Esimene poolaeg läbi: säh teile, kriitikud! (0)

Ats Purje näitas taset. Foto: Brit Maria Tael Ats Purje näitas taset. Foto: Brit Maria Tael

Enne teisipäevast koondisemängu Soomega oli peamine teema Premium liiga mängijate ülisuur osakaal Eesti rahvusmeeskonnas. Peas oli vaid mõte: kas siinne tase on piisav, et rahvusvahelises jalgpallis hakkama saada? Mäng Soomega näitas, et jah, on küll.

Soome vastu oli algkoosseisus üheksa Eesti meistriliiga mängijat, keda toetasid üks Saksamaa kõrgliiga ja üks Venemaa kõrgliiga mängija. Ometi ei olnud Eesti terve 90 minuti vältel Turus võõrustajate vastu hädas. Jah, soomlased hoidsid ehk enam palli, aga ükski nende sooritus ei olnud lõpuni ohtlik.

Eesti näitas platsil enesekindlust, mida polnud ammu näha saanud. Mida ei olnud näha siis, kui mehed olid klubideta ja mänguajata. Teisipäevane matš oli ehe näide sellest, et ei määra see, kus liigas sa mängid, vaid kuidas sa mängid. Kui sa naased kodumaale, ent pingutad platsil edasi nii, nagu oled seda varem teinud, ei kannata sinu kvaliteet - võidab hoopis liiga.

Eesti alistas Turus Soome 2:0 suuresti vaimselt. Ühtepidi pakatasid enesekindlusest need Eesti liigasse tagasi tulnud mängijad (näiteks Ats Purje, Joel Lindpere, Sergei Pareiko), teisalt aga nende samadega siin võrdselt mängivad pallurid, kes veel välismaale pole saanud. Markus Jürgenson, Artur Pikk, Ken Kallaste, Rauno Alliku, aga näiteks isegi Maksim Gussev - nad kõik teavad Premium liigast, et suudavad tagasipöördunutega võrdsel tasemel esineda, järelikult pole nad kehvemad. Minule kui kõrvaltvaatajale kiirgas suhtumist: "Kui suudab Purje või Lindpere koondises mänge otsustada, suudan ka mina!"  Ja nad suudavadki! Jalgpall on ülisuures osas mäng peas ning võitlus peas. Mentaalne valmisolek, mis tuleneb pidevast mänguajast ja -kindlusest, toob edu.

Eilne resultatiivsus, aga ka võime teha tööd või väristamata Soome kaitsjate vahelt rünnakule tormata, on pideva mänguaja tulemus. Kui pallur ei mängi, loodab ta koondises kuidagi eriliselt end tõestada, et ka klubirindel edukamaks saada ning see viib tihti läbipõlemiseni.

Nii Magnus Pehrsson kui mitmed teised on tõstnud esile Premium liiga taseme tõusu ja eile nägime, et see ei ole sõnakõlks. Siinne tempo tippmängudes, aga ka liigas üldiselt on oluliselt tõusnud ja parim tõestus sellest on teisipäevane Eesti mäng Soomega.

Aga tasub siiski meeles pidada: eile peeti esimene poolaeg meistriliiga täielike tippmängijatega. Teine poolaeg algab umbes kuu aja pärast, kui klubid euromängudega alustavad. Eeldused ja lootused on tänavu kõrgemad kui kunagi varem. On vaja vaid tõestada, et need pole asjatud. Kui suudame teisipäeval näidatud sisu näidata ka eurosarjades, saame lõplikult öelda: säh teile, kriitikud!