Kuum kaup: Karol Mets on valmis jääma Piirojalt õppima (6)

Foto: Gertrud AlatareKeskkaitsja Karol Mets kerkis aastaga Tallinna Flora duublist klubi suurimaks müügiartikliks. Testimised Taanis ja Itaalias lõppesid küll lepinguta, kuid noore Raio Piirojaga võrreldud nooruk ei näe probleemi Eestis jätkamises. Seda enam, et Piiroja ise liitub nüüd samuti Floraga.

Viljandist pärit 19-aastane kaitsja tõusis Meistriliigas pildile eelmise aasta suvel, kui Martin Reim usaldas talle põhikoosseisukoha märksa kogenumate Aleksei Jahhimovitši ja Nikita Baranovi ees. Kohta käest ta enam ei andnudki ja sel suvel oli ta U-19 EM-finaalturniiril samuti raudkindel põhimees, mis annab Metsale oma ea kohta juba suurepärase kogemustepagasi.

Murranguline areng on seda järsem, et 2010. aastal mängis ta enne Florasse siirdumist veel teises liigas, toonases Viljandi Tuleviku duublis. "Eks tal olid anded juba sees olemas, oli vaja lihtsalt tugevamat gruppi. Kohanes kiiresti ja võttis kõik kiiresti omaks," meenutab Reim.

Head kohanemisvõimet tõstab esile ka Flora president Aivar Pohlak, kes on nimetanud klubi tõenäoliseimaks järgmiseks piiri taha siirdujaks just Metsa: "Pean Karolit väga talendikaks tüübiks - tema tähtsaimad omadused on peaaegu silmapilkne kohanemine ümbritseva tasemega; võitlusvaim koos tahtejõu ja liidriomadustega ja pika keskkaitsja jaoks suhteliselt haruldane vasak jalg."

Mängija ise ütleb külma kõhuga, et viimaste aastate edasiminek on noore mängija jaoks loogiline: "Ise ma küll ei tunne, et oleksin väga palju edasi arenenud. Mingil määral kindlasti, aga mäekõrgust edasiminekut ma küll ei näe. Teine asi on see, mis teised kõrvalt arvavad."

REKLAAM

Itaaliasse laenuga ei lähe

Mets on käinud sel aastal testimistel Taani kõrgliigaklubis Midtjylland ja Itaalia esiliigaklubis Brescia. Mõlemad kosilased näitasid esimese hooga üles kõrget huvi, soovides temaga algselt plaanitust kauem tutvuda. Praeguse seisuga jätkub Metsa karjäär siiski Floras.

"Brescia teatas mõni päev tagasi peale pikemat kaalumist, et nad siiski ei tee Karolile pakkumist," selgitab Pohlak. "Ütlesid, et nad oleksid nõus võtma ta pooleks aastaks laenule ja siis vaatama edasi, aga mängija karjääri peale mõeldes ei ole see parim võimalus - pigem ikka juba aasta mänge FC Flora esinduskoosseisus. Kui Raio saab terveks, siis on see Karoli jaoks hindamatu kogemus."

Pohlak toob hoiatava näitena välja Henri Anieri ja Joonas Tamme, kes läksid 2009. aastal laenule Serie A klubisse Sampdoria ning pidid seal leppima vaid noortejalgpalliga. "Itaalia on kohanemiseks keeruline koht ja minna sinna pooleks aastaks ja jääda selleks perioodiks sisuliselt mängupraktikata ei ole just mõistlik tegu. Sama loogikat toetavad ka teised varasemad laenukogemused, mis pigem negatiivsed - mängija tuleb ikkagi saada paika püsilepinguga, nii jääb tal piisavalt aega kohanemiseks ja tekivad teatavad garantiid tulevikuks."

Keskkaitsja kinnitab, et ei ole selles liigselt pettunud. "Kas laenule oligi mõtet minna... Floras saan regulaarselt mänguaega. Mis seal ikka, tuleb edasi treenida ja nii, et nad ei tahaks mind enam ainult laenule võtta, vaid päris endale," arutleb ta.

Mõlema välisklubi juures harjutas Mets põhimeeskonnaga ning reaalselt oma võimeid hinnates arvab ta, et see võinukski olla veel liiga suur suutäis. "Kui kohe sinna läheks, siis mängu ilmselt kohe ei saaks," lausub ta. "Itaalia klubi jättis vähe parema mulje [kui Midtjylland], tundus tugevama võistkonnana. Ma arvan, et Brescia oli isegi veidi suurem klubi, nad tahavad Serie A-sse tagasi pääseda."

"Itaalias oli mäng rohkem taktikaline. Taktikatrennid olid küllaltki intensiivsed, nii et tundsid end trenni järel ikka väsinuna. Taanis oli ka küllaltki võitluslik ja intensiivne, aga Itaalias oli just see taktika osa suurem," võrdleb ta kahte kogemust.

Samas leiab Mets, et sai ka saapamaal "suhteliselt okeilt" hakkama ning on alati valmis end uuesti näitama minema: "Kui keegi kutsub ja jõutakse klubiga kokkuleppele, siis miks mitte, igal juhul võiks proovida."

Foto: Imre PühvelVõrdlused Piirojaga asjakohased

Lootust saada Floras Piiroja kaitsepaariliseks nimetab ka Mets suureks võimaluseks: "Kindlasti tahaks mängida temaga koos, nii hea mängija kõrval on kõige parem edasi areneda." Samas tunnistab tulevikulootus, et Eesti keskkaitsjatest on tema eeskujuks pigem Ragnar Klavan. Välismaalt toob ta välja praegu PSG-s mängiva brasiillase Thiago Silva.

Võrdlused Piirojaga ei ole õhust võetud, sest väljakul meenutab Mets teda nii omadustelt kui olemuselt. "Karol on Raioga mitmes mõttes sarnane," arvab ka Pohlak, "kindlasti on asju, milles ta jääb Raiole alla, näiteks absoluutsetelt füüsilistelt võimetelt, aga siin kannataks Raio ilmselt välja võrdluse ka mitmete teiste alade atleetidega ehk siis teiste jalgpallurite allajäämine Raiole selles vallas on paratamatu, kuid mõistagi on tal ka oma eelised, näiteks jalaliigutuste koordinatsioon, just see, mis tehnikaga seotud."

"Iseloomud on neil ka üsna võrreldavad, just kirglikkuse poole pealt, aga Raio oli selles osas varem küps kui Karol," lisab Flora juht.

Reim toob mängijaomadusi lahates samuti välja võidujanu, mida näeb ühteaegu nii Metsa tugevuse kui ka nõrkusena: "Mängukirg on tema üks suurimaid trumpe, tahe sooritada kõiki asju maksimaalselt hästi. Ühes mõttes on see väga hea ja ta on nii võitluses kui tehniliselt palliga mängides väga heal tasemel. Aga mille kallal ta peab veel vaeva nägema, on üldise füüsilise tugevuse kõrval ka just see, et ta elab eksimusi tihti üle. Emotsionaalselt peaks ta suutma keskenduda rohkem positiivsetele asjadele, mitte laskma end eksimustel rivist välja lüüa. Kogemustega muutub ta selles osas kindlamaks ja targemaks."

Mängija ise loetleb enda tugevamaid ja nõrgemaid külgi napisõnalisemalt. Trumbid? "Võib-olla võitluslikkus ja mõnes mõttes palliga mäng." Järeleaitamist vajab? "Füüsiline pool, just jõud. Ja kindlasti on vaja veel kogemusi juurde."

Lõpetanud sel aastal Tallinna Ühisgümnaasiumi, keskendub Karol Mets praegu täielikult jalgpallile. Kus näeb ta ennast viie aasta pärast? "Oh, see on nii pikk aeg... Loodaksin näha ennast välisliigas ja mitte päris suvalises. Näiteks kuskil Skandinaavia kõrgliigas."

Siinkohal ei saa jällegi üle ega ümber võrdlustest Piirojaga. 19-aastaselt mängis hilisem Eesti koondise kapten veel Flora tütarklubides, süsteemi esindusmeeskonda jõudis ta alles 20. sünnipäeva paiku. See-eest oli Piirojal juba A-koondise debüüt kirjas, samas kui Mets on avanud vaid U-21 ukse. Välismaale suundus Piiroja 23-aastaselt, minnes esmalt hooajaks laenule Oslo Valerengasse ja pool aastat hiljem Fredrikstadi, kuhu ta jäi püsima pikkadeks aastateks. Piiroja esimeseks välistestimiseks oli "Estonian Football 100 Years" raamatu kohaselt Glasgow Rangers natuke enne tema 22. sünnipäeva.

Reim: loodame, et areng jätkub

Martin Reimi käe all tegi Mets läbimurde ning Florast lahkumise järel jääb mängija tema radarile U-21 koondises. "Kui tal toimuks areng sama kiiresti kui viimased paar aastat, siis on tal head võimalused olla nii U-21 koondise liidrite seas kui ka pääseda kuskile piiri taha heasse klubisse," loodab treener. "Loomulikult ei pruugi areng nii kiiresti jätkuda, aga eeldused selleks on olemas ja loodame, et ta ei jää nüüd puhkama."

Reimi hinnangul räägitakse keskkaitsjast õigustatult kui ühest suurimast tulevikulootusest. "Eestis ei ole väga palju mängijaid, kel oleks eeldusi väga kaugele jõuda. Tegutsevaid mängijaid on üha rohkem, aga ta võib tõesti olla üks neist, kellest võib hea vedamise korral – tervis, treeningtöö, kontaktid ja muud asjad – saada üks Eesti parimaid mängijaid," ütleb ta, rõhutades samas jällegi: "Aga hetkel ei loe see veel midagi, selle nimel tuleb vaeva näha."

"Müügiartikkel on ta praegu juba tänu sellele, et ta on suutnud Meistriliigas tiitlile mängivas võistkonnas nii noorena põhikeskkaitsja olla," lisab Reim. Treener meenutab, et poolteist aastat tagasi sai Mets võimaluse tänu konkurentide ebastabiilsusele või kehvale vormile, koosseisus püsimine oli aga täielikult ise väljateenitud: "Mängukindlus kasvas iga mänguga ja minule treenerina meeldivad mängijad, kes julgevad tagant palliga mängida. See on üks oluline osa tänapäeva jalgpallis, et keskkaitsjad oleks valmis tagant täpse sööduga alustama."

Juhendaja teab, et välismaale siirdumine on riskantne samm. "Neid näiteid on küll, kus mängijal läheb alguses kõik hästi, aga siis tuleb treenerivahetus ja ta jääb ülejäänud aja pingile. Aga eks peab ikkagi minema, proovima ja riskima," arvab Reim.

"Ma ei oska öelda täpselt Serie B taset. Arvan, et ta on kindlasti võimeline seal mängima, aga loomulikult ei oleks see talle hea, kui ta istuks aasta aega pingil. Ega ei saa ju teha kokkulepet, et mängija peab mängima. Riskiküsimus jääb alati, aga mis seal ikka – tuleb võidelda oma koha eest ja näidata, et ta on selle vääriline."

Karol Mets
Sünniaeg: 16.05.1993 (Viljandi)
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Pikkus: 190 cm
Kaal: 76 kg
Saavutused: Meistriliiga kuld 2011, pronks 2012; superkarika võitja 2011 ja 2012; karikavõitja 2011.

Senine karjäär:

2012 - Tallinna FC Flora (ML) 32/4; Flora II (EL) 2/2
2011 - Tallinna FC Flora (ML) 16/1; Flora II (EL) 17/1
2010 - Valga FC Warrior (EL) 4/1; Tulevik II (II) 23/1
2009 - Viljandi JK Tulevik II (EL) 28/3
Viljandi JK Tulevik 1992
...
U-21 koondis 5/0
U-19 koondis 32/0
U-18 koondis 1/0
U-17 koondis 8/0

"Kuum kaup" on Soccernet.ee uus rubriik, kus portreteerime üle nädala neljapäeviti Eesti jalgpallureid, kes on tõenäolised kandidaadid lähitulevikus välismaale siirdumiseks.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

digimon   •  
(82.131.59.***)
ma arvn et õpi poisi rollis on rohkem raio ise
Tom K   •  
(213.35.250.***)
Naljakas. Ma olen ise juba tükk aega täpselt risti vastupidisel arvamusel olnud. Eesti klubid võiksid just rohkem laenule mängijaid anda. Kui läbilööki võõrsil ei saabu, saab sellisel juhul alati kohe koju tagasi vormi koguma tulla ja mõne aja pärast ehk uuesti proovida. Kui aga laenul oldud aja jooksul endast hea mulje jätab, võib ehk mängija müügiga rohkemgi raha teenida. Igal juhul tunduks etem praegusest süsteemist, kus noored antakse mingitele täiesti suvakatele teise- ja kolmandajärgulistele klubidele poolmuidu või täiesti tasuta, kus need end seejärel kehtestada ei suuda ja peavad kuhugi puujalgade mudaliiga duublisse mädanema minema.
to Tom K   •  
(87.98.2.***)
kui palju sa oma süsteemiga teeninud oled?
Roberta   •  
(2001:41d0:2:71de.***)
My hat is off to your astute command over this toa-icbrpvo!
Mathew   •  
(108.168.159.***)
Big help, big help. And suraelptive news of course.
Star   •  
(54.200.73.***)
Fiindng this post. It's just a big piece of luck for me.

Sisene
LIVERPOOLI TABAS JÄLLE KRAHH
Jälle null, jälle kaotus, jälle krahh. Oleme ausad, Liverpooli mõõn on nüüd suuremat sorti kriis!
PÕNEV JALGPALLIÕHTU
Tunnikontroll | Kui palju mäletad lõppenud hooajast?
VÄLISMAAL TOIMUB
FLORA EDURIVI
Valus hoop: karm vigastus sunnib Eesti koondise ründaja sügiseni väljaku kõrvale
PREMIUM LIIGA
TUNJOVI SEIKLUS ITAALIAS
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Kreida üleminek on Premium liiga kvaliteedikontroll
Soccernet.ee taskuhäälingu "Pikk ette (ja ise järele)" 98. saade keskendub Premium liigast välismaale murdmisele. Miks see on nii raske?
PIKK ETTE JA ISE JÄRELE
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
29
26
2
1
76:17
80
2.
Paide Linnameeskond
30
21
1
8
80:43
64
3.
Tallinna FCI Levadia
29
17
6
6
66:37
57
4.
Nõmme Kalju FC
30
14
7
9
52:31
49
5.
Tartu JK Tammeka
28
8
8
12
33:44
32
6.
Viljandi JK Tulevik
28
9
4
15
30:46
31
7.
Tallinna JK Legion
30
8
7
15
26:44
31
8.
JK Narva Trans
30
6
7
17
31:49
25
9.
FC Kuressaare
30
5
9
16
28:63
24
10.
JK Tallinna Kalev
30
5
5
20
20:68
20
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
80
Paide Linnameeskond
64
Tallinna FCI Levadia
57
Nõmme Kalju FC
49
Tartu JK Tammeka
32
Viljandi JK Tulevik
31
Tallinna JK Legion
31
JK Narva Trans
25
FC Kuressaare
24
JK Tallinna Kalev
20
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK