Uus treener, uued mängijad ja uus taktika suunavad Transi pilku mullusest mudast tuttavamatesse kõrgustesse (4)

Transi tänavune meeskond on ehitatud paljuski Aleksandr Zakarljuka ümber. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Tunamullu Lillekülas karikavõitjana juubeldanud Narva Trans seisis eelmisel aastal silmitsi  mädasooga. Sealt rabeleti küll edukalt pinnale, kuid olukord nõudis muutuseid ja neid on tehtud kõvasti. Poolteist nädalat enne hooaja algust on küsimusi rohkem kui vastuseid, ent kuskilt peab ju uut teekonda alustama.

Transi mullune 8. koht, mis ähvardas viimaste voorudeni olla veelgi kehvem, oli eelmise hooaja üks suuremaid ootamatusi. Eestisse naasnud peatreeneri Cenk Özcani ja klubi koostööst ei saanud asja ning veel enne esimese mänguderingi lõppu, kui Trans oli kaheksast mängust saanud vaid kaks punkti ja asus tabeli viimasel real, lahkus türklane Transist. Sealtpeale täitsid peatreeneri kohuseid kuni hooaja lõpuni Oleg Kurotškin ja Maksim Gruznov, keda nõustas mitteametlikult Valeri Bondarenko.

Kõik kolm on kahtlemata väärt treenerid, kuid Kurotškin ja Gruznov juhendasid esindusmeeskonda noortegruppidega tegelemise kõrvalt ning nagu ka tulemused tõestasid, polnud selline töökorraldus jätkusuutlik. Seega oligi Transi esmane talvine eesmärk uue peatreeneri toomine ning sobilik mees, 53-aastane Igor Põvin leiti lõpuks Venemaalt.

Ühelt poolt ei ole Põvini CV kuigi silmapaistev, sest ta on varem juhendanud Venemaa tugevuselt kolmanda liiga klubisid Liski Lokomotivi ja Penza Zeniti ning tunamullu esiliigas mänginud kodulinna Voroneži meeskonda Fakeli, kuniks too klubi sattus rahalistesse raskustesse. Samas on Põvinil mängijana Venemaa liigadest kogemusi enam kui viiesaja kohtumise jagu ning ta on treeneriõpingutes jõudnud lähedale UEFA PRO-litsentsi omandamisele.

REKLAAM

"Mul on jäänud esitada vaid lõputöö ning ootan, millal mind Moskvasse kutsutakse, et saaksin selle ära teha. Praegu on kõik pandeemia tõttu natukene aeglustunud," selgitas Põvin, kes stažeeris pikalt Šveitsis samas treenerite rühmas Venemaa ekskoondislaste Igor Semšovi ja Konstantin Zõrjanovi ning Tšehhi koondise endise kaitsja ja praegu Sloveenia kõrgliigaklubi Celjet juhendava Jiri Jarošikuga, pärast ametisseasumist Transi kodulehele.

Põvin nimetab Venemaa tipptreeneritest enda eeskujuks Kaasani Rubiini kahel korral Venemaa meistriks viinud ning mõne hooaja eest Rostoviga üllatuslikult Meistrite liigasse pääsenud Kurban Berdõjevit. Tema enda treenerikäekiri näeb ette tasakaalustatud, ent siiski eeskätt rünnakule rõhuvat jalgpalli. Samas märgib ta, et kõik sõltub mängijate valikust. "Sellest, mida mina soovin, on vähe. Seetõttu oligi meie jaoks tähtis meeskonda võimalikult palju tugevdada, et leida kõikidele positsioonidele mängijad, kes oleksid võimelised oma rolli täitma. Eeskätt tuli tööd teha mõtestatud ründemänguga."

Igor Põvinil on selge siht silme ees: klubi mängigu ründavat jalgpalli. Foto: Liisi Troska

Mulluse eduka laenuaasta järel Transiga kaheks hooajaks püsivalt käed löönud Martin Käos kinnitab, et treeneri nõudmistest arusaamisega pole meeskonnal seni probleeme olnud. "Ta tahab, et mängiksime palliga ja atraktiivselt, aga samas peame olema piisavalt universaalsed, et vastase tegutsemist mängu ajal mõista ja oma mängustiili sellele vastavalt korrigeerida. Kindlasti peame näitama sirgjoonelisemat jalgpalli ja rünnakuid kiiremini lõpetama," rõhutab Käos.

"See ei tähenda, et palli saades paneme pika ette ja tormame ise järele - tema toodud mehed mõistavad ka hästi tikitakat. Meil on kindlasti kontraga nõelamiseks kvaliteet olemas, millest mullu ehk puudu jäi, aga peame ühiselt oskama rahulikult tegutseda. Üldplaanis seega tempokam mäng, aga nutikas," võtab Käos kokku.

Hooajaeelsetes mängudes on Põvin kasutanud kolme keskkaitsjaga asetust ning Käose sõnul võib Transi esituses seda ka hooaja jooksul näha, aga mitte kogu aeg. "Treener nõuab äärekaitsjatelt palju, 90 minutit tuleb üles-alla töötada. Vasakkaitsja Tabrezi Davlatmir, kes toodi, on tema süsteemi jaoks perfektne mängija. See aga ei tähenda, et me igas mängus nii läheme. Suurte klubide vastu on ilmselt meile hea plaan, sest saame kontrarünnakuid kiiresti üles võtta," ennustab Käos, kes jääb iseenda rolli hindamisel mõõdukalt enesekindlaks.

"Levadias olin ründavam mängija, mitte äärekaitsja. Aga Transis olin mullu seal ja olin rahul. Põvin näeb mind samas rollis, see annab mullegi rohkem võimalust ette minna. Näiteks Kuressaare vastu sain väravasöödu kirja. Mulle isiklikult on roll viiemehelise kaitseliini äärel ehk isegi parem, saan rohkem vabadust," kirjeldab Käos. "Samas ei ole mu koht algkoosseisus kindlasti raudkindel, selle nimel tuleb ikkagi tööd teha ja vaeva näha."

Mullu veel Transi laenulepingu alusel esindanud Martin Käos lõi talvel klubiga käed kaheks aastaks. Foto: Jana Pipar

Kui Käos on üks jääjatest, siis lahkujaid on palju. Mullu sai Transi eest hooaja jooksul üle tuhande mänguminuti kirja 13 meest, neist on klubis tänavu alles vaid kuus. Üks olulisemaid täiendusi tehti väravasuul, kus tänavu seisab Premium liigaga läbi ja lõhki tuttav Richard Aland. Kodustest täiendustest on Narva tee leidnud veel senine Tartu Tammeka kaitsja Daaniel Maanas ning mullu Tallinna Kalevit esindanud ründaja Eduard Golovljov, kes kandis Transi särki ka 2019. aastal.

Et idapiiri tagant välismängijate testimisele toomine oli koroonapandeemia tõttu peaaegu võimatu, tuli kolmandat aastat järjest usaldada peatreeneri tarkust ning tuua mängijaid juhendaja äranägemise järgi. Nii teataski Trans lühikese aja jooksul koguni viie uue mängumehe lisandumisest. Neist ehk silmapaistvaim on just eelmainitud 22-aastane äärekaitsja Davlatmir, kel juba kirjas ka 14 mängu Tadžikistani koondises.

28-aastane poolkaitsja Mihhail Belov mängis ligi viis aastat Põvini käe all Liskis, 24-aastane paremäär Nikita Zagrebelnõi on aga peatreenerile tuttav Voroneži Fakeli noortevõistkonnast. Kui mullu ründeliidriks planeeritud Geoffrey Chinedu panuse ehk seitsme liigaväravaga ei jäänud Trans lõpuks rahule, siis seekord peab kastanid tulest tooma 31-aastane ründaja Nikolai Vdovitšenko. Mullu mängis kogenud mees Moldova kõrgliigas viimaseks jäänud Lozova Codrus. 27-aastane universaal Vitali Kalenkovitš on seevastu harjunud eelmainitud triost kraadi võrra kangema konkurentsiga, sest tema karjäär on möödunud Venemaa esiliigas peamiselt Kaliningradi Baltikat ja Tomski Tomi esindades.

Lihivmisruumi jagub, aga keegi ei kurda

Trans ei ole veel täielikult komplekteeritud, sest tegevjuhi Konstantin Burdakovi sõnul otsitakse jätkuvalt ühte keskkaitsjat. Klubile on käinud end näitamas nii kaks hooaega Tammekas mänginud Akim Sairinen kui ka albaanlane Kristi Marku, ent otsust pole veel langetatud. "Selles osas tuleb uudiseid, ent liituja võib olla isegi hoopis keegi kolmas peale nimetatud meeste," ei soovi Burdakov veel liialt kaarte avada. Klubiga on juba mõnda aega treeninud ka Gleb Pevtsov Kohtla-Järve JK Järvest, kelle "tulevik meie meeskonnas on täitsa võimalik, aga kindlat veel midagi pole", nagu Burdakov märgib.

