A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Jalgpallifotograaf Jana Pipar ei plaaninud laupäeva pärastlõunal kohtunikuna väljakule joosta, kuid olude sunnil tuli tal seda siiski teha. Naiste Meistriliiga madinas Tallinna Kalevi ja Tallinna Flora vahel müttas Pipar abikohtunikuna platsil alates 36. minutist kuni seitsme ja poole üleminutiga avapoolaja lõpuni ehk rohkem kui veerand tundi.
Regionaalkohtunikuna tegutsev ning aastaid Tallinna Kalevis mänginud Pipar tunnistab naerdes, et platsile sekkumiseni viinud olukorras olid peasüüdlasteks tema endised tiimikaaslased, kes mõistagi teavad ka tema kohtunikutausta. Peakohtunik Vladimir Zahharovi vigastuse järel tõmbaski ta niisiis punase vesti selga, haaras lipu kätte ja sörkis tribüüniesise küljejoone taha.
Asenduskohtuniku leidmine (ja eelkõige nõusse saamine) ei olnud aga üldse mitte lihtne protsess. "Töökuulutus" tehti avalikuks ka staadioniteadustaja poolt.
Paraku esmajoones tribüünilt asendajat ei leitud ning ega Pipargi polnud koha sissevõtmisest erilises vaimustuses. Lõpuks ei jäänud tal aga muud üle - veenmistegevuses mängis pearolli Kalevi kapten Maria Orav.
"Ma peitsin ennast alguses sinna poordi taha ära!" kirjeldab Pipar peakohtuniku vigastusele järgnenud olukorda. "Ma nägin, et tribüünil just erilist kätemerd ei ole. Mõtlesin, et ei, mina küll ei lähe - ma ju pildistan siin, kuhu ma oma kaamera panen ja mul on teksad jalas ja ..." naerab ta paar tundi hiljem Soccernet.ee-ga vesteldes.
"Aga Kalevi mängijad ju teavad mind. Üks neist siis teatas kõva häälega, et Jana on ju siin! Vaatasin korraks kaamerat ja kui järgmisel hetkel pea üles tõstsin, siis pool Kalevi naiskonda jooksis minu poole, et Jana, Jana, tule-tule!" meenutab ta.
"Orav oli see, kes esimesena minu juurde jõudis ja hakkas mind sealt kaamera tagant ära tirima," muigab Pipar. "Ta ütles, et mõtle, kui hea story siit saaks! Ja siis ma mõtlesin ka, et noh, saaks ju küll!"
Vahetuspinkide ette ametiposti üle võtma sörkis Pipar rõõmsa näoga, kuid seda mitte just ülevoolava vaimustuse, vaid eelkõige suure segaduse tõttu. "See oli hämmeldus lihtsalt. Mõtlesin, et mis just juhtus ... ja mis veel juhtuma hakkab. Siis natukese aja pärast sain aru, et see on ju ülekandega mäng ka! Ma ei tea..." naerab ta.
Pipra õnneks polnud tal poolaja viimase veerandtunni vältel eriti palju tööd. "Mul oli õnneks ainult üks olukord," meenutab ta. "Paar auti ja siis üks tõsisem, selline napp mitte-sulg, kust Kalev sai oma kokkuvõttes kõige ohtlikuma võimaluse."
Arusaadavatel põhjustel polnud fotograafil platsi ääres kaasas ka absoluutselt mitte mingisugust spordivarustust, mida kohtunikul vaja võiks minna. Niisiis teenindas ta elus esimest korda mängu teksapükstes ja Nike'i Air Force tossudes. "Kusjuures üllatavalt mugav oli!" kirjeldab ta ainulaadset kogemust. "Need teksad on põhimõtteliselt retuusid! Väga huvitav tunne oli küll, väga huvitav. Aga ma kaldun arvama, et see ei kordu enam mitte kunagi," ütleb ta naerdes.
Teist poolaega Pipar aga enam äärel kaasa ei teinud, sest vaheajal tuli end vabatahtlikuks pakkuma tribüünil viibinud 15-aastane Lisette Pentinen. "Läksin vaheajal sinna A. Le Coqi fuajeesse ja peakohtunik Zahharov tuli riietusruumist välja, hullult lonkas. Naeris, et noh, Jana, mis siin teed, mine nüüd välja! Ütlesin, et mis nalja sa teed, ma ei tee teist poolaega.
Aga siis tulid teised kohtunikud ka välja ja selgus, et kaks tüdrukut on tribüünil kohtuniku litsentsiga ja üks neist on valmis aitama. Tal olid riided ka kaasas, sest ta tuli parajasti mingilt teiselt mängult. Mina ei oleks mingil juhul seda teist poolaega teinud!" on Pipar veendunud.
Jana Pipra tegemistega saab lähemalt tutvust teha siin:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Pohlak võtab Klavani kandidatuuri tõsiselt: oleme mõlemad Eesti jalgpalli patrioodid
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?