Meistriliiga parimad ja halvimad üleminekud 2012 (2)

Mitu uut mängijat leiad pildilt? Kalju fännid on täiendused kiiresti omaks võtnud. Foto: Rein MurakasMeistriliigas puhuvad sel aastal uued tuuled ja seda kaugeltki mitte ainult Nõmme Kalju tõusmisega troonile.

Soccerneti kokkuvõtete valikutes on igas liinis palju uusi nägusid ning see ei ole juhuslik, sest suurem osa Meistriliiga klubidest on tänavu jõudsalt koosseisu uuendanud.

Üleminekuturul on tavapäraselt kõige aktiivsemateks tegelasteks Nõmme Kalju ja Ida-Virumaa hiiud, aga hooaja eel läbis peaaegu totaalse muutumise ka Tallinna Kalev.

Teisedki meeskonnad on oluliselt värskenenud, olgu see siis noorenduskuuri, võõrleegionäride või riigisiseste üleminekute tulemusel.

Ülemineku õnnestumise hindamiseks on palju erinevaid tasandeid: kasutegur uuele ja/või vanale klubile, mängijale endale ja Meistriliigale tervikuna, samuti üleminekuga kaasnenud ootuste täitmine ja mängija olulisus klubile. Erinevatest vaatepunktidest lähtuvalt võivad eelistused tugevalt varieeruda ja selge on vaid üks - valikuvõimalusi jagub tänavu ohtralt.

Siin on Soccerneti valik, kust oleme sihilikult välja jätnud hooaja eel Meistriliigast lahkunud pallurid. Lõpliku otsuse teed aga hooaja lõppedes käivituval hääletusel ikkagi Sina ühes teiste külastajatega.

Parimad üleminekud:

Foto: Gertrud AlatareIlja Antonov
(FC Puuma -> Tallinna Levadia)
Klubi
: Tallinna Levadia
Positsioon: Poolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
32 mängu (28 põhis); 1 (0 penaltist); 5; 0.

Omamata varasemat kogemust Meistriliiga ega isegi noortekoondiste mängudelt, kui välja arvata saalijalgpallikoondis, siirdus FC Puuma kasvandik kahe hooaja vahel Levadiasse ning tõusis seal otsekohe põhimeheks.

Nii ründavaid kui kaitsvaid omadusi omav keskväljamees on hea tehnika ja mängulugemisega. Väga agressiivne võitleja, kes mängib olukorrad alati lõpuni, ning suudab anda ka otsustavaid sööte ja edukalt peale lüüa.

Füüsilise poole pealt on lühikesekasvulisel Antonovil veel arenguruumi, aga Meistriliiga tempole ja pikale hooajale on ta hästi vastu pidanud ja särava aasta lõpuks murdis ta end juba ka U-21 koondisse.

Foto: Gertrud AlatareJevgeni Kabajev
(FK Karelia -> Sillamäe Kalev)
Klubi
: Sillamäe Kalev
Positsioon: Ründaja
Vanus: 24
Senine hooaeg:
13 mängu (13 põhis); 8 (0 penaltist); 0; 0.

Kabajev ja koos temaga suvel Venemaa teisest liigast Sillamäele siirdunud Aleksander Bebikh on andnud meeskonna rünnakule hoopis uue näo, mille väärtust tõestavad kiiresti avanenud väravaluugid.

Ääretult jõuline ja hea pallivaldamisega võitleja, kes suudab ennast maksma panna nii õhus kui ka maast mängides. Lisaks korralikult kasvule ja jõulisusele on tal suurepärane kiirus, millega võib ta teinekord lihtsalt kaitsjatelt eest ära joosta. Bebikhi mängutarkus ja platsinägemine ning Kabajevi kiirus ja atleetikkus täiendavad teineteist väga hästi.

Kabajev on üks neist mängijatest, kes aitas Sillamäe 2009. aastal klubi ajaloo parima tulemuseni, hõbemedaliteni. Vladimir Kazatšjonoki ajal maha kantud ründaja käis vahepeal läbi Soome esiliigast ja Venemaa teisest liigast ning naasis nüüd Sillamäele, tõestades end klubile väga väärtusliku mängijana.

Foto: Edgar KriiskMihhail Lavrentjev
(TJK Legion -> FC Kuressaare)
Klubi
: FC Kuressaare
Positsioon: Väravavaht
Vanus: 22
Senine hooaeg:
30 mängu (30 põhis); 56 (2 penaltist); 0; 1.

Lavrentjev pani vutifännid endast rääkima kevadel, aidates hiilgemänguga Kuressaare võidule FC Flora üle. Selliseid imetegusid ta igal nädalal korda saata ei suutnud, kuid üks Kure tänavusi võtmemängijaid on ta sellegipoolest.

Endine U-19 koondislane kaitses eelmisel aastal Esiliigast välja kukkunud TJK Legioni väravat ning ei olnud kunagi varem Meistriliiga tasemel mänginud, aga näitas nüüd, et omab potentsiaali veel palju enamaks. Esialgu pidigi ta Kuressaarde jääma vaid suveni ja siis Poola siirduma, kuid välismaale minek jäi siiski sündimata.

Kuressaare sai Levadiasse lahkunud Priit Pikkerile tema näol vähemalt sama hea asenduse, kui mitte isegi parema. Vähem kui 2 sisselastud väravat mängu kohta on autsaideri postide vahel tugev näitaja. Jõuline, pikakasvuline ja samas ka hea reaktsiooni ja liikumisega väravavaht on ühtmoodi tugev nii kõrgete kui madalate pallide puhul, samuti tuleb kiita kaitseliini juhendamist.

Foto: Imre PühvelElhadj Ousmane "Pato" Barry
(Etoile Sahel -> Tartu Tammeka)
Klubi
: Tartu Tammeka
Positsioon: Ründaja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
5 mängu (4 põhis); 4 (0 penaltist); 0; 0.

Tartu Tammekal peab olema väga kahju, et juulikuu lõpus registreeritud Guinea koondislase debüüt venis paberimajanduse tõttu septembri lõpuni välja. Võib ainult oletada, kas klubi oleks praegu sama raskes seisus, kui väravakütt oleks varem abiks saadud.

Hooaja lõpusirgel on meeskond saanud Pato näol paljuigatsetud ründaja, kes surub pallid jõuga väravasse. Justnimelt jõuga, sest korraliku kiiruse, pallivaldamise ja löögi kõrval on tema peamiseks trumbiks füüsilisus.

Väravajanuline aafriklane paistab silma igas mängus Tammeka keskse ründejõuna, olles valmis võrgusahistamise nimel kas või kaitsjatest üle jooksma. Neli väravat viiest mängust teeb temast mänguminutite kohta ühe resultatiivseima mängija Meistriliigas.

Foto: Gertrud AlatareDamiano Quintieri
(AC Montichiari -> Nõmme Kalju)
Klubi
: Nõmme Kalju
Positsioon: Vasakpoolkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg:
23 mängu (12 põhis); 6 (0 penaltist); 3; 0.

Milano Interi süsteemist läbi käinud vasakäär on tõenäoliselt Kalju tänavuse hooaja olulisim täiendus. Quintieri on üks Meistriliiga kiiremaid mängijaid, kes tegi Kaljus imelise alguse, lüües kuue mänguga neli väravat. Pärast seda tuli paraku ette võtta kahekuuline vigastuspaus, misjärel ei ole ta enam päris sellist hoogu leidnud.

Lõunamaa pojale omaselt on Quintieril hea pallivaldamine ning väga korralikud löögi- ja söödutehnika. Kombineerituna tema kiirusega on need võimsad relvad, sest kaitsjad ei tea kunagi, kas karta täpset tsenderdust või teravat sisselõiget.

Kuigi teda võib aegajalt näha ehtitaallaslikult käsi laiutamas, töötab ta tegelikult ka korralikult tagasi ning mängib olukorrad lõpuni ega kuku iga puudutuse peale.

Veel häid üleminekuid:

Kassim Aidara (SK Lüneburger -> Tallinna Kalev)
Rejal Alijev (Tennis Borussia -> Tallinna Kalev)
Aleksander Bebikh (Stavropoli Dinamo -> Sillamäe Kalev)
Yankuba Ceesay (Degerfors IF -> Nõmme Kalju)
Rimo Hunt (Tallinna Kalev -> Tallinna Levadia)
Kazimieras Gnedojus (Taurage Tauras -> Sillamäe Kalev)
Stanislav Goldberg (FC Viljandi -> Paide Linnameeskond)
Garreth Wayne Gunther (? -> Tallinna Kalev)
Vladislav Ivanov (Sillamäe Kalev -> Narva Trans)
Michael Patrick Kaltenhauser (Sillamäe Kalev -> Tartu Tammeka)
Preche Amour Florian Mboungou (AC Leopard Dolisie -> Tartu Tammeka)
Karl Mööl (FC Viljandi -> Tallinna Flora)
Alexander Frank Nimo (Real Salt Lake -> Tartu Tammeka)
Tihhon Šišov (Lankarani Hazar -> Nõmme Kalju)
Ingemar Teever (SC Pfullendorf -> Tallinna Levadia)
Vitali Teleš (Pietarsaari FF Jaro -> Nõmme Kalju)
Siim Tenno (Žižkovi Viktoria -> Tartu Tammeka)
Mairo Tikerberi (Jõgeva Noorus-96 -> FC Kuressaare)
Tõnis Vanna (Nyköpings BIS -> Paide Linnameeskond)
Aleksandr Volodin (Tallinna Levadia -> Sillamäe Kalev)

Eelmiste aastate parimad üleminekud:

2011: 1. Aleksandrs Cekulajevs (Vikingur Olafsvik -> Narva Trans), 2. Hidetoshi Wakui (FK Minsk -> Nõmme Kalju), 3. Nikolai Mašitšev (Marijampole Suduva -> Tallinna Flora)
2010: 1. Sander Post (Go Ahead Eagles -> Flora), 2. Jüri Jevdokimov (Tulevik -> Kalju), 3. Valeri Minkenen (Valkeakoski Haka -> Flora)
2009: 1. Vitali Gussev (Enköping SK -> Levadia), 2. Aleksei Naumov (-> S. Kalev), 3. Diego Balbinot (Atletic de Ciutadella -> Kalju)
2008: 1. Henri Anier (Warrior -> Flora), 2. Ingemar Teever (Östers IF -> Kalju), 3. Felipe Nunes (-> Kalju)
2007: 1. Juha Hakola (HJK -> Flora), 2. Sander Puri ja Eino Puri (Levadia -> Tulevik), 3. Kaimar Saag (Levadia -> Tallinna Kalev)
2006: 1. Nikita Andrejev (Lasnamäe Ajax -> Levadia), 2. Marek Lemsalu (Bryne -> Levadia), 3. Martin Kaalma (Flora -> Trans)

Halvimad üleminekud:

Foto: Hendrik OsulaAleksei Belov
(SC Verl II -> Tallinna Flora)
Klubi
: FC Viljandi
Positsioon: Ründaja
Vanus: 20
Senine hooaeg:
18 mängu (9 põhis); 2 (0 penaltist); 1; 0.

Flora hooajaeelsed ründetäiendused vendade Anieride ja Sergei Mošnikovi asendamiseks kukkusid läbi. Täitmata väravamasina rolli sobib kõige paremini sümboliseerima just Belov.

Saksamaa madalamatest liigadest saabunud U-19 koondise ründaja alustas Floras väravaga superkarikafinaalis ja kuulus esimeses liigamängus põhikoosseisu. Vaid mõned nädalad hiljem ütles aga peatreener Martin Reim avalikult välja, et tema tase ei vasta veel Florale.

Pingile prantsatanud jõuline ründaja saadeti suvel FC Viljandisse arenema, kuid sealgi vajus ta peagi põhikoosseisu piirimaile ning on löönud vaid ühe värava.

Foto: Gertrud AlatareEmmanuel Mbia Ekobena
(FC Chaika -> Narva Trans)
Klubi
: -
Positsioon: Äärepoolkaitsja/äärekaitsja
Vanus: 25
Hooaeg:
6 mängu (3 põhis); 0 (0 penaltist); 0; 0.

Kameruni poolkaitsja jääb Meistriliigast meelde kui mees, kes saabus siia kauba peale. Narva Transi president Nikolai Burdakov on tunnistanud, et Elevandiluuranniku keskväljamehe Irie hankimiseks ei jäänud neil muud üle kui kamerunlane samuti kaasa võtta.

Venemaa madalamatest liigadest tulnud Mbia Ekobena ei saanudki Transis võimalust end näidata, pääsedes platsile vaid episoodiliselt. Juulis saadeti ta edasi Tallinna Kalevisse, kus jäi läbimurre samuti saavutamata, ning pärast sealgi pingile langemist lahkus ta Meistriliigast.

Lisaks õnnetule Meistriliiga statistikale jääb Mbia Ekobena arvele Eesti karikavõistlustelt omavärav Transi särgis ja punane kaart Kalevi särgis.

Foto: Rein MurakasGael White Njeukam
(TuS Schwachhausen -> Tartu Tammeka)
Klubi
: -
Positsioon: Ründaja
Vanus: 23
Senine hooaeg:
0 mängu (0 põhis); 0 (0 penaltist); 0; 0.

Veebruari alguses teatas Tammeka, et Kameruni endise noortekoondislasega on sõlmitud kaheaastane leping.

Kõrged ootused said aga hoobi juba eelhooaja kehvade esitustega ning kolm kuud hiljem teatati lepingu lõpetamisest, ilma et peatreener Kristjan Tiirik oleks lubanud tal kordagi vahetusmeestepingilt tõusta.

Njeukami kontole jäid vaid kolm vahetusest sekkumist ja üks värav Esiliigas duubli rivistuses. Samuti jäävad teda meenutama säravad tsitaadid fänniportaalile antud intervjuust, millest võib siinkohal välja tuua ühe: "Lõvi vajab päikest."

Foto: Gertrud AlatareHideaki Takeda
(FB Gulbene -> Nõmme Kalju)
Klubi
: -
Positsioon: Ründaja
Vanus: 27
Senine hooaeg:
13 mängu (5 põhis); 0 (0 penaltist); 1; 0.

Pisikesest ja väledast jaapanlasest loodeti Tarmo Neemelo kõrvale ideaalselt sobivat ründepartnerit, aga ta ei leidnud enda kohta Kaljus.

Takeda alustas hooaega põhikoosseisus, kuid mänguaega jäi üha vähemaks ning suvisel üleminekuperioodil otsustati temaga juba leping lõpetada, misjärel ta naasis Läti kõrgliiga viimasesse klubisse.

Gulbenes leidis ta taas hoo üles, lüües 13 mänguga 5 väravat, kuid Eesti Meistriliigas jäigi tema väravatearve avamata.

Foto: Gertrud AlatareStanislav Tokarev
(TJK Legion -> Tallinna Kalev)
Klubi
: -
Positsioon: Väravavaht
Vanus: 19
Senine hooaeg:
6 mängu (6 põhis); 21 (1 penaltist); 0; 0.

Eelmisel aastal Esiliigas TJK Legioni väravat kaitsnud Tokarev liitus Kaleviga selle hooaja eel ning pääses esindusmeeskonna väravasuule mai lõpus seoses Mart-Mattis Niinepuu ja Daniil Savitski vigastustega.

Tema osavõtul kaotas aga meeskond kõik kuus kohtumist, kusjuures talle löödi keskmiselt 3,5 väravat mängu kohta.

Tagatipuks heitis Kalev Tokarevi meeskonnast välja, sest teda kahtlustati kihlveopettustes.

Veel halbu üleminekuid:

Dmitris Borisovs (Taurage Tauras -> Narva Trans)
Michael Patrick Kaltenhauser (Tartu Tammeka -> -)
Šarunas Kazlauskas (FK Klaipeda -> Sillamäe Kalev)
Reio Laabus
(Tartu Tammeka -> Tallinna Flora)
Ramunas Macezinskas (FBK Kaunas -> Sillamäe Kalev)
Gintas Podelis (FK Mažeikiai -> Sillamäe Kalev)
Albert Prosa
(Tartu Tammeka -> Tallinna Flora)
Martti Pukk (FC Kuressaare -> Tallinna Flora)
Daniil Ratnikov (Varna Cherno More -> Tallinna Kalev)
Mait Toom (Tartu Tammeka -> Tallinna Flora)
Kaarel Torop (Tartu Tammeka -> Tallinna Flora)
Marcin Zomerski (Szczecini Pogon -> Nõmme Kalju)

Eelmiste aastate halvimad üleminekud:

2011: 1. Geir Andre Herrem (Babelsberg -> Tallinna Flora), 2. Siksten Kasimir (Tallinna Flora -> Tartu Tammeka), 3. Göksu Hasancik (Kayseri Erciyesspor -> Tartu Tammeka)
2010: 1. Siksten Kasimir (Flora -> Kuressaare), 2. Ali Al-Gashamy (Vindbjart FK -> Flora), 3. Eduard Ratnikov (Trans -> Levadia)
2009: 1. Rafael (-> Kalju), 2. Urmas Rooba (TPS -> Flora), 3. Andre Frolov (Tulevik -> Flora)
2008: 1. Pärnu Vapruse esimesed ukrainlased, 2. Kert Kütt (Maag Tammeka -> Levadia), 3. Vadim Petrenko (FBK Kaunas -> Levadia)
2007: 1. Vjatšeslav Zahovaiko (Flora -> Kuwait Sporting Club), 2. Eimantas Marozas (FBK Kaunas -> Maag Tammeka), 3. Liivo Leetma (KooTeePee -> TVMK)
2006: 1. Maksim Smirnov (TVMK -> Levadia), 2. Sergei Zenjov (Vaprus -> TVMK), 3. Jevgeni Novikov (Tom -> Flora)

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Ronaldo   •  
(194.204.10.***)
Aga kus on Taavi Laurits ?
Amadeus   •  
(90.191.96.***)
zauri arvates oli laurits kordades paremas vormis kui belov ja sai ka mänguaega. belovi mängitamine oli ülevalt poolt peale sunnitud.

Sisene
OLUKORRAD KLAARIKS
Videokohtunik | Hooajale joon alla! Rähklemine ja sülitamine ning suluseisud ja sisselendamised panid kukalt kratsima  (+ kogu aasta statistika)
VAPRUS TÄIENEB
KURE JUTUD
Kožuhhovski: kui meilt nii palju mehi parematesse klubidesse läks, räägib see tehtud heast tööst  (+ keskväljast, Dõmovist, elu vormis Lahest)
LAHKUJA JA JÄÄJA
JUUBELISAADE
UUE JUHENDAJAGA UUS HINGAMINE
Sujuvalt peatreenerit vahetanud Kalev töötab teadlikumalt, hoidudes karikasurvest ja
TEHINGUD KODUMAAL
JUTUD LIIDRIST
Udune Albion | Arsenali erisaade: Wenger ehitas Emiratesi, Arteta pani tuled põlema
TIPPJALGPALLILE JOON ALLA
Jalgpalli lennunduse vastu vahetanud Signy Aarna: ei kripelda üldse, sest mu parimad jalka-aastad on möödas
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Nõmme Kalju FC
0
0
0
0
0:0
0
2.
Paide Linnameeskond
0
0
0
0
0:0
0
3.
Tartu JK Tammeka
0
0
0
0
0:0
0
4.
Tallinna FC Flora
0
0
0
0
0:0
0
5.
JK Tallinna Kalev
0
0
0
0
0:0
0
6.
FC Kuressaare
0
0
0
0
0:0
0
7.
Pärnu JK Vaprus
0
0
0
0
0:0
0
8.
JK Narva Trans
0
0
0
0
0:0
0
9.
Harju JK Laagri
0
0
0
0
0:0
0
10.
Tallinna FCI Levadia
0
0
0
0
0:0
0
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!