Luup peale | Cristiano Ronaldo – õhuvõitleja, tšempion, otsustaja ja päästja (3)

Meistrite liiga kaheksandikfinaali kordusmängus alistas Torino Juventus koduväljakul Cristiano Ronaldo kaabutriki toel 3:0 Atletico Madridi ning jõudis koguskooriga 3:2 kaheksa parema sekka.

Mängu edasipääsu mõttes selge autsaiderina alustanud Juventus sai palli esimest korda Atletico võrku juba 4. minutil, aga Björn Kuipers tühistas Giorgio Chiellini värava, sest nägi olukorras Ronaldo viga väravavaht Jan Oblaki vastu. Otsust vaatas ka VAR, kes andis Kuipersile teada, et too talitas õigesti.

Oli see otsus Ronaldo jaoks nagu punane rätik härjale või järgnenuks tema soolo ka ilma selleta, pole teada. Aga vapustav soolo tulemata ei jäänud. 27. minutil lõi ta peaga väravasse Federico Bernardeschi ja 49. minutil Joao Cancelo tsenderduse.

Kui Juventus (loe: Ronaldo) sai 86. minutil pärast Bernardeschi kukutamist õiguse penaltiks, usaldas ta siiski pea asemel paremat jalga, mis ei vääratanud - 11 meetri karistuslöök lendas Atletico võrku ja saatis Juventuse veerandfinaali. Soccernet.ee tähelepanekud tänasest kohtumisest:

1. Cristiano Ronaldo on suurte mängude mees!

Tänane kaabutrikk olukorras, kus meeskond oli väga keerulises seisus, tõestas taas seda, mida me niigi väga hästi teame – Cristiano Ronaldo on suurte mängude mees. Jalgpallur, kes suudab end võtmematšideks mobiliseerida ja sageli meeskonna üksinda mudast välja vinnata. Näiteid leiaks kaugest minevikust, aga piisab, kui lisada tänasele partiile kaks eelmist kevadet.

Kevad 2018. Kaheksandikfinaalis Pariis Saint-Germaini vastu kodus (3:1 võit) kaks ja võõrsil (2:1 võit) üks värav. Veerandfinaalis võõrsil Torino Juventuse vastu (3:0 võit) kaks väravat ja kordusmängus kodus realiseeris Gianluigi Buffoni eemaldamise järel 90+7. minutil penalti, mis tagas Realile koha poolfinaalis.

Kevad 2017. Veerandfinaalis Müncheni Bayerni vastu võõrsil (2:1 võit) kaks ja kordusmängus (4:2 võit lisaajal) kolm väravat, millest kaks sündisid lisaajal. Poolfinaali avamängus Atletico vastu (3:0 võit) kõik kolm väravat. Finaalis Juventuse vastu (4:1 võit) kaks väravat.

2. Tänane triumf algas Manchesteris, Fergusoni, Ferdinandi ja Vidici juhendamisel.

Cristiano Ronaldo jõudis 2006. aasta MM-il Portugali koondisega poolfinaali, mis tähendas võimalust naasta suvepuhkuselt oluliselt hiljem kui teised Manchester Unitedi mängijad. Augustis ei astunud aga Carringtoni kompleksi lävelt üle puhanud Ronaldo, vaid treenitud Ronaldo, kes oli veetnud vahepealse aja jõusaalis, et füüsilise Inglismaa Premier League'i uueks hooajaks paremini valmis olla.

Järgmisel kevadel (2007) võitis Ronaldo oma esimese Inglismaa meistritiitli ning tolle (2006-07) ja järgmise hooaja (2007-08) käigus tõstis portugallane oma mängus hoopis uuele tasemele elemendi, mida saledate ja vilgaste ääreründajatega (just seda Ronaldo toonase seisuga oli!) enamasti ei seostata – õhuvõitlusvõimekuse.

Lisaks Ronaldo pühendumusele tuleb nimetatud arengu puhul tänada Man Unitedi peatreeneri Sir Alex Fergusoni antud vastavaid suuniseid ja võimalust võidelda treeningutel tolle hetke maailma parima keskkaitsjate paari Rio Ferdinand – Nemanja Vidic vastu.

Ronaldo sirgumine võimekaks õhuvõitlejaks avas Fergusonile uue perspektiivi, millel oli väga oluline roll 2008 kevadel võidetud Meistrite liiga tiitlis. Veerandfinaali avamäng võõrsil AS Roma vastu oli esimene kord, kui Ronaldo tegutses väga kõrgete panustega mängus üksiku ründajana. Fergusoni avantüür osutus šedöövriks – Ronaldo võimsusest pakatanud pealöök viis Unitedi 1:0 juhtima ja Roomast lahkuti 2:0 võiduga.

Poolfinaalis FC Barcelona vastu mängis Ronaldo taas tipuründajana. Väravaid tema arvele ei kogunenud (United võitis kahe mängu kokkuvõttes Paul Scholesi tabamusest 1:0), aga Kataloonia klubi oskas juba Ronaldot õhuvõimekust peljata ja pidi sellega arvestama, mis segas nende ladusat ülesehitust.

Finaalis Chelsea vastu mängis Ronaldo mitte edurivis, vaid vasakul äärel, aga tema võimekus teisel korrusel tõusis taas fookusesse, sest United läks mängu 1:0 juhtima, kui Ronaldo trahvikasti spurtis, äärekaitses tegutsenud Michael Essieni suurema tseremooniata üle hüppas ning pealöögi Petr Cechi valvatud värava võrku läkitas. Sarnasused tänases mängus löödud 1:0 väravaga, kus duelli kaotas Juanfran, on silmatorkavad!

Mis pole muidugi üllatav, sest vahepealse 11 aasta jooksul ongi Ronaldo lakkamatult tõestanud, et on väga atleetlik (siinkohal on paslik meenutada mitmeid akrobaatilisi käärlööke!) ja tulemuslik õhuvõitleja.

Meenub ka Portugali tiitlivõiduga lõppenud 2016. aasta EM-i poolfinaal Walesi vastu, mille otsustas tänase 2:0 tabamusega sarnanenud Ronaldo värav. Vaatamata vastase vägevate keskkaitsjate ponnistusele – täna uruguailased Diego Godin ja Jose Maria Gimenez – kerkis portugallane pingevabalt ainult temale kuuluvasse kõrgusesse ja puskles palli väravasse.

3. Lillekülas ellu tärganud Atletico unistus purunes Torinos.

Atletico käimasolev hooaeg algas Lilleküla staadionil, kus mängitud UEFA superkarikafinaalis alistati lisaaja järel derbirivaal Real Madrid 4:2. Sellega sai hoogu ja usku juurde unistus, et äkki õnnestub tänavu see, millest 2014 ja 2016 ülinapilt puudu jäi.

Neil aastatel jõudis Atletico kangelaslike partiide toel Meistrite liigas finaali, aga kaotas mõlemal puhul Realile. Meistrite liiga trofee olnuks Atleticole tänavu eriti magus põhjusel, et finaal mängitakse nende kodustaadionil Wanda Metropolitanol. Lillekülas tärganud unistus sai aga täna Torinos otsa.

Lõpetajaks Ronaldo, kes lõi viimase palli Atletico võrku nii 2014. kui ka 2016. aasta finaalis. See oli Ronaldo õhtu. Jälle.