A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Täna õhtul algab Brasiilias Konföderatsioonide karikas, kus lähevad vastamisi MM-i korraldajamaa Brasiilia, maailmameister Hispaania ning parimad koondised erinevatest maailmajagudest.
Turniir on soojenduseks järgmise suve maailmameistrivõistlustele ja selle avab otseloomulikult peoperemeeste enda mäng Brasiilia rahvusstaadionil Aasia parima Jaapani vastu.
Soccernet.ee tegi lühikese ülevaate mõlemas grupis mängivatest koondistest. A-alagrupi eelvaadet võite lugeda siit.
Hispaania
Hispaania koondise juures ei ole midagi muutunud. Meeskonnas on samad näod, kes panid 2008. aasta suvel toimunud Euroopa meistrivõistlustel aluse jalgpalliajaloo ühele võimsaimale ainudomineerimisele.
Mõned mehed on välja vahetunud, kuid tase on püsinud või isegi tõusnud ning ka selle suve Konföderatsioonide karikale lähevad nad vastu favoriitidena.
Peamiselt Barcelona ja Madridi Reali meestest koosnevale löögirusikale pakuvad tuge üksikud mehed teistest klubidest, kuid tõenäoliselt peavad tippklassi mängijad nagu Juan Mata ja Santi Cazorla taas sündmuste käiku pingilt jälgima.
Koondise juures on tagasi vahepeal Madridi Reali pinki soojendanud Iker Casillas, kes peaks Hispaania koondise kaptenina ka oma põhiväravavahi kohta hoidma. Vähemalt sellele viitab fakt, et just tema kannab särki numbriga üks.
Hispaania koosseis:
Väravavahid: Iker Casillas (Madridi Real), Victor Valdes (Barcelona), Pepe Reina (Liverpool).
Kaitsjad: Raul Albiol (Madridi Real), Gerard Pique (Barcelona), Cesar Azpilicueta (Chelsea), Sergio Ramos (Madridi Real), Alvaro Arbeloa (Madridi Real), Jordi Alba (Barcelona), Nacho Monreal (Arsenal).
Poolkaitsjad: Javi Martinez (Müncheni Bayern), Andres Iniesta (Barcelona), Xavi Hernandez (Barcelona), Cesc Fabregas (Barcelona), Juan Mata (Chelsea), Sergio Busquets (Barcelona), Santi Cazorla (Arsenal), David Silva (Manchester City), Jesus Navas (Sevilla).
Ründajad: David Villa (Barcelona), Fernando Torres (Chelsea), Pedro Rodriguez (Barcelona), Roberto Soldado (Valencia).
Nigeeria
Nigeerlastel on Aafrika koondisele omaselt enne Konföderatsioonide karikat palju probleeme olnud ning arvestades sisepingeid, on põhjust karta, et nad ei suuta end eesoleval turniiril parimast küljest näidata.
Turniiri eel olid paljud Nigeeria mängijad äärmiselt pettunud selle üle, et jalgpalliliit polnud neile maksnud 10 000 dollari suurust boonust, mida lubati MM-valikmängus Keenia alistamise eest. Seetõttu otsustasid nad, et ei lenda Brasiiliasse kuni mure lahenduse leiab.
Kuigi tippmängijate palkadele mõeldes tundub äärmiselt imelik, et Aafrika meistri jalgpallurid selliste summade pärast jalgu trampima hakkavad, siis tegelikult ei uju Nigeeria koondise mängijad samasuguses rahas nagu näiteks Ghana või Elevandiluuranniku pallurid, sest erinevalt mõnest teisest suurest Aafrika jalgpalliriigist, on paljud nigeerlased mängimas kohalikus liigas ja ei teeni igas kuu kümneid tuhandeid eurosid nagu Euroopas pallivad ametikaaslased.
Too probleem jõudis lõpuks lahenduseni, kuid pinged jalgpalliliidu ja mängijate vahel on eeldatavasti palju sügavamad kui vaid üksikud boonused. Sellistes olukordades on mängijate motivatsioon ja keskendumine kindlasti häiritud ning spekulatsioonid rahapakkidega asiaatidest, kes madalamapalgalistele mängijatele lähenevad, on Aafrika koondiste ja suurturniiridega alati kaasas käinud.
