Tasapisi tõusev United peab trotsima iseenda edukat noortetööd (0)

Sügisel Esiliiga B võitjana juubeldanud Nõmme Unitedit ootavad tänavu ees kõvasti tugevamad proovikivid. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Klubi ajaloos esmakordselt Esiliigasse tõusnud Nõmme Unitedi edu on ühtlasi nende needus. Niigi profiklubidest erineval alusel tegutsev United peab omapärasel kombel lõivu maksma sellele, et seni on oma noortetöös oldud väga edukad.

Peatreener Martin Klaseni hoolealuste seas on nimelt koguni kuus mängijat, kes kuuluvad suviseks EM-finaalturniiriks valmistuvasse U17 vanuseklassi koondisesse. Kuna see meeskond teeb väga palju ühistreeninguid ja peab kontrollmänge, pole United saanud neid noorukeid püsivalt kasutada.

"Üle kivide ja kändude on läinud," sõnab Klasen hooaja ettevalmistuse kohta otsekoheselt. "2003. aasta koondisepoisid on pidanud käima tihti kogunemistel, teisalt on meil isegi natuke liiga suur meeskond, üle 30 mängija. Tahaks pigem sellist 25-26-mehelist seltskonda, siis oleks paras."

"Männiku hallis on meil enamik trenne olnud poole väljaku peal. Oleme proovinud panna jooksutrenne lisaks, sest ruumi on nii vähe, et muidu ei saa mahtu täis. Kui tahame jalgpallipüramiidis veel kõrgemale tõusta, on vaja saada vähemalt esindusmeeskonnale trenniks iga päev täisväljak."

REKLAAM

Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Samas alustati trennidega juba detsembri esimestel päevadel. "Kuna meil on amatöörvõistkond ja kõik mängijad maksavad klubile liikmemaksu, siis meil profisatsi tavapärast kuni kuue nädala pikkust puhkust kahe hooaja vahel ei olegi. Seekord oli niigi ebatavaline kolmenädalane paus, tavaliselt on see olnud kaks nädalat." Treenida üritatakse nädalas vähemalt viis korda, rohkemat ei saa Klaseni sõnul praegu noorele võistkonnale peale panna.

Pea kõik kogenud mehed lahkusid

Tingimused tingimusteks, ent kontrollmängudes näidatuga jääb Klasen rahule. "Oleme saanud proovida erinevaid stiile, aga tähtsamad proovikivid seisavad veel ees. Enne hooaja algust kohtume Kaleviga ja kuna meie esimese vooru mäng lükati edasi, siis mängime 7. märtsil ka Lätis Mettaga. Nendes mängudes tahaksin juba minna täiskoosseisuga ja panna täiega. Seni oleme palju vangerdanud ja kasutanud ka nooremaid mängijaid, kes tänavu tõenäoliselt veel liigat mängima ei hakka."

Mullu Esiliiga B-d valitsenud meeskond ei ole talvega väga palju muutunud, märkimisväärseim on kogenumate tegijate – Taavi Laurits, Teet Kallaste, Mark Kolosov – lahkumine. "Kõik, kelle sünniaasta lähenes minu enda omale," muigab peagi 30-aastaseks saav Klasen. "Neist jäi ainult väravavaht Daniil Savitski. Järgmiseks kõige vanema mängija sünniaasta on juba 1997."

Oliver Ani peab esmalt täitma tänavu kohuse Eesti riigi, alles seejärel Nõmme Unitedi ees. Foto: Brit Maria Tael

Savitski jätkamine on selgitatav sellega, et meeskonna kaptenipaela kandev esiväravavaht Oliver Ani läbib hetkel ajateenistust. "Hooaja alguses ei pruugi teda igas mängus olla, loodetavasti ta saab käia. Kui muidugi on metsalaagrid või midagi muud sellist, siis ta ei saa tulla, aga üldiselt on talle seda võimaldatud." Ründaja Randin Rande on sel hooajal mängiva abitreeneri rollis, väravavahte juhendab jätkuvalt klubi tegevjuht Mart Poom.

Vähe on ka lisandujaid, sest Klaseni sõnul pandigi teadlikult rõhk olemasoleva meeskonna kooshoidmisele. "Kevin Koppel, kes mängis ühe aasta Saue JK-s madalamat liigat, on tagasi meie juures. Ja Andreas Tiits Nõmme Kalju U21-st liitus samuti."

Premium liigasse kedagi enam kergel käel ei anna

Klaseni sõnul on Unitedile kõvasti kasuks tulnud alaliidu poolsed toetusmehhanismid. "Meie tänavustest stipendiaatidest oleks kolm-neli meest kindlasti juba lahkunud, aga praegune rahaline toetus on võimaldanud neid enda juures hoida. Sellepärast me olimegi pikalt teise liiga võistkond, et niipea kui mängijad U17 vanuses lõpetasid, liikusid nad kõrgliigaklubide duublite juurde," meenutab Klasen.

"Aga nüüd me enam kellegi duublisse mängijaid ära ei anna. Suvel tahaks aidata paar mängijat välismaale, aga Eesti-siseselt ei näe ma mingit põhjust minna meie klubist ära, kui see minek ei toimu esineliku esindusmeeskonda. Ka sel aastal tahtsid Premium liiga alumise otsa klubid meilt mängijaid, aga ka mängijad ise ei soovinud lahkuda. Ei usu, et me treeningtingimuste poolest neile alla jääksime. Ja võib-olla vahetame üldse ise kellegagi sealt kohad ära!" muigab Klasen.

Erko Jonne Tõugjas on üks neist U17 koondise poistest, kellele Martin Klasen ennustab kõrget lendu. Foto: Brit Maria Tael

Tõsinedes sõnastab ta Unitedi reaalseks eesmärgiks siiski püsimajäämise. Põhjus on lihtne: suvel toimuva koduse EM-finaalturniiri eel on Unitedil turniiiritabelis kirjas 16 mängu, millest seitsmes ei saa U17 koondislased kaasa teha. Hetkel Šveitsis viibivas koondises on Unitedi mängijatest väravavaht Georg Mattias Lagus, kaitsjad Erko Jonne Tõugjas ja Sander Alex Liit ning poolkaitsjad Nikita Vassiljev, Henri Leoke ja Karl Gustav Kokka.

"Hetkel on neli neist meil täiesti kindlad algkoosseisu mehed, keda meil aga suveni pooltes mängudes ei olegi. See saab olema väga-väga keeruline. Peame tegema natuke kehvemat tööd, hea töö on meile praegu karistuseks!" muigab Klasen taas. "Muidugi on väga tore, et neil hästi läheb, aga klubina on ikkagi raske, kui pool põhikoosseisu läheb ära."

Tugevustest-nõrkustest rääkides toob Klasen mõlema nurga alt välja nooruse. "Algkoosseisu vanus jääb meil jälle ilmselt kuskile 17 kanti. Aga samas on olemas noorusest tulenev uljus ja tahe midagi suurt korda saata!"

Kas Raimond Eino suudab enda tahte ka Esiliigas maksma panna? Foto: Jana Pipar

Võimalikest esiletõusjatest rääkides ootab Klasen eelkõige Robi Saarma ja Raimond Eino esiletõusu. Nii 20-aastase Eino kui ka 18-aastase Saarma teekond peaks peatreeneri silmis jätkuma just läbi Esiliiga kõrgliigasse. "Eino on ka U21 koondise kandidaat. Saarma peaks olema samuti Esiliigas üks juhtivaid mängijaid, enne kui ta teeb sammu edasi välismaale või Premium liigasse. Kevin Mätas on kihvtide omadustega ründaja, kes polegi varem sel tasemel mänginud, aga tõuseb praegu meiega järjest kõrgemale. U19 koondisest Lars-Indrek Aigro," loetleb Klasen.

2003. aasta poistest toob ta välja Karl Gustav Kokka ning hooaega tõenäoliselt põhikeskkaitsepaarina alustava tandemi Tõugjas-Liit. Selles vanuses mängijatest sooviks United Klaseni kinnitusel kindlasti aidata kellelgi suvel käia Karl Jakob Heina ja Oliver Jürgensi jälgedes ehk siirduda mõnda välisklubisse. "Nikita Vassiljev. Kokka kindlasti. Tõugjas kindlasti. Näen, et nemad kolm võiksid juba olla välismaal. Vanematel mängijatel nagu Eino ja Saarma on ehk raskem, neil tuleks minna juba akadeemia asemel meestevõistkonda ja sellisel puhul on ilmselt paremgi teha vähemalt üks hea hooaeg Esiliigas, võib-olla isegi Premium liigas," leiab Klasen.

Esiliiga A on B-st kõvasti üle

Klaseni arvates tuleb Esiliigas tänavu tihe ja etteaimamatu hooaeg. "Üks võistkond, kes alustab kolme miinuspunktiga (Kohtla-Järve JK Järve – K. J. K.), on ehk jäänud natuke nõrgemaks, sest uusi välismaalasi ei tohi nad praegu palgata ja Raivo Saar liikus samuti Narva Transi. Aga ülejäänud üheksa seas võivad kõik võita kõiki."

"Kui täitsa tipust rääkida, siis Flora duubel sõltuvalt sellest, kui palju põhimeeskond mängijaid alla annab. Välistreeneriga Maardu tahab kindlasti tagasi Premium liigasse tõusta. Kindlasti Pärnu Vaprus. Meie suhtes on eelis kindlasti Elval, kes on aastaid sel tasemel mänginud. Tammeka duubel samuti. PJK tõi ukrainlasi juurde. Vändra räägib, et nad on väike klubi, aga kui nad said eelmisel aastal endale Premium liigast neli meest juurde, siis meil ei ole isegi esindusmeeskonna peale kokku nii palju Premium liiga kogemust."

Esiliiga ja Esiliiga B vahet hindab Klasen väga suureks. "Esiliiga B ei ole minu arvates veel käima läinud päris sel tasemel nagu jalgpalliliit loodaks. Praegu on litsenseerimismehhanisim vahel ja seetõttu ei saa või ei taha paljud II liiga meeskonnad tõusta. Julgen öelda, et II liiga tipp on tegelikult tugevam kui Esiliiga B lõpp. Aga Esiliiga A-s on juba väga tugevad võistkonnad koos. Kui eelmisel aastal oli mängugraafikut vaadates vahel küll see tunne, et siit võiks ikka kolm punkti ära tulla, siis praeguses kalendris ei ole meil küll mitte ühtegi sellist mängu."

FC Nõmme United
Peatreener: Martin Klasen
Mängiv abitreener: Randin Rande
Väravavahtide treener: Mart Poom
Kapten: Oliver Ani (abikapten Sander Alex Liit)
EJL-i stipendiaadid: Oliver Ani, Paul-Kevin Chan, Raimond Eino, Robi Saarma, Erko Jonne Tõugjas, Karl Gustav Kokka
Eelarve: 300 000 eurot (kogu klubi)
Koduväljak: Männiku staadion
Meeskonna värvid: punane ja must
Duubelvõistkond: U19 FC Nõmme United (U19 Eliitliiga Meistriliiga / Esiliiga)
Kodulehtfcnommu.ee
Esimene mäng: 15. märtsil kell 13.00 vs. Vändra JK Vaprus (Vändra kunstmurustaadionil)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 13. aprillil kell 19.00 vs. FC Elva (Männiku kunstmuruväljakul) 

Koosseis

Väravavahid: Oliver Ani, Georg Mattias Lagus, Daniil Savitski.
Kaitsjad: Kevin Koppel, Igor Žarikov, Märten Männiste, Steven Salmistu, Kaspar Sander Born, Sander Alex Liit, Erko Jonne Tõugjas, Johan Tõugjas, Marten Metsniit.
Poolkaitsjad: Lars-Indrek Aigro, Nikita Vassiljev, Karl Gustav Kokka, Randin Rande, Andreas Vaher, Luukas Aeg Arbeiter, Rene Busch.
Ründajad: Raimond Eino, Robi Saarma, Kevin Mätas, Ardi Bogdanov, Paul-Kevin
Chan, Henri Leoke.

Eeldatav algkoosseis:

FC Nomme United - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:      

Sisse:

Kevin Koppel (poolkaitsja, Saue JK-st) naasis klubisse.

Lahtine:

Andreas Tiits (ründaja, Nõmme Kalju U21-st) võib klubiga liituda.
Martin Tilk (väravavaht, Raplamaa JK-st) võib klubiga liituda.

Välja:

Temitayo Doherty (ründaja) lahkus klubist.
Teet Kallaste
 (kaitsja) lahkus klubist ja liitub suvel Vändra Vaprusega.
Mark Kolosov (ründaja) lahkus klubist.
Taavi Laurits 
(ründaja) lahkus klubist ja liitus Vändra Vaprusega.

Hooajaeelsed mängud:

16.01. FC Nõmme United - Tabasalu JK (ELB) 7:2 (Vassiljev 2, Leoke, Kokka, Saarma, Eino, Arbeiter)
25.01. FC Nõmme United - JK Tallinna Kalev U21 (ELB) 7:3 (Eino 3, Mätas 2, Saarma)
02.02. Tartu JK Welco (ELB) -  FCNõmme United 2:2 (Eino, Vassiljev)
08.02. FC Nõmme United - Vändra JK Vaprus (EL) 1:4 (Saarma)
14.02. Nõmme Kalju FC U21 (ELB) - FC Nõmme United 0:2 (Mätas, Saarma)
22.02. Võru FC Helios (ELB) - FC Nõmme United 1:7 (Tiits 3, Mätas 2, Eino)
27.02. FC Nõmme United - JK Tallinna Kalev (PL)
07.03. FK Metta (LAT) - FC Nõmme United 

Võitviikkaotus.

PL - Premium liiga; EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B; LAT - Läti kõrgliiga.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
VÄLISMAA FOOKUSES
TASKUHÄÄLINGU VÄRSKE OSA
Pikk ette (ja ise järele) | VAR, millal juba tuled? Eesti kohtunikud vajavad sind oma skandaalsetelt otsustelt tähelepanu kõrvale juhtimiseks
EESTI NAISTE KOONDIS
TAMMEKA MEES SIHIB KÕRGELE
Ambitsioonikas Kiidjärv: esiteks on vaja Tammekas Pechter ära süüa ja siis koondises Hein. Seejärel on uksed lahti
EESTLASED VÕÕRSIL
MÕTTEID
Ott Järvela | Hukka tuleb mõista vastutustundetu Armeenia delegatsioon, mitte mõistust kuulanud Karol Mets
VÄÄRT VAATAMIST-LUGEMIST
 
Valencia pimedad mehed
VÄLISMAA
Valencia pimedad mehed (2)
Kahekordne Meistrite liiga finalist Valencia jättis selja taha klubi ajaloo kõige nukramaigulisema suve ja fännid ei jõua ära oodata, millal neil avaneb võimalus omanik Peter Limi pea teibasse ajada.
REKLAAM
SOCCERNET TV
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
21
19
1
1
56:15
58
2.
Paide Linnameeskond
23
17
0
6
57:24
51
3.
Nõmme Kalju FC
24
14
5
5
46:15
47
4.
Tallinna FCI Levadia
23
13
5
5
55:29
44
5.
Viljandi JK Tulevik
24
9
2
13
27:41
29
6.
Tartu JK Tammeka
24
7
7
10
27:37
28
7.
JK Narva Trans
23
5
6
12
21:33
21
8.
Tallinna JK Legion
24
5
6
13
18:40
21
9.
FC Kuressaare
24
4
7
13
23:48
19
10.
JK Tallinna Kalev
24
3
3
18
13:61
12
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K, 19.00 Legion II - Zenit (väikesed karikavõistlused)
  • N, 19.00 PJK - Pärnu Vaprus (Esiliiga)
  • L, 13.00 Tulevik - Tammeka (Premium liiga)
  • L, 15.00 Trans - Levadia (Premium liiga)
  • L, 17.00 Pärnu Sadam - Team Helm (Rahvaliiga)
  • P, 13.00 Kuressaare - Flora (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
58
Paide Linnameeskond
51
Nõmme Kalju FC
47
Tallinna FCI Levadia
44
Viljandi JK Tulevik
29
Tartu JK Tammeka
28
JK Narva Trans
21
Tallinna JK Legion
21
FC Kuressaare
19
JK Tallinna Kalev
12
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK