A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Euroopa meistrivõistlused toimuvad sel suvel kaheksal staadionil kaheksas erinevas Poola ja Ukraina linnas.
Poola ja Ukraina on EM-iks ehitanud nii uusi staadioneid kui ka renoveerinud vanu ning Soccernet.ee pakub ülevaate linnadest ja staadionitest, mis turniiri ajal tähelepanu alla satuvad.
EM-i ajal on Euroopa jalgpalli koduks Poola linnad Gdansk, Poznan, Varssavi ja Wroclaw ning Ukraina linnad Donetsk, Harkiv, Kiiev ja Lviv.
Gdanski PGE Arena
Mahutavus: 42 000
Mängud:
Hispaania - Itaalia (10. juuni)
Hispaania - Iirimaa (14. juuni)
Horvaatia - Hispaania (18. juuni)
Veerandfinaal: B1 – A2 (22. juuni)
Merevaiku meenutav Gdanski staadion on oma välisilme põhjal üks turniiri ilusamaid staadioneid, kuid selle valmimine ei möödunud ilma probleemideta.
Esialgu oli kavas staadioni ehitus lõpetada 2010. aasta lõpuks, aga staadion ei valminud isegi 9. juunil toimuma pidanud sõpruskohtumiseks Poola ja Prantsusmaa vahel, sest politsei ei andnud luba avaliku ürituse korraldamiseks staadionil. Lõpuks avati see 2011. aasta 10. juulil.
Läänemere ääres asuvas Gdanskis elab üle 450 000 inimese ning linn pole alati kuulunud Poola võimu alla. Pikalt vaba linna staatust omanud Gdansk on kuulunud ka Saksa võimu alla, mistõttu tuntakse linna ka saksapärase nime Danzig järgi.
Kaunist arhitektuuri täis linn on tuntud eelkõige selle poolest, et sealt sai 1980. aastal alguse Poola solidaarsusliikumine, mis viis kommunistliku režiimi kukutamiseni.
Linna kuulsaimaks jalgpalliklubiks on Lechia Gdansk, kes mängib Poola kõrgeimas divisjonis, kuid ei ole suuremat edu omanud. Nende parim saavutus on 3. koht aastast 1956.
Poznani linnastaadion
Mahutavus: 41 000
Mängud:
Iirimaa - Horvaatia (10. juuni)
Itaalia - Horvaatia (14. juuni)
Itaalia - Iirimaa (18. juuni)
Poznani staadion on üks neist, mis otsustati renoveerida. Staadion ehitamist alustati juba 1960-ndatel aastatel, kuid see valmis lõplikult 1980. aasta augustiks.
Mitmel korral renoveeritud staadion on EM-iks saanud uue katuse, kuid seal on muid probleeme tekkinud, sest staadioni muru on tulnud viimase kahe aasta jooksul kuuel korral välja vahetada. Tiheda koormuse tõttu pole muru korralikult kasvama hakanud.
Poznani linn asub Kesk-Poolas ning seal elab 556 000 inimest. Linn on olnud üks kaubandusteede ristumiskohti juba keskajast saadik ning linna majanduslik seis on üks paremaid riigis. Poznani kaubanduskeskused on ühed parimad Kesk-Euroopas.
Linna tuntuim jalgpalliklubi on Lech Poznan. Lech on saanud Euroopa meedia tähelepanu osaliseks tänu oma tulihingelistele toetajatele, kes käivad isegi noorte mängudel tuhandete kaupa. Klubi on Poola meistriks kroonitud kuuel korral, viimane tiitel tuli kahe aasta eest.
Varssavi rahvusstaadion
Mahutavus: 58 000
Mängud:
Poola - Kreeka (8. juuni)
Poola - Venemaa (12. juuni)
Kreeka - Venemaa (16. juuni)
Veerandfinaal: A1 - B2 (21. juuni)
Poolfinaal: B1/A2 - D1/C2 (28. juuni)
Varssavi staadion on üks EM-i keskseid areene ning seal toimub ühtlasi turniiri avatseremoonia, kui 8. juunil Poola ja Kreeka omavahel kohtuvad.
Ligikaudu 58 000 pealtvaatajat mahutav areen paistab kaugelt silma sellega, et see on kujundatud Poola lipuvärvides, mis näevad eriti kaunid välja öösel, kui valgustus tööle pannakse. Staadionil on ka lahtikäiv katus.
