Meistriliiga enim arenenud mängijad 2011 (7)

Marko Meerits kerkis pantrihüpetega kõrgustesse. Foto: Märt VassiljevMeistriliiga on Eesti koondise kasvulava ning ka tänavusel hooajal kerkis esile mitmeid uusi tulevikulootusi ja juba tuttavaid tegelasi, kel õnnestus märkimisväärne samm edasi astuda.

Kes sihib jalgpallurikarjääris kõrgele, ei saa omale Meistriliigas paigalseisu lubada. Suur hulk eelnevatel aastatel enim arenenud mängijaid on praeguseks leidnud endale koha välisklubis.

Kaks Soccerneti kümnemehelisse eelvalikusse mahtunud pallurit kuulusid samasse nimekirja ka mullu. Neist Marko Meerits kihutas suvel komeedina edasi juba Hollandi kõrgliigasse.

Meistriliiga enim arenenud mängijad 2011:

Foto: Hendrik OsulaHannes Anier
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründaja
Vanus: 18
Senine hooaeg: 24 mängu (9 põhikoosseisus), 9 väravat ja 1 kollane kaart

REKLAAM

Kaks aastat Flora duublis veetnud noorem Anier sai lõpuks enda võimaluse ning kasutas selle ka edukalt ära, teenides aja jooksul üha rohkem mänguaega ja lõpetades hooaja juba põhikoosseisu piiril.

Hooaja eel ei oodatud temalt nii suurt esiletõusu kui näiteks Artur Rättelilt ründajatepõuas vaevelnud Levadias. Ka Anierile ulatasid "abikäe" meeskonnakaaslaste vigastused, aga temal õnnestus ootused täita, kui mitte isegi ületada.

Mängustiililt meenutab ta kolme aasta tagust Henri Anieri, aga on veel teravam, agressiivsem ja pakub pidevalt ootamatuid lahendusi. Kogemuste lisandudes paraneb ka mängulugemine. Hooaja lõpuks paugutas ta juba stabiilselt väravaid.

Foto: Gertrud AlatareAndre Ilves
Klubi: FC Kuressaare
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg: 31 mängu (28 põhikoosseisus), 6 väravat ja 2 kollast kaarti

Ilves tegi teise liiga klubist Raasiku Joker suure hüppe Meistriliigasse ja kui esialgu tekitas selline üleminek kahtlusi, siis praeguseks on ta end maksma pannud kui üks Kuressaare võtmemängijaid.

Selgelt loova orientatsiooniga poolik on juba esimestest mängudest alates näidanud suurepärast vaistu ja tekitanud nii endale kui ka kaaslastele hulgaliselt skoorimisvõimalusi. Temast rohkem väravaid on Kure särgis löönud vaid Martti Pukk.

Mehe enesekindlus ja pallivaldamine keskväljal on saarlaste jaoks kui sõõm värsket õhku. Teisest liigast tulnud mängija kohta on ta terve hooaja vältel ka üllatavalt stabiilselt vormis püsinud.

Foto: Imre PühvelRauno Kald
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Äärepoolkaitsja/keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg: 31 mängu (27 põhikoosseisus), 1 väravat 2 kollast ja 1 punane kaart

Universaalne paidelane tõusis kodulinna esiklubis pildile juba 2008. aasta lõpus ja edenes eelmisel aastal põhikeskkaitsjaks. Tänavuse hooaja eel palus ta treeneril end poolkaitsesse ümber tõsta ning tõestas ka seal enda väärtust.

Keskkaitsjana jäi Kaldil pikkusest natuke vajaka, aga kogemused kuluvad marjaks ära. Sel aastal peamiselt äärepoolkaitsjana tegutsenud mängijal jagub kiirust ning kaitsetööst on ta kaasa saanud ka väga korraliku kehamängu ja kohavaliku.

Kald on püsinud suurema osa hooajast põhikoosseisus ning avas hiljuti ka Meistriliiga väravaarve. Endine U-19 koondislane ei ole veel U-21 koondises usaldust pälvinud, aga arengu jätkudes poleks see mingi ime.

Foto: Gertrud AlatareKen Kallaste
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Vasakkaitsja/vasakäär
Vanus: 23
Senine hooaeg: 34 mängu (34 põhikoosseisus), 2 väravat (neist 1 penaltist) ja 2 kollast kaarti

Numbrite järgi tegi Kallaste sama stabiilse hooaja kui mullu. Eelmise ja praeguse hooaja Kaljut võrreldes tähendavad need numbrid aga juba palju enamat. Ta tunneb end vasakkaitses üha kodusemalt ja loeb mängu üha küpsemalt.

Kallaste on ohtratele täiendustele vaatamata jätkuvalt meeskonnale sama oluline ega langenud ansamblist välja ka euromängudes. Kaitseliinis sai ta enda kõrvale sellised korüfeed, kellelt on hea mängulugemist ja muid mänguelemente õppida.

Kiire ja hea tehnikaga mängijana jagub tal ka jultumust üsna kõrgele purjetada ja tihti ründefaasis mängu sekkuda. Samas on ta õppinud asju tasakaalus hoidma ja nii ei teki seljataga enam selliseid ärevaid momente nagu ehk mõnel varasemal aastal.

Foto: Catherine KõrtsmikMarko Meerits
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Väravavaht
Vanus: 19
Hooaeg: 13 mängu (12 algkoosseisus), 8 sisselastud väravat (neist 1 penaltist)

Meeritsa tähelend ei saa kedagi külmaks jätta ning U-21 koondise jaoks tähendab ta juba 19-aastasena umbes sama, mida Sergei Pareiko põhikoondise jaoks.

Eelmisel hooajal ei mahtunud ta veel meie valikusse Meistriliiga kümne parima väravavahigi sekka, aga nüüdseks on seljataga juba esimesed mängud Hollandi kõrgliigas. Suurepärased eeldused, kõva töö treeningutel ja noorelt omandatud kogemused tõstsid ta juba hooaja alguseks üheks Meistriliiga parimaks väravavahiks.

Selles, et Meerits suudab joonel hästi seista ja palli terve platsi ulatuses kuhu iganes toimetada, veendusime juba mullu. Eelmisel hooajal jätsid veel soovida mängusituatsioonide lugemine ja kaitseliini juhendamine, aga tänavu ei andnud ka need enam peaaegu üldse tunda. 3:3 viigimängus Kalju vastu sai tema kogenematus siiski saatuslikuks, aga tulevast tööandjat Arnhemi Vitesset see õnneks ei heidutanud.

Foto: Gertrud AlatareKarol Mets
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg: 15 mängu (14 põhikoosseisus), 1 värav ja 1 kollane kaart

U-19 koondise põhimees pidi Floras oma korralikku võimalust ootama peaaegu suve lõpuni, jäädes esialgu tugevas keskkaitsjate valikus Karl Palatu, Aleksei Jahhimovitši ja Nikita Baranovi varju.

Pärast U-19 koondise kodust sõprusturniiri tõstis Jelle Goes isiklikult teda esile ning sealt alates ongi ta kuulunud juba pigem Eesti meisterklubi põhi- kui varukoosseisu.

Kujult meenutab ta natuke Raio Piirojat ning peapallid on ka tema trumbiks, aga Metsa tehnilised eeldused on tunduvalt paremad. Kogenematusest satub veel sisse väiksemaid ja suuremaid prohmakaid, kuid suure võitlusega lapib ta enda vigu ning mängulugemist võib tema vanuse kohta lugeda väga heaks.

Foto: Rein MurakasArtur Pikk
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg: 27 mängu (27 põhikoosseisus), 1 värav ja 1 kollane kaart

Mees metsast 2011. Hooaja eel registreeriti Pikk Tammeka duubelvõistkonda ning vaevalt oskas keegi oodata, et seni vaid teise liiga kogemust omanud äärekaitsja tõuseb juba aprilli alguses vankumatuks põhimeheks.

Teises liigas HaServi "vanade kalade" seas mehistunud Pikk on oma vanuse kohta üllatavalt jõuline ja küpse mängustiiliga, tehes Tammekas vägagi stabiilse hooaja.

Tal on korralik söödutehnika ja ta suudab end hästi tsenderdama mängida. Saab näha, kas tema mängijaõiguseid omav Levadia kutsub ta juba tuleval hooajal pealinna.

Foto: Rein MurakasAlbert Prosa
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Ründaja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 32 mängu (32 põhikoosseisus), 18 väravat ja 5 kollast kaarti

Prosa valiti juba eelmisel aastal Meistriliiga paremuselt kolmandaks arenejaks ja ta on suutnud teha järjekordse sammu edasi. Hooajaeelsed ootused olid kõrged nii temale kui ka meeskonnale ning kui võistkond põrus, siis tema ise säras seda rohkem.

Väravaküttide tabeli viienda mehe arvel on rohkem kui kolmandik Tammeka tabamustest ja lisaks loob ta ka võistkonnakaaslastele palju võimalusi. Ta ei ole ehk nii jõuline ja pikk kui ühelt tipuründajalt eeldatakse, aga tema ootamatud lahendused ja väga hea kehamäng kompenseerivad selle.

Füüsiline pool on selgelt arenenud ja sel aastal keegi teda enam naljalt ära ei lükanud. Roll U-21 koondises on muutunud tähtsamaks ning ta sai kirja juba ka esimesed A-koondise mängud. Korduvalt on käidud ka välismaal testimistel. Oleks üllatav, kui ta tuleval aastal Tartus jätkaks.

Foto: Hanna OdrasIgor Subbotin
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Paremäär
Vanus: 21
Senine hooaeg: 32 mängu (25 põhikoosseisus), 8 väravat ja 7 kollast kaarti

Juba mitu hooaega Levadia põhikoosseisu pürginud noormees pääses sel aastal lõpuks ometi kindlalt sisse ja mitte ainult meeskonda, vaid ka algkoosseisu. Võib ju vaielda, et Levadia valik on jäänud kesisemaks, kuid tema agressiivsus väljakul on probleemiks igale vastasele.

Eriti ohtlikust küljest on Subbotin end näidanud standardolukordade lahendamisel, kui ta ikka ja jälle ka endast pikemate ja tugevamate kaitsjate vastu löögile pääseb. Ta lõi sel hooajal mitmeid tähtsaid väravaid ja suure osa neist just peaga.

Kiiruse ja tehnikaga on samuti kõik korras ja tänavust aastat võiks lugeda tema läbimurdehooajaks, kuid mõneti üllatuslikult jäi ta just nüüd U-21 koondise esimeste EM-valikmängude koosseisust välja.

Foto: Hanna OdrasJanar Toomet
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründaja/ääreründaja
Vanus: 22
Senine hooaeg: 19 mängu (17 põhikoosseisus), 7 väravat (neist 2 penaltist) ja 1 kollane kaart

Flora-süsteemist läbimurret sooritamata lahkunud Toometi karjäär vajas hädasti uut sädet ning selle leidis ta Levadias. Pool hooaega kulus duublis enese ülestöötamisele ja kui ta ründajatepõua tulemusel suvel lõpuks võimaluse sai, siis haaras ta sellest kohe ka kinni.

Toomet edutati Levadia esindusvõistkonda vahetult euromängude eel ning koos mänguminutite ja väravatega tuli ka enesekindlus ja nüüdseks on ta seal juba kindel põhimees.

Tema tugevusteks on plahvatuslik kiirus ja korralik löök, korralik tehnika võimaldab ka kaitsjaid üks-ühele ette võtta. Mängustiililt meenutab ta veidi kahejalgset Tarmo Kinki, kuid pole tehniliselt siiski päris sellisel tasemel.

Eelmiste aastate Meistriliiga enim arenenud mängijad:

2010: 1. Jüri Jevdokimov, 2. Siim Luts, 3. Albert Prosa
2009: 1. Sander Puri, 2. Igor Morozov, 3. Andero Pebre
2008: 1. Sander Puri, 2. Henri Anier, 3. Sander Post
2007: 1. Taijo Teniste, 2. Kaimar Saag, 3. Jarmo Ahjupera
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Ats Purje, 3. Andrei Sidorenkov
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Sander Puri

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Küberhunt Kriimsilm   •  
(80.79.125.***)
Ma ei loeks neid kes on liigast lahkunud... seega pakuks Kallastet.
Pakuks   •  
(84.50.96.***)
Prosat või Meeritsat - kuna viimane täishooaega ei teinud, eelistaks esimest.
Gert700   •  
(90.191.200.***)
Anier
Mällar   •  
(62.65.23.***)
Valik langeb Ilvesele, kuid miks puudub Timo Lomp !?????????????????????????????
tramaivõi....
Lutipunt   •  
(88.196.103.***)
Ilves poiss
kodanik   •  
(82.131.56.***)
ilmselgelt karol mets - viljandi teise liiga meeskonnast meistermeeskonna põhikeskkaitsjaks
juu   •  
(90.191.185.***)
naljamehed. mida see toomet arened. tuli ML klubist, langes esiliigasse ja siis tagasi ML-i. mõni mees, nagu Veis liikus Florast Viljandi, aga mängis terve korraliku hooaja.

Sisene
TURNIIRI 11. PÄEV
Memo | Argentina avas poolakate vastu turmtule, kuid üks Szczesny-nimeline seinatükk blokeeris (peaaegu) kõik
Pikk ette (ja MM-ile) | Rindeoperaator Ivar Heinmaa: jalkafänniks olemine on mind päästnud surmast
MM-I JUTUD
PÄEVIK
JOON ALLA
Fännide lemmik 2022 – Robi Saarma  (milline sai sümboolne koosseis?)
Soccernet.ee külastajate suurel hääletusel valiti Premium liiga tänavuse hooaja fännide lemmikuks Paide Linnameeskonna väravakütt Robi Saarma. Hooaja sümboolses koosseisus on võrreldes mullusega kaheksa uut meest!
KOKKUVÕTTED 2022
MM-I KÜMNES PÄEV
Memo staadionilt | Pulisic ohverdas kroonjuveelid, vaigistas Iraani fänniarmee ja viis USA 16 sekka
KODUST
Pikk ette (ja MM-ile) | Eesti tippvilemees Tohver: etteastet mõjutab see, kui kardad teha otsuseid. Kohtunikud on oma otsuste orjad
MÕTTEID
PÕNEVAT LUGEMIST
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | UEFA saab muusikaga palju paremini hakkama kui FIFA
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
31
4
1
94:21
97
2.
Tallinna FCI Levadia
36
24
7
5
74:25
79
3.
Paide Linnameeskond
36
19
8
9
84:37
65
4.
Nõmme Kalju FC
36
19
8
9
59:30
65
5.
FC Kuressaare
36
13
11
12
49:51
50
6.
Tartu JK Tammeka
36
10
9
17
38:57
39
7.
JK Narva Trans
36
10
8
18
43:58
38
8.
JK Tallinna Kalev
36
10
5
21
42:92
35
9.
Tallinna JK Legion
36
6
8
22
34:82
22
10.
Pärnu JK Vaprus
36
3
2
31
32:96
11
https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11