Terviseprobleemid kimbutavad Nikita Savenkovi, kes sai eelmise hooaja lõpus raske trauma. Ühtlasi lõppes pikakasvulise keskkaitsja leping Transiga, ent kuna ta on klubi enda kasvandik, aitab Trans tal vigastust ravida ning seejärel selgub ka, kas Savenkovil on meeskonnas veel tulevikku. Burdakovi sõnul vaevab ka Golovjlovi häda Achilleuse kõõlusega, ent ründaja loodetakse hooaja alguseks siiski mängukorda saada.

Taliturniir on Transile toonud nii rõõmu kui ka mõtteainet. Foto: Liisi Troska

Eelvaate kirjutamise hetkel on Trans paraku ühe mängija positiivse koroonaproovi tõttu eneseisolatsioonis ega pääse sealt enne nädala lõppu. Võttes arvesse kontrollmängude kõikuvates tulemustes peegelduvat tõsisasja, et uue treeneri uus meeskond vajab enim kokkumängu harjutamist, on iga kaotatud päev valus, ent Käose sõnul võetakse olukorda rahulikult - nagu sedagi, et Narva treeningtingimused ei kannata paraku korraliku sisehalli puudumise tõttu veel Tallinnaga mingit võrdlust.

"Tõsi, et lahkujaid ja uusi tulijaid oli palju, aga tegelikult oleme ikkagi saanud juba mõnda aega koos olla ja kindlasti mõistame üksteist juba palju paremini kui veel näiteks kuu aega tagasi," tõdeb ta. "Ilma me paraku muuta ei saa. Jah, oleme ka miinus kahekümne kraadiga treeninud. Libe on, mõnus ei ole. Pigem on sellise ilmaga raskem kui lihtsam! Eriti mõjutab see just taktikatrenne. Aga samas olen tähele pannud, et keegi ei vingu ega nurise. Pigem näitab see iseloomu, et ka niimoodi hakkama saame. Meile kõigile meeldib jalgpalli mängida ja nii suur mure see ilm ka pole, et peaks kaeblema," kinnitab Käos.

Mõistagi on esmane siht mulluste hädade vältimine, üldjoontes sõnastab Konstantin Burdakov aga klubi eesmärgi nii: "Väga lihtne vastus - meie klubi seab endale kogu aeg kõige kõrgemad eesmärgid, sest muudmoodi me lihtsalt ei saa ja ilma selleta pole mõtet mängida. Mõnikord ei tule välja, aga me usume ja loodame, et sellel aastal läheb teistpidi kui mullu. Varsti saame teada karika vastase ja siis elu näitab, kuidas edasi läheb!"

Foto: Liisi TroskaMeeskonna staar – Aleksandr Zakarljuka

Juba Narva saabumise järel rõhutas Põvin, et näeb Zakarljukat, kellega tal on varemgi kokkupuuteid olnud - Pensa Zenitis ristusid nende teed umbes pooleks aastaks - meeskonna kindla liidrina ning on äärmiselt rõõmus, et poolkaitsja otsustas Narvas jätkata. Põvini sõnul avaldas Zakarljuka juba esimesel kokkupuutel talle muljet oma töökusega ning on nüüdseks mängija ja inimesena veelgi kasvanud.

Mullu jäi Zakarljuka arvele Premium liigas kaheksa väravat ja kaheksa väravasöötu ning mõlemas arvestuses oli ta klubi parim mängija. Mullu peaaegu terve hooaja tõsise vigastuse tõttu vahele jätnud Deniss Poljakovi naasmisel peaks Transil olema olemas keskväljaankur, kes võimaldab Zakarljukal võtta mõnevõrra rohkem riske ja loomingulise mänguga särada. Ning kui Trans plaanib rohkem söödu- ja ründemängule rõhuda, peaks see olema vesi Zakarljuka veskile.

Foto: Gertrud AlatareKellel silma peal hoida? Eduard Golovljov

Verinoorelt Infoneti ridades pildile kerkinud Golovljovi kippus vaid mõni aasta hiljem ähvardama saatus, millesarnane tabab mängijaid pea iga riigi jalgpallis: esiliiga jaoks liiga hea, kõrgliigas aga ei taha läbilöök kuidagi tulla. Mehena, kes paugutas Esiliigas järjestikustel hooaegadel 41, 39 ja 20 väravat, ei saanud Golovljov kõrgliigas kuidagi jalgu alla.

2018. aastal kolis ta aga Transi ning just piirilinna meeskonna särgis hakkas end leidma. Hooaja lõpuks kogunes tema arvele 12 väravat, ent siis tõmbasid hoole pidurit nii kaitseväeteenistus kui ka vigastused. Viimase mure nahka läks suuresti mullune hooaeg Kalevis, kuid terve Golovljov võiks vabalt olla see väravalööja, keda Trans on pärast Dmitri Barkovi lahkumist juba kaks hooaega otsinud.

Suurim küsimärk - kas uued mehed on piisavalt head?

Dušanbe Istiklol, Nabereznõje Tšelnõ Kamaz, Brjanski Dinamo, Kostroma Spartak, FK Nižni Novgorod, Iževski Zenit, FK Orenburg, Utšalõ Gornjak, Ivanovo Tekstilštšik, Dzeržinski Himik, Voroneži Strela, Novaja Usmani Olimpik, Dimitrovgradi Lada, Peštšanokopskoje Tšaika ... Kõik need klubinimed, mida Transi uute meeste CV-dest leiab, võivad tekitada küsimusi, kas Transi täienduste paraad on ikka piisavalt tasemel, et tabeli keskmikega võrdselt võidelda ja tippudelegi hambaid näidata - nii, nagu Trans on alati suutnud?

Jah, kogemust on enamikul meestel, ent valdavalt Venemaa tugevuselt kolmandast liigast, mille kohta Transi president Nikolai Burdakov ka ise alles mõne aasta eest märkis, et sealt tulevad mängumehed ei ole enam Premium liiga esimesse poolde murdmiseks piisaval tasemel. Teisalt rõhub Põvin just sellele, et mängijad sobituksid tema pakutavasse mustrisse ja oleksid tema nõudmistega tuttavad.

Kuid Põvinil ei maksa unustada, et nii Dmitrijs Kalašnikovs kui ka Cenk Özcan said lahkumise järel klubi presidendilt sarjata ühel ja samal põhjusel: nende soovitud mängijad ei vedanud välja. On asju, mis käivad treeneri ametiga lihtsalt kaasas, ja seesugused riskid on üks neist.

JK Narva Trans
Peatreener: Igor Põvin
Kapten: Roman Nesterovski
EJL-i stipendiaadid: Sergei Kondrattsev, Mark Maksimkin, Maksim Pavlov, Deniss Sokkojev, Aleksei Stepanov, Maksim Tšerezov
Eelarve: 625 000 eurot (kogu klubi)
Koduväljak: Narva Kreenholmi staadion ja Narva Kalev-Fama staadion
Meeskonna värvid: punane ja sinine
Duubelvõistkond: JK Narva Trans U21 (II liiga põhi/ida)
Kodulehtwww.fctrans.ee
Esimene mäng: 6. märtsil kell 13.00 vs. Tartu Tammeka (Tartu Sepa jalgpallikeskuse kunstmuruväljakul)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 21. märtsil kell 13.00 vs. Paide Linnameeskond (Paide kunstmuruväljakul)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Richard Aland, Maksim Pavlov.
Kaitsjad: Tabrezi Davlatmir, Sergei Kondrattsev, Martin Käos, Daaniel Maanas, Roman Nesterovski, Artjom Škinjov, Maksim Tšerezov.
Poolkaitsjad: Mihhail Belov, Vitali Kalenkovitš, Arseni Kovaltšuk, Bi Sehi Elysee Irie, Nikita Mihhailov, Deniss Poljakov, Nikita Zagrebelnõi, Aleksandr Zakarljuka.
Ründajad: Eduard Golovljov, Raivo Saar, Aleksei Stepanov, Nikolai Vdovitšenko.

Eeldatav algkoosseis:

Kuivõrd kolme kaitsjaga mängimine eeldab keskkaitsesse veel ühte täiendust, keda pole seni välja valitud, on välja toodud ka eeldatav koosseis juhul, kui mängitakse neljamehelise liiniga.

Narva Trans - Football tactics and formations

Narva Trans - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Richard Aland (väravavaht, Levadiast) sõlmis aastase lepingu.
Mihhail Belov (Venemaa poolkaitsja, Dimitrovgradi Ladast) liitus klubiga.
Tabrezi Davlatmir (Tadžikistani vasakkaitsja, Istiklolist) liitus klubiga.
Eduard Golovljov (ründaja, Kalevist) sõlmis aastase lepingu.
Vitali Kalenkovitš (Venemaa poolkaitsja, Tomski Tomist) liitus klubiga.
Daaniel Maanas (kaitsja, Tammekast) sõlmis aastase lepingu.
Nikita Zagrebelnõi (Venemaa parempoolkaitsja, Voroneži Strelast) liitus klubiga.
Nikolai Vdovitšenko (Venemaa ründaja, Lozova Codrust) liitus klubiga.

Lahtine:

Kristi Marku (Albaania kaitsja, Jerevani Pjunikust) viibib testimisel.
Gleb Pevtsov (poolkaitsja, Järvest) viibib testimisel.
Akim Sairinen (Soome kaitsja, Florö SK-st) viibis testimisel.

Välja:

Ofosu Appiah (Ghana keskkaitsja) lahkus klubist.
Geoffrey Chinedu
 (Nigeeria ründaja) lahkus klubist.
Aleksandr Ivanjušin (äärekaitsja) laenuleping Kaljust lõppes.
Aleksei Matrossov (väravavaht) lahkus klubist.
Nurlan Novruzov (Aserbaidžaani äärepoolkaitsja) lahkus klubist.
Viktor Plotnikov (ründaja) lahkus klubist.
Roman Sobtšenko 
(poolkaitsja) lahkus klubist.
Sadio Tounkara
 (Mali poolkaitsja) lahkus klubist.

Hooajaeelsed mängud:

24.01. JK Narva Trans  - Tallinna JK Legion (PL) 1:1 (Golovljov)
31.01. FC Kuressaare (PL) - JK Narva Trans 0:1 (Ciumacenco)
06.02. Tallinna FC Flora (PL) - JK Narva Trans 0:7
14.02. Tallinna FCI Levadia (PL) - JK Narva Trans 1:1 (Kalenkovitš)
17.02. JK Narva Trans - Viljandi JK Tulevik 1:3 (Poljakov)
21.02. JK Narva Trans - Pärnu JK Vaprus (PL) -
jäi ära

Võitviikkaotus.

PL - Premium liiga; EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Taavi Usta   •  
(85.76.37.***)
x0joe0x2   •  
(88.196.83.***)
taavi kuule, lõpeta ära see kuulutamine, saime aru juba küll. Pole ta nii suur uudis midagi
pereleib   •  
(82.131.110.***)
Mees sai lõpuks nüüd ühe jalgpalluri, kes tema jaoks kaudselt on öelnud, et koroona on fake. Ootan juba huviga videoid ja linke vandenõuteooriatest, Taavi.
Taavi Usta   •  
(88.112.122.***)
Mina toetan Tarmo Kinki 100% - on aeg kõigile tõega vastu astuda!!! Vaadake palun Teaduslikku uuringut (16 min) koroona kohta senise info põhjal: https://www.facebook.com/taavi.usta/videos/3659336230786800

Sisene
VIIMASED VEERANDFINAALID
LIVE: Liverpool ja Dortmund vajavad koduseks päästeoperatsiooniks eneseületust  (City ees!)
NAISTE JALGPALL
Getulio juhtum toob kokku haruharva koguneva EJL-i komisjoni
PSG HOIDIS EDUSEISUST KINNI
Luup peale | Neymar raiskas šansse ja PSG kaitse kriuksus, aga Bayern langes ikkagi
CHELSEA ON POOLFINAALIS
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Iga kordus muudab Florale antud penalti valemaks
VAATAMIST
Vana hea retro | Märten Pajunurm: mind saadeti Kuressaarde tagasi laenule, tahtsin end mängus Floraga näidata
REKLAAM
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
4
4
0
0
14:3
12
2.
Paide Linnameeskond
4
3
1
0
8:2
10
3.
JK Narva Trans
5
2
2
1
9:8
8
4.
Tartu JK Tammeka
2
2
0
0
5:2
6
5.
Nõmme Kalju FC
4
2
0
2
3:2
6
6.
Tallinna FC Flora
1
1
0
0
2:1
3
7.
Viljandi JK Tulevik
4
1
0
3
5:13
3
8.
Tallinna JK Legion
5
0
2
3
5:8
2
9.
Pärnu JK Vaprus
3
0
1
2
2:8
1
10.
FC Kuressaare
4
0
0
4
3:9
0
PREMIUM LIIGA KUU VÄRAV

Vali Premium liiga kuu ilusaim värav alloleva hääletuse abil. Tabamusi vaata siit!

HÄÄLETUS
Kes lõi Premium liiga märtsikuu ilusaima värava?
47%
6%
30%
10%
7%
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
12
Paide Linnameeskond
10
JK Narva Trans
8
Tartu JK Tammeka
6
Nõmme Kalju FC
6
Tallinna FC Flora
3
Viljandi JK Tulevik
3
Tallinna JK Legion
2
Pärnu JK Vaprus
1
FC Kuressaare
0
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK