MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

VÄLISMAA
1 Link kopeeritud

Koroonaviirus uute reeglite tulekut ei peata: nüüdsest võib õlaga palli lüüa ning penaltites eelistatakse tõrjemehi

1 Link kopeeritud
Otto Kase pilt
Otto Kase
Otto Kase pilt
Otto Kase

Järgmisel hooajal võib väravavaht patustada, kui pealelöök läheb raamidest mööda või ründaja teeb samuti vea. Sel juhul antakse pall lihtsalt väravavahile! Foto: Marc-Andre ter Stegeni Twitter

Igapäevaselt jalgpallireeglite koostamise ja parandamisega tegelev IFAB (ehk International Football Association Board) jõudis hiljuti konsensusele uue reeglistiku osas. Põhiliste muudatustena saab välja tuua näiteks õlapalli legaalseks muutmise ning penaltite ajal väravavahtide elu lihtsustamise.

Kui eelmisel aastal muudeti näiteks väljavahetatud mängijate liikumisteekonda ning keelati ründemängijatel segada kaitsva võistkonna müüri ehitamist, siis tänavu keskenduti rohkem penaltiolukordadele. Kokku tehti 15 keskmisest suuremat muudatust, millest tähelepanuväärsemad on järgnevas loetelus ära toodud. Kõik reeglid muutuvad kohustuslikuks alates 1. juulist, kuid kui mõni liiga on sel ajal veel pooleli (mis tänavu tõenäoliselt ka juhtub), siis võib reeglimuudatused edasi lükata järgmisesse hooaega. Sama kehtib kevadest sügiseni mängitavate liigade kohta, nagu näiteks Premium liiga, kus reegleid uuendatakse alles enne järgmist hooaega.

  • Kui väravavaht rikub penaltilöögi ajal reegleid, aga ei tee tõrjet, siis ei lähe löök kordusele.

Seega on nüüdsest sedamoodi, et kui kiiper astub näiteks liiga vara oma joonelt ära, kuid pall lendab kas väravast mööda või põrkab raamidest lööja suunas tagasi (ehk väravavaht ei tõrjunud lööki), siis ei saa ründav meeskond endale uut penaltit. Kui aga väravavaht tõrjub ise penalti, siis läheb löök kordusele ning väravavahti algselt hoiatatakse ja järgnevatel kordadel ka karistatakse.

  • Kui nii ründaja kui ka väravaht rikuvad penaltilöögi ajal reegleid, karistatakse ründajat.

Sellisel juhul tühistatakse 11 meetri trahvilöök ning pall antakse kaitsvale meeskonnale. Reeglid tehti selliseks, kuna varasemalt oli taolise juhtumi korral enamjaolt väravavahi rikkumine seotud ründaja keelatud pettega.

  • Õlaga löödud pall ei kvalifitseeru käepallina.

Uute reeglite kohaselt on käe ja õla piiriks kaenlaalune, mis tähendab, et õlaga tabatud pallid on järgmisest hooajast lubatud.

  • Kui ründav mängija tabab kogemata palli käega ning pall põrkab tema tiimikaaslasele ja sellele järgneb koheselt ründava tiimi värav, siis on tegu veaga.

Varasemalt oleks taoline olukord lugenud väravana, aga nüüdsest pole enam vahet, kas käemäng oli tahtlik või mitte: kui värav lüüakse lähisekunditel, siis kvalifitseerub see veana ning pall läheb vastastele. Kui aga peale juhuslikku käepalli söödetakse ja/või triblatakse pisut - ehk ehitatakse veel rünnakut -, siis läheb värav kirja.

  • Suluseisus olev mängija võib edasi mängida, kui ta saab palli vastase tahtlikust (käe)puutest.

See tähendab seda, et kui ründaja on suluseisus, kuid sööt temale läheb tahtlikult vastu kaitsja kätt, siis jätkub rünnak (välja arvatud juhul, kui tegu oli tahtliku tõrjega). Muudatus tehti, kuna kui nii-öelda "lubatud" tahtlik puude (pea või jalaga) laseb ründaval mängijal edasi liikuda, siis peaks "keelatud" tahtlikul puutel olema sama tulemus. 

  • Mängus teenitud hoiatuskaardid ei kandu edasi penaltiseeriasse.

Kui mängija teenib normaal- või lisaajal kollase kaardi ning patustab pisut hiljem ka penaltiseerias hoiatuskaardi väärilise veaga, siis ei eemaldata mängijat platsilt, kuna penaltiseeria ei ole osa mängust. 

  • Subjektiivsete olukordade ajal on peakohtunikul OFR (on-field review) asjakohane.

Keeruliselt sõnastatud lause tähendab põhimõtteliselt seda, et kui tegu on näiteks vea tõsiduse või suluseisu segamise hindamisega, siis on (varasemast rohkem) soovituslik vaadata olukorda platsi ääres olevalt videoekraanilt. Otsus võeti vastu seoses Premier League'iga, kus kohtunikud otsustasid tihti sellistes olukordades video ülevaatamise vahele jätta.

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

Jalgpallireegleid täiendati taas oluliselt: käega mäng sai uue definitsiooni, ründajad ei tohi enam müüris seista
MUU 10

Jalgpallireegleid täiendati taas oluliselt: käega mäng sai uue definitsiooni, ründajad ei tohi enam müüris seista

VÄLISMAA 3

IFAB palub kaenlakarva-suluseisudele läbi sõrmede vaadata

EM2020 7

Kas lõdvem suluseisu reegel hakkab kehtima juba suvisel EM-il?

JALGPALLIPOLIITIKA

Suluseisureegli muutmine pole päevakorras, Wenger võttis sõnad tagasi

Mets vigastatud
Üleminekumängud
Premium liiga
Suured lahkumised
Uued näod
Mõtted koondisest
pilk tagasi
Viimased parimad
viikingi meenutused
Eesti koondis
Kahetised tunded
Hooaja kokkuvõtted
A. LE COQ PREMIUM LIIGA 2024
  • 1 Tallinna FCI Levadia 87
  • 2 Nõmme Kalju FC 72
  • 3 Paide Linnameeskond 72
  • 4 Tallinna FC Flora 70
Vaata veel
VAATA KOGU TABELIT
POPULAARSEMAD UUDISED
LOETUMAD
KOMMENTEERITUMAD
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

VIIMASED UUDISED
KÕIK
EESTI
VÄLISMAA