Poola pealinn Varssavi on koduks enam kui miljonile inimesele ning kui sisse arvestada läheduses asuvad linnad, siis on seal piirkonnas rohkem kui 2,6 miljonit elanikku.
Linna ajalugu on rikkas ning huvilised võivad linna külastades lisaks kaunitele hoonetele ja parkidele tutvuda ka Euroopa lähiajaloo musteimat perioodi II maailmasõda meenutavate muuseumite ning vaatamisväärsustega.
Varssavi rahvusstaadionil ei mängi oma mänge ükski Poola liiga klubi, kuid linnas on kaks Ekstraklasasse kuuluvat meeskonda Polonia ja Legia, kes omavad küllaltki värvikat ajalugu.
Edukaim neist on Legia, kes on Poola meistriks kroonitud kaheksal korral ja on peaaegu iga-aastaselt liiga esikolmikus. Klubi parim periood jääb aga 70-ndatesse aastatesse, kui jõuti lühikese perioodi jooksul korra Meistrite liiga eelkäija Euroopa karika poolfinaali ja veerandfinaali. Linnarivaal Polonia on riigi meistriks kroonitud kahel korral.
Wroclawi linnastaadion
Mahutavus: 44 300
Mängud:
Venemaa - Tšehhi (8. juuni)
Kreeka - Tšehhi (12. juuni)
Tšehhi - Poola (16. juuni)
Wroclawi linnastaadioni ehitamine ei kulgenud samuti ilma probleemideta ja vahepeal vahetati staadioni ehitav firma välja, sest nad jäid ajakavast maha. Valminud staadion meenutab plaanide kohaselt laternat.
Multifunktsionaalne staadion avati mitme erineva sündmusega - esmalt võis täismaja publikut näha poksimatši Vitali Klitško ja Tomasz Adameki vahel, nädal hiljem laulis staadionil popilegend George Michael ning lõpuks võistlesid Monster Jam raames staadionil monstrumautod.
Wroclaw on enam kui 630 000 elanikuga Poola suuruselt neljas linn ja suuruselt teine nendest Poola linnadest, kus EM toimub (Krakowis ja Lodzis ei mängita). Kauni linna märkimisväärsemate turistimagnetite hulka mahub loomaaed, mis on Poola vanim ja suurim, ning UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv omalaadne spordihall Hala Stulecia.
Linna esindusklubi Slask Wroclaw on end uuel staadionil väga koduselt tundnud ja suutis sel aastal võita oma esimese Poola meistritiitli pärast 1977. aastat.
Donbass Arena
Mahutavus: 51 504
Mängud:
Prantsusmaa - Inglismaa (11. juuni)
Ukraina - Prantsumaa (15. juuni)
Inglismaa - Ukraina (19. juuni)
Veerandfinaal: C1 - D2 (23. juuni)
Poolfinaal: A1/B2 - C1/D2
Donbass Arena avati juba 2009. aastal ning see asub Donetski linna keskusele väga lähedal. Staadioni projekteeris sama kompanii, mille portfooliosse kuulub Allianz Arena, Pekingi Rahvusstaadion ja City of Manchester Stadium.
Staadionit, mis oleks valminud ka ilma EM-i toimumiseta ja mida rahastas Donetski Šahtari omanik Rinat Akhmetov, ümbritseb suur 25-hektarine park.
Donetski hüüdnimi on "Miljoni Roosi Linn" ning huvitaval kombel rajati see suur linn alles 1869. aastal Walesi ärimehe John Hughesi poolt, kes ehitas piirkonda terasetehase ning mitu kaevandust.
Lühikese ajaloo tõttu ei ole seal võrreldes teiste korraldajalinnadega väga palju kultuurilisi vaatamisväärsusi, kuid suvel avatakse Donetskis maailma üks suurimaid veeparke.
Donetsk on laiale maailmale tuntud eelkõige jalgpalliklubi Šahtari poolest, kellele Donbass Arena kuulub. Rikas omanik on Šahtarist Ukraina parima klubi teinud ja nad on viimasest 11-st tiitlist võitnud 7. Lisaks kuulub klubi auhinnakappi üks UEFA Karikasarja karikas.
Kiievi olümpiastaadion
Mahutavus: 69 000
Mängud:
Ukraina - Rootsi (11. juuni)
Rootsi-Inglismaa (15. juuni)
Rootsi - Prantsusmaa (19. juuni)
Veerandfinaal: D1-C2 (24. juuni)
Finaal (1. juuli)
Kiievi olümpiastaadion on Euroopa meistrivõistluste finaali toimumispaik ning tegu on ühe Euroopa suurima staadioniga. EM-i ajal mahutab see 69 000 inimest, kuid enne staadioni täielikku renoveerimist mahtus sinna ligikaudu 80 000 inimest.
Staadion avati alles möödunud sügisel, sest ühe katusestruktuuri osa kohaletoimetamine nõudis aega.
Olümpiastaadioni ehitamisel on mõeldud ka sellele, kuidas seda kasutada, kui jalgpalli ei toimu, sest kommertsstruktuur staadioni ümber on korralik. Staadioniga on seotud baarid, restoranid ning muud vaba aja veetmise võimalused.
Kiiev on üks vanemaid linnu Ida-Euroopas ja pakub nii mõndagi huvitavat igale inimesele. Linnast võib leida palju ajaloolisi ehitisi ja erinevaid muuseume.
Ukraina pealinna populaarseim jalgpalliklubi on Dünamo Kiiev, kelle koduks olümpiastaadion on. Dünamo on 13-kordne Nõukogude Liidu ning 13-kordne Ukraina meister ja on ka Euroopas 1970-ndatel ja 1980-ndatel edukas olnud.
Lisaks Dünamole mängis möödunud hooajal Ukraina meistriliigas veel kaks Kiievi klubi Obolon ja Arsenal, kellest esimene liigast välja langes.
Arena Lviv
Mahutavus: 34 915
Mängud:
Saksamaa - Portugal (9. juuni)
Taani - Portugal (13. juuni)
Taani - Saksamaa (17. juuni)
Lvivi staadion on väikseim staadion, kus EM-il mängitakse ning umbkaudselt 35 000 inimest mahutav areen saab koduks olema B-alagrupi mängudele.
Staadioni ehitamisega oli palju probleeme ning vahepeal lekkis avalikkuse ette UEFA raport, kus kardeti, et staadionit ei suudeta õigeks ajaks valmis saada. Staadion, mis sooviti avada 2011. aasta suvel, nägi esimest jalgpallimängu alles oktoobri lõpus.
Lvivi linn on Ukrainas tuntud selle poolest, et see on kõigist riigi linnadest üks läänepärasemaid ja seda kutsutakse isegi Ukraina väikeseks Pariisiks. Linnas elab üle 700 000 inimese ja see on üks Ukraina kultuurikeskuseid, olles tuntud oma ülikoolide poolest.
Lvivi kuulsaim jalgpalliklubi on riigi meistriliigas mängiv Karpatõ, mille ridadesse kuulusid möödunud hooajal kaks Eesti koondislast Tarmo Kink ja Sergei Zenjov. Klubi ajalugu ei ole väga rikas ning nende märkimisväärseim saavutus on Nõukogude Liidu karika võitmine aastal 1969.
Metalisti staadion
Mahutavus: 38 633
Mängud:
Holland - Taani (9. juuni)
Holland - Saksamaa (13. juuni)
Portugal - Holland (17. juuni)
Esialgu Ukraina reservnimekirjas olnud Metalisti staadion on üks nendest, mis on EM-iks renoveeritud. Esmalt 1925. aastal valminud staadionit on varem mitmel korral uuendatud ja viimane värskendamine toimus aastatel 2007-2009.
Mõned staadioni elemendid pärinevad veel selle esmase rajamise ajast, kuid praegusekson staadioni juurde rajatud mitu treeningväljakut, suur konverentsisaal, sportlasi majutav hotell, meditsiini- ja taastusravi keskus ning kuus jõusaali.
Harkiv oli möödunud sajandi esimese poole poliitliste keeriste tõttu mõnda aega Ukraina pealinn, kuid minetas 1934. aastal selle positsiooni taas Kiievile.
Praegu elab linnas ligi poolteist miljonit inimest ning seal asub mitu suuremat masinaehitustehast. Nende seas on ka Malõševi tehas, mis on üks maailma juhtivaid tankitootjaid.
Metalist Harkiv on hetkel Dünamo Kiievi ja Donetski Šahtari järel paremuselt kolmas jalgpalliklubi Ukrainas, kuid pole kordagi kahe kohaliku gigandi ülemvõimu murda suutnud. Harkiv on kuus hooaega järjest liiga kolmandana lõpetanud.
Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Siim Pulst | Valimisvõitlus paljastab meie jalgpallikultuuri kurva tõe
Šveitsi tippklubist Austriasse laenatud Volkov: U20 liiga polnud piisav, et teha selget arengut
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded: