Luup peale | Dedetško kümnes lõpetas Transi musta seeria ja saatis Levadia derbile pettumuse pealt (galerii!) (0)

Narva Transi keskkaitsja Deniss Dedetško hooaja kümnes värav Premium liigas päästis narvalastele FCI Levadia vastu 1:1 viigi, mis ühtlasi lõpetas nende üheksamängulise kaotusteseeria omavahelistes kohtumistes.

Kohtumine A. Le Coq Arenal algas Levadia ülivõimsa ülekaaluga pallivaldamisel ning see tõi kaasa ka kolm väga head väravavõimalust. Juba 2. minutil pääses Liliu Ernest Agyiri tsenderduse järel viielt meetrilt peaga löögile, kuid lõi Aleksei Matrossovile pihta. Zakaria Beglarišvili söötude järel avanesid väärt šansid ka 9. ja 19. minutil, aga ei Liliu ega Mark Oliver Roosnupp ei leidnud väravaraame üles.

Poolaja teisel poolel ärkas ka Trans ning pall hakkas regulaarselt jõudma Levadia trahvikasti lähistele, kuid narvalased jõudsid avapoolajal vaid raskete löögikohtadeni, mis vajanuks skooritegemiseks ideaalseid pallitabamisi.

Kõige lähemale jõudis 27. minutil Levadia debütant Andres Järve, kes pääses kontrarünnakul paremalt äärelt jooksma, lõikas keskele ning vajutas kastijoonelt peale, aga pall põrkas postist väljakule tagasi. 43. minutil leidis ka Liliu kasti tagant palju ruumi, aga tema saatis palli napilt postist mööda.

Teisel poolajal jätkus mäng Levadia kergel initsiatiivil ja ka suurem osa väravavõimalusi langesid jätkuvalt neile. Esimene olukord avanes küll Transile, kui Arseni Kovaltšuk pääses 49. minutil ohtlikult löögile ning Karl Andre Vallner tõrjus palli ohtlikku tsooni, aga olukord lahenes Levadia jaoks õnnelikult.

Levadia sai oma tahtmise 60. minutil, kui sünnipäevalaps Karl Rudolf Õigus tegi vasakul äärel eeltöö, mängis Agyiriga seina ning söötis palli värava ette, kus Liliul jäi üle vaid pall tühja võrku kõksata - 1:0!

Vaid neli minutit hiljem teenis Trans aga penalti, kui Bourama Fomba jooksis vasakult äärelt trahvikasti murdnud Deniss Poljakovile kehasse. Dedetško realiseeris penalti kindla löögiga, mis tähistas tema hooaja kümnendat väravat - 1:1!

Levadia ei suutnud marulist survet peale panna, kuid mitmete poolvõimaluste järel jõudsid nad lõpu eel siiski võiduväravale lähedale. Liliu sai kahel korral ohtlikult peaga löögile, aga Maximiliano Ugge tsenderduse järel maandus löök tagumisest postist mõned meetrid valele poole ning Daniel Lutsu tsenderduse järel hoidis seisu viigilisena Matrossovi pantrihüpe. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kümne väravaga keskkaitsja

Deniss Dedetško järjekordne värav kasvatas tema hooaja kogusaldo Premium liigas kümneni ning karikavõistlustelt on tema arvel veel viis tabamust. Üheksa korda on ta sihile jõudnud mänguliselt ja kuus korda penaltipunktilt.

See kõik ei tee 35-aastasest keskkaitsjast mitte lihtsalt Transi edukaimat väravalööjat, vaid see tähendab, et ta edestab edukuselt järgmist väravakütti, ründajat Volodõmõr Prõjomovit rohkem kui kahekordselt. Prõjomovil on kirjas liigas ja karikas kokku seitse väravat.

2. Trans sai kõigilt silma kirja

Enne tänast oli Levadia ainus meeskond, kellelt Trans sel hooajal ainsatki punkti kätte polnud saanud. Veelgi hullem, nende kaotustejada Levadia vastu oli veninud juba üheksamänguliseks ning viimases viies mängus polnud narvalased neile väravatki lüüa suutnud.

Siiski ei saa Transi seekordset edu lugeda väga suureks üllatuseks, sest varemalt sel hooajal olid nad juba kaks korda lähedal, et Levadialt vähemalt punkt teenida, aga teise poolaja väravatest olid tulemusteks ikka 0:1 kaotused. Vaid üks penalti oli vaheks, mis ei lubanud seekord déjà-vul korduda.

Kuuenda tabelikoha haaramiseks peab Trans nüüd viimases voorus kodus FC Kuressaare alistama ning samal ajal tuleb neil loota, et Tartu Tammeka ei võida kodus Paide Linnameeskonda. Viigist Transile ei piisa, sest võrdsete punktide korral kuulub eelis Tammekale.

3. Uus debütant sai võimaluse

Hooaja lõpusirgel on Levadia hakanud pakkuma võimalusi noormängijatele, kuid seda ei ole tehtud massiliselt, vaid väljakule on usaldatud üks-kaks noorukit korraga, kes saavad põhimeeste kõrval seda kõvema kogemuse.

Kui hiljuti on põhikoosseisu mahtunud Daniel Luts, Patrik Kristal ja Nikita Vassiljev, siis täna jõudis kord Andres Järve kätte. 20-aastane Levadia kasvandik alustas paremal äärel, tehes ühtlasi Premium liiga debüüdi.

Järve püsis kenasti ansamblis sees ning paistis eriti avapoolajal tublisti silma, tabades muuhulgas ka posti. Teisel poolajal pääsesid platsile Vassiljev ja Luts, kes jõudsid oma minutitega samuti positiivselt silma jääda.

4. Andrejevi keskväljaromb

Levadia tormiline hooaja lõpp kajastub lisaks kõigele muule ka taktikaliste asetuste varieerumises. Marko Savici ja Vladimir Vassiljevi ajastul väänati taktikalist plaani vahel  vastavalt vastasele ja olukorrale, kuid suures plaanis püsis see stabiilsena, mida ei saa sugugi öelda viimase nelja kuu kohta.

Juulikuus nende koha üle võtnud Ivan Stojkovic hakkas oluliselt rohkem asetustega varieerima, tuues palju tihedamini ja jõulisemalt sisse eripäraseid individuaalseid rolle ja ebasümmeetrilisi lahendusi. Maksõm Kalõnõtšenko ainsaks jäänud mängul pöörduti aga hoopis 4-3-3 juurde, mis oli meeskonna jaoks täiesti uus.

Oktoobrikuisteks mängudeks pukki asunud Andrejev on jätkamas Stojkovici lähenemisega, mis pole ka imestada, sest varasemalt oli ta ju ametis serblase abitreenerina. Ta on juba kasutanud nii nelja- kui ka kolmemehelisi kaitseliine, samuti hübriidlahendusi, ning on pidevalt teinud väiksemaid korrektuure sõltuvalt olukorrast.

Viimases kolmes kohtumises on Andrejev rivistanud keskväljale neljaliikmelise teemanti, mis siiski ei tähenda klassikalist rombi-taktikat, sest rombi kõrvale mahuvad veel ka puhtad ääred. See jätab kaitsesse kolm meest ning rünnakule ühe, kuid samas on koguni viis mängijat heas positsioonis, et kiiresti ründetsooni liikuda.

Paraku jätab Levadia ründeteravus ikkagi soovida, olgugi et palliga suudetakse keskvälja domineerida. Ka tulemused kõiguvad edasi ning isegi kui Levadia peaks viimases voorus FC Florast jagu saama, siis jääb tõsiasjaks, et viimati suutsid nad sel aastal mitu ametlikku järjest võita 12. augustil.

5.  Mängu parim - Deniss Taraduda

Kuigi pealkirjad haaras järjekordse väravaga endale Dedetško, paistis tema keskkaitsepaariline täna isegi rohkem silma. Taraduda tegi läbi kohtumise pidevalt otsustavaid sekkumisi ning mängis seega Levadia rünnakute pidurdamisel keskset rolli.