Thomas Häberli: mehed usaldavad ja usuvad uude süsteemi, see on kõige tähtsam (0)

Eesti jalgpallikoondise peatreener Thomas Häberli (paremal) ja kehalise ettevalmistuse treener Michael Müller Balti karikaga. Foto: Brit Maria Tael

Eesti jalgpallikoondis võitis peatreener Thomas Häberli juhtimisel juunikuus kolm mängu ja Balti karika. Leedu ja Soome langesid skooriga 1:0 ning Lätist oldi otsustavas lahingus paremad 2:1. See kindlustas Eestile esimese Balti turniiri võidu pärast 1938. aastat.

"Minu jaoks on see karikas väga tähtis. Tean, kui keeruline on jalgpallis midagi võita. Samuti olen tuttav võistluse ajalooga. Täna tundis terve meeskond survet, sest olime kaks mängu järjest võitnud ja kõik arvasid, et võidame jälle. Ja seda me tegimegi. Samas tuli võit väga keeruliselt. Olen väga uhke nii treeneritetiimi kui ka mängijate, terve Eesti koondise üle," sõnas Häberli.

Eesti võitis esimese poolaja 2:0 tänu Mattias Käidi 5. ja 40. minuti väravatele. Head võimalused olid ka Rauno Sappinenil ja Sander Puril. Kohe teise poolaja alguses tuli vigastuse tõttu välja vahetada Käit ja Konstantin Vassiljev. Eesti kaotas keskvälja ja Läti haaras initsiatiivi. 84. minutil realiseerisid külalised penalti. Lõpuminutid olid närvilised, sest Lätile piisanuks viigist, aga Eesti pidas vastu.

"Esimesel poolajal mängisime väga hästi ja pidanuksime kohtumise ära otsustama. Kui me oleks suutnud lüüa ka kolmanda värava, olnuks mäng ilmselt tehtud. Aga seis oli 2:0 ja siis kaotasime Kostja ja Käidi näol kaks tähtsat mängijat. Balanss kadus ja pidime kõvasti võitlema, sest Läti mängis füüsilist jalgpalli.

Otsisime muudkui balanssi, aga ei suutnud rünnakul enam võimalusi tekitada. See aspekt polnud teisel poolajal piisavalt hea. Vastane teenis palju standardolukordi, aga nende kaitsmisel saime hakkama. Väravavaht Karl Jakob Hein aitas meid kõvasti ja terve kaitseliin oli tugev," kirjeldas Häberli kohtumist.

Juba enne kahe keskpoolkaitsja sunnitud vahetust oli Eesti kaotanud kolmemehelise keskkaitseliini keskmise mehe Märten Kuuse, kes sai vigastada esimesel poolajal ja toimetati kiirabiga haiglasse. Teda asendas 18-aastane Maksim Paskotši.

"Keskkaitsja vahetus oli muidugi erakorraline. Maksim on noor ja ta tuli platsile pingelises olukorras, ent tema esitus läks iga minutiga paremaks. Usaldame teda ja tema kvaliteeti. Joonas Tamm oli keskel tohutult tugev ja Karol Mets mängis samuti väga hästi. Aga ma ei taha rääkida individuaalsetest mängijatest, vaid terve meeskond võitles üheskoos tulemuse nimel," lausus Häberli.

Juunikuu koondiseaken oli väga edukas. Eesti lõpetas üle kahe aasta kestnud ja 19 mängu pikkuseks veninud võidupõua. Kolm järjestikust võitu on Eesti jaoks harukordne sündmus ning Balti turniiri esikohaga tehti lõpuks ometi rist lahtrisse, milles valitsev tühjus oli paarikümne aasta jooksul üha piinlikumaks muutunud.

Kuidas muundada see edu kaasa sügisel jätkuvatele MM-valikmängudele nii, et sellest kõigest ka sealses tugevamas konkurentsis kasu oleks. "Vahetasime meeskonna süsteemi ja stiili, kuidas tahame jalgpalli mängida. Kõige tähtsam oli, et mängijad hakkaksid neid muudatusi usaldama, sest ainult nii saame olla edukad. Seda usaldust me platsil nägime.

Nüüd tuleb vaadata, kuidas suudaksime pallivaldamises veelgi paremad olla ja kuidas oleks võimalik rünnakuid üles ehitada. Septembris ootavad meid valikmängudes Belgia ja Wales, kes mõlemad kasutavad viiemehelist kaitseliini nagu ka Soome. Aga väga tähtsad on just need usaldus ja usk," rääkis Häberli.