Meistriliiga parimad ja halvimad üleminekud 2011 (6)

Kalju vahetas välja suurema osa põhirivistusest ja tegi seda edukalt. Foto: Gertrud AlatareMeistriliiga rikastus tänavu nii mõnegi särava mängumehe näol. Kõige rohkem pikki õlekõrsi tõmbas Nõmme Kalju, kes astus korralike tugevduste toel suure sammu edasi.

Kalju ühes Sillamäe Kaleviga on juba aastaid olnud üleminekuturu tegusaimad Meistriliiga klubid. Sillamäelastel läks järjekordne hooaeg aia taha, aga nõmmekad lisasid meeskonda tublisti kvaliteeti.

Nõmme klubi napsas endale kolm endist või praegust Eesti koondislast, kelle tasemes võis kindel olla. Lisaks toodi jätkuvalt sisse mängijaid eksootilistest paikadest, leides niiviisi paar tõelist teemantit.

Märkimata ei saa loomulikult jätta ka Narva Transi komeetründajat Aleksandrs Cekulajevsit, kes tuli eikusagilt ja leidis sellise hoo, et purustas koguni hooaja väravarekordi.

Häid üleminekuid oli tänavu üleüldse palju rohkem kui halbu. Hooaja eel lahkunud mängijaid me seejuures halbade käikude sekka ei arvesta, kuigi üldiselt kuuluvad Soccerneti valikus üleminekute alla kõikvõimalikud mängijate liikumised erinevate võistkondade vahel.

Parimad üleminekud:

Foto: Märt VassiljevAleksandrs Cekulajevs
(Vikingur Olafsvik -> Narva Trans)
Positsioon: Ründaja
Vanus: 26
Senine hooaeg:
34 mängu (34 põhikoosseisus), 45 väravat (neist 5 penaltist) ja 2 kollast kaarti

Lätlane tuli Islandi tugevuselt kolmandast liigast, nägi ja võitis. Väravamasin on löönud ligi 43% Transi väravatest ja muutnud nad Meistriliiga kõige resultatiivsemaks meeskonnaks.

Hea klapp meeskonnakaaslaste ja eelkõige leedulase Marius Bezykornovasega andis Narva rünnakutele käigu, millele vasturohtu leidsid vaid vähesed. Üleüldse tuleb Transi talvistele tehingutele anda positiivne hinnang, sest vahetult hooaja eel kokku saadud võistkond tegi palju tugevama hooaja kui enamus oodata oskas.

Cekulajevsit ootab laupäeval paraku ilmselt ees viimane mäng Transi särgis, sest tema leping lõppeb koos hooajaga ning 45 väravat löönud täpsuskütt äratab mitmel pool kõrget huvi.

Foto: Märt VassiljevAlain Garcia Gutierrez
(SD Santanyi -> Nõmme Kalju)
Positsioon:
Keskkaitsja/paremkaitsja/paremäär
Vanus: 29
Senine hooaeg:
33 mängu (33 põhikoosseisus), 4 väravat ja 5 kollast kaarti

Hispaania madalamatest liigadest saabunud endine Kuuba noortekoondislane kuulub Kalju eredaimate kaitseleidude sekka koos paar aastat tagasi tegusid teinud Diego Balbinotiga.

Raske on langetada valikut Alaini ja Alo Bärengrubi vahel, aga et lõunamaa pojad on tihtipeale osutunud "põrsaks kotis", siis võib kuubalast lugeda ülemineku kui sellisena paremaks saavutuseks.

Kaks suurt kaitsetäiendust on andnud Kalju tagaliinile täiesti uue näo ning tõenäoliselt lõpetavad nad hooaja kõige vähem endale väravaid lüüa lasknud meeskonnana. Kogenud mehed lisavad oma eeskujuga kindlust ka kaaslastele ja nii on Kalju enda võrgust välja võtnud poole vähem väravaid kui mullu.

Foto: Märt VassiljevNikolai Mašitšev
(Marijampole Suduva -> Tallinna Flora)
Positsioon:
Vasakäär/paremäär
Vanus: 22
Senine hooaeg:
17 mängu (16 põhikoosseisus), 7 väravat ja 3 kollast kaarti

Mašitšev mängis Floras ka mullu, aga liitus tänavuse hooaja eel Leedu tippklubiga Marijampole Suduva. Suve keskel tuli ta ootamatult tagasi ning see kujunes Florale olulisemaks kui arvata võinuks.

Erinevalt teistest täiendustest ei vajanud Mašitšev sulandumiseks aega ja see võimaldas tal otsekohe mõju avaldada. Vigastustest tingitud ääreründajate põua ajal tõusis ta üheks Flora võtmemängijaks, aidates järjestikuste väravatega meeskonna mõõnast välja.

Eestis jalgpalluriks sirgunud Venemaa kodakondne on iga aastaga silmnähtavalt edasi arenenud ning kui Floral õnnestub (või kui Flora tahab) temast seekord kinni hoida, siis jääb ta neile oluliseks relvaks.

Foto: Gertrud AlatareTarmo Neemelo
(Tallinna Levadia -> Nõmme Kalju)
Positsioon: Ründaja
Vanus: 29
Senine hooaeg:
31 mängu (28 põhikoosseisus), 22 väravat, 3 kollast ja 1 punane kaart

Levadiast vabaks lastud Neemelo oli hooaja eel lähedal liitumisele Floraga, kuid otsustas viimasel hetkel siiski Kalju kasuks. Vaadates tema olulisust Nõmme klubile võib arvata, et vastasel juhul ei oleks Meistriliiga kulla saatus siiani lahtine.

Pärast Sander Posti lahkumist piiri taha ei leidu koduses liigas Neemelole targetman'ina võrdset. Kalju rünnak käib paljuski läbi tema, kuigi ründefaasis jagub veel mitmeid häid variante. Koos Kristen Viikmäega moodustavad nad Meistriliiga võimsaima ründepaari.

Kalju fännid võivad rõõmustada, et leping seob Neemelot Kaljuga veel ka tulevaks hooajaks.

Foto: Hanna OdrasHidetoshi Wakui
(FK Minsk -> Nõmme Kalju)
Positsioon:
Keskpoolkaitsja/vasakäär
Vanus: 28
Senine hooaeg:
33 mängu (32 põhikoosseisus), 7 väravat, 2 kollast ja 1 punane kaart

Vahetult hooaja eel Kaljuga liitunud Wakui näol on tegemist järjekordse suurepärase leiuga. Jaapanlane pani juba oma esimeste esitustega vutihuvilised endast rääkima ning hea hoog on püsinud hooaja lõpuni.

Mitmel pool Euroopas mänginud Wakui on Kalju üks loovamaid ja tehnilisemaid mängijaid. Ta annab meeskonna poolkaitseliinile palju juurde, olgu siis äärel või keskväljal.

Juba hooaja varases faasis keskele nihutatud poolkaitsja moodustab seal koos Eino Puriga hästi töötava ja üksteist täiendava duo.

Veel häid üleminekuid:

Teet Allas (Dalkurd FF -> Paide Linnameeskond)
Alo Bärengrub (FK Bodö/Glimt -> Nõmme Kalju)
Artjom Dmitrijev (Pakruojise Kruoja -> Sillamäe Kalev)
Andre Ilves (Raasiku Joker -> FC Kuressaare)
Martin Kaalma (Tallinna Levadia -> Paide Linnameeskond)
Roman Smiško (Kochkor-Ata Neftši -> Tallinna Levadia)
Albert Taar (Tallinna Flora -> Tallinna Levadia)
Tiit Tikenberg (Tallinna Kalev II -> Paide Linnameeskond)
Janar Toomet (Viljandi Tulevik -> Tallinna Levadia)
Andrei Veis (Tallinna Flora -> FC Viljandi)
Kristen Viikmäe (Panegialios -> Nõmme Kalju)
Dmitri Vjaltšinov (Penza Zenit -> Narva Trans)

Eelmiste aastate parimad üleminekud:

2010: 1. Sander Post (Go Ahead Eagles -> Flora), 2. Jüri Jevdokimov (Tulevik -> Kalju), 3. Valeri Minkenen (Valkeakoski Haka -> Flora)
2009: 1. Vitali Gussev (Enköping SK -> Levadia), 2. Aleksei Naumov (-> S. Kalev), 3. Diego Balbinot (Atletic de Ciutadella -> Kalju)
2008: 1. Henri Anier (Warrior -> Flora), 2. Ingemar Teever (Östers IF -> Kalju), 3. Felipe Nunes (-> Kalju)
2007: 1. Juha Hakola (HJK -> Flora), 2. Sander Puri ja Eino Puri (Levadia -> Tulevik), 3. Kaimar Saag (Levadia -> Tallinna Kalev)
2006: 1. Nikita Andrejev (Lasnamäe Ajax -> Levadia), 2. Marek Lemsalu (Bryne -> Levadia), 3. Martin Kaalma (Flora -> Trans)

Halvimad üleminekud:

Foto: Hendrik OsulaValerijus Mižigurskis
(Gargždai Banga -> Tallinna Levadia)
Positsioon: Ründaja
Vanus: 28
Hooaeg:
12 mängu (5 põhikoosseisus) ja 5 väravat (neist 1 tühistatud)

Levadia otsis hooaja eel uut ründajat ning viimasel hetkel pandi käpp peale leedulasele, keda soovitas tema rahvuskaaslasest Levadia abitreener Algimantas Briaunys.

Ühe korra Leedu koondistki esindanud (seejuures mängus Eesti vastu) Mižigurskis ei vastanud aga ootustele ning sai maitsta ka duubli rivistuses Esiliigat, enne kui ta juba juulikuus klubist lahkus.

Duublist ülendatud Janar Toomet paistis hooaja teisel poolel rohkem silma kui seda oli teinud võõrleegionär. Siiski tuleb öelda, et ründeliin jäigi Levadia suurimaks murekohaks ja ebaõnnestunud hooaja peapõhjuseks.

Foto: Gertrud AlatareSander Laht
(FC Kuressaare -> Tallinna Flora)
Positsioon: Vasakäär
Vanus: 20
Senine hooaeg:
16 mängu (11 põhikoosseisus) ja 1 kollane kaart

Kuressaare eelmise hooaja kindel põhimees ja üks edukamaid väravakütte oli astumas järgmist sammu, pääsedes uueks hooajaks Flora-süsteemi esiklubi koosseisu.

Paraku osutus samm liiga suureks ning pika pingiga Flora ei vajanud tema teeneid. Isegi duublis ei jagunud talle pidevat mänguaega ning suvel Viljandisse edasi liikudes kükitas ta ka seal algul pikalt pingil.

Kõrgetasemelisemad treeningud on üks asi, aga kokkuvõttes sündis üleminekust pigem kahju: Kuressaare kaotas võtmetegija ja mängija ise mängupraktikat, Flora ei saanud sellest käigust midagi juurde.

Foto: Hendrik OsulaAleksandr Djatšenko
(Sillamäe Kalev -> Lasnamäe Ajax)
Positsioon: Väravavaht
Vanus: 30
Hooaeg:
0 mängu

Djatšenkost pidi saama Ajaxi võtmemängija, kes oma kogemuste ja tasemel tõrjetööga tagaliini korras hoiab. Nagu kõik muu Lasnamäega seotu, kukkus aga ka see plaan paraku kolinal läbi.

Sillamäe Kalev ei nõustunud oma teist numbrit niisama loovutama ja kui läbirääkimised olid liiva jooksnud, ei jäänud väravavahil enam aega ka uue mängupaiga leidmiseks.

Endine TVMK, Transi, Levadia ja Tartu klubide puurilukk, kes on varasematel aastatel korduvalt mahtunud meie parimate väravavahtide valikusse, jättis kokkuvõttes hooaja lihtsalt vahele.

Foto: Rein MurakasSiksten Kasimir
(Tallinna Flora -> Tartu Tammeka)
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 31
Hooaeg:
4 mängu (4 põhikoosseisus)

Kasimir on justkui sümbol Tammeka tänavusele hooajale, mis algas kõrgete ootustega ja lõppeb pettumustvalmistava seitsmenda tabelikohaga.

Endise kapteni naasmine oli Tammeka tähtsaim talvine täiendus, aga kohe hooaja alguses avanes tal võimalus Rootsi tugevuselt neljandasse liigasse mängima minna ning poolprofessionaalne Tartu klubi ei hakanud talle takistusi tegema.

Veel varakevadel oodati Tammekalt tabeli esimesse poolde murdmist, kuid lõppkokkuvõttes läbiti hooaeg sisuliselt sama koosseisuga nagu ka mullu ning mingit edasiminekut ei toimunud.

Foto: fcsillamae.eeVille-Oskari Lehtonen
(Joensuu Jippo -> Sillamäe Kalev)
Positsioon: Poolkaitsja
Vanus: 21
Hooaeg:
6 mängu (5 põhikoosseisus)

Mõnede üksikute eranditega kujunes Sillamäe Kalevi talvine verevahetus üheks suureks pettumuseks. Osad täiendused osutusid headeks mängijateks, kuid lahkusid ebadu järel meeskonnast; teised on mänginud enda koha enam-vähem välja, aga ei ole siiski vastanud klubi ambitsioonidele.

Eriti lühikeseks jäi Sillamäe-karjäär esimesel Ida-Virumaale siirdunud soomlasel. Lehtonenile seati kõrgeid ootuseid, aga kas mehe vorm või tase või mõlemad koos ei kannatanud kriitikat.

Esimeses viies voorus usaldati ta veel meeskonna põhikoosseisu, kuid sealt edasi jagus talle vaid käputäis mänguminuteid ning juba enne suve oli ta kodumaal tagasi, hakates mängima Soome tugevuselt kolmandas liigas.

Veel halbu üleminekuid:

Marco Bianchi (ASD Rossanese -> Nõmme Kalju)
Göksu Hasancik (Kayseri Erciyesspor -> Tartu Tammeka)
Geir Andre Herrem (Babelsberg -> Tallinna Flora)
Konstantin Logvin (FC Infonet II -> FC Kuressaare)
Hiroyuki Mitsuyama (Santarritense FC -> Nõmme Kalju)
Jevgeni Novikov (Pietarsaari Jaro -> Tallinna Levadia)

Eelmiste aastate halvimad üleminekud:

2010: 1. Siksten Kasimir (Flora -> Kuressaare), 2. Ali Al-Gashamy (Vindbjart FK -> Flora), 3. Eduard Ratnikov (Trans -> Levadia)
2009: 1. Rafael (-> Kalju), 2. Urmas Rooba (TPS -> Flora), 3. Andre Frolov (Tulevik -> Flora)
2008: 1. Pärnu Vapruse esimesed ukrainlased, 2. Kert Kütt (Maag Tammeka -> Levadia), 3. Vadim Petrenko (FBK Kaunas -> Levadia)
2007: 1. Vjatšeslav Zahovaiko (Flora -> Kuwait Sporting Club), 2. Eimantas Marozas (FBK Kaunas -> Maag Tammeka), 3. Liivo Leetma (KooTeePee -> TVMK)
2006: 1. Maksim Smirnov (TVMK -> Levadia), 2. Sergei Zenjov (Vaprus -> TVMK), 3. Jevgeni Novikov (Tom -> Flora)

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Mällar   •  
(193.40.72.***)
Herrem kindlalt
Ricky   •  
(213.182.186.***)
Miks kirjutatakse et Djatsenko jättis hooaja vahele, kui ta mängis esimese poole hooajast Soomes ja teise poole Norras - tõsi 3.-4. liigas.
mazz to Ricky   •  
(84.52.13.***)
See tuleb üllatusena. Täpsemaid andmeid / viiteid?
maniva16   •  
(195.80.114.***)
Lisaks nimetatud klubidele on Djtasenko jõudnud pallida ka FC Kuressaares
Ge   •  
(80.79.125.***)
Narva mängijatele ei saa hääli anda kuna seal käib korralik kihlvedude pettus... Rasked valikud, aga keegi Kaljust peaks vist saama selle parima tiitli... Kuigi kõik on nad seal head + Bärengrub...
fitti   •  
(195.250.172.***)
Minu arust tuleks Göksu Hasancik tõsta siit alumisest 'Veel..' kategooriast kindlasti ametlike nominentide sekka. Ja Koljajevit pole mainitudki, ehkki põrus kolinal.

Sisene
Klavan tõmbab Anfieldil uuesti Liverpooli särgi selga
HALLITURNIIR
VÄLISMAA MÄNGUD
TIPPJALGPALLILE JOON ALLA
Jalgpalli lennunduse vastu vahetanud Signy Aarna: ei kripelda üldse, sest mu parimad jalka-aastad on möödas
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD
UUS VÄLJAKUTSE POOLAS
Karl-Romet Nõmm esimesest välislepingust, uuest särginumbrist, keerulisest ajast Floras ja ebaõnnestunud koondisedebüüdist
PREMIUM LIIGA KLUBID VALMISTUVAD
MITMESUGUST
EESTLASTE UUED VÄLJAKUTSED
Pikk ette (ja ise järele) | Tühjad tribüünid peletavad kultuurinäljas Eesti jalgpallurid välismaale
OLULINE
Udune Albion | Liverpool ei mahu sümboolsesse alg11-sse isegi siis, kui pruukida halastavat meetodit  (üleskutse vaatajatele!)
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Nõmme Kalju FC
0
0
0
0
0:0
0
2.
Paide Linnameeskond
0
0
0
0
0:0
0
3.
Tartu JK Tammeka
0
0
0
0
0:0
0
4.
Tallinna FC Flora
0
0
0
0
0:0
0
5.
JK Tallinna Kalev
0
0
0
0
0:0
0
6.
FC Kuressaare
0
0
0
0
0:0
0
7.
Pärnu JK Vaprus
0
0
0
0
0:0
0
8.
JK Narva Trans
0
0
0
0
0:0
0
9.
Harju JK Laagri
0
0
0
0
0:0
0
10.
Tallinna FCI Levadia
0
0
0
0
0:0
0
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!