Meistriliiga enim arenenud mängijad 2012 (5)

Levadia on noorusliku energia pealt suure sammu edasi teinud. Foto: Rein MurakasMeistriliiga tänavuses enim arenenud mängijate valikus annavad tooni FC Levadia pallurid, kes said oma võimaluse seoses talvise noorenduskuuriga ning tänasid selle eest üle ootuste hea hooajaga.

Kümnest Soccerneti valikusse mahtunud pallurist koguni seitse tulevad pealinna "roheliste" ridadest - neli Levadiast ja kolm Florast. Lisaks kaks Nõmme Kaljust ja üks FC Kuressaarest. Nende hulgas on nii sirguvaid noori kui ka hiliseid tärkajaid.

Sarnaselt iga-aastasele noormängijate valikule annab ka arenejate kategooria varakult aimu tulevikutähtedest. Eelmistel aastatel Soccerneti külastajate poolt suurimaks arenejaks valitud mängijatest ei ole piiri taha mängima pääsenud ainult Jüri Jevdokimov.

Meistriliiga enim arenenud mängijad 2012:

Foto: Gertrud AlatareIlja Antonov
Klubi
: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja/vasakpoolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
32 mängu (28 põhis); 1 (0 penaltist); 5; 0.

REKLAAM

Esiliiga keskmiku ridadest Eesti tippklubi põhimeheks - pole paha! Omamata varasemat kogemust Meistriliiga ega isegi noortekoondiste mängudelt, kui välja arvata saalijalgpallikoondis, siirdus FC Puuma kasvandik kahe hooaja vahel Levadiasse ning tõusis seal otsekohe põhimeheks.

Nii ründavaid kui kaitsvaid omadusi omav keskväljamees on hea tehnika ja mängulugemisega. Väga agressiivne võitleja, kes mängib olukorrad alati lõpuni, ning suudab anda ka otsustavaid sööte ja edukalt peale lüüa.

Füüsilise poole pealt on lühikesekasvulisel Antonovil veel arenguruumi, aga Meistriliiga tempole ja pikale hooajale on ta hästi vastu pidanud ja särava aasta lõpuks murdis ta end juba ka U-21 koondisse.

Foto: Gertrud AlatareRimo Hunt
Klubi
: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründaja
Vanus: 26
Senine hooaeg:
34 mängu (26 põhis); 11 (0 penaltist); 1; 0.

Ei ole kuigi tavapärane, et 20ndate teises pooles pallur end alles siis tipptasemele murrab. Viimasel kahel hooajal komeedina tõusnud väravakütt annab aga lootust nii mõnelegi varjatud talendile, kes veel õitsele puhkemist ootab.

2010. aasta hooaja lõpetas ta veel teises liigas, aga tänavust alustas juba Levadia põhiründajana. Tema trumbiks ei ole kindlasti tehnika, vaid jõulisus ja korralik realiseerimine. Suudab trahvikastis nii kõrgeid kui madalaid palle kätte saada, kontrollida või kohe väravale tulistada. Kujult meenutab pisut Neemelot, aga õhuvõitlused ei ole siiski tema peamine trump - pigem ootab ta sööte jalga ja läbijooksudele.

Hunt terroriseerib vastaste kaitsjaid palli eest võideldes ning on rünnates valmis oma võimsa kujuga neist kas või üle jooksma. Resultatiivsus on Meistriliiga debüüthooaja kohta samuti korralik, aga mulluse ülieduka Esiliiga hooajaga võrreldes siiski kerge pettumus ning Ingemar Teeveri saabumise järel on ta hooaja lõpufaasis taandumas vahetusmängijaks.

Foto: Gertrud AlatareOliver Konsa
Klubi
: Nõmme Kalju
Positsioon: Parempoolkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg:
31 mängu (27 põhis); 7 (0 penaltist); 2; 0.

Soccernet on teinud Meistriliiga arenejatest kokkuvõtteid kuus aastat ning ainult ühe korra varem on valikusse mahtunud 27-aastane mängija - Deniss Malov aastal 2007. Niisiis on Konsa hea näide sellest, kuidas ka end juba tõestanuna on võimalik teha Eesti liigas suur samm edasi.

Edasiminek võib olla selgitatav talvel äärepealt Tai liigasse siirdumisega, mis andis talle lisamotivatsiooni Kaljus pingutamiseks. Potentsiaali Tartu Tammekast tuule tiibadesse saanud ründajal jagub, olgu selle tõestuseks kas või 2007. aastast alates koondise piirimail olemine.

Miski on jäänud alati puudu, et tõusta Eesti teravaimasse tippu, aga tänavu tegi ta enda ühe stabiilseima ja resultatiivseima hooaja. Kvaliteedi tõus on selgelt märgatav ning paremal äärel tunneb ta end nüüdseks juba täiesti koduselt. Arenenud on nii söödutehnika kui platsinägemine - ta ei trügi enam jõuga läbi kaitsjate, vaid leiab lahendusi ka kaaslastele.

Foto: Gertrud AlatareKarl-Eerik Luigend
Klubi
: Tallinna Flora
Positsioon: Vasakpoolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
26 mängu (22 põhis); 4 (0 penaltist); 5; 0.

EM-finaalturniiril mänginud U-19 koondise kapteni jaoks oli paljuski tegemist läbimurdeaastaga. Kui mullu esindas ta veel peamiselt Esiliigas mängivat duublit ja teenis Meistriliigas vaid kolm starti, siis nüüdseks on tegemist Flora põhitegijaga.

Terav vasakäär on korraliku väljakunägemisega ja karismaatiline liidritüüpi mängija, kes jättis treenerite valikus enda seljataha isegi koondise vaateväljas olnud Siim Lutsu.

Luigend paistab eelkõige silma ründeomadustega, aga töötab ka üsna palju tagasi. Tema silmapaistvaimaks trumbiks on head söödud ja tsenderdused. Aktiivne väravajahtija ta ise ei ole, otsides ka keskele murdes enamasti sööduvõimalust, aga sellegipoolest on kirjas ka korralik hulk väravaid.

Foto: Gertrud AlatareTanel Melts
Klubi
: Nõmme Kalju
Positsioon: Parempoolkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg:
29 mängu (21 põhis); 5 (0 penaltist); 0; 0.

Melts pälvis suuremat tähelepanu esmalt aastalõputurniiril, kus ta valiti suisa turniiri parimaks mängijaks. Loetud nädalad hiljem teatas Kalju temaga 1+1 aasta pikkuse lepingu sõlmimisest.

Pärnust pärit praegune paremäär ja endine keskpoolkaitsja tegi oma esimesed mängud Meistriliigas juba 17-aastaselt JK Vapruse ridades. Vahepeal on ta pidevalt tippvutti pürginud, nii kodulinnas kui ka lühiajaliselt Flora-süsteemis, aga läbimurre saabus alles sel aastal Kaljus.

On küllalt ebatavaline, et Igor Prins noorema mängumehe hooaja jooksul põhikoosseisu sulandab. Oma rolli mängis selles kindlasti ka Damiano Quintieri vigastus, kuid niiehknaa on ta aasta lõpuks treeneri usalduse pälvinud ning teenis ka kutse Eesti U-23 koondisse. Tema suurimad plussid on pallivaldamine ja kiiruslik tehnika, tal on korralik mõlemajala töö ja löök. Endise keskpoolikuna on olemas ka hea platsinägemine, mis lubab palli õigel ajal õigesse kohta toimetada. Ei karda ka ise keskele murda.

Foto: Hendrik OsulaKarol Mets
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
31 mängu (30 põhis); 4 (0 penaltist); 2; 1.

Eelmisel hooajal läbimurdehooaja teinud Mets on sel aastal Karl Palatu kõrval põhikoosseisukoha juba täiesti kindlalt enda valdusse haaranud. Selja taha on jäänud kogenumad Aleksei Jahhimovitš ja Nikita Baranov.

Mängustiili võrdlused Raio Piirojaga ei ole alusetud, kuid ta omab märgatavalt paremat tehnikat. Ta on õhus ääretult agressiivne, aga saab korralikult hakkama ka maast mängides. Mängu avamine pika sööduga on samuti noore mehe kohta tasemel ning mängulugemine annab lootust, et füüsise arenedes võib temast tulla tõeline Piiroja mantlipärija.

Eelmisel aastal valisid Soccerneti külastajad ta juba Meistriliiga sümboolse koosseisu varunimekirja. Samuti tuli ta parima noormängija valikul Hannes Anieri järel teiseks. Kui Anier pühkis kodumaa tolmu aasta alguses jalgelt, siis Mets võib tema eeskuju peagi järgida, sest ta peaks praegu olema Flora üks kuumemaid müügiartikleid.

Foto: Gertrud AlatareKarl Mööl
Klubi
: Tallinna Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja/äärepoolkaitsja/ründaja
Vanus: 20
Senine hooaeg:
28 mängu (18 põhis); 6 (0 penaltist); 0; 0.

Eelmisel aastal FC Viljandis alles oma esimese täispika Meistriliiga hooaja teinud Mööl pääses väikese üllatusena süsteemi esiklubi registreerimislehele. Ent kohe hooaja alguses pääses ta põhikoosseisu ja lõi olulisi väravaid.

Ei ole kuigi tavapärane, et Viljandist tulev mängija tõuseb Floras hoobilt nii olulisse rolli. Mööli universaalsus pakub aga treeneritele head valikuvõimalust, sest ta on saanud hakkama nii ründes kui äärel, nii ründava kui kaitsva keskpoolkaitsjana.

Kuigi ta omab nii ründavaid kui kaitsvaid omadusi, ei paista tipuründaja koht siiski tema eelistatuim positsioon olevat. Väravad on olnud pigem töövõidud. Ta on väga agressiivne mängija ja kuigi tehniliselt ja muudelt näitajatelt jagub veel arenguruumi küllaga, siis võitluslikkuse ja ohtra tööga teeb ta nii mõnegi vea tasa.

Foto: Gertrud AlatareArtur Pikk
Klubi
: Tartu Tammeka/Tallinna Levadia
Positsioon: Vasakkaitsja/vasakpoolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
27 mängu (24 põhis); 3 (0 penaltist); 0; 0.

Eelmisel aastal eikusagilt Tammeka vasakkaitsja positsiooni endale krabanud Pikk jätkas tormilist edasminekut ka tänavu. Pärast poolt hooaega raskustes Tammekas siirdus ta uuesti Marko Kristali käe alla.

EM-il mänginud U-19 koondise põhivasakkaitsja sõlmis Levadiaga profilepingu ning kuigi pealinnaklubil jagub tasemel kaitsemehi küllaga, usaldas Kristal talle otsekohe koha põhikoosseisus.

Küpsele ja jõulisele, samas ka piisavalt kiirele kaitsemängule on sel aastal lisandunud ründavamaid omadusi - pooleteise hooajaga Tammekas ühe värava löönud mees on Levadias poole hooajaga sihile jõudnud kolm korda. Kohati ongi Pikka kasutatud vasakul äärel, sest üheks tema trumpidest on ka kvaliteetsed tsenderdused.

Foto: Rein MurakasArtur Rättel
Klubi
: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründaja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
30 mängu (19 põhis); 10 (0 penaltist); 5; 1.

U-19 koondise ründaja juba eelmisel aastal oodatud läbimurre Meistriliigas saabus lõpuks sel hooajal, kuid avamata potentsiaali jagub veel kuhjaga. Eelkõige stabiilsuse pealt, sest hiilgavate mängude kõrval on liiga palju ka silmapaistmatuid esitusi.

Rättel ei ole kunagi löönud Meistriliigas ühte väravat mängus - tal on kirjas kaks kübaratrikki ja kaks duublit! See näitab ühelt poolt suurt annet, teisalt aga justnimelt ebastabiilsust. Eelmisel aastal jäigi tal väravaarve avamata, sel aastal on nelja särava kohtumise kõrval 26 väravata mängu.

Tehnikat, kiirust, platsinägemist ja kõiki teisi eeldusi tippründajaks saamiseks tal jagub, kuid pahatihti kasutab ta neid omadusi ebaefektiivselt. Juurde on vaja panna füüsilise poole pealt ja agressiivsuses ning kui kõrvade vahel kõik korda saab, siis võib ta jõuda veel väga kaugele.

Foto: Rein MurakasMairo Tikerberi
Klubi
: FC Kuressaare
Positsioon: Ründaja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
11 mängu (7 põhis); 3 (0 penaltist); 0; 0.

Tänavuse aasta vast kõige silmapaistvam edulugu on Tikerberi tõusmine kolmandast liigast Meistriliiga võistkonna põhiründajaks. Jõgeva SK Noorus-96 eest poole hooajaga uskumatud 31 väravat löönud ründaja korjati suvel Kuressaare poolt üles.

Varemgi madalamate liigade talentide leidmisega silma paistnud Kuressaares kulus Tikerberil väravavõrgu leidmiseks vaid 71 minutit. Peagi võitles ta välja põhikoosseisu koha ning väravaid on praeguseks kogunenud juba kolm.

Tikerberi on esialgu selgelt füüsise pealt mängiv ründaja. Ta ei sära tohutult virtuoosse pallivaldamise või ülitäpsete löökidega, vaid ikka kiirusega. Just paari esimese sammu pealt suudab ta end kaitsjast vabastada või siis tema ümbert mööda keerata. Loodetavasti jätkub areng ka edaspidi ning kiirusele lisandub tehnikat ja realiseerimist.

Napilt jäid valikust välja: Andres Koogas (Kalju), Andre Frolov (Flora), Albert Taar (Levadia), Stanislav Goldberg (Paide), Kaspar Kaldoja (Tammeka).

Eelmiste aastate Meistriliiga enim arenenud mängijad:

2011: 1. Marko Meerits, 2. Ken Kallaste, 3. Hannes Anier
2010: 1. Jüri Jevdokimov, 2. Siim Luts, 3. Albert Prosa
2009: 1. Sander Puri, 2. Igor Morozov, 3. Andero Pebre
2008: 1. Sander Puri, 2. Henri Anier, 3. Sander Post
2007: 1. Taijo Teniste, 2. Kaimar Saag, 3. Jarmo Ahjupera
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Ats Purje, 3. Andrei Sidorenkov
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Sander Puri

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

käbi   •  
(90.191.33.***)
Albert Taar anyone?
Känd   •  
(95.129.199.***)
Stanislav Goldberg ?
Mällar   •  
(90.190.225.***)
ANDRE FROLOV !!!
Normveel   •  
(62.65.198.***)
Frolov ja Pikk on küll tõesti arenenud hästi. Kahju, et Kams ära vajus..
Kaspy   •  
(84.52.48.***)
Pikk, Rättel. Potensiaalsed tulevikutegijad ka koondises.

Sisene
TIITLIKAITSJA UUS KINNAS
Ametlik: Levadia laenas Nõmme Unitedilt Hispaanias mänginud väravavahi
KÕVA LAHING
Luup peale | Kuressaare ähvardas kõvasti, aga Kalju jaksas kannatada ja võitles end tähtsa võiduni  (galerii!)
AKTUAALNE
VAHEFINIŠ
Viimsi, Lasnamäe või hoopis Saaremaa – kes neist on enim kõrgseltskonna nägu?
EESTLASED VÕÕRSIL
SUUR MUUTUS
AMETLIK: Savic ja Vassiljev lahkuvad Levadia tüüri juurest!
KANNAPÖÖRE ELUS
Endine noortekoondislane läks USA-sse raamatuid müüma: tundsin, et Eestisse jäädes ei kasva ma inimesena nii palju
VUTIJUTUD
REKLAAM
RISTNURK
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
18
16
2
0
49:9
50
2.
Tallinna FCI Levadia
19
15
3
1
45:9
48
3.
Nõmme Kalju FC
18
12
3
3
34:15
39
4.
Paide Linnameeskond
19
10
3
6
44:20
33
5.
FC Kuressaare
19
7
4
8
22:27
25
6.
Tartu JK Tammeka
19
5
3
11
18:37
18
7.
JK Narva Trans
17
4
2
11
17:29
14
8.
JK Tallinna Kalev
19
3
3
13
16:52
12
9.
Tallinna JK Legion
18
3
5
10
19:33
10
10.
Pärnu JK Vaprus
18
2
2
14
18:51
8
PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
50
Tallinna FCI Levadia
48
Nõmme Kalju FC
39
Paide Linnameeskond
33
FC Kuressaare
25
Tartu JK Tammeka
18
JK Narva Trans
14
JK Tallinna Kalev
12
Tallinna JK Legion
10
Pärnu JK Vaprus
8
EKSKLUSIIV

Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid: