Luup peale | Flora 12. meistritiitel paistis taas ootele jäävat, aga Sorga arvas teisiti! (0)

FC Flora kindlustas teisel katsel oma 12. Eesti meistritiitli, kui alistas A. Le Coq Arenal 693 pealtvaataja ees mängitud Premium liiga 34. voorus tänu Erik Sorga 87. minuti penaltile 1:0 Paide Linnameeskonna.

Värav oli lähedal juba kohtumise teisel minutil, kui Henri Välja poolt vasakult äärelt toimetatud karistuslöök tabas maapõrke järel posti, aga põrkas sealt nurgalipu suunas. Flora esimene suur teravus sündis 13. minutil, kui Martin Milleri ja Rauno Alliku nutika eeltöö järel pääses karistusala joonelt tulistama Konstantn Vassiljev, ent löök lendas Paide väravavahile Mait Toomile sülle.

Avapoolaja lõpp möödus Flora mängulise ülekaalu tähe all, aga ainsatki kindlat väravavõimalust nad tekitada ei suutnud, kuigi näiteks 40. minuti nurgalöögi järel Paide trahvikastis vallandunud sagin oli korralik. Vaheaja järel jätkati samas võtmes. 50. minutil mängis Erik Sorga end karistusalas löögile, aga Paide kaitsjad blokeerisid.

Paide proovis paaril puhul kaugelt, aga Flora väravavaht Matvei Igonen sekkuma ei pidanud. Teise poolaja keskpaigas kandus mäng aga totaalselt Flora valdusse. Paide suruti kaitsesse, ent lõppteravust ikkagi nappis. Paistis, et ka Flora hakkas leppima viigi ning tõdemusega, et tiitlit tuleb proovida uuesti vormistada nädala pärast FC Kuressaare vastu.

Aga 85. minutil teenis Paide nurgalöögi ja viis võiduväravašanssi haistes suured jõud rünnakule. See otsustas. Flora klaaris nurgalöögi ning Konstantin Vassiljev mängis kaitseliini taha madala palli Erik Sorgale, kes jooksis Paide kaitsjate eest ära.

Trahvikastis jõudis Karl Mööl löögiks valmistunud Sorgale järele ja tõmbas ta maha. Punane kaart ja penalti. Flora saatis selle kindlalt sihile ning Premium liiga väravakuninga selle hooaja 29. värav kindlustas Florale klubi ajaloo 12. meistritiitli. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Tiitliootus rõhus Florat selgelt

Muidugi on Paide tugev vastane, kes tänavu juba korra Floralt punkte võtnud. Aga rohevalgete esitus polnud täna ebalev vastase sportliku taseme, vaid neid endid rõhunud tiitliootuse tõttu. Magus võimalus meistritiitel Hiiul vormistada oli nädal aega tagasi raisku lastud. Terve meeskond põles soovist samasugust stsenaariumit vältida.

Kaasnes pinge ning polnud kaugel, et Flora pidanuks nädala pärast kolmandale katsele minema. Aga üks episood, kus Konstantin Vassiljev tegi oma mängu parima puute ning Erik Sorga tegi seda, mida kõige paremini oskab – pani kaitsjate eest plehku –, lõpetas Flora ootuse. Tiitel on nende jagu!

2. Kas Paide pidanuks viigiga rahulduma?

76. minutil hüüdis Paide abitreener Erki Kesküla: "Sander, kaks kontrollivat!" Sõnum Sander Sinilaiule oli, et nad peavad moodustama Paide kaitseliini ette koos Bruno Caprioliga kahemehelise müüri, et Flora rünnakuid tõhusamalt peatada. Paide oli tolleks hetkeks jäänud selge surve alla. Flora teenis keskväljalt ridamisi karistuslööke, mis oli ohu märk.

Muidugi oleks Paide eelistanud võidupunkte, aga reaalpoliitiline olukord dikteeris, et ka viik polnud paha. See jätnuks alles lootuse esikolmikusse jõuda. Tõsi, kõik poleks sõltunud Paidest endast, vaid ka FCI Levadiast ja Nõmme Kaljust. Aga medališanss poleks olnud mikroskoopilis-teoreetiline, vaid ikkagi natuke suurem.

Mis toobki meid küsimuseni, et kas Paide ikka pidi 85. minuti nurgalöögi puhul võtma nii suure riski? Äkki tulnuks tagalat rohkem kindlustada? Spordis tuleb riske võtta ja julge hundi rind on sageli rasvane. Aga täna oli selline päev, kus see rind oli hoopiski haavleid täis.

Paide ainuke variant medalikolmikusse mahtuda on nüüd see, et nemad võidavad mõlemad eesootavad mängud (võõrsil Tartu Tammekaga ja kodus Levadiaga) ning Kalju ei teeni oma kolmest mängust (täna pooleli jäänud matš Kuressaarega, duellid Levadia ja Tammekaga) üle kolme punkti.

3. Paduvihma pitser

Tallinnas ladistab teist päeva järjest. Meeskondade soojendus möödus paduvihmas, mis kohtumise esimese veerandtunni jooksul veel valjenes. Plats oli väga märg, loike näha ei olnud, aga lirtsumist oli selgelt kuulda ja ka näha. Kohtumise alguses kulus meeskondadel arusaadavalt tingimustega harjumiseks aega.

Näiteks katsetati, kas pikad madalad söödud kaitseliini taha jäävad märjale platsile äkilisemalt pidama. Pigem ei jäänud, mis on kompliment eelmisel hooajal UEFA superkarikafinaali võõrustanud A. Le Coq Arena väljaku drenaažile. Esimese poolaja keskel sadu mahenes, aga kestis mängu lõpuni välja.

Kokkuvõttes tuleb tõdeda, et kuigi märg väljak muidugi mõjutas mängu, polnud tingimused klassifitseeritavad ekstreemseteks, vaid lihtsalt rasketeks. Ning Premium liiga tippmeeskondade sportlik meisterlikkus oli nende tingimustega kohanemiseks piisav. Nägi korraliku tasemega võitluslikku jalgpallikohtumist.

Kuigi libe väljak soosis libistamist, kontrollisid mõlemad meeskonnad oma tegevust ja vastase tervisele ohtlike manöövritega ei patustatud. Kiitust väärib ka Kristo Tohveri juhitud kohtunikebrigaad, sest säärase mängu ohjes hoidmine nõuab kõrget meisterlikkust.

4. Mängu parim – Enar Jääger

Seoses Flora keskkaitsja Henrik Pürgi punase kaardiga eelmisel pühapäeval peetud mänguga Nõmme Kalju vastu, oli Premium liiga selle hooaja parima kaitsemängija Märten Kuuse tänaseks partneriks Enar Jääger.

126-kordne internatsionaal oli Florale vastu vaadanud olukorras – keeruline väljak, raske vastane, tiitliootusest tulenev surve – parim võimalik variant. Jääger ei pidanud tegema tohutult silmapaistvaid, vaid tavalisi asju. Aga tegema neid kindlalt, stabiilselt ja kaaslasi rahustaval moel. Seda kõike Jääger ka tegi.