Rahamured pole nigeerlaste ainsaks peavaluks, sest ühtlasi on nad hädas vigastustega. Turniirile ei sõitnud teiste seas Aafrika Rahvaste Karika turniiri kangelasteks tõusnud Victor Moses ning Emmanuel Emenike.
Nigeeria koosseis:
Väravavahid: Vincent Enyeama (Tel Avivi Maccabi), Austin Ejide (Be'er Sheva Hapoel), Chigozie Agbim (Enugu Rangers).
Kaitsjad: Godfrey Oboabona (Sunsine Stars), Uwa Elderson Echiejile (Braga), Efe Ambrose (Glasgow Celtic), Azubuike Egwuekwe (Warri Wolves), Solomon Kwambe (Sunshine Stars), Francis Benjamin (Heartland), Kenneth Omeruo (ADO Den Haag).
Poolkaitsjad: John Ugochukwu (Academica), Ahmed Musa (Moskva CSKA), Mikel John Obi (Chelsea), Fegor Ogude (Valerenga), Michel Babatunde (Kryvbas), Ogenyi Onazi (Lazio)*, Emeka Eze (Enugu Rangers), Nnamdi Oduamadi (Varese), Sunday Mba (Enugu Rangers).
Ründajad: Brown Ideye (Kiievi Dünamo), Joseph Akpala (Bremeni Werder), Mohammed Gabo (Kano Pillars), Anthony Ujah (Köln).
* - Ogenyi Onazi sai turniiri eel vigastada ning ei osale.
Tahiti
Eelmise aasta juunis puhkes Saalomoni Saartel toimunud OFC Rahvuste Karikal tõeline üllatuspomm, kui suurfavoriit Uus-Meremaa ei suutnud finaali jõuda ning omavahel kohtusid Tahiti ja Uus-Kaledoonia.
Tollest mängust väljus võitjana Tahiti koondis, kuid au olla kroonitud Okeaania parimaks ei olnudki ehk nii vägev, kui fakt, et too tiitel andis Tahitile võimaluse mängida Konföderatsioonide karikal maailma parimate koondiste vastu ja täiendas saareriigi jalgpalliliidu kohvreid enam kui miljoni dollari suuruse rahasüstiga, mis kaasneb Brasiilias mängimisega.
Nüüd, kui Austraalia enam Okeaania tsoonis ei osale ning väikeste saarte ainus koljati rollis vastane Uus-Meremaa pole kaugeltki sama võimas kui austraallased, on tõenäoline, et uusi üllatajad saab veelgi olema, kuid Tahiti on saavutanud hea edumaa, sest raha ja tähelepanu, mis tänavuse turniiriga kaasas käib, võib aidata kaasa sellele, et nad saavad ka edaspidi olema need, kes Uus-Meremaa libastumiste korral suure piruka endale haaravad.
Praegune Tahiti koondis sarnaneb suuresti Konföderatsioonide karika konkurendi Itaaliaga, kuid seda vaid ühes osas. Itaalial kui ka Tahitil on kaasa võetud vaid üks mängija, kes teenib leiba väljaspool koduliigat.
Tahitil on selleks mängijaks 33-aastane ründaja Marama Vahirua, kes kolis väga noorelt Prantsusmaale ning mängis isegi Prantsusmaa alla 21-aastase koondise eest.
Praegu Nancy'le kuuluv Vahirua pole ainus huvitav nimi Tahiti peamiselt kahe klubi Dragoni ja Tefana mängijatest koosnevas koondises.
Neli koondise kahekümne kolmest liikmest tuleb Tehau perekonnast. Alvin ja Lorenzo on kaksikud, Jonathan nende vend ning Teaonui nõbu. Kui Tahiti alistas möödunud suve Okeaania meistrivõistlustel 10:1 Ameerika Samoa, lõid Tehau perekonna liikmed kokku üheksa väravat.
Paljudele Tahiti mängijatele pole sellisel tasemel mängimine siiski täiesti võõras. Osad koondise liikmetest kuulusid Tahiti alla 20-aastaste koondisesse, mis mängis 2009. aastal Egiptuses toimunud omavanuste maailmameistrivõistlustel. Uskumatu kokkusattumusena oldi seal samas grupis nii Nigeeria kui ka Hispaaniaga. Grupi neljas liige oli Venezuela.
Tol korral said Tahiti mängijad kõigis kohtumistes suured saunad: Hispaaniale ja Venezuelale jäädi alla 0:8 ning nigeerlastele 0:5.
Tahiti koosseis:
Väravavahid: Mickael Roche (Dragon), Gilbert Meriel (Tefana), Xavier Samin (Dragon).
Kaitsjad: Teheivarii Ludivion (Tefana), Tamatoa Wagemann (Dragon), Stephane Faatiarau (Tefana), Nicolas Vallar (Dragon), Edson Lemaire (Dragon), Rainui Aroita (Tamarii Faa'a), Vincent Simon (Dragon), Yannick Vero (Dragon).
Poolkaitsjad: Alvin Tehau (Tefana), Henri Caroine (Dragon), Heimano Bourebare (Tefana), Stanley Atani (Tefana), Lorenzo Tehau (Tefana), Ricky Aitamai (Venus), Jonathan Tehau (Tamarii Faa'a), Yohann Tihoni (Roniu).
Ründajad: Marama Vahirua (Nancy), Teaonui Tehau (Dragon), Steevy Chong Hue (Dragon), Samuel Hnanyine (Dragon).
Uruguay
Uruguay koondise viimastele aastatele vaadates võiks väita, et nad on tõusnud Lõuna-Ameerika jalgpalli liidriks: 2010. aasta maailmameistrivõistlustel oldi ainus mitte-Euroopa meeskond poolfinaalis ning tänavusele Konföderatsioonide karikale teeniti pilet tänu Copa America võitmisele.
Ometi pole nad viimastel aegadel liikunud õiges suunas.
Paljud eduka koondise võtmemängijad nagu Egidio Arevalo Rios, Diego Forlan ja Diego Lugano on vanuse kasvades vormi kaotanud ja kuigi nende asemele on kerkinud uued mehed, pole mitmest suuremast talentidest saanud nii häid mängijaid nagu oodati.
Selle nimekirja eesotsas on Nicolas Lodeiro, kellest räägiti veel 2010. aasta maailmameistrivõistluste ajal suurte sõnadega. Siis kuulus Lodeiro Ajaxile, kuid nüüd on ta maandunud Brasiilia tabelikeskmikus Botafogo.
Väikese põlvkondade vahetusega on paigast on läinud ka meeskonna hea taktikaline tasakaal. Seda peegeldab fakt, et Lõuna-Ameerika MM-valikturniiril asutakse alles 5. positsioonil.
Jõude, millega sellelgi turniiril üllatada, peaks Uruguay'l siiski olema ning ainuüksi nende kahele ründajale vaadates peaks vastased hirmu tundma: Luis Suarez võib tüki küljest hammustada ka parimatelt kaitsjatelt ning Edinson Cavani lõpetas eelmise hooaja Itaalia Serie A parima väravakütina.
Uruguay koondis:
Väravavahid: Fernando Muslera (Galatasaray), Juan Castillo (Danubio), Martin Silva (Olimpia).
Kaitsjad: Diego Lugano (Malaga), Diego Godin (Madridi Atletico), Sebastian Coates (Liverpool), Matias Aguirregaray (Penarol), Maxi Pereira (Benfica), Andres Scotti (Nacional), Martin Caceres (Juventus).
Poolkaitsjad: Walter Gargano (Inter), Alvaro Pereira (Inter), Cristian Rodriguez (Madridi Atletico), Sebastian Eguren (Libertad), Nicolas Lodeiro (Botafogo), Diego Perez (Bologna), Egidio Arevalo Rios (Palermo), Gaston Ramirez (Southampton), Alvaro Gonzalez (Lazio).
Ründajad: Luis Suarez (Liverpool), Diego Forlan (Internacional), Abel Hernandez (Palermo), Edinson Cavani (Napoli).
Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Siim Pulst | Valimisvõitlus paljastab meie jalgpallikultuuri kurva tõe
Šveitsi tippklubist Austriasse laenatud Volkov: U20 liiga polnud piisav, et teha selget arengut
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded: