Luup peale | Andorra sats sai kiire punase ning Kalev U19 otsustas edasipääsu avamänguga ära (galerii!) (1)

Kalevi noored said tähistada seitset väravat. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Tallinna Kalev U19 tegi UEFA noorteliiga esimeses eelringis Santa Coloma (Andorra) vastu edasipääsu osas koduse avamänguga kõik selgeks. Külaliste kapten korjas juba kolmandal minutil punase kaardi. Kalev tekitas ohtralt võimalusi, realiseeris nendest seitse ja võitis 7:0.

Santa Coloma langes kohe kohtumise alguses oma väljakupoolele kaitsesse. Seal nad pikalt üheteistkümnekesi olla ei saanud, kuna kapten Cristian Fernandes lendas juba kaheminutilise mängu järel Taavi Jürisoole tallaga kõhtu. Tšehhi kohtunik Dalibor Cerny küll ootas hetke, kuid näitas siis Fernandesele punast kaarti.

Arvulise ülekaalu saavutanud Kalev ründas peamiselt äärte kaudu. Esimesed 20 minutit püsis külaliste puur lukus, kuna väravavaht Ricardo Pinto tegi kaks suurepärast jalatõrjet ning võttis ka ühe vigastuspausi, kuigi midagi tõsist tal viga ei näinud olevat.

21. minutil skoor avati. Romet Nigula tegi karistusala paremas ääres hea eeltöö ja tipuründaja Raiko Ilves suunas ühe puutega palli Pinto põrkest sisse - 1:0.

Kuus minutit hiljem andis Nigula veel ühe resultatiivse söödu. Aleksandr Šurõgin lõi terava nurga alt esiposti juurde, kus Pinto polnud oma ülesannete kõrgusel - 2:0.

Möödus veel kolm minutit, Jürisoo andis vasakult äärelt tsenderduse ja Enriko Kajari tegi peaga seisuks 3:0. Selle seisuga esimene poolaeg lõppeski.

54. minutil andis kapten Sten Luht nurgalöögi, pall lendas esiposti juures olnud tihedast mängijatesummast üle ning tagumise posti juures suskas Nigula selle lähedalt võrku - 4:0.

70. minutil sündis mängu kauneim värav. Vasakkaitsja Airon Kollo tsenderdas ja Nigula tulistas meisterlike poolkääridega palli alla nurka - 5:0.

73. minutil läks Nigula krampidega väljaku äärde ja enam murule ei naasnud. Kalev ei kiirustanud vahetuse tegemisega, vaid mängis mõned minutid kümme kümne vastu. Mängupilt ei muutunud - Eesti noored ründasid edasi ning skoorisid ka kümnekesi olles, kui 76. minutil taas Kollo tsenderdas (seekord mööda maad) ja Jürisoo sahistas võrku - 6:0.

Kaks minutit hiljem vormistas lõppseisu vahetusest sekkunud Rico Palu. Ta võttis Luhti tsenderduse endale osavalt ette ja lõi siis suure rikošetiga 7:0.

Kordusmatš peetakse Andorras 2. oktoobril. Kui Kalev seal edasipääsu ära vormistab, ootab teises eelringis ei keegi muu kui valitsev UEFA noorteliiga tšempion Pireuse Olympiakos, kes alistas eelmise hooaja finaalis AC Milani 3:0.

UEFA noorteliigas on õigus osaleda mängijatel, kes on sündinud 1. jaanuaril 2006. aastal või hiljem. Eriluba on 2005. sünniaastaga mängijatel, kes on klubis viibinud enam kui kaks aastat. Tähelepanekuid mängust:

1. Kajari võinuks vabalt teha kübaratriki

Kalev lõi küll seitse väravat, aga palju häid võimalusi jäi ka realiseerimata. Selle poolest paistis eriti silma pikakasvuline poolkaitsja Enriko Kajari, keda mitmete tsenderdustega leiti ning kes sooritas mängu jooksul seitse pealelööki. Normaalse realiseerimise korral võinuks ta vabalt teha vähemalt kübaratriki.

Vähem kui minut enne oma ainsat väravat, mille ta skooris peaga Jürisoo tsenderdusest, oli Kajari saanud samuti Jürisoo tsenderdusest paarilt meetrilt peaga löögile, kuid suunanud palli üle värava.

Kuuendal minutil võttis Kajari karistusalas palli hästi rinnaga maha ja pettis ühe vastase pikali, kuid tema löögi tõi Pinto jalatõrjega välja. Kõige parem šanss üldse tekkis Kajaril aga 45+1. minutil, mil ta suutis mõnekümnelt sentimeetrilt palli üle tühja värava lennutada.

2. Santa Coloma ohtu ei tekitanud

Santa Colomal ei tekkinud mängu jooksul ühtki ohtlikku väravavõimalust. Pealelöögid jäid Kalevi kasuks 30:3 ja nurgalöögid 14:1.

Isegi andorralaste ainus nurgalöök (15. minutil) osutus tegelikult hoopis Kalevi šansiks, sest Šurõgin ja Nigula said korneri järel tormata kontrarünnakule esialgu ühe Santa Coloma kaitsja vastu, kellele teine küll kiire spurdiga appi jõudis. Olukorra lõpetuseks otsustas Nigula terava nurga alt ise peale lüüa ja Ricardo Pinto tõrjus.

Kui Kalevi spordidirektor Joel Lindpere oli pakkunud septembri alguses, et "edasipääs on 50:50 ja mängud tulevad võrdne võrdse vastu", siis oli ta ilmselgelt Andorra punti ülehinnanud.

3. Mängu parim - Romet Nigula

Ääreründajana teravusi tekitanud Nigula andis avapoolaja kahele esimesele väravale resultatiivse söödu ning lõi teise poolaja kaks esimest väravat ise, sealjuures teise õhust poolkääridega. Nigula andis paremalt poolt Kalevi nurgalööke, mis külvasid samuti korralikult ohtu. Palju energiat kulutanud Nigula tööpäev lõppes 73. minutil krampidega.