, on neil "kohustus" kodumaad esindada. Lõpetuseks märgiti, et alaliit on püüdnud korduvalt Hermosoga ühendust võtta, kuid kõik kaitsed on lõppenud ebaõnnestumisega.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Hispaania tõrjespetsialistide esikolmikusse kuuluv Hein: palju tööd on minu arengu võti
Saksamaa tugevuselt viienda kaitseliini põhimees Mets: kaitse peabki olema meie tugevus!
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?